Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak wygląda poród – w szpitalu, domu? Przeczytaj z jakich składa się etapów

Jak wygląda poród w zależności od jego formy? Ten złożony proces składa się z kilku etapów, które doprowadzają do przyjścia dziecka na świat. Sprawdź z jakich możliwości może skorzystać rodząca kobieta.
Badanie kobiety przed porodem
źródło:123RF
W skrócie
 • Kobiety rodzą dzieci w sposób naturalny lub z zastosowaniem cesarskiego cięcia. Sposób naturalny to forma rodzenia siłami natury. Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, wykonywanym głównie ze wskazań medycznych.
 • Popularna formą są porody rodzinne przy obecności osoby najbliższej. Popularne stają się także porody w wannie, które mają zastosowanie w przypadku braku ryzyka powikłań porodowych. Istnieje przekonanie, że woda łagodzi stres, skurcze i bóle porodowe
 • Poród naturalny składa się z 4 faz. Najdłuższy pierwszy etap trwa nawet do kilkunastu godzin. To czas rozwierania szyjki macicy do rozwarcia 10 cm. Dla pań wrażliwych na ból istnieje możliwość skorzystania ze znieczulenia, ale wymaga to wcześniejszego skonsultowania z lekarzem.
Spis treści

Reklama

Jak wygląda poród?

Poród jest złożonym indywidualnym procesem, który odbywa się pomiędzy 37 a 42 tygodniem ciąży. Pierwsze oznaki można już zaobserwować na kilka dni (tygodni) przed zbliżającą się akcja porodową. Kobiety rodzą siłami natury lub przez cesarskie cięcie. 

Jak wygląda poród naturalny? Składa się 4 faz, przy czym ostatnia faza ma miejsce po porodzie. Pierwsza faza rozpoczyna się od pojawianie się regularnych skurczy, druga faza to poród właściwy, czyli przyjście dziecka na świat, trzecia to urodzenia łożyska, a czwarta to pierwsze 2 godziny po porodzie.

Oto kilka informacji dotyczących form porodu naturalnego: 

 • Jak wygląda poród w szpitalu? Każda kobieta stawiająca się do porodu w szpitalu powinna mieć przygotowane niezbędne dokumenty – dowód tożsamości, kartę ciąży i oryginał badania grupy krwi. Przygotowanie do porodu i sam poród odbywają się pod nadzorem położnej i lekarza. 
 • Jak wygląda poród rodzinny? Kobieta nie musi być sama w czasie porodu, a może towarzyszyć jedna osoba, wskazana przez pacjentkę (mąż lub inna osoba bliska). Decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje lekarz lub położna izby przyjęć. W sali porodowej osoba towarzysząca musi zachowywać się zgodnie z poleceniami personelu medycznego. W przypadku zabiegu cesarskiego cięcia raczej nie dopuszcza się obecności innych osób na sali porodowej. Poród w szpitalu nie wiąże się z jakimikolwiek opłatami. 
 • Jak wygląda poród w domu? Przy porodzie domowym nie jest wymagana obecność lekarza. Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej wyraźnie wskazuje, iż może ona samodzielnie przyjąć poród siłami natury, naciąć i zszyć krocze oraz zająć się noworodkiem po porodzie. Położna, która będzie przyjmować poród w domu przywozi ze sobą potrzebny sprzęt. Taki poród jest już obarczony kosztami finansowymi.
 • Jak wygląda poród w wodzieOdbywa się w specjalnej sali, w której znajduję się wanna do porodów. Wskazaniem do wejścia do wanny jest uzyskanie rozwarcia szyjki macicy na 4-5 cm.
 • Jak wygląda poród w czasie pandemii? W okresie pandemii należy stosować się do wszystkich zasad reżimu sanitarnego. Zakrycie ust i nosa maseczką przezrodzącą nie obowiązuje na sali porodowej. Lekarz decyduje o konieczności wykonaniu testu na obecność wirusa. Również od decyzji zarządzającego danym szpitalem zależy zezwolenie na poród rodzinny. Sam poród przebiega podobnie, jak w warunkach nie pandemicznych.

Reklama

Jak wygląda cesarskie cięcie?  

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, który jest alternatywą dla porodu naturalnego. W szpitalach publicznych zabieg ten jest wykonywany ze ścisłych wskazań medycznych. Tylko w szpitalach prywatnych kobieta może wybrać formę porodu. 

Cesarskie cięcie może być zabiegiem planowanym, nagłym lub pilnym. Przygotowanie do takiego porodu nie różni się znacząco od porodu naturalnego. Warto jednak zabezpieczyć się w produkty do karmienia noworodka, które ułatwią jego ułożenie w przypadku dolegliwości bólowych z rany pooperacyjnej. Cesarskie cięcie wymaga stawienia się do szpitala w określonym terminie, na czczo. Jak wygląda cesarka? Ten poród obydwa się pod znieczuleniem. Kobieta zostaje uśpiona i wybudzona tuż po zakończeniu zabiegu lub znieczulona miejscowo. 

Jak wygląda cesarskie cięcie krok po kroku? Pierwszym etapem jest podłączenie do aparatu KTG, aby sprawdzić stan dziecka. W okolicach klatki piersiowej ustawiana jest zasłona oddzielająca kobietę od widoku jamy brzusznej. Następnie rozpoczyna się proces znieczulenia. Po jego podaniu lekarz wykonuje poprzeczne cięcie tuż nad linią owłosienia, aby wyjąć malucha. Cała operacja trwa do 40 minut. Zabieg kończy się wyjęciem łożyska, zaszyciem macicy i powłok skórnych. Poród w tej formie trwa zdecydowanie krócej niż silami natury, ale proces rekonwalescencji mamy trwa zdecydowanie dłużej, nawet do 6 dni. 

Jak wygląda poród naturalny? 

Przebieg porodu naturalnego składa się z kilku etapów. Rodzenie siłami natury może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Pierwszym sygnałem przygotowania organizmu do porodu jest odejście wód płodowych i skurcze porodowe. Wiele kobiet dostrzega także obniżenie brzucha. Często przyszłe mamy uskarżają się również na silne bóle pleców i krzyża. Takie sygnały są wskazówką do zgłoszenia się do szpitala. Jak przebiega poród? To dłuższy proces, który odbywa się pod opieką położnej i lekarza. 

Po przybyciu do szpitala kobieta jest przenoszona do sali przedporodowej, gdzie trafia pod opiekę położnych. Tam wykonywane są badania położnicze i mierzona częstotliwość skurczy. Położna sprawdza także rozwarcie i ustala plan porodu. Lekarze zalecają ruch w pierwszym okresie porodu, ponieważ przyspiesza on rozwarcie szyjki macicy. 

Zgodnie z zasadami opieki okołoporodowej każda kobieta ma prawo do zastosowania metod łagodzenia bólu okołoporodowego. Niektóre panie decydują się na znieczulenie zewnątrzoponowe w czasie porodu, ale taką chęć trzeba zgłosić wcześniej i odbyć wizytę w poradni anestezjologicznej w celu zakwalifikowania do znieczulenia. Przebieg porodu naturalnego odbywa się drogą pochwową. Etapy porodu naturalnego to 4 cztery fazy, następujące kolejno po sobie. Początek zazwyczaj ma miejsce w domu.

Reklama

Fazy porodu 

Etapy porodu dzielą się 4 kolejno następujące po sobie fazy.

 • Pierwsza faza porodu określana jest jako faza rozwierania. Pojawią się skurcze porodowe, początkowo słabe o różnej częstotliwości. Z czasem stają się regularne i przybierają na sile. Rozpoczyna się proces rozwierania szyjki macicy, która musi osiągnąć rozwarcie do 10 cm. Na tym etapie pojawia się faza utajona porodu(wolnego rozwierania), gdy rozwarcie wynosi do 3-4 cm oraz aktywna faza porodu, w której rozwarcie występuje na poziomie od 3-4 cm do 10 cm, czyli jest całkowite. Położna za pomocą badania ginekologicznego sprawdza stan rozwarcia. Ta faza jest najdłuższa, może trwać nawet do kilkunastu godzin.
 • 2 faza porodu rozpoczyna się, gdy szyjka macicy dochodzi już do 10 cm, aby główka dziecka mogła przedostać się przez kanał rodny. Pojawiają się skurcze parte, których zadaniem jest wyparcie dziecka na świat. W tej fazie rodząca musi ściśle współpracować z położną. W niektórych przypadkach konieczne jest nacięcie krocza. Drugi etap porodu trwa maksymalnie do 2 godzin i kończy się urodzeniem dziecka.
 • 3 faza porodu to wydalenie łożyska i odcięcie pępowiny. Najczęściej łożysko zostaje wydalone po jednym silnym skurczu i to lekarz ocenia, czy zostało wydalone w całości. Nie zawsze popłód (łożysko) jest kompletny. W takich przypadkach konieczne jest łyżeczkowanie jamy macicy.  Jeśli krocze zostało nacięte lub pękło niezbędne jest jego zszycie w znieczuleniu miejscowym. W końcowej fazie tego etapu rozpoczyna się obkurczanie macicy i produkcja pokarmu.
 • 4 faza porodu to 2 godziny po porodzie, podczas których prowadzona jest ścisła obserwacja kobiety na sali poporodowej. Ma ona na celu zapobieganie powikłaniom poporodowym. Jeśli wszystko jest w porządku, młoda mama jest przenoszona na zwykłą salę. 

Reklama

Ile trwa poród? 

Jak długo trwa poród? Jego czas uzależniony jest od kilku czynników, takich jak:

 • czas trwania ciąży,
 •  liczba wcześniejszych porodów,
 • występowanie ciąży mnogiej,
 • masa rodzącego się dziecka,
 • indywidualne predyspozycje rodzącej. 

Oto najważniejsze pytania, na które odpowiedzi szukają ciężarne kobiety:

1.    Ile trwa prawidłowy naturalny poród? 

U kobiet rodzących po raz pierwszy poród z reguły trwa od 6 do 12 godzin, ale zdarzają się przypadki dłuższych porodów. U kobiety, które już rodziły czas porodu ulega skróceniu i wynosi przeważnie od 4 do 6 godzin. 

2.    Ile trwa cesarskie cięcie

Poród przy zastosowaniu cesarskiego cięcia trwa do 40 minut.

3.    Ile trwa wywoływanie porodu?

Sztuczne wywołanie porodu trwa do 24 godzin. Ma zastosowanie, gdy istnieje ryzyko, że termin porodu już minął.

4.    Ile trwa poród wywołany oksytocyną?

W zależności od indywidualnych cech pacjentki poród po podaniu oksytocyny może rozpocząć się nawet po kilku minutach. Oksytocyna to hormon, podawany w kroplówce, który wywołuje skurcze.

Czytaj również

Bibliografia

 • Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U.2021.479 z dnia 2021.03.17),
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz.U.2018.1756 z dnia 2018.09.11),
 • M. Wielgoś „Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące cesarskiego cięcia”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2018, tom 3, str. 159-174, Via Medica 2018, ISSN 2451-0122, www.ptgin.pl (data dostępu 01.09,2021).
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Odejście wód płodowych - jak wygląda i kiedy pojawiają się skurcze?
Kobieta przed porodem
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Poród dziecka
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!