Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha

Czwarty tydzień ciąży kończy pierwszy miesiąc ciąży. Trwa pierwszy trymestr ciąży, podczas którego kobieta odczuwa pierwsze objawy ciążowe. W 4 tygodniu ciąży można wykonać USG ciąży, jednak nie zawsze płód będzie na nim widoczny. Ból brzucha w ciąży może stanowić jeden z symptomów ciąży, może też, niestety, być objawem poronienia.
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

4 tydzień ciąży - który to miesiąc?

4 tydzień ciąży stanowi o pierwszym miesiącu ciąży oraz o pierwszym trymestrze ciąży. Kończy się pierwszy miesiąc ciąży, w którym komórka powstała po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik, podzieliła się ogromną ilość razy i osiedliła w macicy.

Teraz pieczołowicie dzieli się nadal, tak że z trzech głównych warstw zaczną zawiązywać się narządy i systemy sterujące prawidłowym funkcjonowaniem malutkiego człowieka.

Z pierwszej powłoki wyłoni się układ nerwowy, mózg oraz skóra, z drugiej – wątroba, trzustka i tarczyca z całym systemem trawiennym, a z trzeciej – układ krwionośny, moczowo-płciowy, mięśniowy i szkieletowy.

Płód przypomina wyglądem kijankę lub meduzę, jest przezroczysty, wielkością dorównuje ziarenku ryżu. Nie mniej jednak posiada już głowę, a nawet serce. W rzeczywistości ma dopiero dwa tygodnie, pomimo przyjętego przez ginekologa czterotygodniowego wieku trwania ciąży.

Reklama

4 tydzień ciąży - objawy ciąży

W czwartym tygodniu ciąży kobieta zazwyczaj zaczyna czuć pierwsze objawy ciąży.

Brak miesiączki to najczęstszy dowód ciąży i pierwsze skojarzenie z przyczyną zatrzymania menstruacji. Mniej więcej teraz powinno do niej dojść, ale nie pojawia się.

Oznaki ciąży, które przypominają symptomy pojawiające się przed zbliżającym się okresem, to przede wszystkim zmęczenie, senność, tkliwość, a nawet bolesność piersi, częste oddawanie moczu, nudności, wymioty, jadłowstręt, ślinotok, kłopoty z powonieniem (a właściwie nadbagaż zmysłu węchu – wiele potraw i substancji, których zapachy wcześniej kobiecie nie przeszkadzały, teraz zaczynają śmierdzieć), niestrawność oraz rozedrganie emocjonalne.

U niektórych ciężarnych w terminie spodziewanej miesiączki może też wystąpić plamienie przypominające menstruację, jednak nią nie będące. To lekkie krwawienie w ciąży wynika z osadzenia się zarodka w macicy.

Rosnący maluszek może podrażniać naczynia krwionośne, które pękają, w wyniku czego na bieliźnie można zaobserwować paski wydzieliny podbarwionej krwią. Ten proces może powtórzyć się jeszcze kilka razy, zawsze w okolicy terminu okresu. Oczywiście prawdziwa miesiączka w czasie ciąży nie jest możliwa.

Reklama

4 tydzień ciąży – test ciążowy

Kiedy zrobić test ciążowy? Czwarty tydzień ciąży jest odpowiednim terminem na próbę przeprowadzenia domowego testu ciążowego. Przyjmuje się, że wrażliwsze testy, które wykonano w dniu spodziewanej miesiączki, już mogą wykryć ciążę. Wszystko zależy od poziomu HCG (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu, czyli hormonu warunkującego istnienie ciąży w organizmie kobiety. Jeśli jest wystarczający, test zdradzi obecność płodu w macicy.

Niekiedy zdarza się, że wynik testu ciążowego jest fałszywie ujemny, pomimo obecności ciąży. Być może parametr HCG w moczu nie był jeszcze widoczny dla testu. Wystarczy powtórzyć test za kilka/kilkanaście dni, by się upewnić co do ciąży.

Wiarygodniejsze jest badanie stężenia HCG we krwi, które od razu po implantacji zarodka powinno być dostrzegalne i wrastać co kilka dni. Dlatego jeśli kobiecie zależy na jak najszybszym potwierdzeniu swoich przypuszczeń, powinna wykonać test ciążowy z krwi np. w laboratorium analiz.

Reklama

4 tydzień ciąży – USG

W czasie badania USG wykonanego w czwartym tygodniu ciąży lekarz może zauważyć już pęcherzyk ciążowy. Jednak nie zawsze na tym etapie ciąży będzie on widoczny na obrazie ultrasonograficznym.

W pęcherzyku ciążowym rośnie mały bohater – zarodek, a także ciałko żółte, które odżywia płód w tym okresie jego istnienia oraz błony płodowe.

Jeśli ginekolog wykonujący badanie USG dostrzeże pęcherzyk płciowy, na jego podstawie określi wiek ciąży. Lekarz mierzy długość pęcherzyka w milimetrach, a następnie dodaje do niego wartość – 30, tak otrzymany wynik oznacza wiek ciąży wyrażonej w dniach.

Reklama

4 tydzień ciąży – ból brzucha

Ból brzucha w ciąży nie zawsze oznacza to samo. Wiele zależy od jego rodzaju, intensywności i długości trwania.

Ból brzucha o charakterze uciskowym w czwartym tygodniu ciąży może stanowić objaw ciąży. Ciąża we wczesnej fazie, zwłaszcza pierwsza, może bowiem objawiać się uciskiem w dolnej części brzucha. Ten rodzaj dolegliwości jest spotykany u kobiet wrażliwych na bodźce, które śle jej ciało. Ten nacisk może być spowodowany m.in. powiększaniem się macicy, czy też zagnieżdżeniem się implantu w macicy. Jeśli natomiast oprócz ucisku kobieta odczuwa ból brzucha, krwawi z dróg rodnych, itp., powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Być może roni płód.

Bolesność odczuwana jako ciągnięcie w obrębie części brzucha lub też całego obszaru brzucha także nie powinna niepokoić, gdyż stanowi objaw rozciągania się więzadeł macicy.

Natomiast intensywny, nieprzemijający ból brzucha (który trwa ponad jeden dzień), nawet jeśli kobieta nie zauważyła towarzyszącego mu krwawienia, czy choćby plamienia, powinien zaalarmować ją i skłonić do wykonania natychmiastowego telefonu do lekarza.

Trudny do zniesienia ból połączony z obfitym krwawieniem to sygnał, by jak najszybciej  udać się do szpitala.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w początkowej ciąży
13 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, płeć

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!