Reklama
Kolonoskopia to ryzyko
Wykonanie zabiegu kolonoskopii kobiecie w ciąży niesie ze sobą spore ryzyko. Już to, że wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym, nie jest korzystne dla kobiety w stanie odmiennym. Do tego trzeba dodać fakt, że badanie wykonuje się w bezpośrednim sąsiedztwie narządów rodnych, a wiąże się ono np. z ryzykiem - niewielkim, ale jednak - przebicia przewodu pokarmowego. Muszą więc zaistnieć uzasadnione przyczyny ku temu, aby lekarz się na to badanie u kobiety w ciąży zdecydował.
Są to przede wszystkim ścisłe wskazania do zabiegu oraz zdecydowane przekonanie lekarza, że korzyść z jego przeprowadzenia znacznie przewyższa wiążące się z tym ryzyko. Decyzja w każdym z przypadków musi być podejmowana indywidualnie, a w jej podjęciu - o wykonaniu kolonoskopii lub odstąpieniu od niej - ważną rolę odgrywa konsultacja ginekologiczna i internistyczna, dzięki którym lekarz przeanalizuje potencjalne zagrożenia dla pacjentki i jej ciąży.
Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?
Reklama
Kolonoskopia w ciąży
"W większości przypadków unikamy wykonywania kolonoskopii u kobiet ciężarnych. Natomiast w przypadku istotnych wskazań, które przeważają ryzyko ciąży robimy takie badania. Jeżeli mamy pacjentkę, która krwawi i potencjalnie jesteśmy ją w stanie zdiagnozować lub też nawet wyleczyć endoskopowo, to zdecydowanie lepiej zrobić jej kolonoskopię niż operować. Więc w ścisłych wskazaniach, najczęściej w porozumieniu z ginekologami, robimy takie badania" - mówi dr n. med. Michał Spychalski, chirurg pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.