Ość w gardle – czy można ją usunąć domowymi sposobami?

Ość w gardle może być źródłem poważnych dolegliwości bólowych. A nie usunięta, stanowi nawet zagrożenie dla życia. Co zrobić, gdy rybi kościec zostanie połknięty i utkwi w przewodzie pokarmowym? Czy istnieją skuteczne domowe sposoby?
Kobieta która się dławi
Źródło: 123RF
 • Ość w gardle lub przełyku powoduje ból, ślinotok, niekiedy krwawienie. Jeśli przebije błonę śluzową, może doprowadzić do stanu zapalnego. A jeśli perforacji ulegnie ściana układu pokarmowego i znajdująca się w pobliżu aorta, konsekwencją może być nawet śmierć.
 • Ość z gardła należy niezwłocznie wyciągnąć. Najlepiej jest to zrobić za pomocą pensety lub udać się po fachową pomoc do laryngologa.
 • Nie należy stosować żadnych „domowych sposobów na ość w gardle”. Są nieskuteczne, a niektóre z nich, jak skórka od chleba, wręcz niebezpieczne.
SPRAWDŹ TEŻ: Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Spis treści

Jakie są objawy ości w gardle?

Połknięcie ości często kończy się jej utknięciem w gardle, w migdałku, a nawet przełyku. Cienka, ostro zakończona, z łatwością wbija się w błonę śluzową, zwłaszcza jeśli przeciska się przez górny odcinek układu trawiennego w towarzystwie dużych, niedokładnie przegryzionych fragmentów ryby.

Ość w gardle daje charakterystyczne objawy, dlatego trudno jest jej połknięcia nie zauważyć, a tym bardziej je zignorować.

Należą do nich:

 • bolesność nasilająca się przy przełykaniu śliny,
 • uczucie drapania,
 • wrażenie zalegania ciała obcego,
 • ślinotok,
 • krztuszenie się.

Malutka ość w gardle zazwyczaj jest tylko źródłem dyskomfortu, jednak większa, nawet 4-5 centymetrowa, może stanowić poważne zagrożenie i skutkować wystąpieniem jeszcze ostrzejszych symptomów. Istnieje bowiem możliwość przebicia błony śluzowej, a w skrajnych przypadkach nawet perforacja ściany przełyku.

Mogą w związku z tym wystąpić:

 • krwawienie, krwioplucie,
 • ból w klatce piersiowej, zwłaszcza przy oddychaniu,
 • duszność, trudności z oddychaniem,
 • odma, czyli obecność powietrza w tkankach podskórnych,
 • stan zapalny z towarzyszącym mu obrzękiem.

Uczucie ości w gardle powinno być wystarczającym sygnałem alarmowym, by natychmiast podjąć interwencję.

Objawy ości w gardle u dziecka

Ość w przełyku lub gardle to problem szczególnie często dotykający małe dzieci. Przyczyną jest niedojrzałość techniki jedzenia (niepoprawne, niewystarczające gryzienie i żucie), nie w pełni wykształcony układ zębowy (co utrudnia rozdrabnianie pokarmu), brak świadomości zagrożenia.

Ość w gardle u dziecka objawia się w sposób podobny, jak u osób dorosłych, aczkolwiek nie zawsze maluch jest w stanie uzmysłowić sobie źródło dyskomfortu i nie zawsze potrafi właściwie zakomunikować, co mu dolega. Rodzice powinni jednak umieć skojarzyć fakty, gdy w czasie jedzenia lub tuż po zjedzeniu ryby dziecko zaczyna płakać, trzymać się za buzię lub szyję, jest rozdrażnione.

Ość wbita w gardło lub przełyk jest dla maleństwa szczególnie niebezpieczna, a to ze względu na delikatną budowę układu pokarmowego i możliwość poważnego urazu. Należy pamiętać, że ryby – choć bardzo wskazane w menu dzieci już w pierwszym roku życia, powinny być przed podaniem bardzo dokładnie przygotowane przez rodziców.

Muszą one być szczegółowo oczyszczone ze wszystkich ości, a w przypadku niemowląt – także zmielone do postaci przecieru lub musu. Nie powinno się ufać rybom sprzedawanym w postaci filetów – z reguły i tak można w nich znaleźć pojedyncze, mniejsze lub większe ości.

Jak usunąć ość z gardła?

Co zrobić gdy ość utknęła w gardle? Po pierwsze - nie panikować. Po drugie – nie stosować starych „sprawdzonych sposobów”. Po trzecie – jeśli to konieczne, udać się do laryngologa lub na szpitalny oddział SOR, gdzie zostanie udzielona fachowa pomoc. Zwłaszcza, jeśli problem dotyczy dziecka.

Odpowiedz na pytanie, jak wyciągnąć ość z gardła, zależy od tego jak głęboko utkwiła i jak mocno wbiła się w błonę śluzową. Generalnie używa się do tego celu długiej pensety, kleszczyków lub innego narzędzia pozwalającego uchwycić ciało obce. Użycie tego typu akcesoriów w głębi jamy ustnej wymaga jednak dużej precyzji i opanowania, dlatego lepiej jest, gdy „zabieg” wykonuje lekarz bądź pielęgniarka.

Co zrobić gdy ość utknęła w gardle i uszkodziła śluzówkę albo przebiła ścianę układu pokarmowego? Wówczas niezbędny staje się zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy nawet ogólnym.

Warto mieć na uwadze, że przełyk zlokalizowany jest blisko potężnej tętnicy szyjnej. Jej ewentualne uszkodzenie w wyniku perforacji układu trawiennego prowadzić może do niemal natychmiastowej śmierci w wyniku wykrwawienia.

Śmiertelne konsekwencje może też mieć przeniesienie zakażenia z okolic przełyku do aorty – możliwe jest wówczas wystąpienie sepsy.

Jakie są domowe sposoby na ość w gardle?

Wiele osób pyta, co zrobić, jak ość stanie w gardle, tak by nie musieć iść do lekarza. Specjaliści mają w tej kwestii tylko jedną radę: zapomnieć o tym wszystkim, co przez lata uchodziło w tradycyjnych przekazach za skuteczne remedium na tego typu uraz.

A więc:

 • skórka od chleba jako sposób na ość w gardle? Zdecydowanie nie. Metoda ta jest nie tylko nieskuteczna, ale też bardzo niebezpieczna. Podstawowa zasada głosi – ości powinno się wyjmować przez usta, a nie przepychać w głąb układu pokarmowego. Trafiając do przełyku, żołądka a później jelit, ość stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Problemem może też być wciśnięcie ości głębiej w błonę śluzową, bezpośrednio przez twardą skórkę lub pośrednio, przez zaciskające się w czasie jej rozgryzania mięśnie;
 • olej na ość w gardle? Także nie. Nawet jeśli natłuści on gardło lub przełyk i faktycznie doprowadzi do przepchnięcia ciała obcego głębiej, sprowadzi to na pacjenta jedynie zagrożenie;
 • ocet lub coca cola na ość gardle? I w tym przypadku odpowiedź, to stanowcze nie. Usłyszeć można niekiedy, że tego typu specyfiki rozpuszczą rybi kościec. Nie ma to nic wspólnego z prawdą.

Innymi słowy, skuteczne domowe sposoby na ość w gardle nie istnieją, jeśli nie liczyć interwencji z użyciem pensety.

Czytaj również

Bibliografia

 • Daniel Majszyk, Antoni Bruzgielewicz, Ewa Osuch-Wójcikiewicz, Robert Bartoszewicz, Kazimierz Niemczyk, Ciała obce przełyku, Pol. Przegląd Otorynolaryngol 2012; 4 (1): 290-294
 • Małgorzata Badełek-Izdebska, Lidia Zawadzka-Głos, Ciała obce w przełyku na przykładzie pacjentów Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej WUM, New Med 2018; 22(4): 119-128
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Przeczytaj artykuł
Chwyt Heimlicha - jak wykonać i przeciwwskazania do rękoczynu Heimlicha
Podobne artykuły
Chwyt Heimlicha - jak wykonać i przeciwwskazania do rękoczynu Heimlicha
Jakie są domowe sposoby na meszki? Czego użyć?
Wstrząs hipowolemiczny (wstrząs krwotoczny) - przyczyny, objawy, postępowanie
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa - krok po kroku
Pierwsza pomoc przy złamaniach. Etapy zrostu kości

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama