Co robić, gdy serce bije za szybko

Choć kołataniu serca, czyli jego przyspieszonemu, wyraźnie odczuwanemu przez człowieka biciu, często towarzyszy uczucie lęku, nie musi ono od razu być sygnałem złego stanu zdrowia. Zaniepokoić się powinniśmy wtedy, gdy towarzyszą mu inne objawy, zwłaszcza pojawia się arytmia, czyli zakłócony, nierówny rytm uderzeń.
Spis treści

Zazwyczaj serce zdrowego człowieka bije w tempie 60-80 uderzeń na minutę, tylko u sportowców jego tempo bywa mniejsze. Kołatanie serca odczuwamy, gdy tempo uderzeń wzrasta powyżej 85 uderzeń. Jest to nieprzyjemne uczucie odbierane jako tętnienie w gardle, w głowie czy w uszach. Towarzyszy mu uczucie niepokoju, czasem wzmożona potliwość i złe samopoczucie.

Wysiłek, stres, alkohol

"Bezpośrednimi przyczynami wystąpienia kołatania mogą być m.in. zwiększony wysiłek fizyczny, silne zdenerwowanie, strach, reakcja organizmu na wypicie napojów zawierających kofeinę czy alkohol, gorączka sygnalizująca rozpoczynającą się infekcję czy stosowanie leków, które mogą mieć określone działanie uboczne. Przyczyny takie są dla nas zrozumiałe i wiadomo jak im przeciwdziałać. Wysiłek fizyczny musi być proporcjonalny do naszych możliwości" - twierdzi kardiolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, doktor Halina Komorowska. Ograniczenie spożycia kawy i alkoholu znacząco zmniejsza możliwość pojawienia się kołatania serca, podobnie jak przestanie palenia papierosów. Jest ono wyraźnie rzadsze i mniej intensywne, jeśli nauczymy się radzić sobie ze stresem i napięciem. Pomogą również zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy

Objaw groźnych chorób

Gorzej, gdy kołatanie pojawia się bez żadnego określonego powodu - na przykład gdy jesteśmy w stanie spoczynku - utrzymuje się długo, często się powtarza, a oprócz tego pojawia się arytmia. Jeśli dodatkowo pojawią się inne groźne objawy: szybszy oddech, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, utrata przytomności - trzeba koniecznie udać się lekarza i zrobić EKG - podstawowe w tym przypadku badanie diagnostyczne. Kołatanie serca może być bowiem spowodowane wieloma poważnymi schorzeniami oraz nieprawidłowymi czynnościami serca, wśród których bardzo groźne jest zwłaszcza migotanie przedsionków - jedna z przyczyn występowania śmiertelnego udaru mózgu.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Przeczytaj artykuł
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Rozrusznik serca – jak długo można żyć ze stymulatorem?
Ucisk w klatce piersiowej - przyczyny, diagnoza i leczenie
Wysoki puls - czym grozi i jak go obniżyć? Przyczyny i objawy

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama