Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Migotanie przedsionków – jak je rozpoznać? Naturalne sposoby na zmniejszenie objawów

Migotanie przedsionków to dolegliwość skorelowana z wieloma innymi chorobami. Wyróżnia się kilka rodzajów tego zaburzenia. Choroba jest uznawana za najczęstszą arytmię, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Zbyt duże spożycie kofeiny może być bezpośrednią przyczyną migotania przedsionków, jednakże istnieje wiele innych czynników zwiększających możliwość pojawienia się tego typu arytmii serca. Sprawdź, jakich.
Serce z dysfunkcją
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest migotanie przedsionków?

Nierówne, niemiarowe skurcze, które pojawiają się znacznie częściej niż skurcze komór serca to migotanie przedsionków. W klasyfikacji ICD-11 dolegliwość jest oznaczona kodem BC81.3. jest definiowana jako choroba „charakteryzująca się szybkim (zwykle szybszym niż 300 uderzeń na minutę), nieregularnym i nieskoordynowanym generowaniem impulsów przedsionkowych, zwykle objawiających się w EKG niewyraźnymi załamkami P i nieregularną reakcją komór”.

Zdaniem Andrzeja Jakuba Sałackiego i Andrzeja Wysokińskiego, migotanie przedsionków dotyczy 1-2 proc. populacji i tym samym, stanowi najczęstszą arytmię serca. W Polsce na tę chorobę choruje około 400 000 osób. Co więcej, z roku na rok wzrasta liczba chorych. Prognozy nie są zbyt optymistyczne i wskazują na to, że do 2050 roku liczba chorych wzrośnie 2,5 razy. 

Migotanie przedsionków charakteryzuje się szybkim tętnem, około 350-700 uderzeń serca na minutę.

Czy migotanie przedsionków jest groźne? Niestety tak. Wśród najbardziej poważnych powikłań wymienia się:

  • zakrzepy krwi;
  • udar mózgu – jak można przeczytać na łamach „Forum Medycyny Rodzinnej” (2016), szacuje się, że migotanie przedsionków to przyczyna 15-25 proc. udarów mózgu;
  • czasowe ataki niedokrwienne;
  • zatory w mózgu.

Jakie jest ciśnienie przy migotaniu przedsionków? Podczas migotania przedsionków ciśnieniomierz może pokazywać duże różnice pomiędzy kolejnymi pomiarami. W jednym momencie aparat może wskazać wysokie ciśnienie, a za moment niskie.

Wiesz już, co to jest migotanie przedsionków, teraz zobacz, jakie są jego rodzaje.

Reklama

Rodzaje migotania przedsionków

Warto podkreślić, że migotanie przedsionków może przybrać jedną z poniższych form:

  • świeżo wykryte migotanie przedsionków – mowa o tym typie, gdy migotanie przedsionków zostało właśnie zdiagnozowane,
  • utrwalone migotanie przedsionków – diagnozuje się je, gdy migotanie nie ustępuje nawet po kardiowersji albo nawraca po 24 godzinach,
  • napadowe migotanie przedsionków – ten typ jest rozpoznawany wówczas, gdy migotanie samo ustępuje do 7 dni, zwykle jednak trwa maksymalnie 24 godziny,
  • przetrwałe migotanie przedsionków – tą nazwą określa się migotanie przedsionków, które samo nie ustępuje w terminie do 7 dni. Może być pierwszą dolegliwością wskazującą na arytmię serca albo kolejnym etapem choroby po epizodach napadowego migotania przedsionków.

Reklama

Przyczyny migotania przedsionków

Istnieje szereg czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się migotania przedsionków serca, ale także i trzepotania. Przyczyny można podzielić na sercowe i pozasercowe.

W pierwszej kategorii znajdują się zaburzenia związane z funkcjonowaniem i budową serca. Wśród nich można wymienić:

  • wady wrodzone serca, np. dziura w sercu,
  • wady zastawkowe serca,
  • kardiomiopatie,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • stan po operacji serca,
  • choroby układowe, które mogą zająć serce, np. sarkoidoza albo hemochromatoza,
  • nadciśnienie,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • niewydolność serca.

Druga grupa dotyczy pozasercowych powodów występowania migotania przedsionków. Wówczas choroba to konsekwencja patologicznych procesów, do których dochodzi poza sercem. Są to:

  • nadczynność tarczycy,
  • ostre zakażenia,
  • choroby płuc,
  • działanie takich substancji jak: alkohol, kofeina albo leki,
  • zatrucie tlenkiem węgla.

Większe ryzyko wystąpienia migotania przedsionków rozpoznaje się u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami, np.: astmą, cukrzycą, zapaleniem płuc, gorączką reumatyczną, otyłością, obturacyjnym bezdechem sennym, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Nierzadko migotanie przedsionków to konsekwencja przyjęcia konkretnych substancji, np. nikotyny, zbyt dużej ilości kofeiny, amfetaminy, kokainy czy teofiliny.

Możliwość wystąpienia choroby wzrasta z wraz wiekiem, zwłaszcza po 60. roku życia i jest skorelowana z płcią męską.

Reklama

Objawy migotania przedsionków

Jak rozpoznać migotanie przedsionków? Dolegliwości wskazujące na chorobę mogą mieć różne natężenie, w zależności od konkretnego pacjenta. U niektórych osób migotanie przedsionków może nie powodować żadnych objawów, natomiast u innych wywoływać wiele nieprzyjemnych symptomów. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • nieregularny rytm serca,
  • duszność, zwłaszcza po większej aktywności lub pod wpływem stresu,
  • zmniejszona tolerancja na wysiłek,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • zawroty głowy,
  • osłabienie,
  • omdlenia,
  • kołatanie serca polegające na wyraźnym czuciu, zwykle nierównego, bicia serca.

Należy pamiętać, że u bardzo wielu pacjentów migotanie przedsionków jest rozpoznawane podczas rutynowych badań, ponieważ choroba nie wywołała u nich żadnych dolegliwości. Dlatego tak istotne są systematyczne kontrole swojego stanu zdrowia.

Reklama

Migotanie przedsionków EKG

Jak wykryć migotanie przedsionków? Aby prawidłowo rozpoznać migotanie przedsionków niezbędne jest przeprowadzenie badania EKG. U większości pacjentów to wystarczająca forma diagnostyki.

Jak rozpoznać zaburzenie w zapisie EKG? W takim zapisie widać brak załamków P oraz nierówne odstępy pomiędzy załamkami R.

Często jednak podczas badania, lekarzowi nie uda się rozpoznać choroby. Zwykle dochodzi do tego w przypadku napadowego migotania przedsionków. Wówczas, aby rozpoznać anomalie korzysta się z bardziej zaawansowanych badań, które również działają na zasadzie EKG.

Warto tu wspomnieć o tzw. badaniu Holtera, trwającym zwykle około 24 godziny. Pacjent wychodzi z urządzeniem do domu, może wykonywać w nim wszystkie czynności oprócz kąpieli. Następnie na drugi dzień wraca do gabinetu lekarza, który odczytuje zapis EKG z ostatniej doby.

Reklama

Domowy sposób na migotanie przedsionków

Trzeba podkreślić, że nie istnieją domowe metody na to, by pozbyć się migotania przedsionków. Natomiast leczeniem naturalnym możemy ograniczać rozwój choroby oraz wspierać terapię zaleconą przez lekarza.

Co zatem można stosować na migotanie przedsionków we własnym zakresie? Oto kilka wskazówek:

  • zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów;
  • unikaj kofeiny;
  • ruszaj się w odpowiedzialny sposób – pamiętaj o ruchu, jednakże nie przeciążaj się, postaw np. na codzienne spacery;
  • unikaj stresu;
  • postaw na zdrowszą dietę – wybieraj gotowane potrawy, zamień tłuszcze zwierzęce na roślinne, unikaj cukru i soli, zrezygnuj z jedzenia wysoko przetworzonego czy fast foodów;
  • uzupełniaj braki witaminy C, magnezu oraz potasu;
  • stosuj zioła, np. melisę,  siemię lniane, żeń-szeń czy skrzyp.

Zdrowy styl życia jest tym, co możemy zrobić sami bez wsparcia lekarza na rzecz swojego zdrowia.

Reklama

Leki na migotanie przedsionków

Jakie leki stosować na migotanie przedsionków? W przypadku rozpoznania tej choroby, stosuje się przede wszystkim leki antyarytmiczne. Najpopularniejsze leki na migotanie przedsionków zawierają takie substancje jak: ß-adrenolityki, propafenon, sotalol.

Leczenie opiera się zarówno na podawaniu preparatów dożylnych, jak i doustnych. Wciąż trwają też prace nad nowymi lekami na migotanie przedsionków, które niosą nadzieję chorym i ich lekarzom.

Leczenie migotania przedsionków

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne rekomenduje dwie strategie leczenia migotania przedsionków. Jak leczyć migotanie przedsionków? Jedna z nich dotyczy kontroli częstości rytmu, polegającą na leczeniu farmakologicznemu i stosowaniu ß-blokerów.

Czy można wyleczyć migotanie przedsionków? Okazuje się, że stosowanie odpowiedniej farmakoterapii, zaleceń lekarskich oraz poddanie się ablacji, może zapobiegać nawrotom migotania przedsionków.

Ablacja to operacja, która opiera się na oddzieleniu zdrowych tkanek mięśnia sercowego od tych, które powodują zaburzenia jego rytmu.

A czy posiadanie rozrusznika serca jest przeciwwskazaniem do ablacji? Otóż nie. Istotne jest jednak zachowanie zasad ostrożności podczas zabiegu.

Czy migotanie przedsionków może ustąpić?

W przypadku migotania przedsionków napadowego objawy często ustępują samoistnie. Zaburzenie może wystąpić jednorazowo w ciągu całego życia i nigdy więcej się nie pojawić.

Czy przetrwałe lub utrwalone migotanie przedsionków może ustąpić? Wszystko zależy od organizmu konkretnej osoby, jednakże zwykle niezbędna jest pomoc lekarska.

Stosowanie się do wytycznych lekarza może sprawić, że objawy choroby zanikną lub nie będą tak dolegliwe. 

Migotanie przedsionków a arytmia

Pacjenci nierzadko stawiają znak równości pomiędzy arytmią a migotaniem przedsionków. Okazuje się, że nie są to pojęcia tożsame. Otóż, migotanie przedsionków to rodzaj arytmii przedsionkowej

Arytmia jest więc określeniem znacznie szerszym i dotyczy również innych zaburzeń z nieregularnymi skurczami serca.

Migotanie przedsionków i arytmia to więc problemy związane z sercem. Jednakże jedno pojęcie jest bardziej rozbudowane od drugiego.

Migotanie przedsionków a udar mózgu

Migotanie przedsionków jest jedną z głównych przyczyn niedokrwiennego udaru mózgu, który charakteryzuje się zamknięciem lub zwężeniem światła naczynia mózgowego lub doprowadzającego krew do mózgu. Niedokrwienny udar mózgu jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu i wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Wśród przyczyn zawału mózgu wymienia się głównie zaawansowaną miażdżycę oraz zatory naczyń mózgowych.

Do zatorów doprowadza zwykle skrzeplina powstała w jamie serca w przebiegu migotania przedsionków. Z tego powodu u pacjentów z rozpoznanym AF wprowadza się zwykle leczenie przeciwzakrzepowe, mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu.

Szacuje się, że migotanie przedsionków znacznie zwiększa to ryzyko, a tym samym stanowi duży odsetek przyczyn zawałów mózgu. Co gorsza, udar u pacjentów cierpiących na migotanie przedsionków zwykle wiąże się z gorszymi rokowaniami dotyczącymi przeżycia oraz późniejszej sprawności. 

Czego unikać przy migotaniu przedsionków?

W przypadku rozpoznania migotania przedsionków należy przede wszystkim stosować się do wytycznych lekarza. Wiele osób zastanawia się, czy można pracować przy tej chorobie?

Otóż, to zależy od zaleceń lekarskich. Zazwyczaj jednak, gdy praca nie jest zbyt stresująca ani fizyczna, pacjent może pracować. W przypadku, gdy konkretny zawód wiąże się z wysiłkiem fizycznym, a dolegliwości wówczas się nasilają, migotanie przedsionków może być wskazaniem do przejścia na rentę.

Przy migotaniu przedsionków należy unikać stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego, alkoholu, papierosów czy zbyt dużych ilości kofeiny oraz tłuszczów zwierzęcych.

Tym, co warto jeść przy migotaniu przedsionków są przede wszystkim potrawy gotowane, pokarmy nisko przetworzone.

Migotanie przedsionków jest poważną dolegliwością, która zawsze wymaga konsultacji lekarskiej, dlatego nie należy lekceważyć objawów i skorzystać z pomocy kardiologa.

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Sałacki, A. Wysokiński, Pacjent z migotaniem przedsionków w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej 2016, tom 10, nr 3, 111–118, 2016 Via Medica ISSN 1897–3590.
  • M. Karaś-Godek, A. Styczeń, A. Wysokiński, T, Zapolski, Migotanie przedsionków – najczęstsza arytmia w wieku starszym. Odrębności leczenia antykoagulacyjnego, Gerontologia Polska, 2018, 26, s. 201-208, https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2019/02/Gerontologia_3_2018_07.pdf, [dostęp: 02.02.2022].
  • E. Koźluk, A. Piątkowska i inni, Trzepotanie i migotanie przedsionków – bliscy przyjaciele, a tak bardzo różni, Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 2, 112–120, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10234/8734, [dostęp: 02.02.2022].
  • E. Koźluk, G. Opolski, Migotanie przedsionków, Po dyplomie, s. 128-129, https://podyplomie.pl/system/products/sample_pdfs/000/004/698/original/migotanie-przedsionkow.pdf, [dostęp: 02.02.2022].
  • T. Zapolski, A. Kamińska, A. Wysokiński, Migotanie przedsionków a remodeling lewego przedsionka – patofizjologia i znaczenie rokownicze, Postępy Nauk Medycznych, t. XXVIII, nr 8B, 2015, http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2016/01/pnm_2015_8b_058-067.pdf, [dostęp: 02.02.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady serca
Bajpasy serca. Czym są, jak przebiega operacja bajpasów, jakie jest ryzyko?
Stent w naczyniu krwionośnym
Ablacja – co to jest i na czym polega? Życie po zabiegu
Lekarz przygotowuje się do ablacji
Przerost lewej komory – czy to groźne? Objawy
Zdjęcie z widocznym przerostem lewej komory serca
Podobne artykuły
Lekarze przygotowani do kardiowersji
Kardiowersja: co to jest? Wskazania, zagrożenia i życie po
Serce z dysfunkcją
Migotanie przedsionków – jak je rozpoznać? Naturalne sposoby na zmniejszenie objawów
Serce
Rozrusznik serca - jak działa stymulator serca? Zabieg, koszt i rokowania
Model serca z dziurą
Dziura w sercu - objawy u dziecka i osoby dorosłej. Co oznacza?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!