Dla Ciebie, na zdrowie!

Profenid Gel

Spis treści

Profenid Gel - skład

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

Profenid Gel - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu fenylopropionowego) do stosowania zewnętrznego, o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów. Po zastosowaniu preparatu na skórę, stężenie ketoprofenu w tkankach w okolicy miejsca podania (błona maziowa, torebka stawowa, tkanka wewnątrztorebkowa, tkanka tłuszczowa) jest podobne jak po podaniu doustnym, natomiast stężenie w osoczu krwi jest około 60-krotnie mniejsze. Ketoprofen w małej ilości kumuluje się w organizmie. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany w moczu w postaci nieaktywnych metabolitów.

Profenid Gel - wskazania

Bóle pourazowe mięśni i stawów, zapalenie ścięgien.

Profenid Gel - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketoprofen, inne leki z grupy NLPZ lub pozostałe składniki preparatu. Reakcje nadwrażliwości w wywiadzie (napady astmy, pokrzywka, nieżyt nosa) po zastosowaniu salicylanów lub innych leków z grupy NLPZ. Alergia skórna w wywiadzie na ketoprofen, kwas tiaprofenowy, fenobarbital, kremy do opalania lub perfumy. III trymestr ciąży. Dzieci poniżej 15 lat (nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku w tej grupie wiekowej). Nie stosować na skórę uszkodzoną lub zmienioną chorobowo. Nie stosować na błony śluzowe i okolice oczu. Nie stosować pod opatrunki okluzyjne.

Profenid Gel - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością krążenia, zaburzeniami czynności nerek lub wątroby oraz padaczką obecną lub w wywiadzie (preparat zawiera pochodne terpenowe - olejek lawendowy).

Profenid Gel - ciąża

Brak danych klinicznych dotyczących ketoprofenu stosowanego miejscowo. Jedynie w zdecydowanej konieczności można stosować lek do piątego miesiąca ciąży. Stosowanie ketoprofenu jest przeciwwskazane w III trymestrze ciąży (lek może powodować u płodu ciężkie zaburzenia układu oddechowego, krążenia i nerek oraz wydłużać czas krwawienia zarówno u matki jak i u płodu). Nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Profenid Gel - efekty uboczne

Niezbyt często: rumień, świąd, wysypka. Rzadko: nadwrażliwość na światło, pęcherzykowe zapalenie skóry, pokrzywka. Donoszono o miejscowych reakcjach skórnych, które mogą rozprzestrzeniać się poza miejsce stosowania leku. Bardzo rzadko: nasilenie wcześniej występującej niewydolności nerek. U pacjentów z alergią na leki z grupy NLPZ może wystąpić napad astmy oskrzelowej. Inne reakcje niepożądane (wpływ na przewód pokarmowy, nerki) związane są z ilością wchłoniętego ketoprofenu i zależą od ilości użytego żelu, stopnia wchłaniania przez tkankę, czasu kuracji, zastosowania opatrunku.

Profenid Gel - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: 2 do 3 razy na dobę niewielką ilość żelu nanieść na skórę w obrębie bolesnego miejsca i masować przez kilka minut. Nie przekraczać dawki 15 g (około 28 cm) żelu na dobę.

Profenid Gel - uwagi

W czasie leczenia oraz 2 tyg. po skończeniu kuracji należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (słońce, solarium).

Pharmindex
Podobne leki
Mężczyzna trzyma kobietę w ciąży za brzuch
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Dziecko w czasie badania słuchu u audiologa
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Zdrowa żywność
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Gryczanka na mleku z borówkami
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Kobieta trzyma się za gardło
Dieta przy niedoczynności tarczycy - czego unikać? Jadłospis
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?
Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!