Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Tabcin Impakt

Spis treści

Reklama

Tabcin Impakt - skład

1 kaps. elastyczna zawiera 250 mg paracetamolu, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 10 mg bromowodorku dekstrometorfanu i 6,25 mg bursztynianu doksylaminy.

Reklama

Tabcin Impakt - działanie

Lek przeciw objawom przeziębienia i grypy o skojarzonym działaniu składników. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 60 min, przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w około 25% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 3-4 h. Jest metabolizowany w wątrobie, wydalany z moczem w postaci glukuronianów, siarczanów i w postaci sprzężonej z cysteiną. Chlorowodorek pseudoefedryny obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, ułatwiając oddychanie. Bromowodorek dekstrometorfanu wykazuje ośrodkowe działanie przeciwkaszlowe, utrzymujące się 5-6 h po jednorazowej dawce. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, jest częściowo metabolizowany w wątrobie, wydalany z moczem w stanie nie zmienionym i w postaci metabolitów; T0,5 wynosi 5-8 h. Bursztynian doksylaminy jest lekiem przeciwhistaminowym; łagodzi objawy nieżytu nosa (np. katar, kichanie).

Reklama

Tabcin Impakt - wskazania

Łagodzenie objawów przeziębienia i grypy przebiegających z kaszlem, katarem, obrzękiem błony śluzowej nosa i zatok, uczuciem ogólnego rozbicia, kichaniem, drapaniem w gardle i bólem gardła, bólem głowy, gorączką.

Reklama

Tabcin Impakt - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Jednoczesne leczenie inhibitorami MAO i przez 2 tyg. po ich odstawieniu lub zydowudyną (AZT). Wrodzony niedobór G-6-PD. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Nie stosować u dzieci.

Reklama

Tabcin Impakt - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów ze schorzeniami górnych dróg oddechowych (rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli), w astmie i stanach z odksztuszaniem śluzowej wydzieliny, w uporczywym lub przewlekłym kaszlu u palaczy papierosów, u pacjentów z jaskrą, przerostem gruczołu krokowego, nadciśnieniem tętniczym, chorobą serca, nadczynnością tarczycy, cukrzycą. U pacjentów z niewydolnością wątroby (np. związanej z nadużywaniem alkoholu lub żółtaczką), niewydolnością nerek oraz w zespole Gilberta lek należy stosować ostrożnie.

Reklama

Tabcin Impakt - ciąża

W ciąży stosować jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią (składniki leku przenikają do mleka matki).

Reklama

Tabcin Impakt - efekty uboczne

W rzadkich przypadkach obserwowano ból i zawroty głowy, senność, zaburzenia żołądkowe, nudności, wymioty, suchość w ustach, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, pobudliwość, niepokój ruchowy, bezsenność. Możliwe jest wystąpienie paradoksalnego pobudzenia psychoruchowego, szczególnie u dzieci. Ze względu na zawartość sympatykomimetyku mogą wystąpić: lęk, drżenia, omamy, napady padaczkowe, trudności w oddychaniu, utrudnione oddawanie moczu. Przy nadwrażliwości na leki z grupy NLPZ - napad astmy. Sporadycznie: skórne reakcje alergiczne, rumień, zapalenie skóry. Wyjątkowo - trombocytopenia, leukopenia, pancytopenia. Opisywano reakcje nadwrażliwości: obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia oddychania, niewydolność oddechowa, wzmożona potliwość, obniżenie ciśnienia tętniczego, wstrząs.

Tabcin Impakt - interakcje

Inhibitory MAO nasilają działanie dekstrometorfanu, doksylaminy, pseudoefedryny - należy zachować odstęp minimum 2-tygodniowy zarówno przed, jak i po leczeniu inhibitorami MAO a przyjęciem preparatu. Stosowanie paracetamolu z lekami hamującymi jego metabolizm w wątrobie lub indukującymi enzymy wątrobowe (rifampicyna, karbamazepina, fenobarbital, glutetimid, fenytoina), a także a alkoholem zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Cimetydyna, metyrapon, probenecid, fenazon, salicylamid, izoniazyd, ranitydyna, propranolol - wydłużają okres półtrwania paracetamolu we krwi; metoklopramid i inne leki przyspieszające opróżnianie żołądka zwiększają wchłanianie leku. Pseudoefedryna stosowana z glikozydami naparstnicy może nasilać ektopową aktywność układu bodźco-przewodzącego serca; nasila działanie innych leków sympatykomimetycznych, osłabia działanie hipotensyjne guanetydyny i rezerpiny. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyje mogą nasilać działanie pseudoefedryny. Zastosowanie leku z chloramfenikolem może wydłużyć czas działania chloramfenikolu; z zidowudyną (AZT) może prowadzić do neutropenii. Pacjenci przyjmujący doustne leki przeciwzakrzepowe nie powinni stosować paracetamolu przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem.

Tabcin Impakt - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: jednorazowo 2 kaps. raz dziennie, wieczorem przed snem. Nie zwiększać zalecanej dawki. Kapsułki należy połknąć, popijając niewielką ilością wody. Nie stosować dłużej niż 7 dni.

Tabcin Impakt - uwagi

Lek może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. W czasie przyjmowania leku nie należy spożywać alkoholu.


Podobne leki
Acenol
Apap
Calpol
Cefalgin Migraplus

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!