Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przedmedyczna ma na calu ochronić zdrowie i życie poszkodowanego. Dowiedz się, jak powinna wyglądać, a także przyswój zasady udzielania pierwszej pomocy. W tym dziale poznasz najczęstsze rodzaje zdarzeń, które wymagają natychmiastowej reakcji.

Czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna?

Pierwsza pomoc jest zbiorem działań, które mają na celu ochronić zdrowie lub życie osoby poszkodowanej. Każdy powinien znać zasady pierwszej pomocy i umieć je zastosować w praktyce, gdyż w wielu przypadkach w oczekiwaniu na przyjazd pogotowia ratunkowego, można ocalić komuś życie lub zniwelować możliwe powikłania.

Udzielanie pierwszej pomocy przebiega w różny sposób w zależności od okoliczności, stanu poszkodowanego i jego wieku, gdyż w przypadku dzieci ten aspekt wygląda nieco inaczej.

Prócz poczucia obowiązku, należy wiedzieć, iż Kodeks Karny nakazuje, iż świadek zdarzenia ma za zadanie powiadomić służby ratownicze o incydencie zagrażającym czyjemuś życiu lub zdrowiu. Dodatkowo ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach powinna przebiegać następująco:

 1. W pierwszej kolejności należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie i założyć kamizelkę i w miarę możliwości rękawiczki ochronne.
 2. Kolejnym krokiem jest ocenienie stanu poszkodowanego i zadzwonienie po służby ratunkowe. Numer alarmowy to 999, bądź 112.
 3. Kolejno należy sprawdzić, czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie oddycha, należy położyć go na plecach i rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy. Poszukaj również, czy osoba ta ma przy sobie jakieś dokumenty mówiące o chorobie przewlekłej, np. cukrzycy.
 4. Jeśli poszkodowany jest przytomny, spróbuj przeprowadzić z nim wywiad, pytając m.in. o samo zdarzenie, przyjmowane leki, choroby przewlekłe, uczulenia.

Udzielanie pierwszej pomocy

Zasady udzielania pierwszej pomocy mogą się nieco różnić w zależności od charakteru zdarzenia i jego przyczyny.

Zatem jak udzielić pierwszej pomocy w określonej sytuacji?

 • pierwsza pomoc przy zawale – niestety w przypadku zawału serca, bardzo trudno o udzielenie pierwszej pomocy i należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Ważne jest właściwe ułożenie chorego – tułów powinien być wyżej niż nogi, by dodatkowo nie obciążać serca. Należy rozpiąć odzież poszkodowanego, by ułatwić oddychanie i starać się cały czas mówić do niego i uspokajać, gdyż stres może zaostrzyć przebieg zawału. W sytuacji krytycznej trzeba jak najszybciej rozpocząć resuscytację,
 • pierwsza pomoc przy porażeniu prądem najważniejsze co trzeba zrobić w pierwszej kolejności to odłączyć źródło prądu, przed tym nie wolno dotykać osoby poszkodowanej. Następnie należy wezwać pogotowie ratunkowe (999 lub 112) i sprawdzić czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie – rozpocznij reanimację, natomiast jeśli oddycha zacznij od ułożenia go w pozycji bocznej i opatrzenia oparzonego miejsca,
 • pierwsza pomoc przy omdleniu – pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest właściwe ułożenie poszkodowanego. Nogi powinny znajdować się wyżej niż tułów, a w przypadku, gdy osoba zasłabnie w dusznym pomieszczeniu, najlepiej wyprowadzić ją na zewnątrz. Kolejnym krokiem jest odchylenie jej głowy do tyłu, w celu udrożnienia dróg oddechowych. Jeśli te czynności nie przynoszą rezultatu – wezwij pogotowie ratunkowe,
 • pierwsza pomoc przy złamaniach kończyn złamaną kończynę należy unieruchomić, pod żadnym pozorem nie nastawiając złamanego miejsca. Gdy jest to złamanie otwarte trzeba być bardzo ostrożnym, a ranę zabezpieczyć opatrunkiem z gazy.
 • pierwsza pomoc przy krwotokach zewnętrznych – najważniejsze jest ocenienie stanu poszkodowanego, a więc sprawdzenie czy oddycha, czy jest przytomny, a kolejno wezwanie służb ratowniczych (999 lub 112). Na krwawiące miejsce należy przyłożyć jałowy opatrunek. Jeśli jeden okaże się niewystarczający, dołóż kolejne bez zdejmowania pierwszego. W sytuacji, gdy jest to krwawienie z nogi, najlepiej by była ona uniesiona do góry nad poziomem klatki piersiowej.
 • pierwsza pomoc przy oparzeniachw szczególności miejsc intymnych, wymaga jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Jeśli ubranie poszkodowanego się pali, jak najszybciej je ugaś, a jeśli oparzenie jest duże – wezwij pogotowie ratunkowe (112 lub 999). W sytuacji, gdy ubranie jest przyklejone do ciała to nie zrywaj go siłą, tylko zdejmij tyle ile się da. Poparzone miejsce należy schładzać wodą przez kilka minut, a jeśli w jego okolicy obecna jest biżuteria – zdejmij ją jak najszybciej. Na oparzenie nałóż jałowy opatrunek.
 • pierwsza pomoc przy padaczce powinna zacząć się przede wszystkim od usunięcia niebezpiecznych przedmiotów z otoczenia chorego, by w czasie ataku nie upadł na nie i w ten sposób nie wyrządził sobie krzywdy. Przede wszystkim należy ochraniać jego głowę oraz kręgosłup. Atak nie powinien trwać dłużej niż kilka minut i gdy ustanie trzeba ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli po 10 minutach padaczka nie ustępuje – wezwij pogotowie ratunkowe.

Pierwsza pomoc u dzieci

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w przypadku dzieci wygląda nieco inaczej, niż u osób dorosłych.

Jak wykonać reanimację u niemowlaka?

 • Początkowo należy wykonać dwa sztuczne oddechy i jeśli po nich puls dalej będzie niewyczuwalny trzeba wykonać masaż serca.
 • Prawidłowy masaż przeprowadza się za pomocą przyłożenia czubka serdecznego
  i małego palca do mostka, w okolicy sutków.
 • Wykonaj łącznie nie mniej niż 100 uciśnięć na minutę, pamiętając by co pięć z nich zrobić jeden sztuczny oddech.

Sztuczny oddech powinien być przeprowadzany w taki sposób, by usta obejmowały wargi i nos dziecka. 

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!