Okres w ciąży? Krwawienie to nie zawsze miesiączka

Miesiączka w ciąży nie jest możliwa. Występujące w stanie błogosławionym krwawienie może być niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka, choć zazwyczaj jest niegroźnym objawem. Nawet jeśli nie towarzyszy mu ból, zawsze powinno być w trybie pilnym skonsultowane z lekarzem. W przypadku zdiagnozowania poważniejszych schorzeń szybka reakcja może okazać się bardzo istotna dla obojga pacjentów.
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Bardzo często kobiety, które zaobserwowały na początku ciąży krwawienie, błędnie zakładają, iż jest to miesiączka. Krwawienia na początku ciąży łatwo bowiem z okresem pomylić, bo występuje mniej więcej w tym samym czasie, co spodziewana menstruacja. W dodatku może być równie obfite, choć u niektórych pań występuje jedynie plamienie.

Okres a ciąża

Miesiączka polega na złuszczaniu się nabłonka macicy pod wpływem hormonów: estrogenów i progesteronu. W efekcie błona zostaje wydalona z organizmu właśnie w postaci krwawienia. W momencie zapłodnienia komórki jajowej nabłonek się nie złuszcza, bo jest wręcz potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka w czasie ciąży. Wystąpienie okresu na początku ciąży jest zatem niemożliwe, choć wiele kobiet jest przekonanych, że w błogim stanie wystąpił u nich skąpy okres czy nawet krwawienie.

Czytaj też: Nieregularne miesiączki – przyczyny i leczenie

Okres na początku ciąży?

Około tydzień po zapłodnieniu może wystąpić tak zwane plamienie implantacyjne. Jest ono wynikiem zagnieżdżania się zapłodnionego jaja w przekrwionej błonie śluzowej macicy, które uszkodziło jej naczynie krwionośne. Choć w przeciwieństwie do menstruacji nie towarzyszy mu ból podbrzusza czy skrzepy, a krew w przeciwieństwie do tej menstruacyjnej, ma znacznie bladszy odcień, wiele kobiet wierzy, że to okres w ciąży.

Przyczyną pojawienia się krwawienia, mylonego z okresem, mogą być także niegroźne zmiany hormonalne, spowodowane rozpoczętą ciążą. Bardzo często, szczególnie w pierwszym trymestrze, może nastąpić krwawienie podkosmówkowe. Jest ono wynikiem tworzenia się krwiaków, a przypadłość ta występuje u ciężarnych kobiet dość często. U większości pacjentek są one jednak niewielkie i wchłaniają się do 20 tygodnia ciąży. Niestety jeśli tak się nie stanie, istnieje duże ryzyko powikłań, a w konsekwencji poronienia.

Krwawienie w ciąży - inne przyczyny

Krwawienie w ciąży może wywołać też zaśniad groniasty (inaczej ciążowa choroba trofoblastyczna). Przeważnie pojawia się on w piątym i szóstym miesiącu ciąży. We wczesnym etapie rozwoju może być trudny do wychwycenia podczas badania ultrasonograficznego, jednak na jego obecność może wskazywać wysoki poziom badania biochemicznego z krwi o nazwie hCG. Co najważniejsze dla przyszłej mamy i rozwijającego się w jej łonie malucha - dzisiejsze możliwości medycyny dają szansę na urodzenie dziecka oraz wyleczenie kobiety cierpiącej na ciążową chorobę trofoblastyczną.  

Wśród innych przyczyn występowania krwawienia, odczytywanego przez wiele kobiet jako miesiączka w ciąży, znajdują się także choroby szyjki macicy (na przykład nadżerka) czy łożysko przodujące. W drugim przypadku objawy  mogą się nasilać, a nieprawidłowe ułożenie łożyska naraża płód na powikłania. Nierzadko krwawienie z dróg rodnych związane jest z wystąpieniem ciąży pozamacicznej. Towarzyszom jej inne dolegliwości, takie jak wymioty, nudności, bóle brzucha, zasłabnięcia. Niestety przypadłość ta nie pozwala na uratowanie życia dziecka, co więcej, może być ona groźna dla zdrowia kobiety, dlatego konieczne jest jej usunięcie. Z kolei krwawienie, towarzyszące mu silne bóle brzucha i kręgosłupa oraz skurcze macicy, to objawy poronienia.

W przypadku wystąpienia w czasie ciąży nawet niewielkich plamień, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie choroby może okazać się bardzo istotne dla zdrowia dziecka i matki.

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Anna Żuber
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ryzyko poronienia w poszczególnych tygodniach ciąży – kiedy?
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama