To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Ość w gardle – czy można ją usunąć domowymi sposobami?

Ość w gardle może być źródłem poważnych dolegliwości bólowych. A nie usunięta, stanowi nawet zagrożenie dla życia. Co zrobić, gdy rybi kościec zostanie połknięty i utkwi w przewodzie pokarmowym? Czy istnieją skuteczne domowe sposoby?
Kobieta która się dławi
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ość w gardle lub przełyku powoduje ból, ślinotok, niekiedy krwawienie. Jeśli przebije błonę śluzową, może doprowadzić do stanu zapalnego. A jeśli perforacji ulegnie ściana układu pokarmowego i znajdująca się w pobliżu aorta, konsekwencją może być nawet śmierć.
  • Ość z gardła należy niezwłocznie wyciągnąć. Najlepiej jest to zrobić za pomocą pensety lub udać się po fachową pomoc do laryngologa.
  • Nie należy stosować żadnych „domowych sposobów na ość w gardle”. Są nieskuteczne, a niektóre z nich, jak skórka od chleba, wręcz niebezpieczne.
SPRAWDŹ TEŻ: Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Spis treści

Reklama

Jakie są objawy ości w gardle?

Połknięcie ości często kończy się jej utknięciem w gardle, w migdałku, a nawet przełyku. Cienka, ostro zakończona, z łatwością wbija się w błonę śluzową, zwłaszcza jeśli przeciska się przez górny odcinek układu trawiennego w towarzystwie dużych, niedokładnie przegryzionych fragmentów ryby.

Ość w gardle daje charakterystyczne objawy, dlatego trudno jest jej połknięcia nie zauważyć, a tym bardziej je zignorować.

Należą do nich:

  • bolesność nasilająca się przy przełykaniu śliny,
  • uczucie drapania,
  • wrażenie zalegania ciała obcego,
  • ślinotok,
  • krztuszenie się.

Malutka ość w gardle zazwyczaj jest tylko źródłem dyskomfortu, jednak większa, nawet 4-5 centymetrowa, może stanowić poważne zagrożenie i skutkować wystąpieniem jeszcze ostrzejszych symptomów. Istnieje bowiem możliwość przebicia błony śluzowej, a w skrajnych przypadkach nawet perforacja ściany przełyku.

Mogą w związku z tym wystąpić:

  • krwawienie, krwioplucie,
  • ból w klatce piersiowej, zwłaszcza przy oddychaniu,
  • duszność, trudności z oddychaniem,
  • odma, czyli obecność powietrza w tkankach podskórnych,
  • stan zapalny z towarzyszącym mu obrzękiem.

Uczucie ości w gardle powinno być wystarczającym sygnałem alarmowym, by natychmiast podjąć interwencję.

Reklama

Objawy ości w gardle u dziecka

Ość w przełyku lub gardle to problem szczególnie często dotykający małe dzieci. Przyczyną jest niedojrzałość techniki jedzenia (niepoprawne, niewystarczające gryzienie i żucie), nie w pełni wykształcony układ zębowy (co utrudnia rozdrabnianie pokarmu), brak świadomości zagrożenia.

Ość w gardle u dziecka objawia się w sposób podobny, jak u osób dorosłych, aczkolwiek nie zawsze maluch jest w stanie uzmysłowić sobie źródło dyskomfortu i nie zawsze potrafi właściwie zakomunikować, co mu dolega. Rodzice powinni jednak umieć skojarzyć fakty, gdy w czasie jedzenia lub tuż po zjedzeniu ryby dziecko zaczyna płakać, trzymać się za buzię lub szyję, jest rozdrażnione.

Ość wbita w gardło lub przełyk jest dla maleństwa szczególnie niebezpieczna, a to ze względu na delikatną budowę układu pokarmowego i możliwość poważnego urazu. Należy pamiętać, że ryby – choć bardzo wskazane w menu dzieci już w pierwszym roku życia, powinny być przed podaniem bardzo dokładnie przygotowane przez rodziców.

Muszą one być szczegółowo oczyszczone ze wszystkich ości, a w przypadku niemowląt – także zmielone do postaci przecieru lub musu. Nie powinno się ufać rybom sprzedawanym w postaci filetów – z reguły i tak można w nich znaleźć pojedyncze, mniejsze lub większe ości.

Jak usunąć ość z gardła?

Co zrobić gdy ość utknęła w gardle? Po pierwsze - nie panikować. Po drugie – nie stosować starych „sprawdzonych sposobów”. Po trzecie – jeśli to konieczne, udać się do laryngologa lub na szpitalny oddział SOR, gdzie zostanie udzielona fachowa pomoc. Zwłaszcza, jeśli problem dotyczy dziecka.

Odpowiedz na pytanie, jak wyciągnąć ość z gardła, zależy od tego jak głęboko utkwiła i jak mocno wbiła się w błonę śluzową. Generalnie używa się do tego celu długiej pensety, kleszczyków lub innego narzędzia pozwalającego uchwycić ciało obce. Użycie tego typu akcesoriów w głębi jamy ustnej wymaga jednak dużej precyzji i opanowania, dlatego lepiej jest, gdy „zabieg” wykonuje lekarz bądź pielęgniarka.

Co zrobić gdy ość utknęła w gardle i uszkodziła śluzówkę albo przebiła ścianę układu pokarmowego? Wówczas niezbędny staje się zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy nawet ogólnym.

Warto mieć na uwadze, że przełyk zlokalizowany jest blisko potężnej tętnicy szyjnej. Jej ewentualne uszkodzenie w wyniku perforacji układu trawiennego prowadzić może do niemal natychmiastowej śmierci w wyniku wykrwawienia.

Śmiertelne konsekwencje może też mieć przeniesienie zakażenia z okolic przełyku do aorty – możliwe jest wówczas wystąpienie sepsy.

Reklama

Jakie są domowe sposoby na ość w gardle?

Wiele osób pyta, co zrobić, jak ość stanie w gardle, tak by nie musieć iść do lekarza. Specjaliści mają w tej kwestii tylko jedną radę: zapomnieć o tym wszystkim, co przez lata uchodziło w tradycyjnych przekazach za skuteczne remedium na tego typu uraz.

A więc:

  • skórka od chleba jako sposób na ość w gardle? Zdecydowanie nie. Metoda ta jest nie tylko nieskuteczna, ale też bardzo niebezpieczna. Podstawowa zasada głosi – ości powinno się wyjmować przez usta, a nie przepychać w głąb układu pokarmowego. Trafiając do przełyku, żołądka a później jelit, ość stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Problemem może też być wciśnięcie ości głębiej w błonę śluzową, bezpośrednio przez twardą skórkę lub pośrednio, przez zaciskające się w czasie jej rozgryzania mięśnie;
  • olej na ość w gardle? Także nie. Nawet jeśli natłuści on gardło lub przełyk i faktycznie doprowadzi do przepchnięcia ciała obcego głębiej, sprowadzi to na pacjenta jedynie zagrożenie;
  • ocet lub coca cola na ość gardle? I w tym przypadku odpowiedź, to stanowcze nie. Usłyszeć można niekiedy, że tego typu specyfiki rozpuszczą rybi kościec. Nie ma to nic wspólnego z prawdą.

Innymi słowy, skuteczne domowe sposoby na ość w gardle nie istnieją, jeśli nie liczyć interwencji z użyciem pensety.

Czytaj również

Bibliografia

  • Daniel Majszyk, Antoni Bruzgielewicz, Ewa Osuch-Wójcikiewicz, Robert Bartoszewicz, Kazimierz Niemczyk, Ciała obce przełyku, Pol. Przegląd Otorynolaryngol 2012; 4 (1): 290-294
  • Małgorzata Badełek-Izdebska, Lidia Zawadzka-Głos, Ciała obce w przełyku na przykładzie pacjentów Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej WUM, New Med 2018; 22(4): 119-128
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Jak się robi uchwyt Heimlicha
Chwyt Heimlicha - jak wykonać ten manewr? Przeciwwkazania
Człowiek topiący się na basenie
Jakie są najczęstsze rodzaje utonięć i czym się różnią?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie a zakrztuszenie i zachłyśnięcie. Czym się różnią?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!