Reklama
Polisa na życie – jak działa?
Chcesz zapewnić bliskim spokojny byt? Weź pod uwagę różne scenariusze – nawet te najgorsze. Śmierć osoby, której dochody utrzymują rodzinę, powoduje, że pozostali jej członkowie mogą wpaść w problemy finansowe.Ubezpieczenie na życie obejmuje ryzyko zgonu – jeśli wykupisz ochronę i dojdzie do takiego zdarzenia, uposażeni otrzymają świadczenie.
Kupując polisę na życie, możesz wskazać konkretne osoby, które otrzymają świadczenie w razie twojego zgonu. Możesz określić też, w jakich proporcjach zostaną im przekazane pieniądze. Masz prawo zmienić uposażonych w dowolnym momencie trwania umowy, składając odpowiednie oświadczenie u ubezpieczyciela.
Dobra polisa na życie – jakie ryzyka?
Nie musisz wybierać polisy, które obejmuje wyłącznie śmierć osoby ubezpieczonej. Wykup szerszą ochronę, dzięki której uzyskasz świadczenie:
- w razie problemów zdrowotnych, nieszczęśliwego wypadku, ciężkiej choroby, pobytu w szpitalu czy operacji chirurgicznej,
- w przypadku utraty osoby bliskiej, np. małżonka, dziecka czy rodzica,
- po uszkodzeniu ciała, nawet jeśli nie spowodowało uszczerbku na zdrowiu,
- pokrywające koszty leczenia specjalistycznego.
Pakiet może również obejmować opiekę medyczną dla ciebie i partnera.
Kolejną opcją jest polisa z możliwością oszczędzania. Wtedy, jeśli dożyjesz końca umowy, otrzymasz zgromadzoną kwotę.
Oczywiście szersza ochrona wiąże się z płaceniem wyższej składki. Ważne jest jednak wybieranie oferty dopasowanej do swoich potrzeb, a nie najtańszej. Uposażeni powinni otrzymać pieniądze, które zapewnią im przez pewien czas stabilizację finansową.
Reklama
Suma ubezpieczenia – ile powinna wynosić?
Przy wyborze polisy towarzystwo powinno umożliwić ci wybór kwoty, jaką otrzymają wskazane przez ciebie osoby, np. jeśli dojdzie do twojej śmierci. Weź pod uwagę wasze zobowiązania finansowe i środki potrzebne na utrzymanie przez kilka lat. Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) przeprowadziła kalkulację, w której ustaliła, ile powinna wynosić suma ubezpieczenia w przypadku gospodarstwa o przeciętnym poziomie wynagrodzenia, zadłużenia i oszczędności. To ok. 330 tys. zł – taka kwota ma wystarczyć na pokrycie zobowiązań i trzyletniego dochodu.
Zapytaj ubezpieczyciela o możliwość indeksacji sumy polisy – dzięki temu świadczenie będzie automatycznie podnoszone co roku, aby utrzymać realną wartość pieniądza mimo inflacji. To szczególnie ważne przy ubezpieczeniach zawieranych na długie lata.
Przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), zwracając uwagę na wyłączenia odpowiedzialności. To sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia – mogą to być np. zgon w wyniku działań wojennych, popełnienia przestępstwa czy samobójstwo.