Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Starazolin RED

Spis treści

Starazolin RED - skład

1 ml roztworu zawiera 5 mg siarczanu antazoliny i 0,25 mg azotanu nafazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Starazolin RED - działanie

Lek złożony zawierający substancję przeciwhistaminową - antazolinę i α-adrenomimetyk - nafazolinę. Antazolina jest antagonistą receptora H1 I generacji. Hamuje objawy alergiczne, zwłaszcza związane z uwalnianiem histaminy, takie jak rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych. Nafazolina zastosowana miejscowo obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne spojówki i likwiduje objawy związane ze stanem zapalnym. Skojarzenie dwóch substancji o różnych mechanizmach działania prowadzi do usuwania miejscowych objawów zapalnych spojówek, takich jak świąd, ból, pieczenie, łzawienie itp., zwłaszcza jeśli mają podłoże alergiczne. Pełne miejscowe działanie nafazoliny ujawnia się już w 5. min. po zastosowaniu miejscowym. Działanie utrzymuje się do 6-8 h. Nafazolina może być wchłaniana z błon śluzowych, powodując objawy ogólne, chociaż działanie takie u dorosłych po podaniu do worka spojówkowego jest mało prawdopodobne. Reakcje ogólne pojawiają się głównie u pacjentów w podeszłym wieku i u małych dzieci. Wystąpienie ogólnych działań antazoliny jest bardzo mało prawdopodobne.

Reklama

Starazolin RED - wskazania

Ostre stany zapalne spojówek w przebiegu sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia oczu. Podrażnienia spojówek spowodowane stosowaniem soczewek kontaktowych, narażeniem na słońce, dymem papierosowym, kontaktem z wodą na pływalni, itp.

Reklama

Starazolin RED - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Jaskra z wąskim kątem. Nadwrażliwość na środki adrenomimetyczne.

Reklama

Starazolin RED - ostrzeżenia

U pacjentów z przewlekłym zapaleniem spojówek, lek należy stosować krótkotrwale i tylko w przypadku zaostrzenia objawów. Należy zachować ostrożność i nie przekraczać zaleconego dawkowania w przypadku współistniejących chorób układu krążenia, nadczynności tarczycy, cukrzycy, w przeroście gruczołu krokowego oraz u osób w podeszłym wieku. Stosowanie leku powyżej 5 dni lub częściej niż co 3 h jest niewskazane z powodu ryzyka efektu „z odbicia”, prowadzącego wtórnie do nasilenia przekrwienia. Kontynuowanie stosowania preparatu zwiększa ryzyko wystąpienia zaczerwienienia oczu. Preparat zawiera 0,1 mg chlorku benzalkoniowego w każdym ml roztworu. Chlorek benzalkoniowy może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe i zmieniać ich zabarwienie - należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 min przed ponownym założeniem. Z powodu niewielkiej liczby danych nie ma różnic w profilu działań niepożądanych u dzieci w porównaniu z osobami dorosłymi. Zasadniczo jednak oczy dzieci wykazują silniejszą reakcję na bodźce niż oczy osób dorosłych. Podrażnienie może mieć wpływ na leczenie u dzieci. Zgłaszano, że chlorek benzalkoniowy może powodować także podrażnienie oczu, objawy zespołu suchego oka lub może wpływać na film łzowy i powierzchnię rogówki. Chlorek benzalkoniowy należy stosować ostrożnie u pacjentów z zespołem suchego oka lub z uszkodzeniami rogówki. Pacjentów leczonych długotrwale należy kontrolować.

Reklama

Starazolin RED - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad zagrożeniem dla płodu. Nie ma danych dotyczących przenikania czynnych składników preparatu do mleka matki. Preparat należy stosować ostrożnie w okresie karmienia piersią.

Reklama

Starazolin RED - efekty uboczne

Częstość nieznana: senność, ospałość, bóle i zawroty głowy; zwiększenie ciśnienia tętniczego; nudności; przemijające objawy dotyczące spojówki: pieczenie, świąd, zaburzenia widzenia oraz przekrwienie spojówki; ból oka. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do wtórnego przekrwienia (efekt „z odbicia”). Brak poprawy lub nasilenie miejscowych zmian są wskazaniem do odstawienia leku.

Starazolin RED - interakcje

Nafazolina może wchodzić w interakcje z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO), dlatego pacjenci nie powinni stosować leku, zarówno podczas leczenia, jak i przez 14 dni po zakończeniu terapii MAO. Nafazolina może odwracać działanie przeciwnadciśnieniowe leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia. Może zwiększyć się ryzyko wystąpienia arytmii u pacjentów stosujących glikozydy nasercowe, chinidynę lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Preparat może oddziaływać z innymi lekami podawanymi miejscowo, stosowanymi w leczeniu jaskry. Jeśli jednocześnie stosuje się inne leki podawane do worka spojówkowego, należy zachować 5-min odstęp pomiędzy podaniem stosowanych leków. Maści do oczu powinny być zawsze zastosowane jako ostatnie.

Starazolin RED - dawkowanie

Dospojówkowo. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1-2 krople do worka spojówkowego, w razie potrzeby dawkę można powtórzyć po 4-6 h. Stosować do 3-4 razy na dobę. Leku nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni. Sposób podania. Po zakropleniu leku należy delikatnie zamknąć oko, nie mrugać i nie otwierać oka przez ok. 2 min, aby lek wchłonął się. Po zakropleniu należy delikatnie ucisnąć czubkiem palca przez 1-2 min kącik zamkniętej powieki. Może to zapobiec spływaniu kropli kanałami łzowymi do nosa i wystąpieniu ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza do oka ani innych powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości butelki.

Starazolin RED - uwagi

Preparat może przemijająco upośledzać zdolność widzenia i dlatego powinien być stosowany ostrożnie u osób prowadzących pojazdy i obsługujących maszyny.


Podobne leki
Betadrin
Cincol
Oculosan
Spersallerg

Reklama

Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!