Znajdź chorobę

Biegunka zakaźna - przyczyny, badania, leczenie

Biegunka jest częstą dolegliwością wynikającą z nietolerancji pokarmowej, infekcji lub obecności pasożytów w organizmie. Objawia się częstym oddawaniem luźnego stolca. W niektórych przypadkach może prowadzić do odwodnienia, dlatego nie należy jej lekceważyć.

Spis treści

Biegunka to częsta i dość pospolita dolegliwość, która oznacza oddawanie luźnego stolca (wodnistego, papkowatego, półpłynnego) ponad 3 razy w ciągu doby. Praktycznie każdy miał takie nieprzyjemne sensacje brzuszne, które z reguły trwają kilka godzin do kilku dni - mówimy wtedy o ostrej biegunce. Ale jeśli trwa dłużej mówimy o biegunce przewlekającej się lub przewlekłej. Biegunka trwająca przez kilkanaście dni to inaczej biegunka przewlekła.

Bardzo często biegunce towarzyszą inne dolegliwości jak:

 • bóle brzucha,
 • nudności,
 • wymioty,
 • gorączka
 • utrata masy ciała.

Typowo ostra biegunka ma tendencję do samoistnego ustępowania, ale w części przypadków konieczna jest interwencja lekarska i specjalne leczenie.

Z samej definicji biegunka to oddawanie nieuformowanego stolca, który może być papkowaty, półpłynny lub wodnisty. Możliwe są także inne objawy jak bóle brzucha, nudności, wymioty, pogorszenie apetytu, gorączka, utrata masy ciała. W niektórych przypadkach możliwa jest domieszka świeżej krwi, ropy lub śluzu w stolcu.

Biegunka - przyczyny

Jest wiele przyczyn biegunek: począwszy od najczęstszych czyli infekcyjnych, po znacznie rzadsze. Infekcyjne biegunki mogą być spowodowane wirusami, bakteriami, pasożytami lub grzybami. Inne przyczyny obejmują alergie pokarmowe, nietolerancje niektórych składników, choroby zapalne jelit, ale też choroby ogólnoustrojowe.

Do powstawania biegunki prowadzi kilka mechanizmów, które można w skrócie opisać jako:

 • nadmierne wydzielanie (sekrecja) płynów do światła jelita np. po pobudzeniu komórek jelitowych przez niektóre toksyny, hormony;
 • działanie osmotyczne składników znajdujących się w stolcu np. niektórych leków (w tym leków przeczyszczających!), niestrawionych resztek pokarmowych, zaburzonym wchłanianiem;
 • nadmierna „ruchliwość” jelit;
 • możliwe jest także działanie więcej niż jednej przyczyny.

Przyczyny biegunek

zatrucia pokarmowe

infekcje:

 • bakteryjne (np. wywołane przez Salmonella, Shigella, Campylobacter)
 • wirusowe (np. rotawirus, adenowirus, astrowirus, kaliciwirus, biegunki związane z infekcją HIV)
 • pasożytnicze (np. lamblioza, amebioza)
 • grzybicze
biegunki podróżnych
leki, w tym leki przeczyszczające
choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego)
celiakia
nietolerancja pokarmowa (np. nietolerancja laktozy)
alergie pokarmowe
zmiany po zabiegach operacyjnych (np. zespół krótkiego jelita)
zmiany niedokrwienne jelit
zmiany nowotworowe (np. nowotwory jelita grubego, nowotwory produkujące hormony przewodu pokarmowego)
zaburzenia endokrynologiczne (np. nadczynność tarczycy, niewydolność nadnerczy)
upośledzone trawienie (np. w przewlekłym zapaleniu trzustki)
zespół jelita drażliwego, biegunki psychogenne

Wakacyjna biegunka

Dość popularna dolegliwość związana z podróżami to tak zwana zemsta faraona bądź klątwa Montezumy, czyli dolegliwości pojawiające się u podróżujących. Za objawy odpowiada zakażenie przewodu pokarmowego „lokalnymi” patogenami jak np. bakteriami Escherichia coli (E. coli), rzadziej innymi bakteriami (jak Salmonella, Shigella), wirusami lub pierwotniakami. Do zakażeń dochodzi przez drogę doustną za pośrednictwem skażonej wody lub brudnych rąk.

Biegunka podróżnych jest typowym schorzeniem krajów o niskim standardzie higieny np. kraje:

 • azjatyckie,
 • afrykańskie,
 • Ameryki Łacińskiej.

Objawy biegunki podróżnych przypominają „pospolite” infekcje przewodu pokarmowego. W takich sytuacjach poza ogólnymi zasadami podanymi wyżej, warto pamiętać, aby usunąć się z ostrego słońca i odpoczywać albo w cieniu albo w chłodniejszych pomieszczeniach.

Biegunka po antybiotyku

Częstym problemem są luźne wypróżnienia podczas stosowania antybiotyków, które są spowodowane zaburzeniem flory jelitowej. W skrócie antybiotyk zabije nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale i te „dobre” bakterie znajdujące się w naszym przewodzie pokarmowym. W miejsce prawidłowej flory dochodzi do namnożenia bakterii niewrażliwych na antybiotyki oraz grzybów. Bardzo często wystarczy spożywanie preparatów zawierających probiotyki, czyli dobre bakterie kwasu mlekowego. Wystarczy spożywanie jogurtów, kefiru i preparatów dostępnych w aptece bez recepty.Pytanie: Największą słabość mam do:

  słodyczy

  używek

  słonych przekąsek

  zakupów