Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Paracetamol Rubital

Spis treści

Reklama

Paracetamol Rubital - skład

10 ml syropu (o smaku malinowym) zawiera 120 mg paracetamolu. Preparat zawiera sacharozę.

Reklama

Paracetamol Rubital - działanie

Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, pochodna fenacetyny. Hamuje syntezę prostaglandyn w o.u.n. poprzez hamowanie cyklooksygenazy prostanoidów, czego efektem jest podwyższenie progu bólowego. Spadek stężenia prostaglandyn w podwzgórzu wywołuje działanie przeciwgorączkowe. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 h, a działania przeciwgorączkowego 6-8 h. Biodostępność wynosi 60-90% w zależności od dawki. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 10-60 min. W 25% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-4 h. Głównym metabolitem (90%) jest połączenie z kwasem glukuronowym, a u dzieci z kwasem siarkowym. W rezultacie powstający hepatotoksyczny metabolit pośredni N-acetylo p-benzochinoimina (ok. 5%) wiąże się z wątrobowym glutationem, a następnie w połączeniu z cysteiną i kwasem merkapturowym wydalany jest z moczem.

Reklama

Paracetamol Rubital - wskazania

Krótkotrwałe leczenie bólu o małym i umiarkowanym nasileniu, np. ból głowy, bóle zębów, bóle mięśni, stawów i kości, bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych. Gorączka np. w stanach grypopodobnych i przeziębieniach.

Reklama

Paracetamol Rubital - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na paracetamol lub inne składniki preparatu. Ciężka niewydolność wątroby i nerek. Choroba alkoholowa. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej. I trymestr ciąży.

Reklama

Paracetamol Rubital - ostrzeżenia

Stosować ostrożnie u pacjentów w podeszłym wieku, osób z niewydolnością nerek lub wątroby. Nie spożywać alkoholu podczas przyjmowania preparatu, ze względu na ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol. Nie stosować wraz z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania). Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego zaleca się zachowanie ostrożności u chorych na astmę. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Paracetamol Rubital - ciąża

Preparat jest przeciwwskazany w I trymestrze ciąży. W II i III trymetrze ciąży oraz podczas karmienia piersią preparat stosować, jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Paracetamol przenika przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią.

Reklama

Paracetamol Rubital - efekty uboczne

Mogą wystąpić: zaczerwienienie skóry, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, napady astmy oskrzelowej, obniżenie ciśnienia tętniczego aż do objawów wstrząsu; nudności, wymioty, objawy uszkodzenia wątroby; agranulocytoza, trombocytopenia, methemoglobinemia; kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek. U osób szczególnie wrażliwych na kwas benzoesowy może wystąpić pobudzone wydzielanie śliny i podrażnienie żołądka.

Paracetamol Rubital - interakcje

Paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny, wydłużając czas krwawienia i zwiększając ryzyko krwotoków. Stosowanie paracetamolu z zydowudyną może nasilać toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny. Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy np. ryfampicyny, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby, nawet w przypadku stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Paracetamol wydłuża T0,5 chloramfenikolu i nasila jego toksyczność. Jednoczesne podawanie paracetamolu i NLPZ zwiększa ryzyko zaburzeń czynności nerek. Stosowanie paracetamolu z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę; należy zachować 14-dniową przerwę. Metoklopramid przyspiesza, a propantelina opóźnia wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego. Spożywanie alkoholu podczas leczenia paracetamolem może prowadzić do niewydolności wątroby, spowodowanej martwicą komórek wątrobowych. Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol.

Paracetamol Rubital - dawkowanie

Doustnie. Dzieci: poniżej 2 rż. tylko na zalecenie lekarza; 2-6 lat: 120-240 mg (1-2 miarki); 6-12 lat: 240-480 mg (2-4 miarki); dawkę można powtarzać co 4 h do 4 razy na dobę. Dzieci powyżej 12 lat i dorośli: 300-600 mg (2,5-5 miarek) co 4 h lub 480-960 mg (4-8 miarek) co 6 h. Jednorazowa dawka u dzieci wynosi 10-15 mg/kg mc.; maksymalna dawka dobowa dla dzieci wynosi 65 mg/kg mc. Maksymalna dawka dobowa u dorosłych wynosi 4 g podczas leczenia krótkotrwałego i 2,6 g podczas leczenia długotrwałego. Nie stosować dłużej niż 3 dni u dzieci i 10 dni u dorosłych.

Paracetamol Rubital - uwagi

Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników badań laboratoryjnych (np. oznaczanie stężenia glukozy).


Podobne leki
Acenol
Apap
Calpol
Cefalgin Migraplus

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!