Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

3 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, test ciążowy

Zgodnie z kalendarzem ciąży 3 tydzień ciąży to pierwszy miesiąc ciąży i pierwszy trymestr ciąży. Objawy ciąży na tym etapie są jeszcze trudne do zauważenia, dlatego że dopiero co nastąpiło zapłodnienie. Nowe życie zostało właśnie poczęte. Jednak test ciążowy potwierdzi ten fakt dopiero za około tydzień bądź dwa tygodnie
Ciężarna kobieta trzymająca dłonie na brzuchu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

3 tydzień ciąży – który to miesiąc?

3 tydzień ciąży to pierwszy miesiąc ciąży oraz pierwszy trymestr ciąży. Według kalendarza ciąży to trzeci tydzień ciąży, jednak tak naprawdę dopiero w trzecim tygodniu dochodzi do zapłodnienia i powstania życia. Zatem teraz możemy mówić już z całą pewnością o ciąży.

Zapłodniona przez najskuteczniejszego plemnika komórka jajowa zacieśnia błony zewnętrzne tak, żeby nie doszło do wtargnięcia kolejnego plemnika do jej wnętrza. Następnie zaczyna się skomplikowany i wielokrotnie złożony proces podziału nowo utworzonej komórki na mnóstwo mniejszych komórek. Ten twór jest już małym człowiekiem, a wyglądem przypomina malinę lub morwę.

W tym samym czasie morwowa komórka przemieszcza się z jajowodu do macicy, w której nastąpi jej zagnieżdżenie się, czyli implantacja. Dokonuje tego w ciągu siedmiu dni. Zarodek pozostanie w jamie macicy aż do momentu rozpoczęcia porodu.

Reklama

3 tydzień ciąży – objawy ciąży

Objawy ciąży w trzecim tygodniu ciąży najczęściej nie są jeszcze widoczne. Pierwsze objawy ciąży kobieta odczuwa zwykle pod koniec czwartego lub w piątym tygodniu ciąży, czyli w czasie, w którym powinna mieć następną menstruację.

Jeśli jednak ciężarna ma regularne cykle miesiączkowe, następujące co 28 dni, już pod koniec trzeciego tygodnia ciąży może zauważyć niewielkie plamienie w ciąży, dostrzegalne jako paski śluzu podbarwione krwią. Oznacza to, że implantacja zarodka w macicy powiodła się.

Do najwcześniejszych symptomów ciąży należy uczucie ciągłego zmęczenia, ochota na posypianie, niewielki wzrost temperatury ciała oraz drażliwość piersi. Te oznaki ciąży uważna kobieta może dostrzec jeszcze zanim zauważy brak miesiączki w spodziewanym terminie.

Reklama

3 tydzień ciąży – test ciążowy

Test ciążowy, aby był miarodajny, wykonany może być dopiero pod koniec czwartego lub w piątym tygodniu ciąży. Na tym etapie ciąży stężenie beta HCG w moczu jest na tyle niskie, że najczęściej nie będzie dostrzegalne dla domowego testu ciążowego.

Dużo wcześniej, czasem już w drugiej połowie trzeciego tygodnia ciąży, można wykryć ciążę z testów krwi. Już w momencie zagnieżdżenia się nowo powstałej komórki w macicy jest wydzielany hormon HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej), którego poziom zwiększa się co kilka dni. Kiedy tę nadwyżkę zaobserwuje się w wynikach badań krwi, ciąża staje się faktem.

Reklama

3 tydzień ciąży – rozwój płodu

Płód, choć w tym momencie wyglądem przypomina owoc morwy lub krzewu malinowego, a nie małego człowieka, intensywnie się rozwija. Kiedy komórka powstała z zapłodnienia komórki jajowej i plemnika się tak dzieli i dzieli na kolejne części, zapisują się w niej wszystkie najistotniejsze informacje o dziecku, które narodzi się za około osiem miesięcy.

Mniej więcej w trzecim tygodniu ciąży ów rozwój płodu polega na ustalaniu się takich wytycznych jak płeć dziecka, kolor oczu, włosów, cechy charakteru, zdolności płodu, poza tym rozwijają się poszczególne organy, systemy, itp.

W tej chwili życia płodowego maluch mierzy około 0,1 mm, a waży około 0,001 g.

Reklama

3 tydzień ciąży – poronienie

Poronienie we wczesnym etapie ciąży, czyli w pierwszym lub na początku drugiego trymestru ciąży jest dość częste. Statystycznie co piąta kobieta nie urodzi swojego dziecka z powodu obumarcia zarodka wkrótce po zagnieżdżeniu się go w jamie macicy. Poronienia w trzecim tygodniu ciąży to niejednokrotnie sytuacje, kiedy kobieta nawet jeszcze nie wie, że jest w ciąży.

Jak się objawia poronienie? Na tym etapie ciąży oznaką utraty ciąży jest zewnętrzne krwawienie z pochwy (dlatego krwawienie w ciąży zawsze należy zgłosić ginekologowi). Poza tym może także wystąpić ból brzucha i stan podgorączkowy, a nawet gorączka. Z niektórymi poronieniami wiążą się komplikacje, takie jak np. zaburzenia świadomości, spadek ciśnienia tętniczego krwi, czy bóle mięśni.

Poronienie może i najczęściej jest spowodowane przez stan zdrowia matki. Zarodkowi zagrażają cukrzyca i inne poważne choroby przewlekłe ciężarnej, urazy, wstrząsy psychiczne, stres, przyjmowanie przez ciężarną leków, narkotyków, palenie papierosów, picie alkoholu, wiek powyżej 38 roku życia, zaburzenia odżywiania, itp.

Poronienie może być także wywołane m.in. przez konflikt serologiczny rodziców dziecka, wadę plemników, wady rozwojowe płodu, przedwczesne odklejenie się łożyska, wcześniejsze poronienia.

Marta  Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
35 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, skurcze, poród
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
13 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, płeć
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!