NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Co robić, gdy serce bije za szybko

Choć kołataniu serca, czyli jego przyspieszonemu, wyraźnie odczuwanemu przez człowieka biciu, często towarzyszy uczucie lęku, nie musi ono od razu być sygnałem złego stanu zdrowia. Zaniepokoić się powinniśmy wtedy, gdy towarzyszą mu inne objawy, zwłaszcza pojawia się arytmia, czyli zakłócony, nierówny rytm uderzeń.
Spis treści

Zazwyczaj serce zdrowego człowieka bije w tempie 60-80 uderzeń na minutę, tylko u sportowców jego tempo bywa mniejsze. Kołatanie serca odczuwamy, gdy tempo uderzeń wzrasta powyżej 85 uderzeń. Jest to nieprzyjemne uczucie odbierane jako tętnienie w gardle, w głowie czy w uszach. Towarzyszy mu uczucie niepokoju, czasem wzmożona potliwość i złe samopoczucie.

Wysiłek, stres, alkohol

"Bezpośrednimi przyczynami wystąpienia kołatania mogą być m.in. zwiększony wysiłek fizyczny, silne zdenerwowanie, strach, reakcja organizmu na wypicie napojów zawierających kofeinę czy alkohol, gorączka sygnalizująca rozpoczynającą się infekcję czy stosowanie leków, które mogą mieć określone działanie uboczne. Przyczyny takie są dla nas zrozumiałe i wiadomo jak im przeciwdziałać. Wysiłek fizyczny musi być proporcjonalny do naszych możliwości" - twierdzi kardiolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, doktor Halina Komorowska. Ograniczenie spożycia kawy i alkoholu znacząco zmniejsza możliwość pojawienia się kołatania serca, podobnie jak przestanie palenia papierosów. Jest ono wyraźnie rzadsze i mniej intensywne, jeśli nauczymy się radzić sobie ze stresem i napięciem. Pomogą również zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy

Objaw groźnych chorób

Gorzej, gdy kołatanie pojawia się bez żadnego określonego powodu - na przykład gdy jesteśmy w stanie spoczynku - utrzymuje się długo, często się powtarza, a oprócz tego pojawia się arytmia. Jeśli dodatkowo pojawią się inne groźne objawy: szybszy oddech, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, utrata przytomności - trzeba koniecznie udać się lekarza i zrobić EKG - podstawowe w tym przypadku badanie diagnostyczne serca. Kołatanie serca może być bowiem spowodowane wieloma poważnymi schorzeniami oraz nieprawidłowymi czynnościami serca, wśród których bardzo groźne jest zwłaszcza migotanie przedsionków - jedna z przyczyn występowania śmiertelnego udaru mózgu.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Przeczytaj artykuł
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Przeczytaj artykuł
Rozrusznik serca – jak długo można żyć? Wszczepienie, cena
Podobne artykuły
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Rozrusznik serca – jak długo można żyć? Wszczepienie, cena
Ucisk w klatce piersiowej - przyczyny, diagnoza i leczenie
Czym grozi wysoki puls i jak go obniżyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama