Węgiel aktywny – jak wpływa na organizm? Zastosowanie

Węgiel aktywny, zwany też węglem leczniczym lub aktywowanym, jest pozyskiwany z miazgi drzewnej i aktywowany działaniem pary wodnej. Posiada wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych. To produkt w pełni naturalny. Każdy, kto pozna jego zastosowanie z pewnością wyposaży domową apteczkę w ten produkt.
Tabletki z węglem aktywnym
źródło:123RF
Spis treści

Węgiel aktywny występuje głównie w postaci czarnych tabletek. Jego produkcja jest stosunkowo tania, a tym jest on przystępny cenowo dla pacjenta. Posiada także bardzo istotna cechę, a mianowicie zdolność szybkiego wiązania składników chemicznych w organizmie człowieka i usuwania ich droga pokarmową.

Ma to duże znaczenie w leczeniu zatruć pokarmowych. Jako jeden z niewielu preparatów wydalany jest z kałem. Dla każdego chorego oznacza to jedno – jest to produkt bardzo bezpieczny. Węgiel leczniczy ma także zastosowanie w kosmetyce. Warto wiedzieć, jak wpływa na organizm dzięki swoim właściwościom leczniczym i kosmetycznym. 

Zastosowanie węgla aktywnego

Jak stosować węgiel aktywny? Znajduje on szerokie zastosowanie przy leczeniu niektórych schorzeń.  Jednocześnie jest tani i łatwo dostępny w aptekach. 

Oto przykłady na co działa węgiel aktywnypreparat ten stosowany jest często jako lek pomocniczy przy zatruciach. I nie tylko jego dobroczynne działanie dotyczy zatruć substancjami chemicznymi (na przykład salicylanami, fenolami czy solami metali ciężkich). 

Ma także zastosowanie przy zatruciach lekami(np. paracetamolem czy lekami antydepresyjnymi). Jednak z pewnością preparat ten nie pomoże w leczeniu zatruć alkoholem, wybielaczem czy cyjankami. Nie poskutkuje również gdy zostanie przedawkowane zużycie olejków eterycznych.

Jednak śmiało można stwierdzić, iż w dużym stopniu węgiel leczniczy jest swoistą odtrutką na niektóre przedawkowane leki.

Ważne: aby produkt ten szybko i skutecznie zadziałał należy go zażyć do godziny po spożyciu substancji toksycznej.Wskazane jest, aby dawka węgla była 3 razy większa od przyjętej ilości substancji przedawkowanej. 

Działanie węgla aktywnego 

Jak działa węgiel aktywny?Długie lata stosowania węgla aktywowanego dowiodły, iż ma on pozytywne oddziaływanie na ograniczenie biegunki. I nie dotyczy to tylko biegunek, wywołanych zatruciami. Łagodzi skutki biegunek wywołanych chemioterapią.

Produkt ten również pozytywnie wpływa na organizm w przypadku tzw. biegunek podróżniczych. Tego typu biegunki są zmorą turystów w tropikach lub krajach, gdzie warunki sanitarne pozostawiają wiele do życzenia. Węgiel aktywny z pewnością łagodzi przebieg choroby. 

Ważne: jeżeli biegunka utrzymuje się kilka dni wskazana jest konsultacja medyczna. Nie zawsze węgiel w postaci tabletek wpłynie na organizm, hamując rozstrój żołądka. W zasadzie powinien być on stosowany przy biegunkach o umiarkowanym przebiegu.

Przy ostrych biegunkach brak konsultacji z lekarzem może doprowadzić do groźnych powikłań (np. odwodnienie czy zespół jelita drażliwego). 

Węgiel aktywny doskonale wiąże bakterie, a to oznacza iż sprzyja gojeniu ran. W aptekach dostępne są opatrunki z warstwą węgla leczniczego. Głównie stosowane są na rany mocno zakażone i ropiejące o nieprzyjemnym zapachu. To właśnie warstwa węglowa uniemożliwia wyciek ropnego wysięku i zapewnia działanie antybakteryjne. 

Węgiel aktywny dla dzieci

Przy zastosowaniu węgla leczniczego dla niemowląt należy skonsultować podanie leku z lekarzem. Dzieci w wieku 1 – 12 lat mogą przyjmować węgiel leczniczy przy zatruciach, ale ściśle według zasad określonych w ulotce informacyjnej preparatu.

Dzieciom do 4 roku życia warto wymieszać zawartość kapsułek z wodą , co znacznie ułatwi przyjęcie leku. Dzieci po 12 roku życia mogą już przyjmować  w przypadku zatruć pokarmowych od 4 do 6 kapsułek kilkakrotnie w czasie doby.

Ważne: przy podawaniu dzieciom węgla leczniczego warto skonsultować się z lekarzem , a już na pewno dokładnie zapoznać się z ulotka informacyjną danego preparatu. Zawsze należy pamiętać, iż dzieci to pacjenci, wymagający szczególnej troski i dbałości.

Węgiel aktywny na zęby – jak stosować?

Niewielka ilość węgla aktywowanego wybiela zęby. Łatwo przy pomocy tego preparatu usunąć przebarwienia po kawie czy herbacie. Wystarczy odrobinę tabletki pokruszyć, położyć na zwilżonej szczoteczce do zębów i szczotkować, jak przy myciu zębów. Można zabieg ten powtórzyć 2 lub 3 razy w tygodniu, a efekt wybielania będzie z pewnością widoczny. Jest to również dobry sposób na zwalczanie efektu nieprzyjemnego zapachu z ust. 

Ważne: należy zachować dużą ostrożność i umiar w stosowaniu węgla aktywnego na zęby. Zbyt intensywne i częste pocieranie nim zębów może doprowadzić do ścierania szkliwa, a to wyzwala działanie próchnicotwórcze. 

Węgiel aktywny na trądzik

Węgiel aktywowany jest bardzo skuteczny w codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Może być stosowany do każdego rodzaju cery. Przede wszystkim ma zastosowanie przy wspomaganiu leczenia  trądziku czy tez  zaskórników. Bez obaw może być stosowany nawet przez osoby z wrażliwą cerą. 

Jak zrobić maseczkę z użyciem węgla leczniczego?

Dwie lub trzy tabletki węgla rozkruszyć i zmieszać z odrobiną wody i jogurtu naturalnego. Mieszać aż do uzyskania efektu gęstej papki. Następnie równomiernie rozprowadzić na twarzy i dekolcie. Maseczkę najlepiej stosować raz wtygodniu. Jednak natychmiast przerwać jej stosowanie przy zauważalnych skutkach nadmiernego przesuszenia skóry. 

Węgiel wspomaga też leczenie zmian trądzikowych skóry. Poprzez swoje działanie osuszające zmniejsza zmiany chorobowe na skórze, likwiduje tzw. zaskórniki. Rozważne stosowanie tego preparatu przynosi działanie oczyszczające i antybakteryjne. W kosmetyce węgiel leczniczy może być również doraźnie używany jako zamiennik płynu do demakijażu. Węgiel skutecznie radzi sobie także z przetłuszczającymi włosami, a także przeciwdziała łupieżowi. Potrafi oczyścić włosy z toksyn i nadmiaru sebum, a dodany do szamponu spowoduje, iż pielęgnacja włosów będzie skuteczniejsza. 

Przeciwwskazania do używania węgla aktywnego

W przypadku osób dorosłych przeciwwskazaniami do zastosowania węgla aktywnego są:

  • niedrożność jelit,
  • bóle brzucha,
  • zapalenie okrężnicy,
  • zaburzenia świadomości.

Niewskazane jest łączenie węgla leczniczego z herbatą, gdyż obniża to jego działanie. 

Węgiel aktywny jest dostępny w aptekach w formie kapsułek lub proszku. Jednak należy pamiętać, aby zawsze zapoznać się z ulotką informacyjną przed jego zastosowaniem. 

Czytaj:

Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie szczęśliwa mama i miłośniczka dobrego kina.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Podobne artykuły
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Ból w lewym boku - co oznacza ból w lewym boku?
Ból w prawym boku - co oznacza? Objawy
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama