Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii

Kolonoskopia to najskuteczniejsza metoda wykrycia raka jelita grubego we wczesnym stadium. Choć badanie jest bezpieczne, z racji jego inwazyjnego charakteru – wprowadzenie endoskopu przez odbyt do jelita – oraz stosowania pełnego znieczulenia istnieje kilka istotnych przeciwwskazań, aby go nie wykonywać.
Wizyta u lekarza w sprawie kolonoskopii
Źródło: 123RF
Spis treści

Wśród najczęstszych przeciwwskazań do wykonania kolonoskopii znajdują się m.in.: ostre choroby zapalne jelit, podejrzenie perforacji jelit, ciężkie choroby serca i płuc, ciąża, zaburzenia krzepnięcia krwi, świeżo przebyte zabiegi w obrębie jamy brzusznej i miednicy.

„Pacjent powinien mieć z badania zysk dla swojego zdrowia - mówi dr n. med. Michał Spychalski, chirurg pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. - Jeżeli zrobienie kolonoskopii przyniesie pozytywny skutek dla zdrowia pacjenta, czyli zdiagnozujemy mu chorobę, którą potencjalnie możemy leczyć lub też wykonamy procedurę zabiegową, na przykład zatamowanie krwawienia czy usunięcie polipa, to takie badanie robimy. Jeżeli jednak pacjent jest bardzo obciążony wieloma chorobami, które w znaczny sposób mogą skracać jego czas przeżycia, jeżeli jest w stanie nie rokującym poprawy, a przy tym nie ma żadnych objawów sugerujących chorobę jelit, to nie ma sensu takiego badania robić”.

Zobacz wideo: Przeciwwskazania do kolonoskopii

Reklama

Czy warto zrobić kolonoskopię

Decyzję na temat odstąpienia od kolonoskopii w przypadku każdego pacjenta lekarz podejmuje indywidualnie. Jeżeli jednak chodzi tylko o diagnostykę, a na przeszkodzie badaniu stoją istotne powody zdrowotne, zwykle jest to decyzja o jego wykonaniu w późniejszym terminie.

Doktor Spychalski zwraca szczególną uwagę na pacjentów przyjmujących leki zmniejszające krzepliwość krwi, którzy zostali poddani zabiegom kardiologii inwazyjnej z powodu zawału serca: „W takiej sytuacji należy zastanowić się, czy badania kolonoskopii nie należy przełożyć, jeżeli jest taka możliwość, na kilka miesięcy od incydentu ostrego zespołu wieńcowego. Lub też zmienić leki, które pacjent przyjmuje, tak żeby to badanie było bezpieczniejsze”.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!