Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Alkohol i narkotyki - co jest groźniejsze?

Alkohol i narkotyki są bardzo popularnymi używkami w społeczeństwie. Sprawia to np. prawie nieograniczony dostęp czy silna potrzeba identyfikacji z grupą. Jedno jest pewne według młodych ludzi używki po prostu ułatwiają zabawę.
Alkohol i narkotyki
Źródło: 123RF
Spis treści

Narkotyki takie jak heroina i kokaina to najpopularniejsze używki wyniszczające organizm. Jednak udowodniono, że ze względu na skutki społeczne prym jako najbardziej szkodliwy wiedzie alkohol.

Reklama

Co groźniejsze alkohol czy narkotyki?

W badaniach wzięły udział najpopularniejsze używki i testowano ich wpływ na indywidualną jednostkę oraz na społeczeństwo. Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że heroina, kokaina i metamfetamina to substancje najczęściej prowadzące do śmierci, ale pod względem społecznym, najbardziej niebezpiecznym jest alkohol. W skali od 0 do 100 alkohol zdobył 72 punkty, kolejna była heroina z 55 punktami, kokaina -54 punkty. Dużo niżej uplasowały się marihuana, ecstasy i LSD.

Alkohol dostał zasłużenie tak wysoką pozycję, bowiem skutki jego nadużywania odczuwa całe najbliższe środowisko osób uzależnionych, nie tylko oni sami. Picie bez umiaru wyniszcza organizm człowieka, prowadząc do śmierci. Dodatkowo po alkoholu odnotowuje się większą liczbę przestępstw.

„Wystarczy przemyśleć, co dzieje się pod wpływem alkoholu na każdym meczu piłki nożnej” podsumowuje Wim van den Brink, profesor psychiatrii i leczenia uzależnień na uniwersytecie w Amsterdamie.

Eksperci zajęli także stanowisko w kwestii prohibicji. Uważają, że taki zakaz byłby nieskuteczny. Zdanie swe argumentują silnym zakorzenieniem alkoholu w kulturze i tradycji. Stąd najwłaściwszym działaniem może okazać się podwyższenie akcyzy na alkohol oraz szerszy dostęp do programów edukacyjnych i kampanii uświadamiających. 

Reklama

Miękkie narkotyki

Omawiano także kwestię legalizacji tzw. miękkich narkotyków. Spornym tematem jest posiadanie marihuany. W Wielkiej Brytanii nałożono dodatkowe kary za jej używanie. Za krytykę tego postępowania został zwolniony ówczesny doradca rządu w Londynie, David Nutt.

„To, co rządy uznają za nielegalne, nie zawsze podparte jest naukowym autorytetm” mówi van den Brink. Polityczne wyliczenia rocznych wpływów z akcyzy na alkohol czy tytoń mogą decydować o ustawowych uregulowaniach odnośnie pewnych substancji zabronionych. Według eksperta jedno nie podlega dyskusji – legalne narkotyki są tak samo szkodliwe co nielegalne.

Ciągłe zażywanie narkotyków wiąże się z wyniszczeniem organizmu i poważnymi uszkodzeniami splotów neuronów w mózgu. Badania przeprowadzono na uniwersytecie w Rostoku, gdzie przebadano 200 mózgów zmarłych osób w wieku 15 – 45 lat zażywających narkotyki.

Wyniki ukazują szybsze niszczenie komórek nerwowych osób zażywających narkotyki, niszczenie połączeń między nimi. Na uwagę zasługuje również zwiększający się procent kierowców, u których stwierdzono ślady narkotyków.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uzależnienia
Uzależnienie od komputera – objawy, skutki i leczenie
Pracoholizm - praca przy komputerze
Sterydy a płodność męska - Jechałem na koksie, teraz mam chore dziecko
Uzależnienie od substancji psychoaktywnych i leków
Mężczyzna podający kobiecie trzy białe tabletki
Podobne artykuły
Papierosy z nikotyną
Zatrucie nikotyną - objawy, odtrutka i leczenie. Jak rozpoznać i ile trwa?
Osoba z kaszlem
Kaszel palacza - jak się objawia? Leczenie i domowe sposoby
Współuzależnieni partnerzy
Współuzależnienie – jak z niego wyjść? Objawy, terapia, test
Dzieci trzymające w dłoniach telefony komórkowe
Uzależnienie od telefonu i Facebooka - jak rozpoznać i leczyć?
Pracoholizm - przyczyny, objawy, test, leczenie

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!