Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗

Co robić, gdy serce bije za szybko

Choć kołataniu serca, czyli jego przyspieszonemu, wyraźnie odczuwanemu przez człowieka biciu, często towarzyszy uczucie lęku, nie musi ono od razu być sygnałem złego stanu zdrowia. Zaniepokoić się powinniśmy wtedy, gdy towarzyszą mu inne objawy, zwłaszcza pojawia się arytmia, czyli zakłócony, nierówny rytm uderzeń.
Spis treści

Zazwyczaj serce zdrowego człowieka bije w tempie 60-80 uderzeń na minutę, tylko u sportowców jego tempo bywa mniejsze. Kołatanie serca odczuwamy, gdy tempo uderzeń wzrasta powyżej 85 uderzeń. Jest to nieprzyjemne uczucie odbierane jako tętnienie w gardle, w głowie czy w uszach. Towarzyszy mu uczucie niepokoju, czasem wzmożona potliwość i złe samopoczucie.

Wysiłek, stres, alkohol

"Bezpośrednimi przyczynami wystąpienia kołatania mogą być m.in. zwiększony wysiłek fizyczny, silne zdenerwowanie, strach, reakcja organizmu na wypicie napojów zawierających kofeinę czy alkohol, gorączka sygnalizująca rozpoczynającą się infekcję czy stosowanie leków, które mogą mieć określone działanie uboczne. Przyczyny takie są dla nas zrozumiałe i wiadomo jak im przeciwdziałać. Wysiłek fizyczny musi być proporcjonalny do naszych możliwości" - twierdzi kardiolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, doktor Halina Komorowska. Ograniczenie spożycia kawy i alkoholu znacząco zmniejsza możliwość pojawienia się kołatania serca, podobnie jak przestanie palenia papierosów. Jest ono wyraźnie rzadsze i mniej intensywne, jeśli nauczymy się radzić sobie ze stresem i napięciem. Pomogą również zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy

Reklama

Objaw groźnych chorób

Gorzej, gdy kołatanie pojawia się bez żadnego określonego powodu - na przykład gdy jesteśmy w stanie spoczynku - utrzymuje się długo, często się powtarza, a oprócz tego pojawia się arytmia. Jeśli dodatkowo pojawią się inne groźne objawy: szybszy oddech, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, utrata przytomności - trzeba koniecznie udać się lekarza i zrobić EKG - podstawowe w tym przypadku badanie diagnostyczne serca. Kołatanie serca może być bowiem spowodowane wieloma poważnymi schorzeniami oraz nieprawidłowymi czynnościami serca, wśród których bardzo groźne jest zwłaszcza migotanie przedsionków - jedna z przyczyn występowania śmiertelnego udaru mózgu.

https://youtu.be/zkKN6uazPmI

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich

Reklama


Czy można zmierzyć poziom cukru bez nakłuwania?
Dowiedź się!