ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Fastum

Spis treści

Reklama

Fastum - skład

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu. Preparat zawiera cytral, cytronellol, kumarynę, farnezol, geraniol, d-limonen i linalol.

Reklama

Fastum - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Wchłanianie ketoprofenu do krwioobiegu przez skórę zachodzi bardzo powoli. Po 5-8 h od miejscowego podania dawki 50-150 mg, stężenie ketoprofenu we krwi wynosi 0,08-0,15 μg/ml.

Reklama

Fastum - wskazania

Miejscowe leczenie bólów mięśni i stawów np. spowodowanych urazami (kontuzje wywołane uprawianiem sportu, urazy stawów z naderwaniem więzadeł bez zwichnięcia, uszkodzenia ścięgien i mięśni powstałe wskutek nadmiernego wysiłku). Miejscowe leczenie bólu w okolicy lędźwiowej w przebiegu dyskopatii.

Reklama

Fastum - przeciwwskazania

Znane reakcje nadwrażliwości, takie jak objawy astmy, alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa po zastosowaniu ketoprofenu, fenofibratu, kwasu tiaprofenowego, kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą. Alergia skórna w wywiadzie po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego, fenofibratu, filtrów UV lub perfum. Reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie. Ekspozycja na światło słoneczne (nawet wówczas, gdy niebo jest zachmurzone), a także na promienie UV w solarium, w trakcie leczenia i 2 tyg. po zaprzestaniu leczenia. Nie stosować na skórę uszkodzoną lub zmienioną chorobowo np. w przypadku wyprysku, trądziku, zakażeń skóry lub otwartych ran. III trymestr ciąży. Z uwagi na brak kontrolowanych badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania ketoprofenu u dzieci, nie należy stosować leku u dzieci do 15 lat.

Reklama

Fastum - ostrzeżenia

Należy przerwać stosowanie leku w przypadku pojawienia się wysypki. Nie stosować pod opatrunki okluzyjne, na błony śluzowe ani w pobliżu oczu lub do oka. Miejscowe podanie dużych ilości preparatu może powodować ogólnoustrojowe działanie, w tym reakcje nadwrażliwości i astmę. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością krążenia, ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, ponieważ opisywano pojedyncze przypadki ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Długotrwałe stosowanie może u niektórych pacjentów wywołać reakcje uczuleniowe lub miejscowe podrażnienia. Nie należy stosować leku na otwarte rany lub skaleczenia. Leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku rozwoju jakichkolwiek reakcji skórnych, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu preparatów zawierających oktokrylen. W celu uniknięcia reakcji nadwrażliwości skóry na światło w okresie leczenia oraz 2 tyg. po zakończeniu leczenia należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (także solarium). Zalecane jest chronienie leczonych obszarów skóry, poprzez noszenie odzieży podczas stosowania preparatu i 2 tyg. po zaprzestaniu aplikacji, aby uniknąć ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na światło słoneczne. U pacjentów z padaczką w wywiadzie należy zachować ostrożność ze względu na zawartość w żelu pochodnej terpenowej (aromat lawendowy). U pacjentów z astmą oraz przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa, przewlekłym zapaleniem zatok i (lub) polipami nosa, ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na aspirynę i (lub) leki z grupy NLPZ jest wyższe niż u reszty populacji. Substancje pomocnicze cytral, cytronellol, kumaryna, farnezol, geraniol, d-limonen i linalol mogą powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Fastum - ciąża

Brak danych dotyczących stosowania miejscowego leku. Poniższe informacje dotyczą ketoprofenu o działaniu ogólnym. W I i II trymestrze ciąży należy unikać stosowania ketoprofenu (bezpieczeństwo stosowania nie zostało ustalone). Lek jest przeciwwskazany w III trymestrze. Ketoprofen stosowany w postaciach o działaniu ogólnym w III trymestrze ciąży może spowodować uszkodzenie nerek, serca lub płuc u płodu, a także przedwczesne zamknięcia przewodu tętniczego. NLPZ stosowane bezpośrednio przed porodem mogą być przyczyną przedłużonego czasu krwawienia zarówno u matki jak i płodu. Nie zaleca się stosowania u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Fastum - efekty uboczne

Niezbyt często: rumień, świąd, wyprysk, pieczenie. Rzadko: nadwrażliwość na światło, wyprysk pęcherzowy, pokrzywka. Bardzo rzadko: reakcja anafilaktyczna, reakcje nadwrażliwości, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka, kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy, niewydolność nerek lub zaostrzenie zaburzeń czynności nerek. Pacjenci w podeszłym wieku są szczególnie narażeni na wystąpienie działań niepożądanych po podaniu NLPZ. Obserwowano przypadki miejscowych reakcji skórnych mogących następnie rozprzestrzeniać się poza miejsce zastosowania leku. Rzadko występowały przypadki ciężkich reakcji takich jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty, które mogą rozprzestrzeniać się lub być uogólnione.

Fastum - interakcje

Nie opisano interakcji preparatu z innymi lekami. Mimo to zaleca się uważne monitorowanie pacjentów przyjmujących jednocześnie doustne leki przeciwzakrzepowe.

Fastum - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i młodzież od 15 lat: nanieść cienką warstwę żelu (pasek żelu o długości 3-5 cm) na skórę w obrębie bolesnego miejsca i delikatnie wmasować w celu ułatwienia wchłaniania. Stosować 1-2 razy na dobę. Jeśli po 7 dniach stosowania leku objawy nie ustąpią, nasilą się lub wystąpią nowe objawy, należy dokonać ponownej oceny stanu pacjenta. Po każdorazowym zastosowaniu ręce należy dokładnie umyć, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Podczas długotrwałego stosowania zaleca się stosowanie rękawiczek ochronnych. Nie należy stosować preparatu w postaci żelu u dzieci do 15 lat.

Fastum - uwagi

Nie opisano wpływu leku na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!