Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Okres w ciąży - jak wygląda? Czy jest możliwa miesiączka po zapłodnieniu?

Kobieta w ciąży przestaje miesiączkować. Ma to związek ze wzrostem progesteronu odpowiedzialnego za utrzymanie w macicy zarodka. Nie oznacza to jednak, że w ciąży wykluczone są krwawienia lub plamienia o innych podłożu, które niektóre kobiety mogą pomylić czy utożsamiać z miesiączką. Zobacz, na co wskazuje krwawienie w ciąży.
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Miesiączka w ciąży nie występuje. U ciężarnej mogą natomiast pojawić się krwotoki i plamienia.
 • Po zapłodnieniu może jednak wystąpić krwawienie implantacyjne, które jest wynikiem zagnieżdżania się zapłodnionego jaja w przekrwionej błonie śluzowej macicy
 • Intensywne krwawienia w przebiegu miesiączki to zjawisko wymagające konsultacji z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Okres po porodzie. Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka?
Spis treści

Reklama

Czy można mieć okres w ciąży?

Spóźniająca się miesiączka to dla wielu kobiet pierwszy sygnał, że są najprawdopodobniej w ciąży. Jednak niektóre panie doświadczają krwawienia, a mimo to po jakimś czasie okazuje się, że spodziewają się dziecka. Czy okres w ciąży jest możliwy? Okazuje się, że nie - ciąża a okres wykluczają się wzajemnie.

Dlaczego w ciąży nie ma okresu? Dzieje się tak, gdyż w wyniku zapłodnienia gwałtownie wzrasta poziom progesteronu. To hormon konieczny do utrzymania rozwijającego się zarodka. Tak wysokie stężenie chroni przed wystąpieniem złuszczania się błony śluzowej macicy. Bez takiej reakcji organizmu wystąpienie miesiączki jest niemożliwe. Związek pomiędzy ciążą a okresem jest taki, że gdy jedno z tych zjawisk występuje, nie ma tego drugiego.

Pomimo tego faktu, kobiety, które współżyją, nierzadko na forach internetowych czy w grupach wsparcia np. w mediach społecznościowych, w tym na Facebooku, pytają albo z nadzieją, bo marzą o dziecku, albo z obawą, bo np. nie planują potomstwa, czy można być w ciąży i mieć okres. Jak już wiesz, okres w ciąży nie jest możliwy. Zatem skąd takie twierdzenia i przekazywane np. w różnych kręgach informacje o tym, że kobieta podejrzewa ciążę a dostała okres? Otóż, okazuje się, że to, co można uznać za miesiączkę w ciąży tak naprawdę jest plamieniem o innym podłożu. Przyczyna krwawienia na każdym etapie ciąży może być inna.

Reklama

Okres na początku ciąży

Czy w pierwszych tygodniach ciąży można mieć okres? Nie jest to możliwe. Okres w pierwszym miesiącu ciąży nie występuje. Tym, z czym można pomylić okres jest krwawienie implantacyjne.

Niektóre kobiety określają to zjawisko mianem okresu na początku ciąży albo okresem po zapłodnieniu, jednak tak naprawdę nie jest to miesiączka, a plamienie, które ma związek z zagnieżdżeniem się zarodka w endometrium macicy.

Takie plamienie może pojawić się w terminie spodziewanej miesiączki albo np. niedługo po nim, np. tydzień później. Poza tym towarzyszące mu objawy w pierwszym miesiącu ciąży można pomylić z uczuciem jak na okres.

Co może okazać się mylące? Oto wczesne objawy ciąży, które można skojarzyć np. z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, a występują w 1 trymestrze:

 • ból brzucha w ciąży jak na okres,
 • obrzmiałe, obolałe i swędzące piersi,
 • zatrzymywanie się wody,
 • wahania nastroju,
 • nudności,
 • uczucie rozbicia.

Plamienie implantacyjne zazwyczaj jest delikatne i jasnoczerwone. Poza tym pojawiające się skurcze na początku ciąży są delikatne, natomiast te związane z miesiączką - bardziej intensywne.

Tzw. okres w ciąży na początku pojawia się również u kobiet, które korzystały z zapłodnienia metodą in vitro. Objawy związane z krwawieniem implantacyjnym są w tej grupie takie same jak u pań korzystających z tradycyjnych metod starania się o dziecko. Warto pamiętać, że brak takiego krwawienia nie dyskwalifikuje - nie zawsze organizm manifestuje zagnieżdżenie zarodka poprzez krwawienie. Wiele zależy od indywidualnej reakcji organizmu.

Co natomiast w przypadku, gdy kobieta twierdzi: „miałam obfity okres, a jestem w ciąży”? Taka dolegliwość raczej nie wskazuje na krwawienie implantacyjne, które - jak już podkreśliliśmy - jest raczej delikatne.

W przebiegu ciąży nadmierne krwawienie świadczy o:

Taki problem powinien być skonsultowany z lekarzem. Niekiedy intensywne krwawienie na początku ciąży może mieć związek z poronieniem.

Jak wygląda okres w ciąży? Jak odróżnić go od krwawienia?

Kobiety marzące o potomstwie, dowiadując się o tym, że krwawienie wcale nie musi mieć związku z miesiączką, ale właśnie z ciążą mogą nadmiernie analizować każdy swój okres. Szukają odpowiedzi związanych z tym, czym charakteryzuje się i jak wygląda krwawienie implantacyjne. Ich najczęstsze pytania to:

 • Czy skąpy okres to ciąża?
 • Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu?
 • Jak wygląda kolor okresu w ciąży?
 • Czy okres ze skrzepami to ciąża?
 • Czy okres trwający 3 dni to ciąża?

Poza tym przyglądają się dokładnie konsystencji krwawienia i pokładają w niej nadzieję na to, że zostaną matkami.

 Jak odróżnić okres od krwawienia w ciąży? Jak wygląda „okres w ciąży”? Krwawienie implantacyjne jest:

 • znacznie delikatniejsze niż okres, może mieć np. formę kilku plamek, może to też być coś na wzór skąpej „miesiączki” ze śluzem albo wodnistego okresu,
 • jaśniejsze niż miesiączka - jeżeli szukasz związku między różowym plamieniem przed okresem a ciążą, to różowy kolor może świadczyć o tym, że być może podzielisz się ze światem radosną nowiną. Brązowy okres raczej nie ma więc związku z ciążą,
 • trwające krócej niż zwykła miesiączka - warto tu wskazać ile trwa „okres w ciąży”. Może to być np. tzw. jednodniowe krwawienie. Nie każdy krótki „okres” świadczy o ciąży, ale np. o innych zaburzeniach.

Nie należy od razu szukać związku pomiędzy dziwnym okresem a ciążą, czasem takie krwawienie to objaw chorobowy.

Czy w ciąży można mieć „obfity okres”? Niektóre kobiety wskazują, że miały obfity „okres” a jednocześnie były w ciąży. Oczywiście, krwawienie przypominające normalny okres w ciąży się zdarza, jednak jest to wciąż krwawienie, a nie objaw miesiączki. Intensywne krwawienie u ciężarnej to niepokojący sygnał, który powinien zostać zgłoszony lekarzowi, bo może świadczyć o szeregu dolegliwości.

Reklama

Objawy jak na okres w ciąży

Niedługo ma u Ciebie pojawić się miesiączka, a jednocześnie podejrzewasz, że możesz być w ciąży? A może spóźnia Ci się okres, ale czujesz się jakbyś już miała zespół napięcia przedmiesiączkowego? Jaki objawy wskazujące na ciążę można pomylić z tymi, występującymi tuż przed miesiączką? Przede wszystkim uczucie jak na okres w ciąży to coś naturalnego. W wyniku nagłych zmian hormonalnych może pojawić się wiele dolegliwości przypominających czas tuż przed miesiączką.

Czy istnieje związek między bólem w piersiach jak przed okresem a ciążą? Okazuje się, że tak. Bolące, nabrzmiałe, nadwrażliwe piersi i brodawki mogą pojawić się już w 3 lub 4 tygodniu ciąży. Pierwszy dyskomfort powinien minąć już w I trymestrze, jednak niektórym paniom towarzyszy przez całą ciążę. Ból piersi to nie tylko objaw zmian hormonalnych, ale również intensywnego procesu wytwarzania się kanalików mlecznych. To ma przygotować przyszłą mamę do tego, by jej organizm mógł produkować pokarm.

Ból piersi powinien zaniepokoić w momencie, gdy kobieta zauważy:

 • wciągnięcie brodawki sutkowej,
 • zmianę kształtu piersi,
 • owrzodzenie skóry.

Wszystkie te objawy mogą mieć związek z rozwijającym się rakiem piersi, a nie być fizjologicznym symptomem ciąży.

Całkowicie normalną reakcją organizmu jest pojawienie się takich objawów sugerujących okres, a będących jednocześnie tożsamych z początkami ciąży ja:

 • ból jajnika przed okresem - objawia się to bólem podbrzusza,
 • skurcze jak na okres w ciąży,
 • ból pleców,
 • wzdęty brzuch,
 • ból głowy - w przebiegu ciąży wzrasta poziom estrogenów, co ma wpływ na bóle głowy.

Bóle w ciąży jak na okres to przede wszystkim efekt szalejących hormonów. Trzeba jednak odróżnić ból brzucha przed okresem oraz dolegliwości bólowe na początku ciąży od bólu brzucha w ciąży jak na okres w 3 trymestrze ciąży, np. pojawiający się nagle ból jak na okres w 36 tygodniu ciąży. Na tym etapie ciąży może to być ból wynikający z dalszego rozciągania się macicy i więzadeł, które ją podtrzymują. Niekiedy taki symptom może sugerować, że istnieje ryzyko przyspieszonego porodu. Niepokojące powinny być też dla Ciebie bóle brzucha w ciąży jak na okres w 2 trymestrze. Taką dolegliwość należy zgłosić specjaliście.

Czy przedłużający się okres jest objawem ciąży? Nie, miesiączka nie współwystępuje z ciążą. Może to być krwawienie implantacyjne albo też krwawienie niewskazujące na zagnieżdżenie się zarodka, tylko na dolegliwość chorobową. Przedłużająca się miesiączka to sygnał do tego, by odwiedzić lekarza, ponieważ może świadczyć o:

 • mięśniakach,
 • polipach,
 • stanach zapalnych,
 • nowotworach.

Ginekolog zbada Cię i dostosuje leczenie do Twoich indywidualnych potrzeb.

Reklama

O czym świadczy okres w ciąży? Przyczyny

Należy podkreślić jasno, że okres w trakcie ciąży nie występuje. Główny związek między ciążą a miesiączką jest taki, że obecność jednej wyklucza drugą. W przebiegu ciąży mogą jednak pojawić się drobne, a nawet bardziej intensywne plamienia lub krwawienia. Mają one jednak inne podłoże niż krwawienie miesiączkowe.

Wizualnie dla niektórych kobiet takie typy krwawień mogą niewiele jednak różnić się od klasycznej miesiączki, dlatego niepoprawnie określają to zjawisko miesiączką w ciąży. Jakie więc mogą być przyczyny „okresu w ciąży”? Oprócz krwawienia implantacyjnego może też wystąpić krwawienie związane z:

 • poronieniem - takie krwawienie może być natężone przez pierwsze dni. Zarodek zostaje wydalony w postaci skrzepów i resztek tkankowych. Poronieniu nierzadko towarzyszy parcie i ból obecne również w trakcie miesiączki;
 • ciążą pozamaciczną - czy w ciąży pozamacicznej jest okres? Sugerować ją może krwawienie z dróg rodnych przypominające miesiączkę. Poza tym inne dolegliwości to m.in. niskie ciśnienie krwi, wyższe tętno, bladość skóry wraz z zimnymi potami. Niektóre kobiety mogą reagować na taką ciążę omdleniami;
 • pęknięcie macicy - kobieta boryka się dodatkowo z bólami podbrzusza, przyspieszonym pulsem, bolesne napięcie macicy, wzrost temperatury ciała. W przebiegu porodu pojawienie się pęknięcia tego narządu kobieta odczuwa poprzez nadmierną boleść między kolejnymi skurczami;
 • odklejenie łożyska - dodatkowo pojawia się ból brzucha i uczucie skurczów;
 • niski poziom progesteronu - w przypadku stwierdzenia jego niedoboru, lekarz przepisuje leki podtrzymujące ciążę;
 • infekcję macicy, np. spowodowaną chlamydią - zakażenia są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. Chlamydia to również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia noworodka;
 • ciążę obumarłą - oprócz krwotoku, pojawiają się również skurcze macicy i ból brzucha;
 • krwiaka podkosmówkowego - duże krwiaki mogą prowadzić do niedotlenienia płodu, większość krwiaków wchłania się jednak samoistnie;
 • chorobę trofoblastyczną z niezłośliwym zaśniadem groniastym - to nieprawidłowy wzrost komórek formułujących łożysko. Oprócz krwawienia mogą pojawić się nudności, wymioty, podwyższone ciśnienie tętnicze. Zazwyczaj krwawienia związane z tą dolegliwością występują w I trymestrze ciąży;
 • wady związane z łożyskiem, np. łożysko przyrośnięte - to zjawisko polegające na nieodpowiednim zagnieżdżeniu się łożyska i głębokim wnikaniu jego kosmków. Może mieć związek z nieprawidłowościami w błonie śluzowej macicy, np. bliznami;
 • naczynia przodujące „vasa previa” - to naczynia krwionośne płodu, które przebiegają swobodnie w błonach płodowych i nie są zabezpieczone tkankami łożyska. W trakcie porodu może dojść do przerwania ich ciągłości. Są rozpoznawane często na wczesnym etapie porodu. Mogą objawiać się ciemnoczerwonym krwawieniem. Znacznie lepiej rokują te ciąże, gdzie problem został rozpoznany podczas USG prenatalnego, a ciąża zakończona cesarskim cięciem.

Czasem do krwotoku przyczynia się też poród rozpoczęty za wcześnie, przed 37. tygodniem ciąży. Delikatne plamienia mogą pojawić się naturalnie, w wyniku badania ginekologicznego albo z uwagi na współżycie w ciąży. Nie są to objawy niebezpieczne.

Reklama

Okres czy krwawienie w ciąży? Jakie badania wykonać?

Już wiesz, czy w ciąży ma się okres. Miesiączka w ciąży nie występuje, jednak z różnych krwawienie lub plamienie może jak najbardziej się pojawić. Przyczyn tego stanu jest mnóstwo. Aby określić, skąd wziął się tzw. okres podczas ciąży istotne jest w pierwszej kolejności zgłoszenie się do ginekologa.

Specjalista wykona m.in.:

 • USG,
 • morfologię krwi,
 • oceni stan płodu i łożyska.

Każde krwawienie należy zgłosić lekarzowi. W przypadku, gdy krwawienie sugeruje np. poronienie, należy udać się do szpitala w celu łyżeczkowania jamy macicy.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Karowicz-Bilińska, Najczęstsze powikłania w ciąży, część II, 2022, 08 (2), Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, https://wydawnictwo.umed.pl/wp-content/uploads/2022/11/MONOGRAFIA_08_2022__KAROWICZ_BILINSKA__cz02.pdf, [dostęp: 30.11.2023].
 • Rytlewski K. Zmiany fizjologiczne w organizmie kobiety ciężarnej i ich znaczenie w pracy lekarza ogólnego. Przegląd Lekarski 2008, vol. 65(4): 195-202.
 • Jauniaux E.R.M., Alfirevic Z., Bhide A.G., Burton G.J., Collins S.L., Silver R. w imieniu Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Naczynia przodujące - rozpoznanie i zasady postępowania, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/rcog/225366,naczynia-przodujace-rozpoznanie-i-zasady-postepowania, [dostęp: 30.11.2023].
 • A. Zimmer-Stelmach, Analiza przebiegu ciąży i porodu oraz stanu poporodowego matki i noworodka w ciążach powikłanych łożyskiem przodującym, Rozprawa doktorska, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, https://ppm.edu.pl/docstore/download/@UMW43f65a668c624be39fc4aead21f75237/Zimmer-Stelmach%20Aleksandra.pdf, [dostęp: 30.11.2023].
 • A. Janowicz-Grelewska, Znaczenie prognostyczne ultrasonograficznego rozpoznania krwiaka podkosmówkowego dla przebiegu ciąży, Ginekol Pol. 2013, 84, 944-949.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Sfrustrowana para
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w ciąży patrząca na usg dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Kobieta w ciąży inhaluje się z użyciem naturalnych olejków
Inhalacje w ciąży - na katar, kaszel i zatoki. Czy można je robić?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!