Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Rheumon

Spis treści

Reklama

Rheumon - skład

1 g kremu zawiera 100 mg etofenamatu. Preparat zawiera alkohol benzylowy.

Reklama

Rheumon - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu antranilowego (fenamatów) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym do stosowania miejscowego. Etofenamat obok hamowania syntezy prostaglandyn, hamuje także uwalniania histaminy, działanie antagonistyczne w stosunku do bradykininy i serotoniny, hamowanie układu dopełniacza i hamowanie uwalniania hialuronidazy. Dzięki właściwościom stabilizującym błony komórkowe, etofenamat zapobiega uwalnianiu enzymów proteolitycznych. W wyniku tego zostają zahamowane zapalne procesy wysiękowe i proliferacyjne oraz ograniczone reakcje anafilaktyczne, a także reakcje na ciało obce. Cmax w osoczu oznaczano po 12-24 h po podaniu. Etofenamat wykazuje duże powinowactwo do wiązania z białkami osocza - 98-99%. Wydala się w postaci wielu metabolitów (hydroksylacja, rozpad eterów i estrów) wolnych i sprzężonych, w 35% przez nerki, a w dużym stopniu z żółcią i kałem. Prawdopodobnie zachodzi krążenie jelitowo-wątrobowe.

Reklama

Rheumon - wskazania

Tępe urazy: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych. Reumatyzm pozastawowy: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej; zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony); zapalenie nadkłykci.

Reklama

Rheumon - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na etofenamat, kwas flufenamowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. III trymestr ciąży. Ze względu na niewystarczające dane kliniczne, nie stosować u dzieci i młodzieży.

Reklama

Rheumon - ostrzeżenia

Nie stosować w przypadku uszkodzeń skóry lub wypryskowych zmian zapalnych na skórze oraz na błony śluzowe lub oczy, dlatego po zastosowaniu preparatu należy umyć ręce lub unikać kontaktu z tymi częściami ciała. Podczas leczenia oraz w okresie 2 tyg. po leczeniu należy unikać ekspozycji leczonych miejsc na słońce i (lub) solarium. Pacjenci chorzy na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę dróg oddechowych, katar sienny lub przewlekły obrzęk błony śluzowej nosa (tzw. polipy nosa) lub przewlekłą infekcję dróg oddechowych, szczególnie w połączeniu z objawami podobnymi do kataru siennego, mogą stosować lek tylko pod warunkiem przestrzegania pewnych środków ostrożności i wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza. Nie należy stosować preparatu długotrwale i (lub) na duże obszary ciała (ryzyko zwiększenia wchłaniania ogólnoustrojowego). Lek zawiera 25,5-49,5 mg alkoholu benzylowego w pasku kremu o długości 5 do 10 cm, co odpowiada 15 mg alkoholu benzylowego w 1 g kremu. Alkohol benzylowy może wywoływać reakcje alergiczne. Preparat może powodować łagodne miejscowe podrażnienie.

Reklama

Rheumon - ciąża

Ponieważ nie zbadano w pełni wpływu hamowania syntezy prostaglandyn na ciążę u człowieka, etofenamat należy stosować w I i II trymestrze ciąży wyłącznie po ocenieniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej. Stosowanie leku w III trymestrze jest przeciwwskazane. Badania sugerują, iż stosowanie inhibitorów syntezy prostaglandyn we wczesnym okresie ciąży zwiększa ryzyko poronienia, wystąpienia wad rozwojowych serca i wytrzewień wrodzonych. Całkowite ryzyko wystąpienia wrodzonych wad sercowo – naczyniowych zwiększyło się z mniej niż 1% do około 1,5%. Uważa się, że ryzyko zwiększa się wraz z dawką i długością okresu terapii. W ostatnim trymestrze ciąży lek może prowadzić do zahamowania akcji porodowej, wydłużenia ciąży oraz wydłużenia akcji porodowej, może wywierać toksyczny wpływ na układ sercowo-naczyniowy (z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego i nadciśnieniem płucnym) i nerki (ze skąpomoczem i małowodziem) u dziecka, zwiększoną skłonność do krwawień u matki i dziecka, jak również zwiększone ryzyko obrzęku u matki. Etofenamat w małym stopniu przenika do mleka matki, w miarę możliwości matki karmiące piersią powinny unikać długotrwałego stosowania preparatu oraz nie mogą przekraczać zalecanej dawki dobowej. Aby uniknąć wchłonięcia leku przez karmione dziecko, kobiety karmiące piersią nie mogą stosować preparatu w okolicach piersi.

Reklama

Rheumon - efekty uboczne

Niezbyt często: zaczerwienienie skóry i pieczenie. Bardzo rzadko: skórne reakcje alergiczne (silny świąd, wysypka, rumień, obrzęk, reakcje fotouczuleniowe, wysypka pęcherzowa). W przypadku opisanych działań niepożądanych należy rozważyć fakt, że są to głównie działania zależne od dawki i mogą różnić się u poszczególnych pacjentów. Powyższe działania niepożądane zazwyczaj ustępują szybko po odstawieniu preparatu.

Rheumon - interakcje

W przypadku stosowania preparatu zgodnie z zaleceniami, nie stwierdzono występowania żadnych interakcji.

Rheumon - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Stosować pasek długości 5-10 cm (co odpowiada około 1,7-3,3 g) preparatu kilka razy na dobę (3-4) na skórę w zależności od wielkości obszaru objętego bólem i wcierać w powierzchnię nieco większą niż obszar objęty bólem. W większości przypadków dolegliwości reumatycznych wystarczające jest leczenie trwające 3-4 tyg. Leczenie tępych urazów (np. urazów sportowych) może trwać do 2 tyg. Jeśli jednak objawy utrzymują się, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania. Sposób podania. Należy pokryć kremem powierzchnię nieco większą niż obszar objęty bólem. Lek może być stosowany także pod opatrunek.

Rheumon - uwagi

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdówi obsługiwania maszyn jest nieznany.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!