Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jak zachowuje się osoba autystyczna?

Kołysanie się, trzepotanie rękoma, przykładanie dużej wagi do detali czy powtarzanie usłyszanych słów - to przykłady zachowań osób autystycznych. Wszystkie mają swoje uzasadnienie.
Spis treści

Dzisiaj jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, a rozpoczynający się miesiąc również poświęcono świadomości tej choroby. Akcja organizowana na całym świecie przez inicjatywę "Na niebiesko dla autyzmu" ma na celu upowszechnienie zrozumienia osób autystycznych. W Polsce jest ok. 30 tys. osób chorych - w większości dzieci. Ważne jest, by wiedzieć, jak one funkcjonują i jak postrzegają świat. Dzięki temu można z większym zrozumieniem patrzeć na ich zachowania oraz łatwiej im pomóc. Film, który świetnie pokazuje, jak zachowuje się osoba autystyczna, opublikowała Fundacja SYNAPSIS.

Pierwszą kwestią, której trzeba być świadomym, jest to, że osoby autystyczne w inny sposób postrzegają otoczenie niż ludzie zdrowi. Ich zmysły posiadają inną wrażliwość. Do nich dostosowują też swoje zachowania.

W panującym dookoła chaosie osoby autystyczne szukają pasujących do siebie elementów. Gdy znajdują powiązania, np. podobne kształty i kolory, próbują je uporządkować. Dzięki temu mają poczucie większej kontroli sytuacji.

Potrafią równocześnie zainteresować się detalami, wobec których zwykli ludzie przechodzą obojętnie. Fascynacja towarzysząca odkryciu potrafi zupełnie je zdystansować wobec innych spraw. Można odnieść wrażenie, że zamykają się wtedy w swoim świecie.

Reklama

Relacje interpersonalne

Choroba ma też duży wpływ na kontakty społeczne. Mogą mieć problemy z nawiązaniem kontaktu z ludźmi, odpowiedzią na gesty i pytania. Kontakt jest dla nich tym trudniejszy, że myślą skojarzeniowo. Z wypowiedzi wyłapują słowa-klucze i czasem ich słowa mogą nie trzymać się toku rozmowy. Potrafią nie reagować na swoje imię. W skrajnych przypadkach chore osoby mogą nie być w stanie wchodzić w interakcje z innymi ludźmi.

Charakterystyczna dla osób z autyzmem jest również echolalia - powtarzanie zasłyszanych słów i dźwięków. Ponieważ wolniej przetwarzają odebrane informacje, takie powtarzanie daje im więcej czasu na reakcję.

Nadmiar bodźców powoduje u osób autystycznych poczucie dyskomfortu. Aby się uspokoić i opanować sytuację, potrafią wtedy zachowywać się w nietypowy sposób, np. kołyszą się, zasłaniają uszy, trzepoczą rękoma czy kręcą się.

Inaczej niż zdrowi wyrażają również emocje. W chwilach uniesienia wykonują one powtarzalne, schematyczne ruchy. Każda osoba z autyzmem może jednak wypracować własny sposób zachowania i własne "rytuały".

Warto pamiętać, że osoby chore na autyzm są nie mniej wrażliwe niż inni. Postrzegają świat na swój sposób i do tego postrzegania dostosowują swoje zachowanie.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!