Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Travocort - na co, ulotka, działanie, dawkowanie

Travocort to lek na receptę zapisywany w przypadku problemów skórnych, zwłaszcza tych o charakterze grzybiczym. W składzie zawiera dwie substancje aktywne - izokonazol oraz diflukortonol - dzięki czemu działa zarówno przyczynowo (przeciwgrzybiczo), jak i objawowo (przeciwzapalnie, przeciwświądowo i przeciwbólowo).
Spis treści

Reklama

Travocort - skład

1 g kremu zawiera 10 mg azotanu izokonazolu i 1 mg walerianianu diflukortolonu.

Reklama

Travocort - działanie

Preparat do stosowania miejscowego na skórę. Izokonazol - pochodna imidazolu - działa przeciwgrzybiczo na dermatofity, drożdżaki, grzyby drożdżakopodobne, pleśniaki jak również patogeny wywołujące łupież rumieniowy. In vitro wykazuje również działanie przeciwbakteryjne wobec bakterii Gram-dodatnich. Izokonazol wchłania się szybko, osiągając maksymalne stężenie w warstwie rogowej naskórka i skórze właściwej już po godzinie. Izokonazol nie jest metabolizowany w skórze. Wchłanianie przez skórę jest małe, tylko 1% dawki przenika do krwiobiegu w ciągu 4 h. Walerianian diflukortolonu jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu miejscowym, zmniejsza zapalne i alergiczne reakcje skóry, łagodzi dolegliwości skórne tj. świąd, pieczenie i ból. Szybko przenika do skóry, gdzie jest częściowo hydrolizowany. Ilość kortykosteroidu zaabsorbowana przez skórę jest mała. W ciągu 4 h po podaniu leku na skórę, mniej niż 1% zaaplikowanej dawki przenika do krążenia ogólnego.

Reklama

Travocort - wskazania

Leczenie początkowe powierzchownych zakażeń grzybiczych skóry ze współistniejącymi silnymi zapalnymi lub wypryskowymi zmianami skórnymi np. rąk, przestrzeni międzypalcowych stóp oraz okolic pachwinowych i narządów płciowych.

Reklama

Travocort - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zmiany kiłowe lub gruźlicze. Zmiany powstałe w wyniku wirusowych chorób skóry (np. ospa wietrzna, półpasiec). Zmiany wywołane trądzikiem różowatym, pospolitym. Okołowargowe zapalenie skóry. Odczyny miejscowe po szczepieniu.

Reklama

Travocort - ostrzeżenia

W przypadku współistniejących nadkażeń bakteryjnych skóry konieczne jest zastosowanie dodatkowego właściwego leczenia przeciwbakteryjnego. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Stosowanie miejscowo działających glikokortykosteroidów na duże powierzchnie skóry lub przez dłuższy czas, w szczególności pod opatrunkiem okluzyjnym, może znacznie zwiększać ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Szczególnie ostrożnie i przez krótki okres czasu stosować lek na skórę twarzy i u dzieci (u dzieci istnieje większe ryzyko ogólnoustrojowego działania miejscowo stosowanych kortykosteroidów niż u dorosłych). W wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów mogą wystąpić zaburzenia widzenia. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Podczas leczenia preparatem, podobnie, jak podczas stosowania glikortykosteroidów o działaniu ogólnoustrojowym, istnieje ryzyko rozwoju jaskry, np. gdy zastosuje się duże dawki leku lub stosuje się go na duże powierzchnie skóry czy przez długi czas, jak również po nałożeniu kremu pod opatrunkiem okluzyjnym lub na skórę wokół oczu. Jeśli preparat stosuje się w okolicach narządów płciowych, parafina ciekła i wazelina biała (substancje pomocnicze) mogą spowodować uszkodzenie stosowanych równocześnie mechanicznych środków antykoncepcyjnych zawierających lateks, takich jak prezerwatywy i membrany, tym samym wpływając na ich skuteczność. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Reklama

Travocort - ciąża

Brak danych dotyczących stosowania preparatu w okresie ciąży. Należy unikać miejscowego stosowania preparatów zawierających glikokortykosteroidy w I trymestrze ciąży. Wskazanie kliniczne do leczenia preparatem kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią musi być starannie przeanalizowane i rozważony stosunek korzyści do ryzyka. W szczególności należy unikać stosowania leku na duże powierzchnie skóry i (lub) długotrwale lub pod opatrunkami okluzyjnymi, na skórę piersi w okresie laktacji. Badania niekliniczne nie wykazały negatywnego wpływu na płodność u samców lub samic.

Reklama

Travocort - efekty uboczne

Często: podrażnienie/pieczenie w miejscu podania. Niezbyt często: rumień, suchość, rozstepy skórne. Częstość nieznana: świąd, pęcherzyki, nieostre widzenie. Podobnie, jak w przypadku innych glikokortykosteroidów do stosowania miejscowego, mogą wystąpić następujące objawy niepożądane (częstość nieznana): ścieńczenie skóry (atrofia), zapalenie mieszków włosowych w miejscu podania (folliculitis), nadmierny wzrost owłosienia (hypertrichosis), rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych (teleangiektazja), okołowargowe zapalenie skóry, odbarwienie skóry, zmiany trądzikopodobne i (lub) reakcje alergiczne na którykolwiek ze składników wchodzących w skład preparatu. W wyniku absorpcji ogólnoustrojowej mogą pojawić się ogólnoustrojowe działania niepożądane po podaniu miejscowym preparatów zawierających glikokortykosteroidy. Nie można wykluczyć wystąpienia działań niepożądanych u noworodków, których matki w czasie ciąży lub karmienia piersią były leczone długotrwale lub stosowały lek na dużą powierzchnię skóry (np. zmniejszenie czynności kory nadnerczy, immunosupresja).

Travocort - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i dzieci >2 lat: cienką warstwę kremu nanosi się 2 razy na dobę na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry. Leczenie należy zakończyć po ustąpieniu stanu zapalnego lub wypryskowych zmian skórnych, nie później jednak niż po 2 tyg. stosowania leku. Po tym okresie leczenie można kontynuować lekiem przeciwgrzybiczym nie zawierającym glikokortykosteroidu, w szczególności w przypadku stosowania leku w pachwinach i w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Szczególne grupy pacjentów. Nie jest wymagana zmiana dawkowania preparatu w przypadku stosowania u dzieci w wieku powyżej 2 lat i u młodzieży. Dostępne są jedynie ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Travocort - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Clotrimazolum GSK
Clotrimazolum Medana
Daktarin
Mikonazol VP

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!