Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Migrena w ciąży - domowe sposoby. Jak sobie z nią radzić?

Migrena w ciąży to powszechny problem. Na tak silny ból głowy są jednak sposoby. Zamiast tabletek, ciężarna może sięgnąć po domowe sposoby. Czy są skuteczne? Przeczytaj, jakie są objawy i przyczyny migreny oraz czy ten rodzaj bólu głowy w ciąży sugeruje płeć dziecka.
Kobieta w ciąży z bólem głowy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Przyczyny migreny wciąż nie są do końca rozpoznane. Co może mieć wpływ na napady tego rodzaju bólu głowy?
 • Jeśli napad migreny poprzedzają inne objawy lub nawet mu towarzyszą, z dużym prawdopodobieństwem jest to tak zwana migrena z aurą.
 • W leczeniu napadu migreny najczęściej stosuje się zwykłe leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, jednak ciężarna nie powinna przyjmować ich bez konsultacji z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Migrena - przyczyny i objawy. Jak ją leczyć?
Spis treści

Reklama

Kiedy zdarza się migrena w ciąży?

Silny ból głowy, który odbiera możliwość codziennego funkcjonowania i sprawia, że rezygnujesz z przyjemności, to migrena. W ciąży może być szczególnie dokuczliwa i niestety, jest to powszechny problem.

Według danych Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, z powodu migreny cierpi od 15 do nawet 20 procent kobiet w ciąży.

To najczęstsza choroba neurologiczna, która objawia się napadami silnego, opisywanego przez pacjentki nawet jako okropnego bólu głowy w ciąży. Towarzyszą mu inne uporczywe dolegliwości.

Przyczyny migreny wciąż nie są do końca rozpoznane, jednak uznaje się, że wpływ na napady bólu głowy mają uwarunkowania genetyczne.

Jeśli kobieta cierpi z powodu tzw. migreny miesiączkowej, jest duże prawdopodobieństwo, że w ciąży migrena ustąpi lub napadów będzie mniej.

Silny ból głowy najczęściej występuje w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych. Wpływ na migrenę mają szczególnie estrogeny, które uwrażliwiają komórki nerwu trójdzielnego (tj. nerwu czaszkowego przewodzącego bodźce z twarzy i głowy) na bodźce. A to może wywoływać ataki migreny. 

Migrena może być stanem zagrażającym życiu ze względu na duże ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu, dlatego nie należy lekceważyć napadów.

A ponieważ leki na ból głowy w ciąży nie są wskazane, leczenie powinno odbywać się pod okiem lekarza prowadzącego lub neurologa. 

Migrena w 1 trymestrze ciąży

Migrena na początku ciąży jest dość powszechnym objawem w tym okresie. Kobiecy organizm po zapłodnieniu przechodzi szereg zmian hormonalnych i przygotowuje się do rozwoju nowego organizmu. Te zmiany mają bezpośredni wpływa na to, jak czuje się kobieta w ciąży. 

Migrena jest bardzo silnym, pulsacyjnym bólem głowy, który najczęściej występuje po  jednej stronie. Charakterystyczne objawy migreny, które mogą towarzyszyć bólowi to m.in. nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy oraz intensywna potliwość ciała. Do tego zmęczenie, osłabienie i drażliwość. 

Co ważne, te napadowe bóle głowy występują w różnych sytuacjach i etapach życia. Wyróżnia się:

 • migrenę typu podstawowego (występują rzadko, z reguły u dziewcząt i młodych kobiet);
 • migrenę siatkówkową (migrenie towarzyszą odwracalne zaburzenia widzenia, które ustępują po napadzie);
 • migrenę okoporaźną (rzadka postać migreny, częściej u dzieci i młodzieży, nawracające napady bólu głowy w okolicy oczodołu i skroni z porażeniem jednego lub kilku nerwów gałkoruchowych);
 • migrenę miesiączkową (napady bólu głowy 2 dni przed okresem i 3 dni po jego zakończeniu);
 • migrenę porażenną (niezwykle rzadka);
 • migrenę przewlekłą (trwa dłużej niż 15 dni w miesiącu przez ponad 3 miesiące).

Warto zaznaczyć, że migrena przed okresem a ciąża mają wiele wspólnego. Jeśli ciężarna wcześniej cierpiała z powodu takich napadowych bólów głowy, jest szansa, że w ciąży nie będą one występować lub nie będą tak intensywne.

Ze względu na to, że migrena może jednak objawiać się właśnie w pierwszym trymestrze ciąży, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem i podjąć skuteczne leczenie, by silny ból głowy w tym czasie nie był dla ciężarnej utrapieniem.

Kobieta powinna być pod opieką nie tylko ginekologa, ale także neurologa.

Dlaczego leczenie migreny jest tak ważne? Choroba niesie ze sobą duże ryzyko wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu, który jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia. 

Objawy zazwyczaj ustępują zupełnie dopiero w okresie przekwitania. 

Migrena w 2 trymestrze ciąży

Jest duża szansa, że w drugim trymestrze ciąży migreny nie będą tak dokuczliwe, jak na początku ciąży. Zazwyczaj objawy ustępują, gdy gospodarka hormonalna nieco się uspokoi.

Wpływ na mniejszą liczbę napadów mają m.in. podwyższony poziom estrogenów i endorfin, które mają działanie analgetyczne, czyli zmniejszające uczucie bólu.  

Migrena w 3 trymestrze ciąży

Ostatnie tygodnie ciąży to czas, kiedy kobieta najmniej chce przejmować się bólami głowy, a bardziej skupić na szczęśliwym rozwiązaniu. Odpoczynek i relaks powinny być najistotniejsze. 

I tu mamy dobrą informację - migrena w 3 trymestrze ciąży może w ogóle nie występować. Istotny wpływ na to ma najwyższy od pierwszego dnia rozwoju płodu poziom estrogenów i endorfin. 

W  8 i 9 miesiącu ciąży migrena może się zatem nie pojawiać. Niestety w połogu napady mogą powrócić i zdarzać się dość często. 

Reklama

Objawy migreny w ciąży

Gdy ból głowy utrudnia lub nawet uniemożliwia codzienne życie, to może być  migrena. Objawy są charakterystyczne i trwają od 4 do nawet 72 godzin.

Gdzie boli, gdy przechodzi się atak migreny? Najczęściej z jednej strony. Pacjent odczuwa wtedy silny i pulsacyjny ból głowy. 

Objawy migreny głowy, oprócz klasycznego bólu, to także dolegliwości towarzyszące. Kobieta w ciąży może odczuwać nudności, a nawet wymioty, mieć światłowstręt czy nadwrażliwość na dźwięk.

Atak migreny objawia się też poprzez utratę apetytu, osłabienie i zaburzenia koncentracji. 

Reklama

Przyczyny migreny w ciąży

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia migrenę w pierwszej dwudziestce chorób negatywnie wpływających na życie chorego.

Napady występują przez większość życia i uaktywniają się ze zmienną indywidualną częstotliwością. Najczęściej - w drugiej i trzeciej dekadzie życia.

Jak podaje Międzynarodowe Towarzystwo Bólu Głowy, zdecydowanie częściej ataki występują u kobiet - od 15 do 18 procent. Zaledwie około 6 procent mężczyzn cierpi z powodu migreny. 

Ból głowy w ciąży to typowy objaw, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Jednak nie każdy ból głowy to migrena. W czasie ciąży może ona w ogóle nie występować, szczególnie, jeśli kobieta cierpiała z powodu tzw. migreny miesiączkowej. Jest duże prawdopodobieństwo, że wtedy ataki ustąpią lub będą osłabione i rzadsze. 

Przyczyny migreny w ciąży oraz przed lub po niej - nie są dokładnie znane i wyjaśnione. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że migrena jest uwarunkowaną genetycznie chorobą, u podłoża której są zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.

Reklama

Ile trwa migrena w ciąży?

Migrena w ciąży przebiega - podobnie jak w innych przypadkach - w pięciu fazach: 

 • prodromalnej,
 • aury,
 • bólu,
 • ustępowania,
 • postdromalnej.

Opisywany przez kobiety jako okropny ból głowy, zgodnie z kryteriami migreny, może trwać od 4 do 72 godzin. I mowa tu wyłącznie o fazach: aury, bólu i ustępowania. W praktyce to jednak kwestia indywidualna.Migrenowy ból głowy w ciąży może być ograniczony wyłącznie do fazy bólu.

Większość chorych doświadcza mniej niż czterech napadów w miesiącu. 

Co robić, gdy zaatakuje migrena w ciąży? Leki należy przyjmować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, ze względu na ryzyko wad płodu. Najlepiej jednak postawić na domowe sposoby.

Reklama

Migrena z aurą w ciąży

Silna migrena w ciąży może być nie tylko zwykłym bólem głowy. Jeśli napad poprzedzają inne objawy lub nawet mu towarzyszą, z dużym prawdopodobieństwem jest to tak zwana migrena z aurą

Aura to objawy neurologiczne, które poprzedzają napad. Za migrenę z wymiotami czy migrenę oczną z bólem oczodołów i okolic po przeciwnej stronie niż ból głowy może odpowiadać właśnie aura. Występuje kilkadziesiąt minut przed atakiem bólu głowy.

Typowa aura charakteryzuje się występowaniem mroczka migoczącego lub błysków świetlnych, plamek, form geometrycznych, na przykład linii w kształcie zygzaków i migotań.

Do innych symptomów aury, np. przy migrenie ocznej należy plamisty ubytek w polu widzenia.

Zdarza się również, że u pacjenta stwierdzane są różne formy niedowidzenia. Mogą występować także zaburzenia czucia, drętwienie, mrowienie, a nawet zaburzenia mowy.

Objawy aury przy tak silnej migrenie w ciąży ustępują zwykle po pojawieniu się bólu.

Reklama

Migrena w ciąży a płeć dziecka

W internecie można przeczytać wiele opinii mówiących o tym, że bóle migrenowe w ciąży zwiastują narodziny dziecka o konkretnej płci. Nie ma jednak żadnych dowodów medycznych w postaci badań klinicznych, które potwierdzają tę teorię.

Przeciwnie, są dowody na to, że bóle migrenowe w czasie ciąży są uwarunkowane genetycznie. Nie mają więc żadnego związku z płcią rozwijającego się w łonie matki dziecka. 

To rodzaj mitu powielanego przez przodków, dla których ważne było to czy narodzi się chłopiec, czy dziewczynka, a medycyna nie była tak rozwinięta, jak dziś. I o ile w jednym przypadku konkretny kształt brzucha w ciąży oznaczał narodziny dziewczynki, w innym już tak nie było. To samo dotyczy związku między migreną  w ciąży a płcią dziecka. 

Reklama

Co na migrenę w ciąży?

Jedno jest pewne - żadnego bólu nie należy lekceważyć, zwłaszcza migreny w ciąży.

Jakie leki można przyjąć? W leczeniu bólów migrenowy zalecane są zwykłe leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Ich skuteczność jest jednak ograniczona, ponieważ podczas napadu dochodzi do zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego i do osłabienia wchłaniania.

A z kolei tabletki na ból głowy w ciąży nie są wskazane. Jak leczyć migrenę? Co zrobić i co brać, gdy rozpocznie się atak? Kobietom w ciąży zaleca się niefarmakologiczne sposoby na migrenę.

Każdy przyjmowany lek w ciąży powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę, ze względu na bezpieczeństwo płodu

Do lekarza prowadzącego należy niezwłocznie zgłosić, kiedy wystąpią:

 • nudności i wymioty,
 • zawroty głowy i omdlenia,
 • obrzęki twarzy lub rąk,
 • zaburzenia widzenia,
 • drgawki,
 • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza,
 • sztywnienie karku.

W sytuacji, gdy pacjentka ma pewność, że choruje na migrenę, będąc w ciąży, pomoc neurologa także może być bardzo cenna.

Domowe sposoby na migrenę w ciąży

Jak sobie radzić z migreną w ciąży? Warto postawić na domowe sposoby. Są to m.in.:

 • ciepła, ale nie gorącą kąpiel - można dodać do niej olejki zapachowe, aby się zrelaksować. Relaks w ciąży także jest zalecany;
 • leżenie w zaciemnionym, dobrze wywietrzonym pokoju;
 • chłodny okład na czoło;
 • delikatny i powolny masaż kolistymi ruchami od czoła do skroni.

Skuteczne domowe sposoby na ból głowy w ciąży to także zioła i podobne rośliny. W tym przypadku warto być jednak ostrożnym i przed stosowaniem takich naparów skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.

Imbir ma doskonałe właściwości, które łagodzą takie objawy jak: nudności, wymioty, bóle migrenowe, a nawet menstruacyjne.

Warto zaopatrzyć się w herbatę imbirową, a nawet imbir w proszku.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • P. Woźniak, P. Ziółkowski, A. Pięta-Dolińska, P. Oszukowski, Akupunktura w leczeniu napadów migreny u kobiet ciężarnych, https://www.ginekologiaipoloznictwo.com/articles/acupuncture-in-treating-pregnant-women-suffering-from-attacks-of-migraine.pdf [data dostępu: 24.05.22].
 • M. Owecki, M. Łukasik, W. Kozubski, Współczesne zasady farmakoterapii migreny, Nowiny Lekarskie 2011, Poznań.
 • P. Glibowski, A. Długołęcka, A. Grdeń, K. Toczek, Właściwości prozdrowotne imbiru, https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2017/Nr%202/Bromatologia%202_2017%20art%2004%20s%20115-121.pdf [data dostępu: 23.05.22].
 • A. Stępień, Migrena i jej najczęstsze postacie kliniczne, Aktualności Neurologiczne 8/2008, Warszawa.
Agnieszka Jędrzejczak
Artykuł napisany przez
Agnieszka Jędrzejczak
Dziennikarka z zawodu i zamiłowania. W pracy od 11 lat. Najpierw w redakcji gazety codziennej jako dziennikarka specjalizująca się w tematach medycznych. Później zamiast słowa pisanego - mówione. W redakcji telewizji jako wydawczyni, dziennikarka i reporterka relacjonująca na żywo z całego kraju na anteny ogólnopolskie. Fanka żużla, dobrej herbaty i Zbigniewa Wodeckiego.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby w ciąży
Przeziębienie w ciąży – czy jest zagrożeniem dla płodu?
Chora kobieta w ciąży
Przeziębienie w ciąży - jak leczyć? Leki i domowe sposoby
Ciężarna smarkająca w chusteczkę
Migrena w ciąży - domowe sposoby. Jak sobie z nią radzić?
Kobieta w ciąży z bólem głowy
Podobne artykuły
Grzybica pochwy w ciąży - w 1, 2 i 3 trymestrze. Jakie są domowe sposoby?
Kobieta spożywa alkohol w ciąży
FAS (alkoholowy zespół płodowy) - u dorosłych i dzieci. Jak się objawia?
Kobieta w ciąży drapie się po brzuchu
Cholestaza ciążowa - jak wygląda? Objawy i dieta
Kobieta w ciąży z trądzikiem
Kiedy pojawia się trądzik w ciąży oraz kiedy mija?
Szczepienie kobiety w ciąży przeciw WZW B
WZW B w ciąży - czy jest groźne, czy wpływa na płód?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!