Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

33 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Waga dziecka, poród

Według kalendarza ciąży kobieta w 33 tygodniu ciąży jest w ósmym miesiącu ciąży. To trzeci trymestr ciąży, a dokładnie jego połowa. Waga dziecka przekracza już 2 kilogramy, waga ciężarnej przekracza jej wyobrażenia na temat tego jak będzie wyglądać i ile będzie ważyć pod koniec ciąży. Poród zbliża się wielkimi krokami. Warto zatem poznać jego objawy.
Kobieta w 33 tygodniu ciąży leży i trzyma na brzuchu brązowe dziecięce buciki
Źródło: 123RF
Spis treści

33 tydzień ciąży – który to miesiąc?

33 tydzień ciąży oznacza, że przyszła mama jest w ósmym miesiącu ciąży, a w trzecim trymestrze ciąży. Kalendarz ciąży wskazuje na duży wiek ciąży, a co za tym idzie, na duży i ciężki brzuch. Ósmy miesiąc ciąży może porządnie dać się we znaki ciężarnej nasilonymi symptomami ciąży, charakterystycznymi dla tego etapu, do których należą m.in.:

  • zwiększona potrzeba częstego korzystania z toalety (także w nocy),
  • nietrzymanie moczu (dobrze jest w takich sytuacjach korzystać z wkładek higienicznych lub podpasek),
  • zgaga,
  • niestrawność,
  • wzdęcia,
  • gazy,
  • wydzielanie siary (można sobie pomóc przyklejając do stanika wkładki laktacyjne),
  • ból pleców,
  • ból głowy,
  • ból miednicy,
  • chroniczny katar,
  • krwawienie dziąseł,
  • hemoroidy,
  • skurcze nóg,
  • obrzęki,
  • rozchwianie emocjonalne, itd.

Wymienione objawy ciąży wcale nie muszą się pojawić, może występować tylko kilka z nich lub mogą zaistnieć inne dolegliwości. Zazwyczaj jednak większość kobiet przy nadziei męczy szczególna dla tego okresu niedogodność – bezsenność w ciąży.

Jak się ułożyć do spania z brzuchem wielkości sporego arbuza? Dodatkowo sytuację utrudnia wybudzanie się z powodu konieczności załatwienia potrzeby fizjologicznej, koszmarów sennych, czy dźwięków wydawanych przez innych domowników (sen ciężarnej jest bowiem płytki niczym sen królika).

Ciężarna powinna wykorzystywać każdą okazję do przespania się. Zamiast przestawiać meble w ciągu dnia, lepiej zafundować sobie kilka regeneracyjnych drzemek.

Reklama

33 tydzień ciąży – waga dziecka

Waga dziecka w 33 tygodniu ciąży przekracza 2 kilogramy. Maluch staje się coraz cięższy i coraz grubszy, jednak jego wzrost zaczyna osiągać rozmiar jaki będzie miał po urodzeniu, w tym momencie to około 44 cm.

Nadal dynamicznie rozwijają się płuca płodu przygotowując się do samodzielnego oddychania po porodzie. Mózg dziecka osiąga kolejny poziom: szykuje się do rozpoznawania dźwięków, w tym mowy, do przekształcania obrazów, a nawet rozwija się część mózgu odpowiedzialna za komunikację z otoczeniem.

Mały organizm organizując się do przyjścia na świat przejmuje od swojego żywiciela – przyszłej mamy – przeciwciała niezbędne do obrony przed zarazkami i innymi zagrożeniami chorobotwórczymi. W wątrobie malucha natomiast odbywa się składowanie żelaza, które potrzebne będzie do prawidłowej pracy układu krwionośnego.

Skóra dziecka jest już różowa, a nie czerwona, zanika wcześniejszy meszek i giną zmarszczki wypierane przez rozkoszne fałdki tłuszczyku.

Źródlo: Opracowanie własne

Reklama

33 tydzień ciąży – ruchy płodu

Ruchy płodu w 33 tygodniu ciąży stają się bardziej leniwe, a wynika to ze zmniejszenia „salki” do ćwiczeń: dziecko rośnie do granic macicy, co znacznie ogranicza jego mobilność.

Ważne, żeby zwrócić w tym okresie uwagę na częstotliwość ruchów malucha, gdyż jego przesadnie długi bezruch może oznaczać zagrożenie dla jego zdrowia lub życia. Ciężarna powinna chociaż dwa razy dziennie, na przykład rano i wieczorem, przyjrzeć się ruchom dziecka. Jeżeli w ciągu godziny naliczy ich od 5-10 i więcej, nie ma powodu do niepokoju, jeśli ruchy będą rzadsze lub kiedy kobieta nie wyczuje ich wcale i nie zmieni się to po posiłku, warto zwrócić się po poradę do lekarza prowadzącego ciążę.

Poza tym warto obserwować jakość tych ruchów, jeśli nagle staną się one nad wyraz aktywne, bardzo silne, jakby malec przed czymś się bronił, należy udać się do szpitala, aby wykluczyć jakieś anomalie ciążowe.

Reklama

33 tydzień ciąży – poród przedwczesny

Poród przedwczesny w 33 tygodniu ciąży nie stanowi wyjątku. Na szczęście taki wcześniak ma ogromne szanse na przeżycie, sięgające nawet 98 i więcej procent.

Jak rozpoznać, że zaczął się poród? Poza silnymi, regularnymi skurczami (skurcze w 33 tygodniu ciąży mogą takie być i jeszcze nie świadczyć o porodzie, ale i tak warto je sprawdzić czy aby nie prowadzą do porodu przedwczesnego), kobiecie mogą między innymi odejść wody, może ona wymiotować, mieć biegunkę, odczuwać silny ból w dolnym odcinku pleców oraz mocne parcie na miednicę, poza tym może zauważyć wydobywający się z pochwy śluz z domieszką krwi.

W przypadku wystąpienia powyższych symptomów, nie należy zwlekać z jak najszybszym dotarciem do szpitala.

Dziecko urodzone w 33 tygodniu życia może być zdrowe i w pełni sprawne, będzie tylko potrzebowało więcej czasu od swoich rówieśników, którzy urodzili się w terminie, na rozwinięcie swoich umiejętności.

Reklama

33 tydzień ciąży – poród bliźniaczy

Jeśli kobieta jest w ciąży bliźniaczej, bardzo często poród odbywa się w ósmym miesiącu ciąży, bywa że w 33 tygodniu ciąży. Rodzeństwu jest po prostu ciasno razem w jednej przestrzeni i chcą jak najszybciej się z niej wydostać lub taki poród jest sztucznie wywoływany przez lekarzy kiedy zachodzi ryzyko dla życia jednego lub obu bliźniąt (albo też wykonywane jest cięcie cesarskie).

W przypadku porodu bliźniaków, najlepiej dla każdego z nich osobno zabezpieczyć krew pępowinową, Skonsultuj z lekarzem czy to będzie najlepsze rozwiązanie dla Twojej rodziny.

Choć nie stanowi to żadnej reguły poród bliźniaczy najczęściej przebiega szybciej niż poród jednego dziecka. Zazwyczaj drugie dziecko przychodzi na świat około 20 minut po pierwszym.

Każdy z porodów bliźniaków może być inny (np. pierwsze dziecko może być urodzone siłami natury, a drugie przy pomocy kleszczy lub przez cięcie cesarskie), dlatego na sali porodowej powinni być obecni poza lekarzem odbierającym poród, anestezjolog oraz pediatra lub neonatolog.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w 12 tygodniu ciąży trzyma małe buciki
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
10 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Jak wygląda brzuch przyszłej mamy?
Kobieta w 10 tygodniu ciąży leży na łóżku ze swoim partnerem
Podobne artykuły
Kobieta w 4 tygodniu ciąży trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
Dlaczego 13 tydzień ciąży jest przełomowy?
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży - który to miesiąc? Waga i rozwój płodu
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!