NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Czy w trakcie ciąży można wykonywać kolonoskopię?

Kolonoskopia, czyli badanie endoskopowe wnętrza jelita grubego, jest badaniem inwazyjnym, więc istnieje do niego wiele przeciwwskazań. Z pewnością jednym z nich jest ciąża pacjentki, a zwłaszcza ciąża przez ostatnich 6 miesięcy. Nie znaczy to jednak, że nigdy się w takiej sytuacji tego badania nie wykonuje.
Ciężarna kobieta podczas wizyty u specjalisty
Źródło: 123RF
Spis treści

Kolonoskopia to ryzyko

Wykonanie zabiegu kolonoskopii kobiecie w ciąży niesie ze sobą spore ryzyko. Już to, że wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym, nie jest korzystne dla kobiety w stanie odmiennym. Do tego trzeba dodać fakt, że badanie wykonuje się w bezpośrednim sąsiedztwie narządów rodnych, a wiąże się ono np. z ryzykiem - niewielkim, ale jednak - przebicia przewodu pokarmowego. Muszą więc zaistnieć uzasadnione przyczyny ku temu, aby lekarz się na to badanie u kobiety w ciąży zdecydował.

Są to przede wszystkim ścisłe wskazania do zabiegu oraz zdecydowane przekonanie lekarza, że korzyść z jego przeprowadzenia znacznie przewyższa wiążące się z tym ryzyko. Decyzja w każdym z przypadków musi być podejmowana indywidualnie, a w jej podjęciu - o wykonaniu kolonoskopii lub odstąpieniu od niej - ważną rolę odgrywa konsultacja ginekologiczna i internistyczna, dzięki którym lekarz przeanalizuje potencjalne zagrożenia dla pacjentki i jej ciąży.

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Kolonoskopia w ciąży

"W większości przypadków unikamy wykonywania kolonoskopii u kobiet ciężarnych. Natomiast w przypadku istotnych wskazań, które przeważają ryzyko ciąży robimy takie badania. Jeżeli mamy pacjentkę, która krwawi i potencjalnie jesteśmy ją w stanie zdiagnozować lub też nawet wyleczyć endoskopowo, to zdecydowanie lepiej zrobić jej kolonoskopię niż operować. Więc w ścisłych wskazaniach, najczęściej w porozumieniu z ginekologami, robimy takie badania" - mówi dr n. med. Michał Spychalski, chirurg pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama