Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

USG 3D w ciąży - kiedy najlepiej je wykonać?

USG 3D w ciąży to ultrasonografia dająca trójwymiarowy obraz dziecka Na to badanie przyszli rodzice czekają najbardziej, ponieważ umożliwia ono zrobienie zdjęcie maluszka, a nawet nagranie filmu. Kiedy najlepiej zapisać się na USG 3D i jaka jest cena?
Kobieta w ciąży trzyma zdjęcie z USG 3D
Źródło: 123RF
W skrócie
  • USG 3D to jedno z najnowocześniejszych badań ultrasonograficznych. Pozwala dokładniej przyjrzeć się kształtom dziecka czy rozpoznać płeć. Badanie to pozwala również na dokładniejszą diagnostykę wad płodu, np. wykluczenie zespołu Downa.
  • Na badanie w trójwymiarze najlepiej zgłosić się, gdy płód jest wykształcony. Jeśli rodzice chcą mieć pamiątkę i pierwsze przestrzenne zdjęcie w albumie nienarodzonego jeszcze dziecka, najlepiej zrobić USG 3D około 30. tygodnia ciąży.
  • Ultrasonografia trójwymiarowa to niestety koszty. Tylko w wyjątkowych sytuacjach badanie jest refundowane przez NFZ, więc wykonując je prywatnie trzeba przygotować się na wydatek minimum 150 zł.
SPRAWDŹ TEŻ: Badania prenatalne - kiedy należy zrobić i na czym polegają?
Spis treści

Reklama

Jak wygląda USG 3D?

To badanie, na które przyszli rodzice czekają najbardziej tuż po badaniu potwierdzającym zdrową ciążę. USG 3D pozwala obejrzeć dziecko z każdej strony jeszcze przed porodem. To jedno z najnowocześniejszych badań ultrasonograficznych.

Co prawda, klasyczne USG daje obraz dwuwymiarowy (2D), który dla specjalistów jest wystarczający do diagnozowania ewentualnych nieprawidłowości i oceny wszystkich niezbędnych parametrów. Jednak wprowadzenie do gabinetów USG trójwymiarowego przyniosło zupełnie nowe możliwości. 

USG 3D a rzeczywistość znacząco się nie różnią. Przyszli rodzice podczas badania zamiast białych plam na ciemnym tle, na ekranie monitora mogą obejrzeć bardzo rzeczywisty obraz dziecka w dużej rozdzielczości i w naturalnych kolorach.

USG trójwymiarowe ciąży pozwala zarówno lekarzowi i przyszłym rodzicom dokładniej przyjrzeć się twarzy i czaszce dziecka oraz ocenić umiejscowienie uszu czy też rozpoznać płeć. Badanie to pozwala również na dokładniejszą diagnostykę wad płodu.

Samo badanie USG ciąży w 3D nie różni się od standardowego badania w 2D. Lekarz, tak samo jak podczas klasycznego badania, nakłada na brzuch ciężarnej specjalny żel, po którym prowadzi głowicę ultrasonografu. Aparat wysyła ultradźwięki, a na monitorze można obserwować dziecko. 

Reklama

Kiedy najlepiej zrobić USG 3D?

Mając takie możliwości ,,podglądania” dziecka jeszcze przed porodem, warto dobrze zastanowić się, kiedy najlepiej zrobić USG 3D? Nie zawsze bowiem płód będzie można dokładnie i z każdej strony obejrzeć.

Czy w 8. albo 9. tygodniu ciąży można wykonać USG 3D? Na pewno warto to badanie odsunąć jeszcze o kilka tygodni.

Jeśli rodzice chcą mieć pamiątkę i pierwsze zdjęcie nienarodzonego dziecka w albumie to najlepiej zrobić USG 3D około 30. tygodnia ciąży. 

Reklama

Kiedy widać płeć dziecka na USG 3D?

Chłopiec czy dziewczynka - to pytanie najczęściej zadają lekarzowi przyszli rodzice. A kiedy widać płeć dziecka na USG 3D? Praktyka ginekologiczna pokazuje, że jeśli dziecko odpowiednio się ułoży to już 12. albo 13. tygodniu ciąży USG 3D pokaże płeć.

Czasem nie jest konieczna nawet trójwymiarowa ultrasonografia. Aby określić płeć wystarczy klasyczne dwuwymiarowe USG. 

Wykonywanie takiego badania nawet na początku drugiego trymestru ciąży może nie zawsze przynieść wiarygodne wyniki. Płeć dziecka można potwierdzić w badaniu dopiero około 18. tygodnia ciąży.

Wtedy ze szczegółami można obejrzeć z każdej strony na USG 3D dziewczynkę lub chłopca. A po badaniu mieć pamiątkę w postaci pierwszego zdjęcia dziecka. 

Reklama

Zdjęcia USG 3D

Badanie ultrasonograficzne w trójwymiarze to wyjątkowa okazja do tego, by zrobić pierwsze zdjęcie 3D dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Obraz maleństwa w łonie matki jest bardzo wyraźny i dokładny.

Podczas badania 3D rodzice mogą dostrzec wyraźny kształt dziecka, a także jego twarz. W większości gabinetów rodzice od razu po badaniu otrzymują od lekarza płytę CD z obrazem i wydruk ze zdjęciem.

Jeszcze lepszą opcją jest badanie w 4D, po którym rodzice dostają nagrany w czasie rzeczywistym film dziecka w łonie matki. 

Reklama

Zespół Downa a USG 3D

Badanie USG 3D pozwala nie tylko zobaczyć wygląd dziecka zanim przyjdzie na świat, ale przede wszystkim umożliwia wczesne diagnozowanie wad genetycznych.

Dzięki tak dokładnemu przestrzennemu obrazowi podczas badania lekarz może przyjrzeć się twarzy dziecka i wykluczyć np. rozszczep wargi i podniebienia.

Trójwymiarowe obrazowanie ułatwia także zdiagnozowanie zespołu Downa. Jak to możliwe? Dzięki USG 3D możliwe jest precyzyjne sprawdzenie kości nosowych płodu, czyli bardzo ważnego parametru w ocenie ryzyka zespołu Downa.

Reklama

Cena USG 3D

Standardy opieki okołoporodowej zakładają trzy obowiązkowe badania USG ciąży. To badanie jest refundowane przez NFZ, ale tylko w określonych przypadkach, gdy ciąża z jakiegoś powodu może być ryzykowna lub ciężarna przekroczyła 35. rok życia.
W innej sytuacji należy przygotować się na wykonanie badań prywatnie. Ile kosztuje USG 3D ciąży? Wszystko zależy od placówki i miasta, w którym badanie ma zostać wykonane. Ceny wahają się od 150 do nawet 350 zł. 

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Pietryga, K. Toboła, Ultrasonograficzna diagnostyka prenatalna-możliwości technik 3D, Poznań 2017.
  • dr S. Kwiatkowski, prof. A. Torbe, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie diagnostyki i postępowanie w ciążach powikłanych ograniczeniem wzrastania płodu, Ginekologia Polska, Warszawa 2020.
  • M.E. Norton, L.M. Scoutt, V.A. Feldstein, Ultrasonografia w położnictwie i ginekologii, pod red. prof. R. Dębskiego, tom I, wyd. 6, Wrocław 2018.
  • Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, https://www.ippt.pan.pl/repository/open/o2624.pdf, [data dostępu: 1.02.22].
Agnieszka Jędrzejczak
Artykuł napisany przez
Agnieszka Jędrzejczak
Dziennikarka z zawodu i zamiłowania. W pracy od 11 lat. Najpierw w redakcji gazety codziennej jako dziennikarka specjalizująca się w tematach medycznych. Później zamiast słowa pisanego - mówione. W redakcji telewizji jako wydawczyni, dziennikarka i reporterka relacjonująca na żywo z całego kraju na anteny ogólnopolskie. Fanka żużla, dobrej herbaty i Zbigniewa Wodeckiego.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania w ciąży
Jak wygląda badanie GBS w ciąży i jak się do niego przygotować?
Lekarze badają kobietę w ciąży
Na czym polega badanie KTG i kiedy je wykonać w ciąży?
Badanie KTG kobiety w ciąży
Jak przeprowadzić badanie AFP i w jakim celu się je wykonuje?
Badanie poziomu AFP w laboratorium
Podobne artykuły
Badanie moczu w ciąży
PH moczu w ciąży - czy jest zależne od płci dziecka?
Para się przytula
Badanie beta hCG - testy, normy, interpretacja wyników
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
Prolaktyna a ciąża – normy. Co oznacza wysoka, a co niska?
Badanie poziomu rubella IgG
Co oznacza rubella IgG w ciąży i czy jest niebezpieczna dla płodu?
Kobieta trzyma dwa listki tabletek
Progesteron w ciąży – normy. Jaki poziom świadczy o ciąży?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!