Dla Ciebie, na zdrowie!

Paracetamol Rubital

Spis treści

Paracetamol Rubital - skład

10 ml syropu (o smaku malinowym) zawiera 120 mg paracetamolu. Preparat zawiera sacharozę.

Paracetamol Rubital - działanie

Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, pochodna fenacetyny. Hamuje syntezę prostaglandyn w o.u.n. poprzez hamowanie cyklooksygenazy prostanoidów, czego efektem jest podwyższenie progu bólowego. Spadek stężenia prostaglandyn w podwzgórzu wywołuje działanie przeciwgorączkowe. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 h, a działania przeciwgorączkowego 6-8 h. Biodostępność wynosi 60-90% w zależności od dawki. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 10-60 min. W 25% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-4 h. Głównym metabolitem (90%) jest połączenie z kwasem glukuronowym, a u dzieci z kwasem siarkowym. W rezultacie powstający hepatotoksyczny metabolit pośredni N-acetylo p-benzochinoimina (ok. 5%) wiąże się z wątrobowym glutationem, a następnie w połączeniu z cysteiną i kwasem merkapturowym wydalany jest z moczem.

Paracetamol Rubital - wskazania

Krótkotrwałe leczenie bólu o małym i umiarkowanym nasileniu, np. ból głowy, bóle zębów, bóle mięśni, stawów i kości, bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych. Gorączka np. w stanach grypopodobnych i przeziębieniach.

Paracetamol Rubital - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na paracetamol lub inne składniki preparatu. Ciężka niewydolność wątroby i nerek. Choroba alkoholowa. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej. I trymestr ciąży.

Paracetamol Rubital - ostrzeżenia

Stosować ostrożnie u pacjentów w podeszłym wieku, osób z niewydolnością nerek lub wątroby. Nie spożywać alkoholu podczas przyjmowania preparatu, ze względu na ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol. Nie stosować wraz z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania). Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego zaleca się zachowanie ostrożności u chorych na astmę. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Paracetamol Rubital - ciąża

Preparat jest przeciwwskazany w I trymestrze ciąży. W II i III trymetrze ciąży oraz podczas karmienia piersią preparat stosować, jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Paracetamol przenika przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią.

Paracetamol Rubital - efekty uboczne

Mogą wystąpić: zaczerwienienie skóry, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, napady astmy oskrzelowej, obniżenie ciśnienia tętniczego aż do objawów wstrząsu; nudności, wymioty, objawy uszkodzenia wątroby; agranulocytoza, trombocytopenia, methemoglobinemia; kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek. U osób szczególnie wrażliwych na kwas benzoesowy może wystąpić pobudzone wydzielanie śliny i podrażnienie żołądka.

Paracetamol Rubital - interakcje

Paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny, wydłużając czas krwawienia i zwiększając ryzyko krwotoków. Stosowanie paracetamolu z zydowudyną może nasilać toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny. Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy np. ryfampicyny, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby, nawet w przypadku stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Paracetamol wydłuża T0,5 chloramfenikolu i nasila jego toksyczność. Jednoczesne podawanie paracetamolu i NLPZ zwiększa ryzyko zaburzeń czynności nerek. Stosowanie paracetamolu z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę; należy zachować 14-dniową przerwę. Metoklopramid przyspiesza, a propantelina opóźnia wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego. Spożywanie alkoholu podczas leczenia paracetamolem może prowadzić do niewydolności wątroby, spowodowanej martwicą komórek wątrobowych. Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol.

Paracetamol Rubital - dawkowanie

Doustnie. Dzieci: poniżej 2 rż. tylko na zalecenie lekarza; 2-6 lat: 120-240 mg (1-2 miarki); 6-12 lat: 240-480 mg (2-4 miarki); dawkę można powtarzać co 4 h do 4 razy na dobę. Dzieci powyżej 12 lat i dorośli: 300-600 mg (2,5-5 miarek) co 4 h lub 480-960 mg (4-8 miarek) co 6 h. Jednorazowa dawka u dzieci wynosi 10-15 mg/kg mc.; maksymalna dawka dobowa dla dzieci wynosi 65 mg/kg mc. Maksymalna dawka dobowa u dorosłych wynosi 4 g podczas leczenia krótkotrwałego i 2,6 g podczas leczenia długotrwałego. Nie stosować dłużej niż 3 dni u dzieci i 10 dni u dorosłych.

Paracetamol Rubital - uwagi

Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników badań laboratoryjnych (np. oznaczanie stężenia glukozy).

Pharmindex
Podobne leki
Apap Przeziębienie Junior
Oxydolor Fast
Aletofar
Maxipirin
Theraflu Przeziębienie
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie
Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!