Naukowcy odkryli prosty sposób jak zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 20% ❤️‍🩹 Dowiedz się więcej!
Naukowcy odkryli prosty sposób jak zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 20% ❤️‍🩹 Dowiedz się więcej!
Naukowcy odkryli prosty sposób jak zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 20% ❤️‍🩹 Dowiedz się więcej!

Badania endoskopowe

Badanie endoskopowe opierają się na analizie ciała wewnątrz przy użyciu endoskopów. Do najpopularniejszych rodzajów należą m.in. endoskopia kapsułkowa, badanie EUS, gastroskopia czy endoskopia laryngologiczna. Na czym polega każde z tych badań? Czy są inwazyjne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tej zakładce.

    Badanie endoskopowe opierają się na analizie ciała wewnątrz przy użyciu właśnie endoskopów. Dokładnie polegają na wprowadzaniu do ciała osoby badanej, sondy endoskopu. Które rodzaje badań endoskopowych są najpopularniejsze? Jak przebiegają?

    Co to jest endoskopia?

    Endoskopia wykorzystywana jest głównie w celu diagnozowania chorób układu pokarmowego, ale również stosuje się ją w takich dziedzinach, jak laryngologia.

    Głównym wskazaniem do endoskopii jest podejrzenie występowania choroby nowotworowej u pacjenta. Ponadto, specjalista wykonuje badanie w takich przypadkach, jak podejrzenie:

    Dodatkowo badanie to wykonuje się przy ryzyku obecności wrzodów żołądka.

    Rodzaje badań endoskopowych

    Wyróżnić można kilka rodzajów badań endoskopowych, a wykonywanie konkretnego rodzaju jest zależne od podejrzeń specjalisty.

    Do najpopularniejszych rodzajów badań endoskopowych zaliczyć należy:

    • endoskopia kapsułkowa – polega na badaniu przewodu pokarmowego dzięki połkniętej kapsułce, która zawiera miniaturową kamerę cyfrową, nadajnik radiowy oraz lampę LED,
    • badanie EUS (ultrasonografia endoskopowa) – dzięki endoskopowi wyposażonemu z głowicę USG, przeprowadza się badanie we wnętrzu przewodu pokarmowego, ale także jego ścian i sąsiednich narządów.
    • endoskopia laryngologiczna (nosa, gardła, krtani, czy zatok) – ma ona na celu dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Laryngolog za pomocą fiberoskopu zakończonego kamerą może zbadać np. krtań, nos, gardło czy zatoki. 
    • gastroskopiaz kolei ta metoda pozwala na zbadanie początkowego odcina przewodu pokarmowego, a dokładniej – przełyku, żołądka, jak i dwunastnicy.

    Ponadto wyróżnić można także endoskopię jelita (grubego/cienkiego), która ma za zadanie pomóc wykryć przyczynę dolegliwości żołądkowych.

    Jak się przygotować do badania endoskopowego?

    Przygotowanie pacjenta do badania endoskopowego zależy od tego, jakim procedurom będzie poddany.

    W przypadku, gdy pacjent stosuje leki przeciwkrzepliwe powinien skonsultować ich odstawienie przed zabiegiem. Wynika to z faktu, że przy pobraniu fragmentu blony śluzowej, mogloby dojść do poważnego krwawienia.

    Jeśli u pacjenta występuje uczulenie na jakiekolwiek leki, powinien on poinformować o tym lekarza przed zabiegiem.

    W przypadku badań układu pokarmowego i oddechowego, a także przy znieczuleniu ogólnym konieczne jest, aby pacjent był na czczo.

    Jak wygląda badanie endoskopowe?

    Badanie może się delikatnie różnić, w zależności od wybranego rodzaju. Z reguły jednak polega ono na tym, iż specjalista za pomocą specjalnej sondy endoskopu (z kamerą, nadajnikiem radiowym i lampą LED), dociera do trudno dostępnych miejsc.

    Endoskopia ma za zadanie przede wszystkim pomóc w zdiagnozowaniu problemów z układem pokarmowym, ale również przy problemach laryngologicznych czy żołądkowych.

    Ogólny przebieg badania wygląda następująco:

    • przygotowanie pacjenta do badania,
    • rozpoczęcie badania - wprowadzenie endoskopu,
    • oglądanie badanego obszaru,
    • wykonanie procedur, np. wycięcie odpowiedniego fragmentu błony,
    • wycofanie sondy endoskopu,
    • wybudzenie pacjenta,
    • obserwacja stanu pacjenta.
    Zobacz, jak rozpoznać niedożywienie!
    Kliknij tutaj