Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Ketoprom

Spis treści

Reklama

Ketoprom - skład

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

Reklama

Ketoprom - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy profenów (pochodna kwasów arylopropionowych) o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów oraz uwalnianie enzymów lizosomalnych, wykazuje aktywność przeciwbradykininową i hamuje migrację makrofagów. Przez zmniejszenie przepuszczalności włośniczek i zmniejszenie migracji makrofagów (np. do błony maziowej, wysięku) wykazuje aktywność w fazie wczesnej - naczyniowej i późnej - komórkowej odczynu zapalnego. Hamuje agregację płytek krwi. Biodostępność po zastosowaniu na skórę wynosi około 5%.

Reklama

Ketoprom - wskazania

Bóle pourazowe mięśni i stawów, zapalenie ścięgien.

Reklama

Ketoprom - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, kwas acetylosalicylowy oraz inne NLPZ. Nie stosować u pacjentów z wypryskiem, wysypką, zmianami skórnymi, zakażeniem skóry, na rany. Nie stosować na duże powierzchnie ciała, pod opatrunki okluzyjne, na błony śluzowe lub do oka. Dzieci do ukończenia 15 rż. III trymestr ciąży.

Reklama

Ketoprom - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością krążenia, zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Reklama

Ketoprom - ciąża

Ze względu na brak badań klinicznych dotyczących stosowania ketoprofenu w postaci żelu u kobiet w ciąży, nie należy stosować preparatu w III trymestrze ciąży i okresie karmienia piersią.

Reklama

Ketoprom - efekty uboczne

Często może wystąpić napad astmy oskrzelowej u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany; rzadko reakcje nadwrażliwości (świąd, pokrzywka, wysypka); bardzo rzadko: nudności, wymioty, biegunka, zaparcie oraz nasilenie niewydolności nerek. Sporadycznie mogą wystąpić: nadwrażliwość na światło, odczyny o cięższym przebiegu w postaci wyprysku pęcherzykowego, które mogą się nasilać lub uogólniać (reakcje anafilaktyczne).

Ketoprom - interakcje

Hamuje wydalanie litu i metotreksatu, osłabia działanie leków moczopędnych (takich jak tiazyd i furosemid). Nasila działania niepożądane kwasu acetylosalicylowego oraz innych leków z grupy NLPZ.

Ketoprom - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci powyżej 15 rż.: około 3-5 cm żelu nanieść na skórę w bolesnym miejscu i masować przez kilka minut. Stosować 2 razy dziennie.

Ketoprom - uwagi

W okresie leczenia oraz 2 tyg. po jego zakończeniu należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (słońce, solarium).


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!