Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

Przebarwienia pod pachami i ich przyczyny. Czy to powód do niepokoju?

Ciemne plamy pod pachami najczęściej wynikają z podrażnienia skóry oznaczającego niewłaściwą jej pielęgnację. Istnieją jednak również schorzenia, przy których objaw taki może się pojawić. Co to za choroby? Kiedy plamy pod pachami powinny niepokoić i co można na nie zaradzić?
Kobieta z ciemnymi plamami pod pachami
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Powstawanie ciemnych plam pod pachami może mieć różne przyczyny. Najczęściej wynikają z niewłaściwej pielęgnacji i podrażnienia skóry, jednak niekiedy świadczą o chorobach takich jak cukrzyca czy otyłość.
 • Objawu nie wolno lekceważyć i zawsze należy dokładnie określić jego przyczynę. Diagnostykę najlepiej rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego, a następnie postępować zgodnie z jego zaleceniami.
 • Kiedy podłoża chorobowe zostaną wykluczone, na przebarwienia można zastosować rozjaśniające kremy lub domowe sposoby. Wśród tych ostatnich popularnymi są: cytryna, ogórek, soda oczyszczona.
Spis treści

Reklama

Przyczyny ciemnych plam pod pachami

Skóra pod pachami jest delikatna, a przy tym szczególnie narażona na podrażnienia. Dlaczego? Po pierwsze - z uwagi na budowę anatomiczną człowieka jest to miejsce z ograniczonym dostępem powietrza, a w dodatku dochodzi w nim do ciągłego pocierania.

Po drugie - na skórze pod pachami rosną włosy, które zwykle bywają regularnie golone lub depilowane.

Ciągłe podrażnienia są jedną z najczęstszych przyczyn ciemnych plam pod pachami, ponieważ skóra stale otarta czy przesuszona ma większą skłonność do przebarwiania się.

Na skutek takiego stanu mogą się tworzyć większe, pojedyncze plamki lub drobne liczne plamki. Zaobserwowanie tego rodzaju objawów nie powinno jednak być lekceważone i warto upewnić się, czy objaw rzeczywiście wynika w nieodpowiedniej pielęgnacji.

Rzadziej ciemne plamy pod pachami mogą być oznaką poważniejszych schorzeń ogólnoustrojowych.

Niewłaściwe kosmetyki i higiena

Na czym polegać może niewłaściwa higiena skóry pod pachami?

Ciemne plamy tworzą się niekiedy po goleniu, które wykonywane jest zbyt często, niewystarczająco ostrą maszynką lub z zastosowaniem drażniących kosmetyków.

Aby temu zapobiec, warto przede wszystkim ograniczyć częstotliwość golenia, częściej wymieniać maszynkę i używać odpowiednich środków kosmetycznych. Przed goleniem można zaaplikować np. zmiękczającą włosy piankę, która ułatwi ich usuwania, a po goleniu posmarować skórę kremem lub balsamem o właściwościach łagodzących.

Do powstawania plam mogą przyczyniać się również źle dobrane dezodoranty lub antyperspiranty.

Ważne, by kosmetyki odpowiadały indywidualnym potrzebom skóry, działały na nią nawilżająco i ją odżywiały. W przeciwnym razie prowadzą do przesuszenia, a skóra sucha staje się mało odporna i podatna na uszkodzenia.

Schorzenia powodujące ciemne plamy pod pachami

Choć w większości przypadków brązowe plamy pod pachami to „tylko” efekt niewłaściwej pielęgnacji, zdarza się, że świadczą one o rozwijających się w organizmie chorobach. Jakie schorzenia objawiają się w ten sposób?

Przede wszystkim ciemne plamy pod pachami mogą oznaczać cukrzycę. Tzw. ciemne rogowacenie pod pachami i w pachwinach tworzy się na skutek nadmiaru produkowanej przez organizm insuliny.

Niekiedy bywa to pierwsza oznaka cukrzycy lub nawet stanu przedcukrzycowego, dlatego objawu nie powinno się nigdy lekceważyć.

Tym bardziej nie wolno bagatelizować ciemnych i swędzących plam pod pachami. Przebarwienia skórne i towarzyszący im uporczywy świąd w sporadycznych przypadkach mogą być symptomem rozwijających się w tych okolicach chorób nowotworowych (raka piersi, chłoniaka).

Im szybsza reakcja i postawiona diagnoza, tym większa szansa na skuteczne leczenie. Ciemne plamy pod pachami i w pachwinach tworzą się często u osób otyłych. Nadmiar tkanki tłuszczowej i duże fałdy skóry w tych miejscach jeszcze bardziej ograniczają dostęp powietrza i narażają skórę na permanentne otarcia.

Ciemne plamy pod pachami w ciąży

Odrębną sytuacją jest powstawanie ciemnych plam pod pachami w ciąży. Ciąża - a zwłaszcza jej początek - to czas, kiedy w kobiecym organizmie gromadzą się takie ilości hormonów, jakie nie są spotykane w żadnej innej sytuacji.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej objawiają się na rozmaite sposoby - niektóre bardziej, inne mniej charakterystyczne. Jednym z objawów pojawiających się w ciąży są właśnie przebarwienia pod pachami. Skąd się biorą?

Zmiany wynikają ze wzmożonej produkcji estrogenów i progesteronu - hormonów płciowych, których wysoki poziom wpływa na wytwarzanie barwnika skórnego - melaniny.

Czy taki stan jest niepokojący? Plamy będące efektem zaburzeń hormonalnych nie są groźne i znikają samoistnie po wyrównaniu poziomu hormonów. Zawsze jednak należy skonsultować objaw z lekarzem, by mieć pewność, że wynika on wyłącznie z procesów fizjologicznych.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
dr n. med. Katarzyna Kulig
dr n. med. Katarzyna Kulig
specjalistka dermatologii i wenerologii
01
Czemu pachy ciemnieją?
Skóra pod pachami ciemnieje przeważnie na skutek niewłaściwej pielęgnacji. Przyczyną może być zbyt częste golenie czy chociażby używanie drażniących dezodorantów. Innym podłożem problemu są choroby – cukrzyca, insulinooporność, otyłość, choroby skóry, nowotwory.
02
Dlaczego mam żółte pachy?
Jeśli skóra pod pachami robi się nie brązowa, lecz żółta, częściej jest to niepokojący sygnał i należy go zawsze skonsultować z lekarzem. Żółte przebarwienia na skórze mogą świadczyć o takich nieprawidłowościach jak zaburzenia czynności wątroby czy żółtaczka.
03
Jak usunąć plamy pod pachami?
Najpierw należy ustalić przyczynę pojawiających się zmian. Jeśli jest to stan chorobowy, trzeba niezwłocznie rozpocząć leczenie zgodne ze wskazaniami specjalisty. Jeśli ciemnienie następuje na skutek niewłaściwej pielęgnacji, można próbować rozjaśnić skórę przeznaczonymi do tego kosmetykami lub domowymi sposobami, takimi jak cytryna czy soda oczyszczona.
04
Do jakiego lekarza się udać z ciemnymi pachami?
Diagnostykę warto zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem ustali od przyczynę problemu lub skieruje pacjenta do specjalisty. W zależności od podejrzeć może skierować go do dermatologa, gastrologa czy też diabetologa.
05
O czym świadczą brązowe plamy pod pachami?
Plamy brązowe to najczęściej tzw. rogowacenie ciemne skóry. Powstaje ono niekiedy przy cukrzycy typu 2 albo na skutek częstych, przewlekłych podrażnień skóry (np. od kosmetyków, golenia). Skóra nie tylko ciemnieje, ale staje się zgrubiała i szorstka w dotyku.

Reklama

Jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami?

Jak usunąć nieestetyczne, ciemne plamy pod pachami? Przede wszystkim należy dokładnie określić przyczynę ich powstawania.

Diagnostykę można zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który sam ustali podłoże problemu lub skieruje pacjenta do specjalisty. Kiedy podejrzewa się zmiany skórne, najlepiej udać się do dermatologa, przy podejrzeniu cukrzycy - do diabetologa.

Specjalista na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem doradzi, jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami lub zleci badania. Są to przede wszystkim badania krwi określające poziom glukozy i odpowiednich hormonów.

Po przeprowadzonej diagnostyce lekarz zaleca terapię, która ma na celu usunięcie podłoża objawów. Co zastosować na ciemne plamy pod pachami, kiedy wszelkie przyczyny chorobowe zostaną wykluczone? Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja, ale wspomóc ją można niektórymi domowymi sposobami.

Domowe sposoby na przebarwienia pod pachami

Jak wybielić ciemne pachy domowymi metodami?

Wśród najbardziej znanych „babcinych” sposobów na niwelowanie przebarwień skóry wymienia się:

 • cytrynę. Kwas cytrynowy ma właściwości rozjaśniające, dlatego może być skuteczny w walce z ciemnymi plamami pod pachami;
 • ogórka. Świeży ogórek również wykazuje rozjaśniające właściwości, dlatego może niwelować rozmaite skórne przebarwienia. Plasterki ogórka można przykładać bezpośrednio na skórę lub np. zrobić z nich maseczkę z dodatkiem cytryny i jogurtu naturalnego, by wzmocnić skuteczność zmieszanych substancji;
 • sodę oczyszczoną. Soda również rozjaśnia. Wystarczy zmieszać ją z odrobiną wody i tak sporządzaną „pastę” przyłożyć na kilka minut do miejsca objętego ciemnymi zmianami.

Oprócz domowych sposobów na ciemne plamy pod pachami - takich jak cytryna czy soda oczyszczona - do ich wybielania użyć można specjalnych, rozjaśniających kosmetyków - kremów, balsamów lub żeli.

Kosmetyki rozjaśniające ciemne plamy pod pachami

Jeśli skóra robi się ciemna na skutek golenia lub podrażniającego ją dezodorantu, można zastosować kosmetyki rozjaśniające przebarwienia pod pachami. Mają one najczęściej postać kremu wybielającego skórę, przeważnie do aplikowania na noc. Kremy tego rodzaju przyspieszają złuszczanie zrogowaciałego naskórka, działają peelingująco, ale często też łagodzą podrażnienia i stany zapalne.

Co może zawierać krem na ciemne plamy pod pachami? Przede wszystkim są to takie substancje jak:

 • kwas glikolowy - wykazuje właściwości złuszczające i wydobywa spod martwej warstwy naskórka warstwę świeżą i rozjaśnioną;
 • kwas migdałowy - również złuszcza martwy naskórek, rozjaśnia i rozświetla skórę, wyrównuje jej koloryt, działa antybakteryjnie i zwęża pory skóry, hamując wnikanie w jej warstwy zanieczyszczeń;
 • witamina C - hamuje ona wytwarzanie przez organizm barwnika zwanego melaminą, dzięki czemu skutecznie walczy z przebarwieniami;
 • retinoidy - łagodzą, działają przeciwzapalnie i odświeżają wygląd skóry.

Należy pamiętać, że przed zastosowaniem domowych sposobów lub kremu na ciemne plamy pod pachami, należy zawsze ustalić podłoże pojawiających się przebarwień. Metody takie są wystarczające wyłącznie wtedy, gdy przyczyną zmian jest niewłaściwa pielęgnacja.

Gdy u podłoża leży stan chorobowy, należy przede wszystkim podjąć odpowiednie leczenie zgodne z zaleceniami specjalisty.

Czytaj również

Bibliografia

 • R. A. Schwartz, E. J. Janniger, Acanthosis nigricans - a common significant disorder usually unassociated with malignancy, w: Przegląd Dermatologiczny 2011, 98, 1-6
 • A. Kaźmierska, I. Bolesławska, J. Przysławski, Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym, w: Hygeia Public Health 2019, 54(3): 165-172
 • M. Zasada, Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry, w: Kosmetologia Estetyczna, 5/2016, vol. 5, s. 467-473
 • K. Niemyska, N. Marwicka, Zastosowanie kwasu migdałowego w kosmetyce, w: Kosmetologia Estetyczna, 1/2017, vol. 6, s. 29-32
 • J. Maj, A Jankowska-Konsur, Zmiany skórne w przebiegu nowotworów narządów wewnętrznych, w: Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 2: 252-257
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dermatologia
Osutka - co to jest i czym zwalczać? Objawy i rodzaje
Młoda kobieta z osutką na ręce
Pieczenie skóry - w różnych miejscach. Jak złagodzić?
Piecząca skóra przedramienia
Ropień na skórze - objawy i leczenie. Ile trwa?
Ropień na skórze
Podobne artykuły
Kobieta drapie się po plecach
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Wizualizacja gronkowca skórnego
Jak wygląda gronkowiec skórny? Objawy, leczenie i badania
Personel medyczny stosuje antyseptykę i aseptykę
Antyseptyka i aseptyka - jakie są między nimi różnice?
Osoba z czerwonymi zmianami skórnymi
Łuszczyca skóry - przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!