Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!

Będzie przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona? Prostaglandyna F2α daje nadzieję

Zespół badaczy pod kierownictwem profesora Douglasa Kelleya w 2023 roku opublikował przełomowe wyniki badań w prestiżowym czasopiśmie Nature Aging. Koncentrują się one na potencjalnym, terapeutycznym działaniu prostaglandyny F2α w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak alzheimer i parkinson. Naukowcy odkryli, że ta specyficzna prostaglandyna może wspomóc proces usuwania toksycznych białek z mózgu, co otwiera nowe możliwości w leczeniu tych wyniszczających chorób.
Badanie nad wykorzystaniem prostaglandyny F2α w leczeniu alzheimera i parkinsona
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Zespół badaczy opublikował badania, które wskazują na potencjalne korzystne działanie prostaglandyny F2α w leczeniu chorób takich jak alzheimer i parkinson. Badania te pokazują, jak prostaglandyny mogą wspomagać usuwanie toksyn z mózgu.
  • Prostaglandyna F2α wspiera usuwanie toksycznych białek z mózgu pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne. To może znacząco wpłynąć na spowolnienie rozwoju alzheimera czy parkinsona.
  • Chociaż wyniki badań są obiecujące, zanim prostaglandyny staną się powszechnie stosowaną terapią, potrzebne są dalsze badania kliniczne, co może potrwać kilka lat.
Spis treści

Czym są choroby neurodegeneracyjne i czy można im zapobiegać?

Choroby takie jak alzheimer czy parkinson są związane z gromadzeniem toksycznych białek w mózgu. W przypadku alzheimera mówimy o nagromadzeniu beta-amyloidu, a w parkinsonie o alfa-synukleinie. Te białka prowadzą do obumierania neuronów, co skutkuje pogorszeniem pamięci, zaburzeniami ruchowymi i innymi poważnymi objawami. Aktualne stosuje się głównie terapie objawowe, co oznacza, że nie usuwają one przyczyn choroby, a jedynie łagodzą jej skutki.

Profesor Kelley i jego zespół wykazali, że prostaglandyna F2α może wspierać usuwanie tych toksycznych białek z mózgu. Jak wyjaśnia Kelley:

Prostaglandyna F2α znacząco poprawiła usuwanie toksycznych białek, takich jak beta-amyloid i alfa-synukleina, z mózgu, co sugeruje potencjalną ścieżkę terapeutyczną w leczeniu chorób Alzheimera i Parkinsona.

To może oznaczać przełom w prewencji i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, które dotykają milionów ludzi na całym świecie.

Reklama

Czym są prostaglandyny i jak działają?

Prostaglandyny to związki chemiczne, które naturalnie występują w organizmie i pełnią różnorodne funkcje, m.in. regulują procesy zapalne, wpływają na skurcze mięśni gładkich czy funkcjonowanie układu krwionośnego. Choć są znane głównie ze swojego udziału w procesach zapalnych, nowe badania sugerują, że ich rola może być znacznie szersza.

W przypadku badań profesora Kelleya kluczowa jest zdolność prostaglandyny F2α do poprawy drenażu limfatycznego w mózgu. Jak wyjaśnia badacz:

Nasze badania pokazują, że poprzez wzmocnienie drenażu limfatycznego za pomocą prostaglandyny F2α możemy przywrócić naturalne mechanizmy usuwania odpadów z mózgu, które słabną z wiekiem, oferując obiecującą interwencję w przypadku chorób neurodegeneracyjnych.

Oznacza to, że ten związek może pomóc w usuwaniu toksyn, które z czasem odkładają się w mózgu, co jest jedną z głównych przyczyn neurodegeneracji.

Reklama

Jakie są prognozy i kiedy możemy oczekiwać nowych terapii?

Choć wyniki badań są obiecujące, przed nami jeszcze długa droga, zanim prostaglandyna F2α stanie się ważnym składnikiem szeroko stosowanej terapii chorób neurodegeneracyjnych.

Jak zauważają sami badacze, kluczowym wyzwaniem będzie odpowiednie przetestowanie działania prostaglandyny na większych grupach pacjentów, a także opracowanie bezpiecznych metod jej podawania.

Biorąc pod uwagę, że układ limfatyczny opon mózgowych odgrywa kluczową rolę w zdrowiu mózgu, ukierunkowanie terapii na ten system za pomocą związków, takich jak prostaglandyna F2α, może otworzyć nowe strategie terapeutyczne w leczeniu i zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym - mówi Kelley.

Według ekspertów, badania kliniczne nad tą terapią mogą potrwać jeszcze kilka lat, ale jeżeli zakończą się sukcesem, prostaglandyna F2α może stać się kluczowym elementem w leczeniu i zapobieganiu chorobom takim jak alzheimer i parkinson.

Czytaj również

Bibliografia

  • Kelley, D., et al. Prostaglandin F2α and its Potential Role in Neurodegenerative Disease Management. Nature Aging, 2023.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wiadomości
Centralna e-Rejestracja - rewolucja w dostępie do usług medycznych
Symbol umawiania się na wizytę do lekarza poprzez centralną e-Rejestracjię
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Muszka owocówka z bliska
Bezpłatna, całodobowa infolinia NFZ dla powodzian - wsparcie medyczne i ułatwienia w dostępie do leków
Bezplatna-infolinia-NFZ
Podobne artykuły
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum

Reklama


Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego
Dowiedz się co to!