Dla Ciebie, na zdrowie!

Chwyt Heimlicha - jak wykonać ten manewr? Przeciwwkazania

Rękoczyn Heimlicha wykonujemy w przypadku zadławienia. Może być on stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W jaki sposób prawidłowo wykonać chwyt Heimlicha?
Jak się robi uchwyt Heimlicha
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Manewr Heimlicha

Chwyt Heimlicha powinien znać każdy – manewr ten potrafi uratować życie w przypadku, gdy w drogach oddechowych znalazło się ciało obce. W przypadku zadławienia, przy niepodjętej pomocy przedmedycznej, poszkodowany może umrzeć w ciągu kilku minut. Prawidłowe wykonanie rękoczynu Heimlicha zmniejsza ryzyko utraty życia w takiej sytuacji.

Reklama

Kim był Heimlich?

Nazwa rękoczynu Heimlicha pochodzi od nazwiska Henry’ego Heimlicha – amerykańskiego lekarza, szefa oddziału chirurgii w szpitalu w Cincinnati. Do prac nad zabiegiem Heimlicha skłoniły go tysiące doniesień o śmiertelnych ofiarach zadławień. Metodę opracował w 1974 roku.

Reklama

Jak działa uścisk Heimlicha?

Chwyt Heimlicha działa dzięki zwiększeniu ciśnienia w klatce piersiowej. Dochodzi do niego poprzez gwałtowny uścisk przepony, który pozwala na wypchnięcie znajdującego się w drogach oddechowych ciała obcego.

Reklama

Chwyt Heimlicha krok po kroku

Podczas robienia chwytu Heimlicha istnieje możliwość uszkodzenia trzewi jamy brzusznej, dlatego najpierw należy spróbować innych metod pomocy. Jeśli poszkodowany jest przytomny, warto zachęcić go do kaszlu przy jednoczesnym ustawieniu ciała w pozycji pochylonej do przodu. Następnie klepiemy zadławioną osobę po plecach – nie wolno robić tego, gdy poszkodowany jest wyprostowany. Inaczej sprawa wygląda, gdy występuje utrata przytomności.

Jeśli opisana powyżej metoda nie pomaga, wówczas stosujemy rękoczyn Heimlicha:

  1. Stajemy za poszkodowanym i obejmujemy ramionami jego tułów na wysokości nadbrzusza.
  2. Pochylamy osobę zadławioną do przodu, by ciało obce mogło wydostać się na zewnątrz układu oddechowego.
  3. Zaciskamy jedną rękę w pięść i przykładamy ją w miejscu pomiędzy pępkiem, a wyrostkiem mieczykowatym mostka.
  4. Drugą ręką chwytamy pięść i szybkim ruchem wgniatamy ją do siebie i ku górze. Manewr ten sprawia, że znajdujące się w drogach oddechowych powietrze zostaje sprężone, dzięki czemu ciało obce może wydostać się na zewnątrz.
  5. Jeśli chwyt Heimlicha nie przyniesie efektów za pierwszym razem, można powtórzyć go jeszcze 4-5 razy, przy czym każdy kolejny ucisk powinien stanowić osobny ruch.

Reklama

Rękoczyn Heimlicha na sobie

W przypadku zadławienia i braku pomocy można wykonać chwyt Heimlicha na sobie. W tym celu przykładamy pięść w miejsce znajdujące się nad pępkiem, chwytamy pięść drugą ręką i opieramy się na oparciu krzesła lub innej twardej powierzchni. Następnie wykonujemy pchnięcia do środka i ku górze.

Reklama

Rękoczyn Heimlicha u dzieci

Do zadławienia bardzo łatwo może do niego dojść u niemowlęcia, ponieważ średnica dróg oddechowych u rocznego dziecka wynosi zaledwie 7 mm. U dzieci poniżej 12 miesięcy nie wykonujemy chwytu Heimlicha. Postępujemy natomiast w następujący sposób: malucha kładziemy na kolanach twarzą do dołu, przy czym głowa dziecka powinna znajdować się poniżej tułowia. Pięć razy uderzamy przegubem ręki między łopatkami dziecka. Jeśli maluch nadal nie oddycha samodzielnie i nie odzyskuje przytomności, odwracamy go na plecy i za pomocą dwóch palców wykonujemy 5 szybkich ucisków na środku mostka. Czynności te powtarzamy aż dziecko zacznie oddychać.

Reklama

Rękoczyn Heimlicha – przeciwwskazania

Rękoczynu Heimlicha nie wykonujemy u: dzieci poniżej roku życia, kobiet ciężarnych i osób otyłych. W przypadku przyszłych matek uciskamy na klatkę piersiową.

 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pierwsza pomoc
Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak się zakłada?
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Skurcze łydek: w nocy i przy przeciąganiu. Co pomaga?
Mężczyzna ze skurczem łydek
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa - krok po kroku
Pierwsza pomoc
Podobne artykuły
Oparzenia 2 stopnia – jakie skutki wywołują?
Oparzenia 2 stopnia - jak je leczyć i co pomaga? Proces gojenia, maści i leki
Blizna po ranie postrzałowej
Rana postrzałowa - rodzaje. Jak postępować?
Kobieta która się dławi
Ość w gardle – czy można ją usunąć domowymi sposobami?
Wymiana opatrunku na ranie
Zmiana opatrunku po operacji i po szyciu. Jak zakładać i zmieniać opatrunek?
Oparzenie 3 stopnia
Jakie uszkodzenia skóry wywołuje oparzenie 3 stopnia?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!