Dla Ciebie, na zdrowie!

Szczepionki a autyzm - czy jest czego się bać?

Szczepionki a autyzm… Autyzm, jako domniemany efekt stosowania szczepionek, od lat jest głównym orężem w rękach (i ustach) przedstawicieli ruchów anty-szczepionkowych. Internet podsyca strach: „szczepionki a autyzm”, „autyzm a szczepienia”, „autyzm poszczepienny”, „szczepionka MMR a autyzm”, „szczepionki skojarzone a autyzm” – setki tego typu zapytań każdego dnia pojawiają się w wyszukiwarkach. I choć naukowe autorytety przekonują, że związek przyczynowo skutkowy szczepionki – autyzm nie istnieje, coraz większa grupa rodziców zdaje się ulegać anty-szczepionkowej krucjacie.
szczepionki a autyzm
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Szczepionki a autyzm

Ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę szafując między innymi pojęciem autyzmu poszczepiennego.  Z przedstawicielami tego typu środowisk niełatwo się dyskutuje, jako iż każdy adwersarz na wstępie musi się pogodzić z przypiętą a priori łatką lobbysty lub – w najlepszym razie - nieświadomej ofiary koncernów farmaceutycznych i ich zmowy.

Niestety, bardzo często orężem w walce ze szczepionkami są mity. Jednym z najczęściej powtarzanych jest mit, jakoby podawanie szczepionek miało związek z notowanymi przypadkami autyzmu – poważnego zaburzenia rozwoju, skutkującego problemami w komunikacji i wszelkich innych interakcjach z otoczeniem. Świadomie lub nieświadomie powtarza się tezy o związku przyczynowo-skutkowym szczepionki – autyzm, nawet jeśli są one oparte na fałszywych przesłankach: na przykład winę za autyzm przypisuje się określonym składnikom szczepionek, podczas gdy składników tych w danych preparatach w ogóle nie ma…

Szczepionka MMR a autyzm

Szczepionka MMR a autyzm? Taką tezę w 1998 roku postawił brytyjski lekarz Andrew Wakefield, dziś w wielu kręgach otoczony czcią, mimo iż został on w swoim kraju dożywotnio pozbawiony prawa do wykonywania zawodu właśnie w związku z tą sprawą. Wakefield dowodził, że szczepionka skojarzona MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) powoduje choroby jelit oraz powiązany z nimi – jego zdaniem - autyzm. Problem w tym, że badania które przeprowadził Wakefield i na podstawie których później powielano tezę o istnieniu związku szczepionki – autyzm, obejmowały zaledwie 12 dzieci.

Ale nie tylko w znikomej liczbie badanych dzieci rzecz. Wakefieldowi zarzucono nierzetelność badań a także konflikt interesów. Okazało się, że u niektórych z dzieci, które jakoby zapadły na autyzm wskutek podania szczepionki MMR, już wcześniej podejrzewano zaburzenia rozwoju. U innych, zakwalifikowanych przez Wakefielda jako dzieci autystyczne, autyzmu natomiast nie stwierdzono.

Dziennikarz śledczy Brian Deer dowodził po latach, że Wakefield po prostu manipulował danymi, by potwierdzić pożądane przez siebie tezy. Co charakterystyczne, Wakefield dowodził, że do zaburzeń pracy jelit i autyzmu dochodzi wskutek oddziaływania wirusa odry, ale wyłącznie w sytuacji, gdy szczepienie przeciw odrze jest skojarzone ze szczepieniem na świnkę i różyczkę w ramach preparatu MMR. Jego zdaniem, takich konsekwencji nie niesie ze sobą szczepionka monowalentna – wymierzona jedynie w odrę. Przypadek to czy nie, w każdym razie dr Wakefield sam pracował nad monowalentną szczepionką na odrę…

Gdy jego manipulacje wyszły na jaw, pismo Lancet, w którym opublikował wyniki badania, wycofało artykuł, zaś sam Wakefield został w 2010 roku dożywotnio pozbawiony prawa do wykonywania zawodu lekarza. Wakefield od tego orzeczenia się nie odwołał, twierdząc, że nie ma pieniędzy. Obecnie przedstawia się jako ofiara zmowy koncernów farmaceutycznych.

Sprawdź: Szczepionki skojarzone - nazwy, wady, powikłania

Reklama

Szczepionki a autyzm - tiomersal

Nader często sprawstwo autyzmu przypisuje się substancji konserwującej o nazwie tiomersal, która zawiera w sobie rtęć. Pogromcy medycznych mitów zwracają uwagę na to, że w większości współcześnie stosowanych szczepionek tiomersalu po prostu nie ma lub występuje w śladowych ilościach, zatem przypisywanie tej substancji zabójczych właściwości mija się z celem.

Szczepionki a autyzm? Jeśli odpowiedzialnym za to zaburzenie miałby być tiomersal, dobrze wiedzieć, że substancji tej nie zawierają ani współcześnie używane szczepionki MMR, ani szczepionka na wirusowe zapalenia wątroby typu B, ani nowoczesne szczepionki typu 6w1 oraz 5w1.

Na kontakt z tiomersalem w Polsce narażone są jedynie dzieci, których rodzice wybiorą darmowy pakiet szczepień, w skład którego wchodzi szczepionka DTP przeciw błonicy, tężcowi i krzuścowi. Faktycznie – środek ten zawiera tiomersal, jednak jego ilość uznawana jest za instytucje kontrolne za bezpieczną. Poza tym, argumentuje się, że tiomersal zawiera rtęć etylową, która w odróżnieniu od metylowej, jest wydalana z organizmu człowieka, sama w sobie nie stanowi więc dużego zagrożenia.

Szczepionki a autyzm – brak związku

W związku z panicznymi reakcjami części rodziców, na całym świecie przeprowadzono dziesiątki badań, zarówno klinicznych, jak i analitycznych z wykorzystaniem istniejących baz danych. Wykazały one niezbicie, że nie występuje związek przyczynowo-skutkowy szczepionki – autyzm. Stwierdza się co najwyżej przypadkową koincydencję, czyli współwystępowanie dwóch niezależnych od siebie zjawisk. Jest bowiem powszechnie wiadomo, że wady rozwojowe takie jak autyzm, ujawniają się około 1-2 roku życia, akurat w tym samym czasie, gdy dzieci przyjmują pakiet szczepień ochronnych.

Koronnym argumentem obalającym związki między szczepionkami a autyzmem są też przypadki krajów, które z różnych innych powodów wycofywały szczepionkę MMR. Dla przykładu - ćwierć wieku temu w Japonii wycofano szczepionkę MMR starej generacji, gdyż zaczęła budzić podejrzenia naukowców odnośnie możliwości wywoływania zapalenia opon mózgowych przez zawarty w niej szczep świnki. Post factum przeanalizowano skutki tego ruchu pod kątem przypadków autyzmu. Okazało się, że ich liczba nie tylko nie zmalała po zaprzestaniu szczepień MMR, ale wręcz wzrosła.

Zobacz: Gorączka po szczepieniu - kiedy zbijać? Co robić?

Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Dziecko układające puzzle
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
szczepionka wykonywana dziecku
Zmiany w kalendarzu szczepień ochronnych na 2019 rok
Szczepienie przeciwko inwazyjnej chorobie meningokokowej
Szczepionka przeciwko meningokokom - kiedy szczepić?
Dziecko podczas szczepienia
Szczepionka MMR - kiedy szczepić? Możliwe powikłania
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!