Domowe sposoby na ból głowy - zioła, okłady czy nalewka?

Gdy doskwiera nam ból głowy, sięgamy po tabletki. Są skuteczne, ale do czasu, gdy ból znów się nie nasili. Podpowiadamy, w jaki sposób poradzić sobie z bólem głowy samodzielne – przy korzystaniu z dobrodziejstw natury.
Kobieta cierpiąca z powodu bólu głowy
Źródło: 123RF
Spis treści

Przyczyny bólu głowy

Przyczyn bólu głowy jest wiele. Od zmęczenia, przez nieprawidłowe odżywianie, po migrenę, na którą nie ma większego wpływu. Bez względu na rodzaj bólu sięgamy po tabletki przeciwbólowe. Są one skuteczne, o ile nie przyjmujemy ich zbyt często. Może to bowiem doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych lub uodpornienia na przeciwbólowe działanie leku.

Co jednak zrobić, gdy głowa boli zbyt często? Zastanówmy się przede wszystkim, co jest tego głównym powodem. Częstą przyczyną bólu głowy jest zbyt długi lub zbyt krótki sen, kiedy to ciało odczuwa zmianę rytmu dobowego. Zadbaj wówczas o odpowiednią ilość snu w ciągu dnia – nie zarywaj nocy i nie śpij do południa.

Bólowi głowy sprzyjają również częste zmiany ciśnienia. Jeśli więc głowa zaczyna boleć, gdy pogoda ulega znacznej zmianie, może to oznaczać, że cierpisz na meteoropatię. W takim przypadku należy zadbać o to, by dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę tlenu. Niczym lekarstwo sprawdzą się częste spacery.

Ból głowy towarzyszy również zbyt długiemu wpatrywaniu się w ekran komputera. Jeśli więc pracujesz przy komputerze, zadbaj o to, by co jakiś czas robić sobie przerwy. Zbyt długie i częste wpatrywanie się w ekran komputera wzmaga ból głowy oraz oczu.

Częstą przyczyną bólu głowy są chore zatoki. Ból pojawia się najczęściej podczas schylania się i jest na tyle silny, że wymaga doraźnej pomocy. Niewyleczone zapalenie zatok może przeobrazić się w przewlekłą chorobę, która sprawi, że ból głowy będzie pojawiał się znacznie częściej. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza.

Co na ból głowy?

Jeśli jednak przyczyna bólu głowy jest inna, spróbujmy poradzić sobie z nim samodzielnie, bez przyjmowania tabletek przeciwbólowych. Oto domowe sposoby na ból głowy:

Zioła i napary ziołowe na ból głowy

Przede wszystkim sięgnijmy po zioła. Skuteczny na ból głowy jest wyciąg z kory wierzby, którą zwykło się nazywać naturalną aspiryną.

Podobne działanie ma również napar z kwiatu zwanego złocień maruna. Przeciwbólowe działanie tej rośliny znane było już w średniowieczu. Leczenie należy jednak przeprowadzać pod kontrolą lekarza, ponieważ sama roślina należy do trujących.

Napary z ziół nie podrażnią żołądka tak, jak tabletki przeciwbólowe.

Zimna woda 

By złagodzić lub zupełnie zniwelować ból głowy, sięgnij po zimną wodę. Można jej użyć na wiele sposobów. Jedną z metod jest picie chłodnej wody bardzo drobnymi łykami. Może się okazać, że ból głowy spowodowało odwodnienie lub nagromadzenie toksyn w organizmie.

Wypicie litra wody w ciągu godziny może pomóc w zmniejszeniu męczącego bólu głowy. Metoda ta będzie jednak nieodpowiednia dla osób, które mają nadciśnienie tętnicze. Częstsze picie wody może bowiem spowodować nasilenie bólu głowy.

Okłady na ból głowy

Zimną wodę można wykorzystać do zrobienia chłodnego okładu, który zniweluje ból głowy. Zimny okład nałóż na czoło oraz skronie. Podczas bólu głowy temperatura w tym miejscu nieco się podwyższa. Chłodny okład zmniejszy poczucie bólu i łagodzi nieprzyjemne dolegliwość.

Moczenie stóp

Kolejnym sposobem jest moczenie stóp na przemian w chłodnej i ciepłej wodzie. Moczenie stóp pobudzi krążenie krwi w organizmie, dzięki czemu ból ulegnie zmniejszeniu lub zupełnie zniknie. Zadbasz przy tym o prawidłowy obieg krwi.

Olejki eteryczne

Skutecznie w bólu głowy okaże się również masaż głowy i skroni przy użyciu olejków eterycznych. Przeciwbólowo i przeciwzapalnie działa olejek miętowy. Rozpuszczamy kilka kropli olejku w wodzie lub oliwie i nacieramy skronie, wykonując przy tym okrężne ruchy palcami. Olejek rozgrzeje bolące miejsce, uśmierzając ból.

Nalewka na ból głowy

Dobrze sprawdza się również nalewka z bursztynu. Zdrowotne właściwości bursztynu są szeroko znane. Nalewka z żywicy działa przeciwbólowo, stosowana jest na bóle reumatyczne oraz migrenowe. Użyj jej w ten sam sposób – natrzyj skronie oraz czoło nasączonym nalewką wacikiem i przykryj głowę. Nalewka zadziała rozgrzewająco oraz kojąco.

Czytaj też:

Czytaj również
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból głowy - na czubku, z przodu, z tyłu, po bokach. Jakie są przyczyny bólu głowy?
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z lewej strony - pulsujący ból głowy z lewej strony
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból głowy - na czubku, z przodu, z tyłu, po bokach. Jakie są przyczyny bólu głowy?
Ból głowy z lewej strony - pulsujący ból głowy z lewej strony
Ból głowy z prawej strony - przyczyny bólu głowy
Ból z przodu głowy (czoła) - przyczyny Jak leczyć?
Ostry ból z tyłu głowy. Przyczyny ucisku

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama