Alkohol i narkotyki - co jest groźniejsze?

Alkohol i narkotyki są bardzo popularnymi używkami w społeczeństwie. Sprawia to np. prawie nieograniczony dostęp czy silna potrzeba identyfikacji z grupą. Jedno jest pewne według młodych ludzi używki po prostu ułatwiają zabawę.
Alkohol i narkotyki
Źródło: 123RF
Spis treści

Narkotyki takie jak heroina i kokaina to najpopularniejsze używki wyniszczające organizm. Jednak udowodniono, że ze względu na skutki społeczne prym jako najbardziej szkodliwy wiedzie alkohol.

Co groźniejsze alkohol czy narkotyki?

W badaniach wzięły udział najpopularniejsze używki i testowano ich wpływ na indywidualną jednostkę oraz na społeczeństwo. Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że heroina, kokaina i metamfetamina to substancje najczęściej prowadzące do śmierci, ale pod względem społecznym, najbardziej niebezpiecznym jest alkohol. W skali od 0 do 100 alkohol zdobył 72 punkty, kolejna była heroina z 55 punktami, kokaina -54 punkty. Dużo niżej uplasowały się marihuana, ecstasy i LSD.

Alkohol dostał zasłużenie tak wysoką pozycję, bowiem skutki jego nadużywania odczuwa całe najbliższe środowisko osób uzależnionych, nie tylko oni sami. Picie bez umiaru wyniszcza organizm człowieka, prowadząc do śmierci. Dodatkowo po alkoholu odnotowuje się większą liczbę przestępstw.

„Wystarczy przemyśleć, co dzieje się pod wpływem alkoholu na każdym meczu piłki nożnej” podsumowuje Wim van den Brink, profesor psychiatrii i leczenia uzależnień na uniwersytecie w Amsterdamie.

Eksperci zajęli także stanowisko w kwestii prohibicji. Uważają, że taki zakaz byłby nieskuteczny. Zdanie swe argumentują silnym zakorzenieniem alkoholu w kulturze i tradycji. Stąd najwłaściwszym działaniem może okazać się podwyższenie akcyzy na alkohol oraz szerszy dostęp do programów edukacyjnych i kampanii uświadamiających. 

Miękkie narkotyki

Omawiano także kwestię legalizacji tzw. miękkich narkotyków. Spornym tematem jest posiadanie marihuany. W Wielkiej Brytanii nałożono dodatkowe kary za jej używanie. Za krytykę tego postępowania został zwolniony ówczesny doradca rządu w Londynie, David Nutt.

„To, co rządy uznają za nielegalne, nie zawsze podparte jest naukowym autorytetm” mówi van den Brink. Polityczne wyliczenia rocznych wpływów z akcyzy na alkohol czy tytoń mogą decydować o ustawowych uregulowaniach odnośnie pewnych substancji zabronionych. Według eksperta jedno nie podlega dyskusji – legalne narkotyki są tak samo szkodliwe co nielegalne.

Ciągłe zażywanie narkotyków wiąże się z wyniszczeniem organizmu i poważnymi uszkodzeniami splotów neuronów w mózgu. Badania przeprowadzono na uniwersytecie w Rostoku, gdzie przebadano 200 mózgów zmarłych osób w wieku 15 – 45 lat zażywających narkotyki.

Wyniki ukazują szybsze niszczenie komórek nerwowych osób zażywających narkotyki, niszczenie połączeń między nimi. Na uwagę zasługuje również zwiększający się procent kierowców, u których stwierdzono ślady narkotyków.

Czytaj też:

Czytaj również
Więcej z kateogrii: Psychologia
Przeczytaj artykuł
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Przeczytaj artykuł
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Ile trzyma piwo - po jakim czasie schodzi, ile ma promili
Zatrucie alkoholowe - rozpoznanie objawów. Jak leczyć?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama