Najzdrowsze miejsce w internecie

Czy możliwy jest okres w ciąży? Sprawdź, z czego może wynikać krwawienie

Miesiączka w ciąży nie jest możliwa. Występujące w stanie błogosławionym krwawienie może być niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka, choć zazwyczaj jest niegroźnym objawem. Nawet jeśli nie towarzyszy mu ból, zawsze powinno być w trybie pilnym skonsultowane z lekarzem. W przypadku zdiagnozowania poważniejszych schorzeń szybka reakcja może okazać się bardzo istotna dla obojga pacjentów.
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Krwawienia na początku ciąży bardzo łatwo pomylić z okresem, bo zazwyczaj występuje w tym samym czasie, co spodziewana menstruacja.
 • Wystąpienie okresu na początku ciąży nie jest możliwe. Po zapłodnieniu może jednak wystąpić krwawienie implantacyjne, które jest wynikiem zagnieżdżania się zapłodnionego jaja w przekrwionej błonie śluzowej macicy, które uszkodziło jej naczynie krwionośne.
 • Inne przyczyny krwawienia w ciąży to: ciążowa choroba trofoblastyczna, łożysko przodujące, ciążą pozamaciczna lub poronienie.
SPRAWDŹ TEŻ: Okres po porodzie. Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka?
Spis treści

Objawy przed okresem a ciąża

Objawy, jakie towarzyszą zbliżającej się miesiączce, często są mylone z pierwszymi objawami ciąży. Nie jest to bynajmniej przypadkowe, ponieważ zarówno zbliżający się okres, jak i początek ciąży objawia się w bardzo podoby sposób. Do tych objawów należy zaliczyć przede wszystkim:

 • ból podbrzusza,
 • plamienie,
 • lekki stan podgorączkowy,
 • senność,
 • ból piersi,
 • wahania nastroju,
 • częste oddawanie moczu,
 • nudnoości.

Okres a ciąża

Bardzo często kobiety, które zaobserwowały na początku ciąży krwawienie, błędnie zakładają, iż jest to miesiączka. Krwawienia na początku ciąży bardzo łatwo pomylić z okresem, bo występuje mniej więcej w tym samym czasie, co spodziewana menstruacja. W dodatku może być równie obfite, choć u niektórych pań występuje jedynie plamienie.

Miesiączka polega na złuszczaniu się nabłonka macicy pod wpływem hormonów: estrogenów i progesteronu. W efekcie błona zostaje wydalona z organizmu właśnie w postaci krwawienia. W momencie zapłodnienia komórki jajowej nabłonek się nie złuszcza, bo jest wręcz potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka w czasie ciąży.

Wystąpienie okresu na początku ciąży jest zatem niemożliwe, choć wiele kobiet jest przekonanych, że w błogim stanie wystąpił u nich skąpy okres czy nawet krwawienie.

Okres na początku ciąży

Około tydzień po zapłodnieniu może wystąpić tak zwane plamienie implantacyjne. Jest ono wynikiem zagnieżdżania się zapłodnionego jaja w przekrwionej błonie śluzowej macicy, które uszkodziło jej naczynie krwionośne. Choć w przeciwieństwie do menstruacji nie towarzyszy mu ból podbrzusza czy skrzepy, a krew w przeciwieństwie do tej menstruacyjnej, ma znacznie bladszy odcień, wiele kobiet wierzy, że to okres w ciąży.

Przyczyną pojawienia się krwawienia, mylonego z okresem, mogą być także niegroźne zmiany hormonalne, spowodowane rozpoczętą ciążą. Bardzo często, szczególnie w pierwszym trymestrze, może nastąpić krwawienie podkosmówkowe. Jest ono wynikiem tworzenia się krwiaków, a przypadłość ta występuje u ciężarnych kobiet dość często.

U większości pacjentek są one jednak niewielkie i wchłaniają się do 20 tygodnia ciąży. Niestety jeśli tak się nie stanie, istnieje duże ryzyko powikłań, a w konsekwencji poronienia.

Inne przyczyny krwawienia w ciąży

Krwawienie w ciąży może wywołać też zaśniad groniasty (inaczej ciążowa choroba trofoblastyczna). Przeważnie pojawia się on w piątym i szóstym miesiącu ciąży. We wczesnym etapie rozwoju może być trudny do wychwycenia podczas badania ultrasonograficznego, jednak na jego obecność może wskazywać wysoki poziom badania biochemicznego z krwi o nazwie hCG.

Co najważniejsze dla przyszłej mamy i rozwijającego się w jej łonie malucha - dzisiejsze możliwości medycyny dają szansę na urodzenie dziecka oraz wyleczenie kobiety cierpiącej na ciążową chorobę trofoblastyczną. 

Wśród innych przyczyn występowania krwawienia, odczytywanego przez wiele kobiet jako miesiączka w ciąży, znajdują się także choroby szyjki macicy (na przykład nadżerka) czy łożysko przodujące. W drugim przypadku objawy  mogą się nasilać, a nieprawidłowe ułożenie łożyska naraża płód na powikłania. Nierzadko krwawienie z dróg rodnych związane jest z wystąpieniem ciąży pozamacicznej.

Towarzyszą jej inne dolegliwości, takie jak wymioty, nudności, bóle brzucha, zasłabnięcia. Niestety przypadłość ta nie pozwala na uratowanie życia dziecka, co więcej, może być ona groźna dla zdrowia kobiety, dlatego konieczne jest jej usunięcie. Z kolei krwawienie, towarzyszące mu silne bóle brzucha i kręgosłupa oraz skurcze macicy, to objawy poronienia.

W przypadku wystąpienia w czasie ciąży nawet niewielkich plamień, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie choroby może okazać się bardzo istotne dla zdrowia dziecka i matki.

Czytaj również

Bibliografia

 • Zwoliński T., Podręcznik położnictwa, PZWL, Warszawa 1962.
 • Rytlewski K. Zmiany fizjologiczne w organizmie kobiety ciężarnej i ich znaczenie w pracy lekarza ogólnego. Przegląd Lekarski 2008, vol. 65(4): 195-202.
 • Fraś M, Gniadek A, Poznańska-Skrzypiec J, Kadłubowska M. Styl życia kobiet w ciąży. Hygeia Public Health 2012, vol. 47(4): 412-417.
 • J. Kozłowska: Teoria i praktyka rehabilitacji w ginekologii i położnictwie, Wyd. Skryptowe AWF im. Bronisława Czecha w Krakowie, 1991, 112.
 • Hasan R. Vaginal bleeding in early pregnancy: patterns, predictors, and association with miscarriage. https://cdr.lib.unc.edu/record [data dostępu: 22.11.2021]
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Kobieta w czasie badania tarczycy
Diagnostyka tarczycy może pomóc w problemach z zajściem w ciążę
Kobiecy układ rozrodczy
Tyłozgięcie macicy - a ciąża i seks. Jakie są objawy?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?