Najzdrowsze miejsce w internecie

16 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch, USG, dziecko

Szesnasty tydzień ciąży, czyli środek czwartego miesiąca, to moment, w którym dziecko intensywnie rośnie. Mamy w tym czasie powinny szczególnie zadbać o dietę, gdyż mogą pojawić się pierwsze niedobry, a także anemia. Warto zwrócić też uwagę na ćwiczenia w ciąży – niezbyt intensywny wysiłek zabezpieczy przed m.in. rozszczepem mięśni prostych brzucha.
Kobieta kupująca warzywa w supermarkecie
Źródło: 123RF
Spis treści

W szesnastym tygodniu ciąży na przyszłe mamy nie czyhają niebezpieczeństwa – środek drugiego trymestru to czas względnego spokoju i wyciszenia. Panie powinny skupić się na odpowiedniej ilości snu, braku stresów, a także zbilansowanej diecie, która wzmocni oba organizmy – mamy i maleństwa.

15 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch, USG, płeć

16 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Szesnasty tydzień ciąży to moment szybkiego wzrostu dziecka. Ile waży dziecko? Ile centymetrów mierzy? Maleństwo waży już od ok. 85 do 140 gramów i może mierzyć nawet 13 cm! Dziecko coraz bardziej ochoczo się rozprostowuje, a pomagają mu w tym silniejsze mięśnie pleców. Na twarzy są już oczy z brwiami i rzęsami, a uszy znajdują się w swoim docelowym miejscu.

16 tydzień ciąży – brzuch i ciało kobiety

W kobiecym ciele również zachodzą zmiany. Panie mogą odczuwać zwiększony apetyt – to nic złego, pod warunkiem, że ciąża nie staje się czasem przyzwolenia na jedzenie byle czego. Zachcianki zachciankami, ale objadanie się fast foodami z pewnością nie służy dziecku.

Wiele pań w tym okresie skarży się na kłopoty z koncentracją, a u niektórych pojawiają się kłopoty ze snem. Warto włączyć do diety napary ziołowe: pokrzywę i melisę, które pomagają wyciszyć się, a dodatkowo wzmacniają organizm.

17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka

16 tydzień ciąży – anemia

Intensywny rozwój maleństwa, może odbić się na zdrowiu jego mamy. Dziecko pobiera składniki odżywcze od kobiety, przez co to panie muszą zadbać o prawidłową, dobrze zbilansowaną dietę. Najważniejszym składnikiem, którego najczęściej brakuje, jest żelazo. Jego niedobory mogą prowadzić do anemii, którą z kolei łatwo zdiagnozować na podstawie morfologii krwi, którą w tym okresie zleci lekarz prowadzący ciążę. Żelazo można suplementować w tabletkach, ale warto włączyć także produkty bogate w ten pierwiastek do diety. Są to oczywiście buraki i boćwina, szpinak, mięso – szczególnie wołowina i cielęcina oraz królik, a także sardynki, jaja, chleb żytni, kasze: gryczana, jaglana i pęczak, a także owoce świeże (głównie porzeczki) i suszone – morele, figi, daktyle czy rodzynki.

Panie powinny włączyć do swojej diety owocowo-warzywne koktajle bogate w żelazo, np. łączyć szpinak z bananem (który jest znakomitym źródłem magnezu i potasu), suszonymi morelami (warto wybierać te ciemne, niesiarkowane), kiwi (bogate źródło witaminy C i błonnika, który pomaga walczyć z zaparciami, często występującymi przy suplementacji żelaza) i np. malinami. Taki napój jako jeden z pięciu posiłków nie tylko dostarczy organizmowi odpowiednich substancji, ale doda też sił na resztę dnia i znakomicie wypełni żołądek – zrobi to na pewno zdrowiej niż baton czy pół tabliczki czekolady!

18 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, wielkość brzucha

16 tydzień ciąży – ćwiczenia

O ćwiczeniach w ciąży pisaliśmy więcej w artykule o 15. tygodniu ciąży. Początek drugiego trymestru to dobry moment na rozpoczęcie lub powrót do aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że chodzi nie tylko o ogólną sprawność czy lepszą kondycję i odpowiednie przygotowanie do porodu, ale także o profilaktykę schorzeń, z którymi zmagać się mogą panie po porodzie. Wśród nich warto wymienić choćby nietrzymanie moczu, na które pomaga trening mięśni Kegla oraz rozszczep mięśni prostych brzucha, czyli tzw. kresa biała, prowadząca do przepukliny pępkowej.

Ćwiczenie mięśni Kegla – wzmacnianie mięśni dna miednicy

Choć ich nie widać i nie wpływają na sylwetkę, są jednymi z najważniejszych, o ile nie najważniejszymi mięśniami dla przyszłej mamy. Silne mięśnie Kegla przyczyniają się do łatwiejszego i szybszego porodu, dlatego warto zadbać o nie już w drugim trymestrze. A przyjemnym „skutkiem ubocznym” będzie lepszy seks i szybszy powrót do formy po porodzie.

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni umiejscowionych w okolicach pochwy i krocza. Ważne, by nie napinać np. mięśni pośladków, bo to zmniejsza skuteczność „treningu”. Należy zacząć od napinania i rozluźniania na 5 sekund, by docelowo wydłużać ten czas do 10 sekund. Początkowo dobrze jest wykonywać te ćwiczenia na leżąco, by kontrolować, czy podczas spięcia nie napinają się też inne mięśnie – np. brzucha czy pośladków, tak być nie powinno. Z czasem i z nabraniem wprawy można je wykonywać wszędzie – np. w pracy, czy w środkach transportu.

19 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch, USG, ruchy

Kresa biała – co to takiego?

Innym zagrożeniem dla kobiet w ciąży jest tzw. kresa biała czy rozszczep mięśni prostych brzucha. To naturalne, że mięśnie te się rozciągają – w końcu powiększająca się macica musi się zmieścić nawet w drobnym ciele przyszłej mamy. Nierzadko w trakcie ciąży mięśnie oddalają się od linii środkowej ciała i pojawia się niewielkie uwypuklenie, które świadczy o tzw. rozejściu pęczków mięśniowych. Najczęściej zanika około roku po porodzie, ale niestety niekiedy wymagana jest interwencja chirurgiczna. Mięśnie proste brzucha częściej rozchodzą się u kobiet o drobnej posturze, w trzeciej i kolejnej ciąży, u pań spodziewających się więcej niż jednego maleństwa, u mam zachodzących w ciążę po 35. roku życia. Nie bez znaczenia jest też forsowanie się i intensywne ćwiczenia mięśni brzucha w ciąży – w tym wypadku taki wysiłek nie tylko nie pomoże, ale wręcz zaszkodzi przyszłej mamie.

Osłabienie tych mięśni może prowadzić do poważnego schorzenia, jaką jest przepuklina pępkowa. Dlatego każde zgrubienie wyczuwalne pod pępkiem powinno skłonić młodą mamę do odwiedzenia chirurga. Panie są w stanie także w stanie samodzielnie ocenić czy doszło do rozszczepu: należy położyć się na plecach, położyć palce wzdłuż kresy białej, podnieść biodra i wykonać ruch głową w stronę brzucha. Jeśli palce zapadają się do wewnątrz – to znak, że mogło dojść do rozszczepu i należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Z pewnością kresa biała jest silnym przeciwwskazaniem do powrotu do pełnej aktywności fizycznej po porodzie, nawet po upływie okresu połogu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: KALENDARZ CIĄŻY

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
Przeczytaj artykuł
Światowy Dzień Krwi Pępowinowej 2019
Płód dziecka
Przeczytaj artykuł
Program leczenia porażenia mózgowego komórkami macierzystymi
Dziecko leżące na łóżku
Przeczytaj artykuł
Stres w ciąży - czy szkodzi dziecku i jak silnie wpływa na ciążę? [E-BOOK]
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży
Zmiany w opiece okołoporodowej. Więcej korzyści dla kobiet ciężarnych
Badanie krwi pępowinowej w banku krwi
Jak działa bank krwi pępowinowej i kto może z niego skorzystać?
Pobranie krwi pępowinowej
Jak długo można przechowywać krew pępowinową i co może wyleczyć?
kobieta w ciąży
Wszystko o ciąży - poradnik dla przyszłych rodziców