Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Chwyt Heimlicha - jak wykonać ten manewr? Przeciwwkazania

Rękoczyn Heimlicha wykonujemy w przypadku zadławienia. Może być on stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W jaki sposób prawidłowo wykonać chwyt Heimlicha?
Jak się robi uchwyt Heimlicha
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Manewr Heimlicha

Chwyt Heimlicha powinien znać każdy – manewr ten potrafi uratować życie w przypadku, gdy w drogach oddechowych znalazło się ciało obce. W przypadku zadławienia, przy niepodjętej pomocy przedmedycznej, poszkodowany może umrzeć w ciągu kilku minut. Prawidłowe wykonanie rękoczynu Heimlicha zmniejsza ryzyko utraty życia w takiej sytuacji.

Reklama

Kim był Heimlich?

Nazwa rękoczynu Heimlicha pochodzi od nazwiska Henry’ego Heimlicha – amerykańskiego lekarza, szefa oddziału chirurgii w szpitalu w Cincinnati. Do prac nad zabiegiem Heimlicha skłoniły go tysiące doniesień o śmiertelnych ofiarach zadławień. Metodę opracował w 1974 roku.

Reklama

Jak działa uścisk Heimlicha?

Chwyt Heimlicha działa dzięki zwiększeniu ciśnienia w klatce piersiowej. Dochodzi do niego poprzez gwałtowny uścisk przepony, który pozwala na wypchnięcie znajdującego się w drogach oddechowych ciała obcego.

Reklama

Chwyt Heimlicha krok po kroku

Podczas robienia chwytu Heimlicha istnieje możliwość uszkodzenia trzewi jamy brzusznej, dlatego najpierw należy spróbować innych metod pomocy. Jeśli poszkodowany jest przytomny, warto zachęcić go do kaszlu przy jednoczesnym ustawieniu ciała w pozycji pochylonej do przodu. Następnie klepiemy zadławioną osobę po plecach – nie wolno robić tego, gdy poszkodowany jest wyprostowany. Inaczej sprawa wygląda, gdy występuje utrata przytomności.

Jeśli opisana powyżej metoda nie pomaga, wówczas stosujemy rękoczyn Heimlicha:

  1. Stajemy za poszkodowanym i obejmujemy ramionami jego tułów na wysokości nadbrzusza.
  2. Pochylamy osobę zadławioną do przodu, by ciało obce mogło wydostać się na zewnątrz układu oddechowego.
  3. Zaciskamy jedną rękę w pięść i przykładamy ją w miejscu pomiędzy pępkiem, a wyrostkiem mieczykowatym mostka.
  4. Drugą ręką chwytamy pięść i szybkim ruchem wgniatamy ją do siebie i ku górze. Manewr ten sprawia, że znajdujące się w drogach oddechowych powietrze zostaje sprężone, dzięki czemu ciało obce może wydostać się na zewnątrz.
  5. Jeśli chwyt Heimlicha nie przyniesie efektów za pierwszym razem, można powtórzyć go jeszcze 4-5 razy, przy czym każdy kolejny ucisk powinien stanowić osobny ruch.

Reklama

Rękoczyn Heimlicha na sobie

W przypadku zadławienia i braku pomocy można wykonać chwyt Heimlicha na sobie. W tym celu przykładamy pięść w miejsce znajdujące się nad pępkiem, chwytamy pięść drugą ręką i opieramy się na oparciu krzesła lub innej twardej powierzchni. Następnie wykonujemy pchnięcia do środka i ku górze.

Reklama

Rękoczyn Heimlicha u dzieci

Do zadławienia bardzo łatwo może do niego dojść u niemowlęcia, ponieważ średnica dróg oddechowych u rocznego dziecka wynosi zaledwie 7 mm. U dzieci poniżej 12 miesięcy nie wykonujemy chwytu Heimlicha. Postępujemy natomiast w następujący sposób: malucha kładziemy na kolanach twarzą do dołu, przy czym głowa dziecka powinna znajdować się poniżej tułowia. Pięć razy uderzamy przegubem ręki między łopatkami dziecka. Jeśli maluch nadal nie oddycha samodzielnie i nie odzyskuje przytomności, odwracamy go na plecy i za pomocą dwóch palców wykonujemy 5 szybkich ucisków na środku mostka. Czynności te powtarzamy aż dziecko zacznie oddychać.

Reklama

Rękoczyn Heimlicha – przeciwwskazania

Rękoczynu Heimlicha nie wykonujemy u: dzieci poniżej roku życia, kobiet ciężarnych i osób otyłych. W przypadku przyszłych matek uciskamy na klatkę piersiową.

 

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Kobieta która się dławi
Ość w gardle – czy można ją usunąć domowymi sposobami?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie a zakrztuszenie i zachłyśnięcie. Czym się różnią?
Człowiek topiący się na basenie
Jakie są najczęstsze rodzaje utonięć i czym się różnią?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!