Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Jak zwiększyć płodność? 8 sposobów na poprawę płodności

Jeśli nie możesz zajść w ciążę, nie martw się. Wiele par, które stara się o dziecko, ma podobne problemy. Istnieję jednak sposoby na zwiększenie płodności, niezależnie od wieku. Jak zwiększyć płodność? Zadbaj o kilka prostych rzeczy: odpowiednie odżywianie, odstawienie używek czy stosowanie żeli nawilżających. Efekty starań mogą szybko cię zaskoczyć.
Para trzymająca się za ręce
Źródło: 123RF
Spis treści

Najprostszym i najbardziej logicznym sposobem jest stosunek w okolicach owulacji. Ale eksperci od płodności znają kilka sposobów, które mogą pomóc kobiecie zwiększyć jej płodność. To zazwyczaj proste środki, mogące zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

Oto kilka prostych i skutecznych rad:

1. Kontrola wagi

Nadwaga lub niedowaga mogą często niekorzystnie wpływać na zajście w ciążę. Waga kobiety jest często pomijana przy określaniu czynników płodności. Tymczasem utrzymanie prawidłowej masy ciała może pomóc w poczęciu.

Przeprowadzono nawet badania, z których wynika, że kobiety z prawidłowym wskaźnikiem BMI miały dwukrotnie krótszy czas starania się o dziecko niż kobiety z dużymi odchyleniami od normy. Najdłużej na zajście w ciążę czekały kobiety z niedowagą.

Reklama

2. Ochrona plemników

Wielokrotnie już naukowcy udowadniali, że noszenie ciasnej bielizny, ekspozycja jąder na podgrzewane fotele samochodowe, częste używanie laptopów na kolanach czy noszenie telefonów komórkowych w kieszeniach może upośledzać płodność mężczyzny.

Większość z tych czynników może wydawać się śmieszna. Próbowano już je nawet obalać. Być może zamienienie obcisłej bielizny na bokserki faktycznie niewiele pomoże, ale zmniejszenie ekspozycji na ciepło może już zadziałać.

Mężczyzna powinien więc unikać przesiadywania w jacuzzi i gorących kąpieli. Do tego należy odmówić sobie pracy z laptopem na kolanach, którego ciepło stale oddziaływuje na spermę. Negatywnie mogą wpływać na spermę także fale elektromagnetyczne z telefonów komórkowych.

Reklama

3. Uważaj, co pijesz

Picie zbyt dużych ilości kawy czy alkoholu może zmniejszyć płodność kobiety. Eksperci radzą, by nie pić więcej niż 5 filiżanek kawy dziennie (lub ich równowartości - 500 miligramów kofeiny). Nie należy oczywiście od razu rezygnować z kawy. Jeżeli nie przekroczysz dziennie 200 - 250 miligramów kofeiny - wszystko będzie w porządku.

Z kolei badania nad alkoholem dowiodły, że picie 2 drinków dziennie zmniejsza płodność o około 60 proc. Eksperci twierdzą, że kluczem do sukcesu jest umiar. Jeżeli kobieta stara się o zajście w ciążę świadomie, powinna unikać picia alkoholu - nawet w ogóle.

Reklama

4. Nie pal papierosów

Palenie papierosów to kolejny z czynników, który drastycznie zmniejsza płodność zarówno u kobiety jak i u mężczyzny. Ponadto wpływa na upośledzenie płodu i występowanie chorób w późniejszym życiu dorosłym.

W przypadku kobiety, rzucenie palenia przed staraniem się o zajście w ciążę to najrozsądniejszy ruch jaki może ona wykonać. Dowiedziono, że papierosy zwiększają nawet ryzyko poronienia.

Reklama

5. Płodne okno

By szybko zajść w ciążę musisz trafić w tak zwane "płodne okno". Są to dwa dni przed owulacją i jeden po. Stosunek w tym czasie powinien zakończyć się zapłodnieniem. Pary starające się o dzieci czasami czekają aż do dnia owulacji lub nawet później, sądząc że to pomoże. Według ekspertów, nic bardziej mylnego.

Reklama

6. Kochaj się zawsze

Niektórzy twierdzą, że przerwy pomiędzy kolejnymi stosunkami mogą pomóc parze w staraniu się o dziecko. Konsekwencją takich działań jest faktycznie zwiększenie ilości plemników ale także obniżenie ich ruchliwości.

Eksperci radzą, by nie stosować przerw dłuższych niż 2 dni, bo to może przynieść odwrotny skutek od pożądanego.

Reklama

7. Nawilżanie

Nawilżacze pochwy poleca się parom, które często się kochają. Poza tym, że pozwalają na przyjemniejsze doznania w czasie stosunku, mogą też powodować efekty uboczne. Niektóre z nich zawierają środki plemnikobójcze.

Ale są i żele, które wręcz ułatwiają aktywność plemnikom. Dlatego tak ważne jest czytanie ich składu i efektów ubocznych działania.

8. Groźne pestycydy

Ekspozycja na pestycydy - zwłaszcza te używane w rolnictwie - może zaszkodzić płodności zarówno mężczyzny jak i kobiety. Uważać powinny szczególnie osoby pracujące w rolnictwie, ale także te, które jedzą pokarm dorastający na polu pełnym pestycydów. Należy uważać, co się je.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Planowanie ciąży
Jak ważne są hormony dla płodności, utrzymania ciąży i rozwoju dziecka?
Kiedy najlepiej starać się o dziecko? Latem
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Czynnik Rh+
Na czym polega konflikt serologiczny?
Kobieta próbująca zajść w ciążę
Jak szybko zajść w ciążę? 10 największych mitów
Produkty zawierające idealne witaminy dla mężczyzn
Jakie witaminy powinni stosować mężczyźni starając się o dziecko?
Rodzina
Naturalne planowanie rodziny - metody i zasady
Mężczyzna i jedzenie
Dieta przyszłego ojca. Co zwiększa płodność mężczyzny?

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!