Po co robimy kolonoskopię i jak się do niej przygotować

Kolonoskopia to badanie endoskopowe przewodu pokarmowego,  umożliwiające wykrycie raka jelita grubego. To jeden z najczęściej występujących nowotworów w organizmie człowieka, do tego długo rozwijający się bez objawów. Jednak wykryty we wczesnym stadium jest niemal całkowicie wyleczalny.
Spis treści

Badanie polega na wprowadzeniu do odbytu endoskopu, czyli giętkiego przewodu zakończonego kamerą, dzięki której lekarz może obejrzeć na monitorze jelito grube i zdiagnozować ewentualną chorobę czy patologię. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Kolonoskopia nie jest bolesna, ale pacjenci uważają ją za nieprzyjemną. Podobnie jak przygotowania do niej, polegające na wypiciu dużej ilości niezbyt smacznego płynu.

Wskazania do kolonoskopii

Pacjentów kwalifikujących się do tego badania można podzielić na dwie grupy:

- pierwsza to ci, którzy zgłaszają objawy sugerujące choroby przewodu pokarmowego, np. biegunki, zaparcia, zmiany rytmu wypróżnienia, krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, bóle brzucha o niejasnym charakterze

- druga to osoby bezobjawowe, które z racji wieku powinny być włączone do programu wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Należą do niej pacjenci po pięćdziesiątym roku życia, którzy powinni mieć wykonaną kolonoskopię przynajmniej raz na 10 lat, oraz pacjenci z grupy podwyższonego ryzyka - np. rak jelita grubego występujący w rodzinie - którzy powinni się badać nawet od 40. roku życia

Zobacz wideo: Po co robimy kolonoskopię?

Inne choroby przewodu pokarmowego

Oprócz choroby najgroźniejszej, czyli raka jelita grubego, istnieje wiele innych chorób, które można wykryć dzięki kolonoskopii, m.in. choroby zapalne jelita grubego czy polipy o różnym charakterze, nie tylko te przednowotworowe. Zabieg może wykryć infekcje, których objawem są biegunki, oraz choroby proktologiczne, np. żylaki odbytu czy szczelinę odbytu.

Oczyszczanie jelita

Przygotowanie do kolonoskopii w praktyce ograniczone jest do jednego dnia. W przeddzień wykonania zabiegu pacjent musi wypić około 4 litrów płynu, przygotowanego ze specjalnego preparatu zmieszanego z wodą. Nie jest to zbyt przyjemne, ale, jak twierdzi chirurg proktolog dr Jarosław Buczyński ze szpitala w Brzezinach, to cena, którą warto zapłacić za zdobycie tak ważnej wiedzy na temat stanu własnego organizmu. Lekarz podkreśla, że stopień oczyszczenia jelita grubego jest kluczowy dla prawidłowego wykonania badania i pacjent bezwzględnie musi wypić zalecaną ilość płynu.

Gdy badanie nie wyjdzie

Czasami jednak, mimo iż pacjent podczas przygotowań zastosował się do wskazań lekarza, jelito nadal może nie być gotowe do badania. Wtedy pacjent jest zwykle kierowany do szpitala, gdzie są większe możliwości przygotowań pod okiem doświadczonego personelu medycznego. Zaleca się też pacjentom, aby na kilka dni przed badaniem przeszli na dietę lekkostrawną, a zwłaszcza nie jedli produktów zawierających pestki, które znacząco utrudniają badanie i które najtrudniej wypłukać z jelita.

Czytaj też: Kolonoskopia – wstydliwe badanie, które może uratować życie

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama