Najzdrowsze miejsce w internecie

Alkohol i narkotyki - co jest groźniejsze?

Alkohol i narkotyki są bardzo popularnymi używkami w społeczeństwie. Sprawia to np. prawie nieograniczony dostęp czy silna potrzeba identyfikacji z grupą. Jedno jest pewne według młodych ludzi używki po prostu ułatwiają zabawę.
Alkohol i narkotyki
Źródło: 123RF
Spis treści

Narkotyki takie jak heroina i kokaina to najpopularniejsze używki wyniszczające organizm. Jednak udowodniono, że ze względu na skutki społeczne prym jako najbardziej szkodliwy wiedzie alkohol.

Co groźniejsze alkohol czy narkotyki?

W badaniach wzięły udział najpopularniejsze używki i testowano ich wpływ na indywidualną jednostkę oraz na społeczeństwo. Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że heroina, kokaina i metamfetamina to substancje najczęściej prowadzące do śmierci, ale pod względem społecznym, najbardziej niebezpiecznym jest alkohol. W skali od 0 do 100 alkohol zdobył 72 punkty, kolejna była heroina z 55 punktami, kokaina -54 punkty. Dużo niżej uplasowały się marihuana, ecstasy i LSD.

Alkohol dostał zasłużenie tak wysoką pozycję, bowiem skutki jego nadużywania odczuwa całe najbliższe środowisko osób uzależnionych, nie tylko oni sami. Picie bez umiaru wyniszcza organizm człowieka, prowadząc do śmierci. Dodatkowo po alkoholu odnotowuje się większą liczbę przestępstw.

„Wystarczy przemyśleć, co dzieje się pod wpływem alkoholu na każdym meczu piłki nożnej” podsumowuje Wim van den Brink, profesor psychiatrii i leczenia uzależnień na uniwersytecie w Amsterdamie.

Eksperci zajęli także stanowisko w kwestii prohibicji. Uważają, że taki zakaz byłby nieskuteczny. Zdanie swe argumentują silnym zakorzenieniem alkoholu w kulturze i tradycji. Stąd najwłaściwszym działaniem może okazać się podwyższenie akcyzy na alkohol oraz szerszy dostęp do programów edukacyjnych i kampanii uświadamiających. 

Miękkie narkotyki

Omawiano także kwestię legalizacji tzw. miękkich narkotyków. Spornym tematem jest posiadanie marihuany. W Wielkiej Brytanii nałożono dodatkowe kary za jej używanie. Za krytykę tego postępowania został zwolniony ówczesny doradca rządu w Londynie, David Nutt.

„To, co rządy uznają za nielegalne, nie zawsze podparte jest naukowym autorytetm” mówi van den Brink. Polityczne wyliczenia rocznych wpływów z akcyzy na alkohol czy tytoń mogą decydować o ustawowych uregulowaniach odnośnie pewnych substancji zabronionych. Według eksperta jedno nie podlega dyskusji – legalne narkotyki są tak samo szkodliwe co nielegalne.

Ciągłe zażywanie narkotyków wiąże się z wyniszczeniem organizmu i poważnymi uszkodzeniami splotów neuronów w mózgu. Badania przeprowadzono na uniwersytecie w Rostoku, gdzie przebadano 200 mózgów zmarłych osób w wieku 15 – 45 lat zażywających narkotyki.

Wyniki ukazują szybsze niszczenie komórek nerwowych osób zażywających narkotyki, niszczenie połączeń między nimi. Na uwagę zasługuje również zwiększający się procent kierowców, u których stwierdzono ślady narkotyków.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Grzaniec - jak go zrobić i czy pomaga na przeziębienie?
Grzaniec alkoholowy
Przeczytaj artykuł
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Osoby spożywające alkohol
Przeczytaj artykuł
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć? Skutki
Alkohol i leki
Podobne artykuły
Zatrucie alkoholowe - objawy. Ile trwa i jak sobie pomóc?
Zespół abstynencyjny - objawy i leczenie. Jak długo trwa?
Kac moralny - co to jest? Ile trwa i jak się go pozbyć?
Ciąg alkoholowy – jak przerwać? Leki i domowe sposoby
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!