Dla Ciebie, na zdrowie!

Węgiel aktywny - zastosowanie. W jaki sposób wpływa na organizm?

Węgiel aktywny, zwany też węglem leczniczym lub aktywowanym, jest pozyskiwany z miazgi drzewnej i aktywowany działaniem pary wodnej. Posiada wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych. To produkt w pełni naturalny. Każdy, kto pozna jego zastosowanie z pewnością wyposaży domową apteczkę w ten produkt.
Tabletki z węglem aktywnym
źródło:123RF
W skrócie
 • Węgiel aktywny jest całkowicie naturalnym produktem, posiadającym zdolność wiązania składników chemicznych w organizmie człowieka i usuwania ich droga pokarmową. Dlatego też stosuje się go do leczenia zatruć pokarmowych.
 • Ma również zastosowanie w kosmetyce. Węgiel aktywny wspomaga leczenie trądziku, może być stosowany jako zamiennik płynu do demakijażu - używa się go również na przetłuszczone włosy.
 • Węgla aktywnego nie powinny za to stosować osoby cierpiące na niedrożność jelit, bóle brzucha czy zaburzenia świadomości. Nie należy również mieszać go z herbatą, która osłabia jego działanie.
SPRAWDŹ TEŻ: Przyczyny i leczenie biegunki zakaźnej
Spis treści

Węgiel aktywny występuje głównie w postaci czarnych tabletek. Jego produkcja jest stosunkowo tania, a tym jest on przystępny cenowo dla pacjenta.

Posiada także bardzo istotna cechę, a mianowicie zdolność szybkiego wiązania składników chemicznych w organizmie człowieka i usuwania ich droga pokarmową.

Ma to duże znaczenie w leczeniu zatruć pokarmowych. Jako jeden z niewielu preparatów wydalany jest z kałem. Dla każdego chorego oznacza to jedno – jest to produkt bardzo bezpieczny.

Węgiel leczniczy ma także zastosowanie w kosmetyce. Warto wiedzieć, jak wpływa na organizm dzięki swoim właściwościom leczniczym i kosmetycznym. 

Reklama

Zastosowanie węgla aktywnego

Jak stosować węgiel aktywny? Znajduje on szerokie zastosowanie przy leczeniu niektórych schorzeń.  Jednocześnie jest tani i łatwo dostępny w aptekach. 

Oto przykłady na co działa węgiel aktywny: preparat ten stosowany jest często jako lek pomocniczy przy zatruciach. I nie tylko jego dobroczynne działanie dotyczy zatruć substancjami chemicznymi (na przykład salicylanami, fenolami czy solami metali ciężkich). 

Ma także zastosowanie przy zatruciach lekami (np. paracetamolem czy lekami antydepresyjnymi).

Co zrobić, żeby węgiel aktywny zadziałał?

Preparat ten, z pewnością nie pomoże w leczeniu zatruć alkoholem, wybielaczem czy cyjankami. Nie poskutkuje również gdy zostanie przedawkowane zużycie olejków eterycznych.

Jednak śmiało można stwierdzić, iż w dużym stopniu węgiel leczniczy jest swoistą odtrutką na niektóre przedawkowane leki.

Ważne: aby węgiel aktywny szybko i skutecznie zadziałał należy go zażyć do godziny po spożyciu substancji toksycznej. Wskazane jest, aby dawka węgla była 3 razy większa od przyjętej ilości substancji przedawkowanej. 

Reklama

Węgiel aktywny na biegunkę

Jak działa węgiel aktywny? Długie lata stosowania węgla aktywowanego dowiodły, iż ma on pozytywne oddziaływanie na ograniczenie biegunki. I nie dotyczy to tylko biegunek, wywołanych zatruciami. 

Łagodzi skutki biegunek wywołanych chemioterapią. Pozytywnie wpływa na organizm również w przypadku tzw. biegunek podróżniczych. Są one zmorą turystów w tropikach lub krajach, gdzie warunki sanitarne pozostawiają wiele do życzenia.

Węgiel aktywny z pewnością łagodzi przebieg choroby. 

Jeżeli biegunka utrzymuje się kilka dni wskazana jest konsultacja medyczna. Nie zawsze węgiel w postaci tabletek wpłynie na organizm, hamując rozstrój żołądka. W zasadzie powinien być on stosowany przy biegunkach o umiarkowanym przebiegu.

Przy ostrych biegunkach brak konsultacji z lekarzem może doprowadzić do groźnych powikłań (np. odwodnienie czy zespół jelita drażliwego).

Działanie węgla aktywnego

Węgiel aktywny doskonale wiąże bakterie, a to oznacza iż można go stosować na rany. Przyspiesza ich gojenie, a także uniemożliwia powstanie nieprzyjemnego zapachu. W aptekach dostępne są opatrunki z warstwą węgla leczniczego.

Głównie stosowane są na rany mocno zakażone i ropiejące o nieprzyjemnym zapachu. To właśnie warstwa węglowa uniemożliwia wyciek ropnego wysięku i zapewnia działanie antybakteryjne. 

Węgiel aktywny jest bardzo skuteczny w codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Może być stosowany do każdego rodzaju cery. Przede wszystkim ma zastosowanie przy wspomaganiu leczenia  trądziku czy tez  zaskórników. Bez obaw może być stosowany nawet przez osoby z wrażliwą cerą.

Reklama

Węgiel aktywny dla dzieci

Przy zastosowaniu węgla leczniczego dla niemowląt należy skonsultować podanie leku z lekarzem. Dzieci w wieku 1 – 12 lat mogą przyjmować węgiel leczniczy przy zatruciach, ale ściśle według zasad określonych w ulotce informacyjnej preparatu. 

Dzieciom do 4 roku życia warto wymieszać zawartość kapsułek z wodą , co znacznie ułatwi przyjęcie leku. Dzieci po 12 roku życia mogą już przyjmować  w przypadku zatruć pokarmowych od 4 do 6 kapsułek kilkakrotnie w czasie doby.

Ważne: przy podawaniu dzieciom węgla leczniczego warto skonsultować się z lekarzem , a już na pewno dokładnie zapoznać się z ulotka informacyjną danego preparatu. Zawsze należy pamiętać, iż dzieci to pacjenci, wymagający szczególnej troski i dbałości.

Jak stosować węgiel aktywny na zęby?

Niewielka ilość węgla aktywowanego wybiela zęby. Łatwo przy pomocy tego preparatu usunąć przebarwienia po kawie czy herbacie. Wystarczy odrobinę tabletki pokruszyć, położyć na zwilżonej szczoteczce do zębów i szczotkować, jak przy myciu zębów.

Można zabieg ten powtórzyć 2 lub 3 razy w tygodniu, a efekt wybielania będzie z pewnością widoczny. Jest to również dobry sposób na zwalczanie efektu nieprzyjemnego zapachu z ust. 

Ważne: należy zachować dużą ostrożność i umiar w stosowaniu węgla aktywnego na zęby. Zbyt intensywne i częste pocieranie nim zębów może doprowadzić do ścierania szkliwa, a to wyzwala działanie próchnicotwórcze.

Jak zrobić maseczkę z użyciem węgla leczniczego?

Dwie lub trzy tabletki węgla rozkruszyć i zmieszać z odrobiną wody i jogurtu naturalnego. Mieszać aż do uzyskania efektu gęstej papki. Następnie równomiernie rozprowadzić na twarzy i dekolcie.

Maseczkę najlepiej stosować raz w tygodniu. Jednak natychmiast przerwać jej stosowanie przy zauważalnych skutkach nadmiernego przesuszenia skóry. 

Węgiel aktywny na trądzik

Węgiel wspomaga też leczenie zmian trądzikowych skóry. Poprzez swoje działanie osuszające zmniejsza zmiany chorobowe na skórze, likwiduje tzw. zaskórniki. Rozważne stosowanie tego preparatu przynosi działanie oczyszczające i antybakteryjne. 

W kosmetyce węgiel leczniczy może być również doraźnie używany jako zamiennik płynu do demakijażu. Węgiel skutecznie radzi sobie także z przetłuszczającymi włosami, a także przeciwdziała łupieżowi.

Potrafi oczyścić włosy z toksyn i nadmiaru sebum, a dodany do szamponu spowoduje, iż pielęgnacja włosów będzie skuteczniejsza. 

Przeciwwskazania do używania węgla aktywnego

W przypadku osób dorosłych przeciwwskazaniami do zastosowania węgla aktywnego są:

 • niedrożność jelit,
 • bóle brzucha,
 • zapalenie okrężnicy,
 • zaburzenia świadomości.

Niewskazane jest łączenie węgla leczniczego z herbatą, gdyż obniża to jego działanie. 

Węgiel aktywny jest dostępny w aptekach w formie kapsułek lub proszku. Jednak należy pamiętać, aby zawsze zapoznać się z ulotką informacyjną przed jego zastosowaniem. 

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Patro-Małysza, B. Marciniak, Ż. Kimber-Trojnar, E. Poniedziałek-Czajkowska, R. Mierzyński, J. Bartosiewicz, B. Leszczyńska-Gorzelak, J. Oleszczuk, Farmakoterapia chorób układu ruchu u kobiet w ciąży, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016;1(2).
 • M. Czerwionka-Szaflarska, I. Adamska, J. Gawryjołek, Porównanie właściwości adsorbentów: smektynu dwuoktanościennego i aktywowanego węgla leczniczego w terapii ostrej biegunki u dzieci, Pediatria i Medycyna Rodzinna, rok 2013, vol. 9, nr 1.
 • T. Mach, Biegunka podróżnych, Gastroenterologia Kliniczna, rok 2011, nr 3(3).
 • J. Wasielica-Berger, Ostra biegunka, Gastroenterologia Kliniczna, rok 2018, nr 10(1).
 • A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, rok 2015, nr 69.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha. Po jedzeniu
Pacjent z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?
Dziecko z bolącym brzuchem
Podobne artykuły
Kobietę boli brzuch po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu – skąd się bierze i jak go leczyć?
Picie alkoholu powodujące ból brzucha
Ból brzucha po alkoholu - sposoby leczenia. Co robić?
Strzykawka do płukania żołądka
Płukanie żołądka - w domu i w szpitalu. Jak wygląda?
Czerwony muchomor
Zatrucie grzybami - objawy i pierwsza pomoc. Jak leczyć?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?