Choroby skóry przede wszystkim są problemem zdrowotnym, ale dla wielu to również dyskomfort estetyczny. Przyczyny ich wystąpienia oraz objawy są różne, jednak bardzo często do głównych symptomów zalicza się liszaje, rumienie, krostki i swędzenie skóry.
Wszelkie zmiany skórne należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą – dermatologiem, który po przeprowadzeniu badań, zaproponuje właściwą formę terapii.
Głównym zadaniem skóry jest przede wszystkim regulowanie temperatury organizmu, która powinna wynosić 36,6 stopnia Celsjusza, a także chronienie przed drobnoustrojami. Skóra odpowiedzialna jest również za produkcję witaminy D.
Z jakich warstw składa się skóra?
Choroby skóry mogą dotyczyć każdej z jej warstw: naskórka, skóry właściwej czy tkanki podskórnej.
Do najczęściej występujących schorzeń skóry zaliczyć można:
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to częsty problem szczególnie zauważalny u dzieci, które mieszkają w obszarach miejskich. Zwykle schorzenie nie pojawia się wcześniej, niż po 2 roku życia, natomiast należy pamiętać, iż nawet, gdy objawy ustaną to mogą one po jakimś czasie nawrócić.
Jakie są najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci?
Głównymi objawami u osób cierpiących na AZS są:
W razie pojawienia się którychkolwiek z wymienionych objawów, należy skontaktować się z dermatologiem, w celu podjęcia właściwego leczenia.
Leczenie atopowego zapalenie skóry polega przede wszystkim na kuracji miejscowej, czyli takiej, której zadaniem jest zmniejszanie odczuwania przykrych dolegliwości oraz hamowanie rozwoju choroby.
Często stosuje się kremy na bazie sterydów, których celem jest łagodzenie wykwitów skórnych oraz nawilżenie skóry. Niestety AZS jest to choroba nieuleczalna, która ma okresy reemisji
i rzutów.
Jedną z najniebezpieczniejszych chorób skóry jest rak skóry. W zależności od jego rodzaju i stopnia zaawansowania, objawy mogą być nieco inne. Przez wiele lat może nie dawać on żadnych znaków, mimo obecności w organizmie, dlatego ważne są regularne badania, które pozwolą wykryć chorobę na wczesnym stadium zaawansowania.
Do głównych symptomów raka skóry zaliczyć można przede wszystkim zmiany skórne, które:
By rozpoznać raka skóry, niezbędne jest wycięcie całości lub kawałka zmiany i szczegółowe zbadanie go pod mikroskopem.
Do głównych metod leczenia w zależności od rodzaju raka należą:
Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj choroby skóry dotyczy dzieci, które noszą pieluszki. Związane jest to z nadmierną wilgocią okolic intymnych maluszka na skutek kontaktu z potem, moczem i kałem, co może doprowadzić do odparzeń.
Jak zapobiegać wystąpieniu schorzenia?
Zwykle należy pamiętać o szczególnej pielęgnacji, gdy dziecko boryka się z biegunką oraz
w czasie antybiotykoterapii. Należy mieć na uwadze również kupowanie pampersów lepszych jakościowo, ale przede wszystkim o przewijanie maluszka także w nocy.