Badania endoskopowe

Badanie endoskopowe opierają się na analizie ciała wewnątrz przy użyciu właśnie endoskopów. Do najpopularniejszych rodzajów należą m.in. endoskopia kapsułkowa , badanie EUS, gastroskopia czy endoskopia laryngologiczna. Na czym polega każde z tych badań? Czy są inwazyjne? Przeczytaj treści z tej zakładki i uzyskaj odpowiedzi na nurtujące pytania!

Badania endoskopowe - rodzaje, cena. Jak wyglądają?

Badanie endoskopowe opierają się na analizie ciała wewnątrz przy użyciu właśnie endoskopów. Dokładnie polegają na wprowadzaniu do ciała osoby badanej, sondy endoskopu. Które rodzaje badań endoskopowych są najpopularniejsze? Jak przebiegają?

Co to jest endoskopia?

Endoskopia wykorzystywana jest głównie w celu diagnozowania chorób układu pokarmowego, ale również stosuje się ją w takich dziedzinach, jak laryngologia.

Głównym wskazaniem do endoskopii jest podejrzenie występowania choroby nowotworowej u pacjenta. Ponadto, specjalista wykonuje badanie w takich przypadkach, jak podejrzenie:

Dodatkowo badanie to wykonuje się przy ryzyku obecności wrzodów żołądka.

Rodzaje badań endoskopowych

Wyróżnić można kilka rodzajów badań endoskopowych, a wykonywanie konkretnego rodzaju jest zależne od podejrzeń specjalisty.

Do najpopularniejszych rodzajów badań endoskopowych zaliczyć należy:

  • endoskopia kapsułkowa – polega na badaniu przewodu pokarmowego dzięki połkniętej kapsułce, która zawiera miniaturową kamerę cyfrową, nadajnik radiowy oraz lampę LED,
  • badanie EUS (ultrasonografia endoskopowa) – dzięki endoskopowi wyposażonemu z głowicę USG, przeprowadza się badanie we wnętrzu przewodu pokarmowego, ale także jego ścian i sąsiednich narządów.
  • endoskopia laryngologiczna (nosa, gardła, krtani, czy zatok) – ma ona na celu dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Laryngolog za pomocą fiberoskopu zakończonego kamerą może zbadać np. krtań, nos, gardło czy zatoki. 
  • gastroskopiaz kolei ta metoda pozwala na zbadanie początkowego odcina przewodu pokarmowego, a dokładniej – przełyku, żołądka, jak i dwunastnicy.

Ponadto wyróżnić można także endoskopię jelita (grubego/cienkiego), która ma za zadanie pomóc wykryć przyczynę dolegliwości żołądkowych.

Jak wygląda badanie endoskopowe?

Badanie może się delikatnie różnić, w zależności od wybranego rodzaju. Z reguły jednak polega ono na tym, iż specjalista za pomocą specjalnej sondy endoskopu (z kamerą, nadajnikiem radiowym i lampą LED), dociera do trudno dostępnych miejsc.

Endoskopia ma za zadanie przede wszystkim pomóc w zdiagnozowaniu problemów z układem pokarmowym, ale również przy problemach laryngologicznych czy żołądkowych.