Cykl menstruacyjny (miesiączkowy) - jak liczyć? Długość, fazy

Cykl miesiączkowy (cykl menstruacyjny) jest skomplikowanym mechanizmem umożliwiającym utrzymanie kobiecej rozrodczości. Sterowany przez układ hormonalny cykl miesiączkowy trwa około 28 dni. Poznaj wszystkie fazy cyklu miesiączkowego, dowiedz się jaki jest kalendarz cyklu, kiedy wypadają w cyklu miesiączkowym dni płodne.
Kobieta w czasie okresu
Źródło: 123RF

Spis treści

Cykl miesiączkowy, cykl menstruacyjny

Cykl miesiączkowy (inaczej – cykl menstruacyjny, cykl owulacyjny), to mechanizm powtarzających się regularnie zmian zachodzących w organizmie kobiety, regulowany przez układ hormonalny. W sposób najbardziej zauważalny, cykl miesiączkowy manifestuje się poprzez krwawienia miesięczne, które z większą lub mniejszą regularnością pojawiają się mniej więcej co 4 tygodnie.

Jednak nie tak zwana miesiączka jest istotą cyklu menstruacyjnego, a niedostrzegalny proces jajeczkowania i przygotowania błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja. Tym samym można powiedzieć, że cykl miesiączkowy pełni kluczową rolę, jeśli chodzi o rozrodczość człowieka.

Cykl miesiączkowy jest mechanizmem, któremu podlegają kobiety w wieku rozrodczym, po pokwitaniu (średnio 13 lat), a przed przekwitaniem (zazwyczaj 45-55 lat).

Cykl miesiączkowy - jak liczyć?

Ile trwa cykl miesiączkowy? Jak liczyć cykl miesiączkowy?  Liczyć należy od pierwszego dnia miesiączki, czyli wystąpienia krwawienia menstruacyjnego. Koniec cyklu menstruacyjnego wypada zaś ostatniego dnia przed wystąpieniem krwawienia miesięcznego.

Idealny cykl miesięczny powinien trwać 28 dni, czyli 4 tygodnie, z czego około 4-5 dni przypada na miesiączkę. Ze względu na liczne odstępstwa od tej normy, przyjmuje się, że cykl miesięczny może trwać od 21 do 35 dni i jeśli miesiączka występuje w takich właśnie odstępach, nie powinno to być powodem do zaniepokojenia.

Fazy cyklu miesiączkowego - menstruacja

Wyróżniamy 4 zasadnicze fazy cyklu miesiączkowego.  Pierwszym z nich jest miesiączka (menstruacja), czyli trwające 4-5 dni krwawienie - choć tak naprawdę miesiączka jest konsekwencją tego, co zaszło w pozostałych fazach poprzedniego cyklu menstruacyjnego, można byłoby więc o niej wspominać na końcu.

Miesiączka jest efektem złuszczenia się błony śluzowej macicy. I właśnie resztki tkanki owej błony znajdują się, obok krwi, w płynie, który wydostaje się z pochwy w czasie miesiączki. Menstruacji towarzyszą bóle brzucha i pleców. Kobieta może lekko przybierać na wadze. Tuż przed krwawieniem często występuje tak zwany zespół napięcia przedmiesiączkowego, objawiający się huśtawką nastrojów, drażliwością oraz nadwrażliwością na dotyk, szczególnie jeśli chodzi o piersi.

Zobacz też: Tyłozgięcie macicy - objawy. Tyłozgięcie a ciąża i seks

Fazy cyklu miesiączkowego – faza folikularna

Faza folikularna cyklu miesiączkowego według kalendarza występuje jako druga, choć de facto od niej wszystko się zaczyna. Zwana jest też fazą proliferacyjną albo fazą wzrostu. Na tym etapie cyklu miesięcznego następuje odbudowa błony śluzowej macicy.

Rośnie stężenie estrogenów, które nie tylko pobudzają macicę do wzrostu, ale też wpływają na produkcję charakterystycznego śluzu. W tej fazie cyklu miesięcznego estrogeny wraz z hormonem FSH pobudzają do dojrzewania tak zwane pęcherzyki Graffa. Jeden z owych pęcherzyków, osiągnąwszy swoistą dojrzałość, w fazie owulacji pęka i uwalnia komórkę jajową.

Fazy cyklu miesiączkowego – faza owulacji (jajeczkowania)

Proces uwolnienia komórki jajowej zachodzi pod wpływem działania hormonu LH. To właśnie jest owulacja. Rzecz dzieje się w jajniku. Następnie komórka jajowa jest wychwytywana przez jajowody i tam dojrzewa,  osiągając wielkość mniej więcej jednej piątej milimetra.

W tym właśnie momencie cyklu miesięcznego komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia – pozostanie w tej gotowości przez około 24 godziny. Moment owulacji wypada mniej więcej 14 dni przez rozpoczęciem następnej miesiączki.

Fazy cyklu miesiączkowego – faza lutealna (wydzielnicza)

Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, zaczyna obumierać. Redukowana jest aktywność tak zwanego ciałka żółtego, spadać zaczyna poziom hormonów. Organizm kobiety zaczyna się przygotowywać do kolejnej menstruacji w nowym cyklu miesięcznym.

Cykl miesiączkowy - dni płodne

Po wyjaśnieniu mechanizmu cyklu miesięcznego oraz scharakteryzowaniu właściwości kolejnych jego faz, łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie, kiedy wypadają dni płodne. Otóż uważa się, że kobieta jest zdolna do zapłodnienia najwyżej przez 4-5 dni w ciągu cyklu menstruacyjnego.

Chodzi o maksymalnie 3 dni przed jajeczkowaniem i nie więcej niż 2 dni (w praktyce – często 1 dzień) po owulacji. Chodzi o to, że komórka jajowa jest – jak już mówiliśmy wyżej – zdolna do zapłodnienia przez około 24 godziny. Po tym czasie do zapłodnienia już nie dojdzie.

Ale może dojść do zapłodnienia, jeśli zakończony wytryskiem nasienia stosunek seksualny odbył się do 72 godzin przed owulacją. Tyle bowiem są w stanie maksymalnie przeżyć plemniki. 

Zobacz: Bakterie w moczu - w ciąży, u dzieci. Co oznaczają? Normy

Oceń artykuł

(liczba ocen 24)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!