Najzdrowsze miejsce w internecie

Ketonal

Ketonal to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wskazaniami do stosowania są m.in.: ból reumatyczny, ból mięśni, obrzęk wywołany urazami sportowymi, ból stawów i ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Do głównych przeciwwskazań należą reakcje alergiczne występujące na skutek podania ketoprofenu, czyli organicznego związku występującego w leku.
Spis treści

Ketonal - skład

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

Ketonal - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ketoprofen jest inhibitorem cyklooksygenazy. Hamuje także aktywność lipooksygenazy i syntezę bradykininy. Stabilizuje błony lizosomalne, zapobiegając w ten sposób uwalnianiu enzymów biorących udział w procesie zapalnym. Po podaniu miejscowym wchłania się bardzo powoli i nie kumuluje się w organizmie. Biodostępność ustrojowa po podaniu miejscowym stanowi ok. 5% biodostępności preparatu podanego doustnie. Działanie ogólnoustrojowe jest mało prawdopodobne.

Ketonal - wskazania

Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ból mięśni, ból reumatyczny, skręcenia i uszkodzenia powysiłkowe. Ból mięśniowo-szkieletowy i obrzęk spowodowany urazami sportowymi. Ból w zapaleniu stawów o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Ketonal - przeciwwskazania

Znane reakcje nadwrażliwości (np. objawy astmy, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka) po podaniu ketoprofenu, fenofibratu, kwasu tiaprofenowego, kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą. Uszkodzenia lub chorobowe zmiany na skórze, takie jak wyprysk, trądzik, różne dermatozy, otwarte rany lub rany zakażone. Stosowanie opatrunku okluzyjnego. III trymestr ciąży. Reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie. Alergia skórna w wywiadzie po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego, fenofibratu, filtrów UV lub perfum. Ekspozycja w trakcie leczenia na światło słoneczne (nawet wówczas, gdy niebo jest zachmurzone), a także na promienie UV w solarium i 2 tyg. po zaprzestaniu stosowania leku. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Ketonal - ostrzeżenia

Nie należy przekraczać zalecanego czasu leczenia ze względu na zwiększające się z czasem ryzyko kontaktowego zapalenia skóry i reakcji nadwrażliwości na światło. Preparatu nie należy stosować na błony śluzowe (w tym okolice odbytu i narządów płciowych). Należy unikać kontaktu żelu z oczami lub okolicą oczu. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, serca lub wątroby, chorobą wrzodową lub zapalną chorobą jelit w wywiadzie, krwotokiem mózgowym lub skłonnością do krwawień. W razie rozwoju jakichkolwiek reakcji skórnych (np. wysypki), w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu preparatów zawierających oktokrylen, leczenie należy natychmiast przerwać. Miejscowe stosowanie ketoprofenu może wywołać u predysponowanych osób napad astmy. Duże ilości miejscowo stosowanego żelu mogą powodować działania ogólne, w tym reakcje nadwrażliwości i astmę. W trakcie leczenia i przez 2 tyg. po zakończeniu stosowania preparatu zaleca się chronienie leczonych obszarów skóry przez noszenie odzieży, aby uniknąć ryzyka nadwrażliwości na światło słoneczne. U pacjentów z astmą i przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa, przewlekłym zapaleniem zatok i (lub) polipami nosa ryzyko uczulenia na kwas acetylosalicylowy i (lub) niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jest większe niż u reszty populacji.

Ketonal - ciąża

Należy unikać stosowania ketoprofenu w I i II trymestrze ciąży. Ketoprofen jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży - wszystkie inhibitory syntezy prostaglandyn stosowane w III trymestrze ciąży mogą być przyczyną toksycznego działania na serce, układ oddechowy i czynność nerek płodu; podawane pod koniec ciąży mogą spowodować u matki i noworodka wydłużenie czasu krwawienia; mogą również opóźnić poród. Nie zaleca się stosowania żelu w okresie karmienia piersią.

Ketonal - efekty uboczne

Niezbyt często: miejscowe reakcje skórne, takie jak rumień, wyprysk, świąd, odczucie pieczenia i łagodne, przemijające zapalenie skóry. Rzadko: nadwrażliwość na światło, wysypka, pokrzywka, ciężkie reakcje, takie jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty, które mogą się rozprzestrzeniać lub być uogólnione. Bardzo rzadko: nasilenie przewlekłej niewydolności nerek, jeden przypadek ciężkiego kontaktowego zapalenia skóry wywołanego brakiem higieny i ekspozycją na światło słoneczne i jeden przypadek ciężkiej, rozsianej, długotrwałej reakcji fotoalergicznej. Częstość nieznana: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, reakcje nadwrażliwości. Istnieją pojedyncze doniesienia o występowaniu reakcji anafilaktycznych. Czasami nawet jednorazowe zastosowanie ketoprofenu może spowodować długotrwałą nadwrażliwość na światło. Opisano występowanie toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka. Miejscowo stosowane NLPZ mogą wywołać śródmiąższowe zapalenie nerek.

Ketonal - interakcje

Interakcje ketoprofenu zawartego w żelu z innymi lekami są mało prawdopodobne ze względu na niewielkie jego stężenie osiągane w surowicy po podaniu miejscowym. Wpływ ketoprofenu w żelu na wydalanie innych leków jest niewielki. Ketoprofen, tak jak inne NLPZ, zmniejsza wydalanie metotreksatu, powodując jego ciężką toksyczność. Z tego względu nie zaleca się jednoczesnego stosowania z metotreksatem w dużych dawkach. Zaleca się kontrolowanie pacjentów otrzymujących pochodne kumaryny.

Ketonal - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i młodzież >15 lat: niewielką ilość żelu nanosić 2-3 razy na dobę, na skórę w obrębie bolesnego miejsca i masować przez kilka minut. Ilość użytego żelu zależy od powierzchni bolącego miejsca. Maksymalna dobowa dawka wynosi 15 g, co odpowiada 375 mg ketoprofenu, (7,5 g odpowiada ok. 9 cm wyciskanego żelu). Nie zaleca się stosowania opatrunków okluzyjnych. Po każdym nałożeniu żelu należy niezwłocznie dokładnie umyć ręce. Jeśli po 7 dniach stosowania żelu objawy nie ustąpią, nasilą się lub wystąpią nowe objawy, należy dokonać ponownej oceny stanu pacjenta. Szczególne grupy pacjentów. Brak szczególnych zaleceń dotyczących dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku; należy stosować najmniejszą dawkę skuteczną, gdyż pacjenci w podeszłym wieku są bardziej narażeni na występowanie działań niepożądanych. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania, skuteczności i dawkowania u dzieci.

Ketonal - uwagi

Nie jest znany wpływ żelu na sprawność umysłową i (lub) fizyczną pacjentów oraz na zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
Podobne leki
Mężczyzna trzyma kobietę w ciąży za brzuch
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Zdrowa żywność
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Gryczanka na mleku z borówkami
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Kobieta trzyma się za gardło
Dieta przy niedoczynności tarczycy - czego unikać? Jadłospis
Lęk separacyjny
Lęk separacyjny u dziecka i u dorosłych. Kiedy występuje?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?