Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Centralna e-Rejestracja - rewolucja w dostępie do usług medycznych

Rząd wprowadza pilotażowy projekt Centralnej e-Rejestracji (CeR), który ma zrewolucjonizować sposób, w jaki pacjenci umawiają się na wizyty lekarskie. W ramach testów, od września 2024 roku będzie można zapisywać się online na mammografię, cytologię oraz do kardiologa. Pilotaż potrwa do czerwca 2025 roku, a w drugiej połowie roku, e-rejestracja będzie obowiązywała już w całym kraju. Dzięki programowi mają zniknąć poranne kolejki w przychodniach po numerek, oczekiwanie na wizytę do lekarza ma się skrócić, a same zapisy stać się prostsze.
Symbol umawiania się na wizytę do lekarza poprzez centralną e-Rejestracjię
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Centralna e-Rejestracja (CeR) to nowa cyfrowa platforma Ministerstwa Zdrowia, która umożliwia pacjentom zapisywanie się online na wizyty lekarskie, początkowo na mammografię, cytologię i do kardiologa.
  • Pilotaż rozpoczął się we wrześniu 2024 roku, a pełne wdrożenie planowane jest na drugą połowę 2025 roku.
  • CeR ma na celu uproszczenie procesu rejestracji, skrócenie czasu oczekiwania na wizytę i eliminację kolejek w przychodniach.
  • Pacjenci mogą zarejestrować się przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację Moje IKP, a także osobiście lub telefonicznie.
Spis treści

Czym jest Centralna e-Rejestracja?

Od 26 sierpnia ruszyły zapisy chętnych do testów placówek medycznych w Polsce. CeR to nowa, cyfrowa platforma stworzona przez Ministerstwo Zdrowia, która ma na celu ułatwić dostęp do lekarzy. Obecnie jest w fazie pilotażowej i możliwe jest zapisanie się tylko na mammografię i cytologię w ramach programu profilaktyki zdrowotnej lub na pierwszą wizytę do kardiologa (z e-skierowaniem).

Aby skorzystać z e-rejestracji należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub do aplikacji mobilnej Moje IKP. System pozwala pacjentom na szybkie i łatwe rejestrowanie się na wybrane wizyty profilaktyczne czy kardiologiczne, a także na odwoływanie wizyt i zmiany ich terminów.

Rząd nie chce wykluczać osób starszych i/lub nie korzystających z Internetu, dlatego zapisać się na te wizyty będzie można także wybierając się do placówki osobiście lub dzwoniąc do przychodni.

W przyszłości planowane jest rozszerzenie funkcjonalności CeR o możliwość rejestracji na inne rodzaje wizyt oraz badania diagnostyczne, co ma uczynić system przełomowym narzędziem zarządzającym dostępem do opieki zdrowotnej.

Reklama

Jakie są zalety e-Rejestracji dla pacjentów?

Centralna e-Rejestracja ma przynieść szereg korzyści m.in. łatwiejsze i wygodniejsze zapisy, sprawniejsze zarządzanie wizytami (przekładanie terminów bądź odwoływanie wizyt) bez konieczności odwiedzania placówki medycznej lub dzwonienia na infolinię. Ma to oszczędzić  czas, a proces rejestracji stać się bardziej przejrzysty.

Kolejną zaletą ma być możliwość łatwego porównywania dostępnych terminów wizyt w różnych placówkach, nie tylko z danego miasta. W aplikacji Moje IKP bądź na IKP będzie można wyszukać terminy do lekarzy w całym kraju bądź w dowolnie przez siebie zawężonej lokalizacji, dzięki temu kolejki do lekarzy mają stać się bardziej drożne.

Centralna e-Rejestracja jest dostępna 24 godziny na dobę, co oznacza, że pacjenci mogą rejestrować się w dogodnym dla siebie momencie, bez konieczności dostosowywania się do godzin pracy rejestracji.

System e-Rejestracji ma być również przystosowany do potrzeb różnych grup wiekowych. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi oraz możliwości korzystania z platformy na urządzeniach mobilnych nawet osoby starsze i mniej zaawansowane technologicznie będą mogły dokonywać rejestracji.

Reklama

Korzyści Centralnej e-Rejestracji dla placówek medycznych

Placówki medyczne, które podpiszą umowy z NFZ i przystąpią do pilotażowego programu Centralnej e-Rejestracji, mogą liczyć na szereg korzyści.

Przede wszystkim, otrzymają jednorazowe dofinansowanie w postaci zwrotu pieniędzy za przystosowanie swoich systemów IT oraz przekazanie danych do Centralnej e-Rejestracji (takich jak kalendarz z terminami do lekarzy specjalistów oraz danych pacjentów), a także comiesięczne wypłaty - ryczałty za zrealizowane wizyty w ramach pilotażu.

Przychodnie, które biorą udział w testowym programie rządowym, będą mogły usprawnić swoją pracę dzięki systemowi, który automatycznie aktualizuje dostępność terminów wizyt. Dzięki temu placówki mogą minimalizować ryzyko błędów przy zapisach czy zredukować liczbę nieobecności pacjentów na umówionych wizytach - aplikacja czy IKP będą wysyłać powiadomienia do pacjenta o zbliżającej się wizycie.    

Uczestnictwo w pilotażowym programie może również poprawić wizerunek placówki, podkreślając jej nowoczesne podejście i troskę o wygodę pacjentów.

Reklama

Jak korzystać z Centralnej e-Rejestracji?

Korzystanie z Centralnej e-Rejestracji ma być proste i dostępne dla każdego pacjenta.

Aby zapisać się na badanie profilaktyczne, pacjent musi wejść na stronę Internetowe Konto Pacjenta i wybrać zakładkę “Plan Leczenia”. Następnie kliknąć “Umów badanie profilaktyczne”, wpisać kod pocztowy miejscowości, w której chce umówić się na badanie i wyszukać dostępnych terminów. Dostępność będzie uzależniona od tego, czy w danej miejscowości do pilotażu zgłosiły się jakieś placówki medyczne.

Aby umówić się na pierwszą wizytę do kardiologa, należy wejść na stronę Internetowe Konto Pacjenta, przejść do zakładki  “Skierowania”, a następnie do zakładki “Ustal termin”, po czym wpisać albo kod pocztowy miejscowości, albo wyszukać konkretną placówkę lub wpisać dany adres przychodni.

Innym sposobem ustalenia terminu wizyty jest aplikacja mobilna Moje IKP.

Reklama

Przyszłość i wyzwania związane z Centralną e-Rejestracją

Chociaż Centralna e-Rejestracja ma potencjał, aby znacząco poprawić dostęp do usług medycznych, to  jej wdrożenie wiąże się z kilkoma sporymi wyzwaniami.

Pierwszym z nich jest odpowiedzialność logistyczna za przystąpienie do Centralnej e-Rejestracji, która spoczywa na placówkach. Będą musiały one uporać się z niełatwym procesem ujednolicania swoich grafików gabinetowych, nie narażając się na nagany ze strony Rzecznika Praw Pacjenta.

Oprócz przystosowania się do wytycznych od rządu, placówki muszą również mieć na uwadze równe traktowanie wszystkich pacjentów, zarówno tych, którzy korzystają z zapisów drogą telefoniczną, mailową czy za pomocą wizyty w placówce. Chodzi o szybszą dostępność terminów zarówno dla osób korzystających z e-rejestracji, jak i infolinii.                                              

Innym wyzwaniem jest integracja systemu CeR z tymi, z których korzystają placówki medyczne, bowiem to w ich obowiązku jest przystosowanie systemów IT do nowej usługi. To świadczeniodawcy mają obowiązek wyboru odpowiedniego dostawcy i upewnienia się, że integruje środowisko informatyczne szybko i z sukcesem. Wielu z nich korzysta z różnych rozwiązań technologicznych, co może utrudnić płynne wdrożenie nowej platformy.

Konieczne będą również inwestycje w infrastrukturę IT oraz przeszkolenie personelu, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie systemu. Początkowo świadczeniobiorca ponosi sam wszystkie koszty. Dopiero po przystosowaniu własnych systemów informatycznych i przekazaniu danych do CeR, placówka może otrzymać zwrot wydanych środków.    

Przed placówkami medycznymi stoi niełatwe zadanie, ale spore wyzwanie stoi także przed rządem, który musi zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych pacjentów. CeR musi spełniać najwyższe standardy ochrony danych, aby chronić wrażliwe informacje medyczne i zapobiegać potencjalnym naruszeniom.

Na przyszłość CeR zapowiada się jednak obiecująco. W planach jest rozszerzenie systemu o możliwość rejestracji na inne usługi medyczne oraz integracja z telemedycyną. To otworzy nowe możliwości i pozwoli na jeszcze lepsze zarządzanie opieką zdrowotną w Polsce.

Aby jednak Centralna e-Rejestracja mogła w pełni spełnić swoje zadania, niezbędne będą dalsze inwestycje w rozwój technologiczny oraz edukacja pacjentów, aby system był dostępny i użyteczny dla jak największej liczby osób.

Czytaj również

Bibliografia

  • Centralna e-Rejestracja, https://www.gov.pl/web/zdrowie/centralna-e-rejestracja-cer [data dostępu: 04.09.2024].
  • Internetowe Konto Pacjenta, https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta [data dostępu: 04.09.2024].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wiadomości
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Centralna e-Rejestracja - rewolucja w dostępie do usług medycznych
Symbol umawiania się na wizytę do lekarza poprzez centralną e-Rejestracjię
Jak zmarła Whitney Houston?
Podobne artykuły
Muszka owocówka z bliska
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!