Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Fotostarzenie - na czym polega starzenie skóry na skutek promieni słonecznych?

Fotostarzenie jest mechanizmem polegającym na przyspieszonym starzeniu się skóry na skutek oddziaływania promieni UVA i UVB. Jakie są jego objawy? Czy można mu zapobiegać? Jak łagodzić jego skutki?
Zmiany skóry pod oczami pod wpływem promieni słonecznych
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Fotostarzenie to proces przyspieszonego starzenia pod wpływem promieniowania słonecznego.
  • Skóra poddana długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB traci elastyczność i nawilżenie, pojawiają się na niej zmarszczki, bruzdy, guzki, pajączki.
  • Efekty fotostarzenia można niwelować za pomocą odpowiednich dermokosmetyków, a także korzystając z zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologicznych.
Spis treści

Czym jest fotostarzenie?

Fotostarzenie (ang. photoaging) to proces przedwczesnego starzenia się skóry pod wpływem długotrwale działającego promieniowania słonecznego, a także promieniowania UV generowanego sztucznie na przykład przez lampy w solariach.

Efektem tego jest szereg zmian w strukturze i wyglądzie zewnętrznych powłok ciała.

Starzenie skóry jest naturalnym procesem, któremu podlega każdy człowiek. Postępuje ono nieubłaganie z biegiem lat. Jego tempo zależy między innymi od czynników genetycznych, oksydacyjnego działania wolnych rodników, a także szeregu bodźców zewnętrznych.

Jednym z tych czynników, które mają niekorzystny wpływ i przyspieszają ten mechanizm jest promieniowanie ultrafioletowe (UVR). Spośród trzech jego widm, na fotostarzenie się skóry wpływ mają dwa:

  • UVA - fale o długości 320–400 nm stanowiące ponad 90 procent UVR docierającego ze słońca na ziemię. Penetrują one głębsze warstwy, oddziałując na komórki skóry właściwej oraz warstwy podstawnej naskórka, a także komórki rozrodcze melanocytów i keratynocytów.
  • UVB - fale o długości 280–320 nm. Stanowią one kilka procent docierającego na ziemię UVR i odpowiadają głównie za uszkodzenia wierzchnich partii ciała. Wpływają w szczególności na keratynocyty, czyli żywe komórki naskórka oraz komórki Langerhansa znajdujące się w warstwie kolczystej i pełniące funkcje ochronne.

Efektem działania promieniowania UV są uszkodzenia różnych warstw naskórka i skóry. Jakie konkretnie i dlaczego powodują one przyspieszone starzenie?

Przyczyny fotostarzenia. Kto jest na nie narażony?

Przyczyny fotostarzenia są złożone. Pod wpływem UVR zachodzi szereg mechanizmów negatywnie wpływających na „metrykę” i wygląd skóry.

Uszkadzane i deformowane są włókna kolagenowe i elastynowe odpowiedzialne za zwartość, jędrność, sprężystość i elastyczność skóry. Niszczone są też naczynia krwionośne, struktura DNA, połączenia komórkowe. Degradowana jest tzw. bariera hydrolipidowa, zapewniająca odpowiedni poziom nawilżenia.

W skórze powstają intensywnie reaktywne formy tlenu, czyli tak zwane wolne rodniki, pod wpływem których aktywują się czynniki wzrostu keratynocytów i czynniki martwicy nowotworów.

Na fotostarzenie skóry w największym stopniu narażone są osoby o jasnej karnacji, regularnie zażywające długotrwałych „kąpieli słonecznych” bez stosowania kremów z filtrem ochronnym, a także często korzystające z solariów.

Im dłuższe jest sumaryczne oddziaływanie UVR, tym gorzej, dlatego siłą rzeczy problem dotyka zwłaszcza ludzi w starszym wieku.

Jednak wbrew pozorom fotostarzenie nie dotyczy jedynie osób lubiących się opalać. W praktyce na działanie promieniowania słonecznego narażeni są wszyscy, którzy spędzają większą ilość czasu w warunkach sprzyjających ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Należą do nich między innymi pracownicy budowlani, robotnicy drogowi, rolnicy czy zatrudnieni w ogrodnictwie.

Choć może to dziwić, problem ten dotyczy też na przykład kierowców zawodowych, zwłaszcza prowadzących TIR-y na długich trasach.

O ile bowiem fale UVB są zatrzymywane przez szyby, o tyle wiązki UVA mają zdolność przenikania przez szkło.

Swego czasu media na całym świecie pokazywały zdjęcie 69-letniego Amerykanina, który pół życia spędził za kierownicą ciężarówki. Zdiagnozowano u niego zespół Favre-Racouchot, czyli schorzenie spowodowane niedrożnością mieszków włosowo-łojowych, będące konsekwencją tzw. elastozy słonecznej (szczegóły poniżej). Przypadek ten był opisywany w literaturze naukowej.

ELODERM Balsam nawilżający
Emolient do codziennej pielęgnacji skóry suchej, atopowej, swędzącej oraz ze skłonnością do alergii i egzemy. Zapewnia odpowiednią pielęgnację skóry z AZS, zarówno w okresie remisji, jak i nasilenia zmian skórnych. Dzięki zawartości kompleksu Omega 3-6-9 PLUS skutecznie pielęgnuje skórę oraz zmniejsza jej wrażliwość.
REKLAMA

Jak wygląda fotostarzenie skóry?

Fotostarzenie skóry daje liczne i bardzo różne objawy, po upływie wielu lat widoczne gołym okiem.

Do typowych symptomów należą:

  • przebarwienia, plamy, nierówny koloryt skóry
  • zmarszczki i zwiotczenie zewnętrznych partii ciała będące efektem degradacji kolagenu i elastyny
  • grudki i guzki powstające na skutek nieprawidłowej akumulacji elastyny
  • pajączki, teleangiektazje i inne problemy wynikające z osłabienia naczyń krwionośnych
  • suchość skóry związana z osłabieniem warstwy hydrolipidowej
  • przetłuszczenie w wyniku nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych; powstawanie zaskórników, czyli drobnych ciemnych wykwitów typowych dla osób z łojotokiem
  • pogrubienie naskórka, nadmierne rogowacenie i złuszczanie

Na fotostarzenie siłą rzeczy w największym stopniu narażone są te partie ciała, które nie są zakrywane ubraniem i w związku z tym są chronicznie wystawione na działanie promieni słonecznych: twarz, szyja i dłonie, czasem też przedramiona.

Z reguły skóra w tych miejscach wygląda znacznie starzej niż w pozostałych. Z biegiem lat efekt ten pogłębia się.

Elastoza posłoneczna skóry

Typową cechą histopatologiczną ciała poddanego długotrwałemu działaniu promieni UV jest elastoza posłoneczna. Pod pojęciem tym kryje się nagromadzenie w warstwie siateczkowatej skóry właściwej tak zwanej tropoelastyny (TE), czyli niedojrzałej, rozpuszczalnej w wodzie elastyny.

Patomechanizm powstawania elastozy nie został dotąd w pełni wyjaśniony, wiadomo jednak, że dochodzi do jednoczesnego uszkadzania włókien elastynowych oraz nieprawidłowo zwiększonej ich syntezy.

Objawy elastozy wpisują się w ogół symptomów fotostarzenia. Najbardziej typową manifestacją jest pojawienie się na skórze grudek i guzków.

Leczenie fotostarzenia skóry. Kosmetyki i zabiegi

Leczenie fotostarzenia skóry jest trudne, dlatego zdecydowanie lepiej jest mu zapobiegać niż później niwelować jego rezultaty. W sytuacji, gdy skóra nosi już widoczne efekty chronicznego oddziaływania słońca, można:

  • stosować kosmetyki i dermokosmetyki odbudowujące naturalną barierę ochronną naskórka, działające antyoksydacyjnie, zapewniające właściwe nawilżenie, regulujące wydzielanie sebum, stymulujące produkcję kolagenu i elastyny, łagodzące skutki oparzeń słonecznych,
  • wykonywać peelingi chemiczne złuszczające martwy naskórek i wspierające jego regenerację, z użyciem takich substancji, jak między innymi kwasy migdałowy i glikolowy,
  • poddać się zabiegowi mikrodermabrazji, który nazywany jest mikropeelingiem i który polega na mechanicznym ścieraniu naskórka za pomocą specjalnej głowicy pokrytej diamentami lub kryształkami korundu,
  • poddać się mezoterapii - jest to zabieg polegający na nastrzykiwaniu skóry witaminami, minerałami, enzymami i innymi substancjami dobieranymi pod kątem konkretnych problemów oraz adekwatnie do wieku,
  • wykonać nastrzykiwanie zmarszczek i bruzd kwasem hialuronowym lub toksyną botulinową,
  • skorzystać z laseroterapii - za pomocą wiązek światła laserowego koryguje się zmarszczki, poprawia teksturę skóry i wyrównuje jej koloryt.

Profilaktyka fotostarzenia skóry. Jak mu zapobiegać?

Kluczowe znaczenie ma jednak profilaktyka fotostarzenia skóry. Przede wszystkim warto dbać o skuteczną ochronę ciała przed oddziaływaniem promieniowania UV. Duże znaczenie ma też zdrowy styl życia.

Wśród środków fotoprotekcyjnych wymienić należy przede kremy przeciwsłoneczne i inne tego typu kosmetyki z filtrem o wysokim SPV (w przypadku osób o jaśniejszej karnacji nawet na poziomie 50).

Dobrze, by zwłaszcza w miesiącach letnich były one stosowane przed każdym dłuższym wyjściem na zewnątrz. W największym stopniu powinna być chroniona twarz, która na kontakt ze słońcem jest narażona permanentnie.

Oprócz tego należy pamiętać o stosowaniu nakryć głowy, ochronie rąk i nóg za pomocą dłuższych rękawów i nogawek oraz oczu (okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV).

Jeśli jest to możliwe, warto jest unikać długotrwałego przebywania na słońcu w godzinach 10-15 (choć z drugiej strony nie można też z tego całkowicie rezygnować, mając na uwadze, że pod wpływem słońca w skórze jest wytwarzana witamina D).

Promieniowanie słoneczne jest mniej groźne dla osób, które stosują właściwą dietę, bogatą przede wszystkim w antyoksydanty, takie jak witamina C, E, karotenoidy, flawnoidy, cynk, selen, miedź.

Źródłem tych substancji są w szczególności warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, orzechy, niektóre oleje roślinne. Zaleca się spożywanie między innymi papryki, brokułów, czerwonej fasoli, czosnku, borówek, jagód, imbiru, kurkumy, cynamonu, czerwonego wina, zielonej herbaty, oliwy z oliwek.

Zrezygnować powinno się z palenia papierosów, które przyczynia się do powstawania stresu oksydacyjnego w organizmie.

Choć czerwone wino w niewielkich dawkach może oddziaływać korzystnie, niewskazane są większe ilości alkoholu.

Dodatkowo warto unikać większych napięć emocjonalnych, a także dbać o regularną aktywność fizyczną, co również hamuje powstawanie i aktywność wolnych rodników w organizmie.

Czytaj również

Bibliografia

  • Patrycja Ata, Sławomir Majewski, Fotostarzenie skóry, Przegl Dermatol 2013, 100, 178-183
  • Beata Stanisz, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Farm Pol, 2009, 65(5): 363-368
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?
Drobne czerwone krostki na nogach dziecka
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Przebarwienia na stopach
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?

Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial