Objawy przed okresem a ciąża
Objawy, jakie towarzyszą zbliżającej się miesiączce, często są mylone z pierwszymi objawami ciąży. Nie jest to bynajmniej przypadkowe, ponieważ zarówno zbliżający się okres, jak i początek ciąży objawia się w bardzo podoby sposób. Do tych objawów należy zaliczyć przede wszystkim:
- ból podbrzusza,
- plamienie,
- lekki stan podgorączkowy,
- senność,
- ból piersi,
- wahania nastroju,
- częste oddawanie moczu,
- nudnoości.
Okres a ciąża
Bardzo często kobiety, które zaobserwowały na początku ciąży krwawienie, błędnie zakładają, iż jest to miesiączka. Krwawienia na początku ciąży bardzo łatwo pomylić z okresem, bo występuje mniej więcej w tym samym czasie, co spodziewana menstruacja. W dodatku może być równie obfite, choć u niektórych pań występuje jedynie plamienie.
Miesiączka polega na złuszczaniu się nabłonka macicy pod wpływem hormonów: estrogenów i progesteronu. W efekcie błona zostaje wydalona z organizmu właśnie w postaci krwawienia. W momencie zapłodnienia komórki jajowej nabłonek się nie złuszcza, bo jest wręcz potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka w czasie ciąży.
Wystąpienie okresu na początku ciąży jest zatem niemożliwe, choć wiele kobiet jest przekonanych, że w błogim stanie wystąpił u nich skąpy okres czy nawet krwawienie.
Okres na początku ciąży
Około tydzień po zapłodnieniu może wystąpić tak zwane plamienie implantacyjne. Jest ono wynikiem zagnieżdżania się zapłodnionego jaja w przekrwionej błonie śluzowej macicy, które uszkodziło jej naczynie krwionośne. Choć w przeciwieństwie do menstruacji nie towarzyszy mu ból podbrzusza czy skrzepy, a krew w przeciwieństwie do tej menstruacyjnej, ma znacznie bladszy odcień, wiele kobiet wierzy, że to okres w ciąży.
Przyczyną pojawienia się krwawienia, mylonego z okresem, mogą być także niegroźne zmiany hormonalne, spowodowane rozpoczętą ciążą. Bardzo często, szczególnie w pierwszym trymestrze, może nastąpić krwawienie podkosmówkowe. Jest ono wynikiem tworzenia się krwiaków, a przypadłość ta występuje u ciężarnych kobiet dość często.
U większości pacjentek są one jednak niewielkie i wchłaniają się do 20 tygodnia ciąży. Niestety jeśli tak się nie stanie, istnieje duże ryzyko powikłań, a w konsekwencji poronienia.
Inne przyczyny krwawienia w ciąży
Krwawienie w ciąży może wywołać też zaśniad groniasty (inaczej ciążowa choroba trofoblastyczna). Przeważnie pojawia się on w piątym i szóstym miesiącu ciąży. We wczesnym etapie rozwoju może być trudny do wychwycenia podczas badania ultrasonograficznego, jednak na jego obecność może wskazywać wysoki poziom badania biochemicznego z krwi o nazwie hCG.
Co najważniejsze dla przyszłej mamy i rozwijającego się w jej łonie malucha - dzisiejsze możliwości medycyny dają szansę na urodzenie dziecka oraz wyleczenie kobiety cierpiącej na ciążową chorobę trofoblastyczną.
Wśród innych przyczyn występowania krwawienia, odczytywanego przez wiele kobiet jako miesiączka w ciąży, znajdują się także choroby szyjki macicy (na przykład nadżerka) czy łożysko przodujące. W drugim przypadku objawy mogą się nasilać, a nieprawidłowe ułożenie łożyska naraża płód na powikłania. Nierzadko krwawienie z dróg rodnych związane jest z wystąpieniem ciąży pozamacicznej.
Towarzyszą jej inne dolegliwości, takie jak wymioty, nudności, bóle brzucha, zasłabnięcia. Niestety przypadłość ta nie pozwala na uratowanie życia dziecka, co więcej, może być ona groźna dla zdrowia kobiety, dlatego konieczne jest jej usunięcie. Z kolei krwawienie, towarzyszące mu silne bóle brzucha i kręgosłupa oraz skurcze macicy, to objawy poronienia.
W przypadku wystąpienia w czasie ciąży nawet niewielkich plamień, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie choroby może okazać się bardzo istotne dla zdrowia dziecka i matki.