Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Pilocarpinum WZF

Spis treści

Reklama

Pilocarpinum WZF - skład

1 ml roztworu zawiera 20 mg chlorowodorku pilokarpiny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Pilocarpinum WZF - działanie

Preparat do stosowania miejscowego zmniejszający ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pilokarpina jest alkaloidem o działaniu cholinomimetycznym. Powoduje zwężenie źrenicy i skurcz mięśnia rzęskowego, przez co zmniejsza opór w odpływie cieczy wodnistej w kącie przesączania i ułatwia odpływ cieczy z komory przedniej. Zwężenie źrenicy występuje 15-40 min po podaniu i utrzymuje się 4-8 h. Maksymalne działanie zmniejszające ciśnienie wewnątrzgałkowe występuje po 2-4 h od podania leku i utrzymuje się 12 h. Pilokarpina jest hydrolizowana przez cholinoesterazę i wydalana w moczu w połączeniu z innymi związkami chemicznymi.

Reklama

Pilocarpinum WZF - wskazania

Jaskra z otwartym kątem przesączania. Jaskra z wąskim kątem przesączania.

Reklama

Pilocarpinum WZF - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stany, w których zwężenie źrenicy jest niepożądane np.: ostre i przewlekłe zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego, zapalenie rogówki i przedniego odcinka błony naczyniowej oraz niektóre postaci jaskry wtórnej. Stwierdzone odwarstwienie siatkówki lub odwarstwienie siatkówki w wywiadzie lub stany predysponujące do odwarstwienia siatkówki. Okres karmienia piersią.

Reklama

Pilocarpinum WZF - ostrzeżenia

Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, astmą oskrzelową, chorobą wrzodową żołądka, nadciśnieniem tętniczym, utrudnieniem oddawania moczu, chorobą Parkinsona, uszkodzeniem rogówki. Opisywano pojedyncze przypadki odwarstwienia siatkówki u pacjentów szczególnie wrażliwych, zwłaszcza z chorobą siatkówki w wywiadzie - przed rozpoczęciem leczenia zaleca się przeprowadzenie badania dna oka. U pacjentów z przewlekłą jaskrą, leczonych długotrwale pilokarpiną należy regularnie przeprowadzać pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz pola widzenia. Stosowanie kropli z pilokarpiną upośledza zdolność adaptacji do ciemności. Bezpośrednio po podaniu preparatu należy przez minutę uciskać kanaliki łzowe w celu ograniczenia nadmiernego wchłaniania leku i wyeliminowania niepożądanych działań ogólnoustrojowych. Lek zawiera 0,1 mg chlorku benzalkoniowego w każdym ml roztworu. Chlorek benzalkoniowy może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe i zmieniać ich zabarwienie. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 min przed ponownym założeniem. Zgłaszano, że chlorek benzalkoniowy może powodować także podrażnienie oczu, objawy zespołu suchego oka lub może wpływać na film łzowy i powierzchnię rogówki. Chlorek benzalkoniowy należy stosować ostrożnie u pacjentów z zespołem suchego oka lub z uszkodzeniami rogówki. Pacjentów leczonych długotrwale należy kontrolować. Z powodu niewielkiej liczby danych nie ma różnic w profilu działań niepożądanych u dzieci w porównaniu z osobami dorosłymi. Zasadniczo jednak oczy dzieci wykazują silniejszą reakcję na bodźce niż oczy osób dorosłych. Podrażnienie może mieć wpływ na leczenie u dzieci.

Reklama

Pilocarpinum WZF - ciąża

W ciąży stosować wyłącznie w przypadku konieczności. Stosowanie pilokarpiny u kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane.

Reklama

Pilocarpinum WZF - efekty uboczne

Częstość nieznana: ból głowy (zwłaszcza u pacjentów młodych, którzy rozpoczęli leczenie), przemijające bóle głowy, objawy podrażnienia rogówki (ból, uczucie kłucia, pieczenia w miejscu podania, światłowstręt), przekrwienie spojówek, łzawienie, zaburzenia widzenia przy słabym oświetleniu, zaburzenia akomodacji (krótkowzroczność), odwarstwienie siatkówki (szczególnie u pacjentów z krótkowzrocznością), krwotoki w obrębie ciała szklistego, zmętnienie soczewki (przy długotrwałym stosowaniu), bradykardia, niedociśnienie tętnicze, skurcz oskrzeli; nadmierne wydzielanie śliny, nudności, wymioty, biegunka, nadmierne wydzielanie potu.

Pilocarpinum WZF - interakcje

Pilokarpina działa antagonistycznie w stosunku do leków cholinolitycznych (np. rozszerzających źrenicę).

Pilocarpinum WZF - dawkowanie

Dospojówkowo. Dorośli: 1-2 krople co 6-8 h. W stanach nagłych - napad ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania: 1 kropla do worka spojówkowego co 5 min do uzyskania zwężenia źrenicy. U dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat leczenie należy rozpoczynać od możliwie najmniejszej dawki i mocy pilokarpiny. W zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji na lek, dawkę można zwiększać do maksymalnej dawki stosowanej u dorosłych (w postaci kropli do oczu zawierających 2% roztwór pilokarpiny). Sposób podania. Po zakropleniu zalecane jest delikatne zamknięcie powiek i uciśnięcie na 1 min przewodu nosowo-łzowego w celu zmniejszenia systemowego wchłaniania leku podanego do oka i zmniejszenia ryzyka wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Jeśli jednocześnie stosuje się inne leki podawane do worka spojówkowego, należy zachować 15-min odstęp pomiędzy podaniem stosowanych leków.

Pilocarpinum WZF - uwagi

Lek może powodować przemijające niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia, które mogą utrudniać prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Stosowanie kropli z pilokarpiną upośledza zdolność adaptacji do ciemności - w czasie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów po zmroku.


Podobne leki
Miostat

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!