} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Trądzik

Trądzik przeszkadza ci w codziennym życiu i szukasz rozwiązania jak się go pozbyć? A może zdiagnozowano u ciebie trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, trądzik hormonalny lub twoje dziecko cierpi trądzik niemowlęcy? W tym dziale poznasz przyczyny, objawy, rodzaje, metody leczenia, a także domowe sposoby na trądzik.

Chcesz wyleczyć trądzik różowaty i hormonalny? Poznaj przyczyny oraz farmakologiczne i domowe sposoby leczenia trądziku

Trądzik dotyka zarówno niemowlęta, nastolatków, jak i osoby dorosłe. Jest bardzo uciążliwy, gdyż zmiany skórne negatywnie wpływają na samoocenę i utrudniają kontakty międzyludzkie. Niezwykle ważne jest poznanie przyczyny powstawania wykwitów, gdyż tylko odpowiednio dobrane leczenie pozwala pozbyć się problemu. Zaleca się konsultację z dermatologiem, ale leczenie trądziku można też wykorzystać domowe sposoby na trądzik. 

Przyczyny trądziku

Zawarte w skórze gruczoły łojowe chronią ją przed uszkodzeniami otoczenia zewnętrznego produkując sebum. Jeśli jednak dochodzi do zaburzenia ich pracy i nadmiernego wytwarzania łoju gruczoł zostaje zatkany. Na skutek reakcji z bakteriami beztlenowymi pojawia się wykwit.

Powodować to mogą zmiany hormonalne, które wstępują przede wszystkim w okresie dojrzewania, a także ciąży. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą występować też wieku dojrzałym. Ten rodzaj trądziku to trądzik hormonalny.

Na nadmierną produkcję sebum może mieć również wpływ stres, gdyż w przypadku pobudzenia zakończenia nerwowe stymulują gruczoły łojowe. Niektóre leki, a także zła dieta mogą prowadzić do występowania i nasilania się zmian skórnych.

Trądzik – objawy

Trądzik przyjmuje postać nawracających czerwonych plamek, opuchnięć skóry, którym często towarzyszy treść ropna. Może także pojawiać się w formie ciemnych zaskórników.

Trądzik – rodzaje

  • Trądzik różowaty – dotyczy najczęściej osób o jasnej karnacji i występuje wyłącznie na twarzy. Jego przyczyną są zaburzenia hormonalne, obciążenia genetyczne, a także zaburzenia naczyniowo-ruchowe. Objawia się w formie zaczerwienienia, krostek, guzków oraz pajączków. Może przyjmować cztery formy: rumieniową
    z teleangiektazjami, przerostowo-naciekową, grudkowo-krostkową, oczną oraz odmianę ziarniniakową. Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą z okresami zaostrzeń i remisji. Leczenie jest zależne od nasilenia objawów i dobierane jest przez dermatologa.
  • Trądzik niemowlęcy – występuje zarówno w okresie noworodkowym, jak i niemowlęcym. Dotyczy częściej chłopców niż dziewczynek. Wykwity są podobne to tych, które występują u nastolatków i dorosłych. Choć dokładna przyczyna powstawania trądziku nie jest poznana uważa się, że pojawia się on w wyniku przegrzania dziecka. Dochodzi wtedy do nadmiernej pracy gruczołów łojowych
    i w efekcie powstawania krostek. Jak leczyć trądzik niemowlęcy? Najczęściej wystarczy odpowiednia higiena, dostosowanie ubioru dziecka do temperatury, a także rezygnacja z tłustych kosmetyków takich jak mleczka i oliwki do ciała.
  • Trądzik młodzieńczy, znany także jako trądzik pospolity, dotyka około 90% nastolatków. Przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w okresie dojrzewania. Objawia się w postaci zaczerwienienia, guzków, zaskórników, a także wykwitów wypełnionych treścią ropną. Jego leczenie zależne jest od stopnia zaawansowania – drobne zmiany ustępują samoistnie, większe i nawracające wymagają konsultacji dermatologicznej i odpowiedniego leczenia. Często stosuje się antybiotyk na trądzik lub odpowiednią maść na trądzik.
  • Trądzik hormonalny, znany również jako trądzik dorosłych, gdyż najczęściej występuje po 25 roku życia. Jest wynikiem wahań hormonów w organizmie. Wstępuje częściej u kobiet, gdyż są one narażone za częstsze zmiany hormonalne wywołane miesiączką, ciążą, menopauzą, a także lekami antykoncepcyjnymi. Objawia się podobnie jak trądzik młodzieńczy. Leczenie trądziku w tym przypadku należy rozpocząć od badań krwi, które określą poziom hormonów. Dzięki temu dermatolog dobierze odpowiednie leczenie.
  • Trądzik odwrócony jest schorzeniem mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Objawia się ropnym stanem zapalnym wokół włosa, przypominające czyraki. Leczenie zachowawcze najczęściej nie przynosi efektów, dlatego w większości przypadków wdraża się leczenie operacyjne – usunięcie zmiany skórnej.
  • Trądzik neuropatyczny to zaburzenie nie tylko dermatologiczne, ale również psychiczne. Osoby cierpiące na to schorzenie obsesyjnie wyciskają i rozdrapują nawet najmniejszą niedoskonałość skórną. Problem ten dotyczy osób z niską samooceną, depresją, a także stanami lękowymi.

Postacie trądziku

  • Trądzik zaskórnikowy
  • Trądzik grudkowy
  • Trądzik torbielowaty
  • Trądzik piorunujący

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku zależne jest od jego rodzaju, a także stopnia rozprzestrzenienia się zmian skórnych. Ważne jest aby skonsultować się ze specjalistą – dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.

Po postawieniu diagnozy może zalecić odpowiednie leki na trądzik:

  • Antybiotyk na trądzik
  • Maść na trądzik
  • Tabletki na trądzik
  • Maseczki na trądzik
  • Zabiegi kosmetyczne na trądzik
  • Laser na trądzik

Domowe sposoby na trądzik

Dermatologiczne leczenie trądziku można wspomagać domowymi sposobami:

  • Zioła na trądzik – przede wszystkim ziele fiołka trójbarwnego, kwiat nagietka, kwiat bzu czarnego oraz skrzyp. Zioła te mają działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i oczyszczające.
  • Olej kokosowy na trądzik działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, a także nawilża i odżywia skórę.
  • Aloes na trądzik ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz grzybobójcze.
  • Olejek herbaciany na trądzik działa antybakteryjnie, nie wysuszając skóry
  • Domowe maseczki na trądzik pomagają oczyszczać pory i działają antybakteryjnie.
  • Olej lniany na trądzik jest naturalnym antyoksydantem, dlatego działa oczyszczająco.
  • Szare mydło na trądzik jest hipoalergiczne i antybakteryjne.

Dieta na trądzik

Dieta wspomagająca leczenie trądziku wymaga rezygnacji z żywności przetworzonej, która zawiera liczne konserwanty i sztuczne barwniki. Zatem należy odstawić słone przekąski oraz kolorowe napoje.

Na stan skóry źle wpływają także słodycze, a zwłaszcza czekolada. Podobny efekt dają słone i ostre przyprawy, dlatego przyrządzając posiłek należy zastąpić je ziołami.

Walkę z trądzikiem utrudniają także używki – alkohol i papierosy. Dlatego należy je stanowczo ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować. Do swojego jadłospisu warto wprowadzić duże ilości owoców i warzyw, które zawierają błonnik. Ułatwia on oczyszczanie organizmu, co przyczyni się do poprawy jakości skóry. Warto również ograniczyć węglowodany, a białe makarony i pieczywo zamienić na razowe.

Trądzik w ciąży

Związany jest ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety. Za pojawianie się wykwitów skórnych odpowiedzialny jest progesteron, który stymuluje wytwarzanie sebum przez gruczoły łojowe.

Leczenie trądziku w ciąży jest utrudnione ze względu na szkodliwe działanie leków na płód, dlatego polecane są naturalne sposoby na trądzik. 

Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!