Nowy sklep

już ON-LINE

Pabialgin Neo

Działanie

Lek złożony o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania paracetamolu polega głównie na selektywnym hamowaniu syntezy prostaglandyn w OUN. Nie wpływa na proces krzepnięcia krwi i nie powoduje uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, stopień wiązania z białkami waha się od 5% do 50% w zależności od dawki (średnio wynosi 25%). Metabolizm zachodzi głównie w wątrobie, a wydalanie następuje głównie w moczu, po sprzężeniu z kwasem glukuronowym lub siarkowym. Powstający w niewielkiej ilości (około 5%) potencjalnie hepatotoksyczny metabolit pośredni N-acetylo-p-benzochinoimina (NAPQI) jest całkowicie sprzęgany z glutationem i wydalany w połączeniu z cysteiną lub kwasem siarkowym. W razie stosowania dużych dawek paracetamolu może nastąpić wyczerpanie zapasów wątrobowego glutationu, co powoduje nagromadzenie toksycznego metabolitu w wątrobie. Biologiczny okres półtrwania paracetamolu wynosi 1-3 h. Lek wydalany jest głównie w moczu (ponad 90%). Paracetamol przenika przez łożysko i do mleka matki karmiącej. Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu oraz pobudza ośrodkowy układ nerwowy (co usuwa uczucie zmęczenia). Dobrze wchłania się po podaniu doustnym, z białkami wiąże się w 25%-36%. Metabolizowana jest głównie w wątrobie. T0,5 wynosi 3-7 h. Wydalana jest w moczu, głównie w postaci metabolitów i w 1%-2% w postaci niezmienionej.

Wskazania

Bóle o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy (również migrenowe), kostno-stawowe, mięśniowe, nerwobóle i bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych. Stany gorączkowe. Lek może być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Choroba alkoholowa. Dusznica bolesna. Nadciśnienie tętnicze. Zaburzenia rytmu serca. Zespół lękowy. Niedobór G-6-PD. I trymestr ciąży. Okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

U pacjentów z uszkodzoną wątrobą, głodzonych i z chorobą alkoholową istnieje ryzyko działania hepatotoksycznego już po dawkach terapeutycznych. W razie wystąpienia objawów niewydolności wątroby lub nerek lek należy natychmiast odstawić. Nie należy używać alkoholu podczas stosowania preparatu. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową, niewydolnością nerek, astmą oskrzelową, nadczynnością tarczycy, bezsennością. Nie należy stosować jednocześnie innych preparatów zawierających paracetamol lub jego połączeń z innymi lekami, ponieważ może dojść do przedawkowania. Podczas leczenia należy unikać nadmiernych ilości kawy lub herbaty. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat.

Ciąża i laktacja

Ze względu na zawartość kofeiny nie należy stosować w I trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Rzadko: reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, wysypka, rumień); ból i pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty, niemiarowość rytmu, bóle głowy, zaburzenia snu, drżenia mięśniowe. Bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne. Pojedyncze przypadki zmian w obrazie krwi: trombocytopenia, agranulocytoza, pancytopenia. Może też wystąpić methemoglobinemia (obecność methemoglobiny we krwi). Po przedawkowaniu paracetamolu: zaburzenia wątroby i nerek; zapalenie trzustki.

Interakcje

Paracetamol zażywany regularnie może nasilić działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (np. warfaryny), powodując ryzyko wystąpienia krwawień. Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Leki pobudzające enzymy mikrosomalne wątroby (ziele dziurawca, ryfampicyna, niektóre leki przeciwpadaczkowe - fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, primidon, i nasenne - barbiturany), także spożywanie alkoholu zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu. Metoklopramid i domperidon przyspieszają, a kolestyramina opóźnia szybkość wchłaniania paracetamolu w przewodu pokarmowego. Przyjmowanie paracetamolu i zydowudyny może powodować zwiększenie toksyczności obydwu leków. Podczas jednoczesnego stosowania z NLPZ zwiększa się ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek. Paracetamol wydłuża biologiczny okres półtrwania chloramfenikolu prowadząc w ten sposób do zwiększenie jego toksyczności. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu. Doustne środki antykoncepcyjne, cymetydyna spowalniają metabolizm kofeiny, natomiast barbiturany i palenie tytoniu przyspieszają. Kofeina jest antagonistą leków nasennych i przeciwpadaczkowych. Zmniejsza działanie terapeutyczne soli litu. Duża ilość wypijanej podczas kuracji kawy lub herbaty może spowodować rozdrażnienie i ogólne pobudzenie.

Dawkowanie

Dorośli. Doraźnie: 1-2 tabl. 3-4 razy na dobę. Nie przyjmować więcej niż 8 tabl. na dobę (4 g paracetamolu). W bólach przewlekłych: 1 tabl. co 4-6 h. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 5 dni w leczeniu bólu i nie dłużej niż 3 dni w leczeniu gorączki, bez konsultacji z lekarzem. Sposób podania. Tabletki należy przyjmować w odstępach czasowych nie krótszych niż 4 h, po jedzeniu, obficie popijając.

Uwagi

Stosowanie paracetamolu może powodować fałszywy wyniki niektórych oznaczeń laboratoryjnych (np. oznaczanie glukozy we krwi). Lek stosowany w zalecanych dawkach nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługiwania maszyn i sprawność psychofizyczną. Jeżeli jednak wystąpią takie objawy niepożądane, jak zaburzenia rytmu serca, wzmożony niepokój, drżenia mięśniowe należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Pharmindex