
Spis treści
- Z czego składa się dym tytoniowy?
- Przyczyny kaszlu palacza
- Objawy kaszlu palacza
- Leczenie kaszlu palacza
- Domowe sposoby na kaszel palacza
Uporczywy, wciąż powracający kaszel to problem wielu palaczy. Dlaczego? Drogi oddechowe człowieka wyściełane są nabłonkiem rzęskowym, który zatrzymuje zanieczyszczenia z powietrza. Pod wpływem dymu tytniowego nabłonek traci swoje właściwości – przestaje odpowiednio pracować, czyli nie usuwa zanieczyszczeń z układu oddechowego.
Palacze muszą więc odksztuszać sporą ilość zanieczyszczonej wydzieliny. Wydzielina ma zazwyczaj kolor biały, a w czasie ropnej infekcji przyjmuję barwę żółto-zieloną. Jeśli pojawi się w niej krew, to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nie tylko krew jest tu jednak sygnałem alarmowym. Każdy kaszel trwający ponad osiem tygodni powinien zostać skonsultowany ze specjalistą.
Zobacz wideo: Nowotwór płuc groźny dla palacza
Z czego składa się dym tytoniowy?
Dym tytoniowy zawiera około 4 tys. szkodliwych substancji. Wśród nich między innymi:
- nikotyna
- tlenek węgla
- substancje smołowe
- związki benzenu
- cyjanowód.
Te
Przyczyny kaszlu palacza
Uporczywy kaszel może być jednym z pierwszych objawów:
- zapalenia oskrzeli,
- astmy oskrzelowej,
- rozedmy płuc,
- gruźlicy,
- przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,
- a nawet raka płuc.
Objawy kaszlu palacza
Do najczęstszych objawów kaszlu palacza należą:
- uporczywy kaszel, który pojawia się szczególnie tuż po wstaniu z łóżka,
- napady kaszlu z odksztuszaniem flegmy,
- kaszel z ropną lub krwistą wydzieliną,
- chrypka,
- duszności,
- ból w klatce piersiowej,
- kaszel prowadzący do omdleń.
W razie wystąpienia niepokojących objawów konieczna jest diagnostyka - RTG płuc, spirometria i testy alergiczne, badanie laryngologiczne, a nawet bronchoskopia czy tomografia komputerowa.
Leczenie kaszlu palacza
Lekarze są w tej kwestii zgodni – pierwszym krokiem w walce z tym uciążliwym schorzeniem powinno być rzucenie palenia. Oczywiście nie jest to jednak zadanie łatwe.
Jeśli palacz nie ma zamiaru rzucić nałogu, to powinien przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. To ułatwi pozbywanie się wydzieliny, ponieważ spożywana woda będzie upłynniać flegmę.
Poza tym apteki oferują sporą ilość środków ułatwiających odkrztuszanie. Dobór leków zależy od rodzaju kaszlu.
- Palacze, którzy narzekają kaszel suchy i nieprzyjemną chrypkę spowodowaną wysuszeniem śluzówki gardła powinni sięgnąć po preparaty ochronne o działaniu nawilżającym.
- Mokry kaszel jest związany z niemożnością oczyszczenia płuc z zalegąjącej wydzieliny. W tym wypadku należy zastosować leki rozrzedzające wydzieliny, dzięki czemu łatwiej będzie się jej pozbyć. Ulgę może przynieść także oklepywanie pleców.
Poznaj: 10 wskazówek przydatnych w walce z paleniem papierosów
Domowe sposoby na kaszel palacza
- Przy mokrym kaszlu palacza zaleca się wykonywanie inhalacji parą wodną z dodatkiem olejków eterycznych, takich jak na przykład mentolowy, sosnowy czy tymiankowy.
- Pomogą także inhalacje z użyciem soli fizjologicznej.
- Palacze powinni się zaopatrzyć w zioła i inne naturalne
składniki , jak między innymi zieleń kopytnika, tymianek, wyciąg z prawoślazu czy wyciąg z lawendy. - Pomóc powinna również herbata ze skrzypu polnego.
Niezwykle pomocne mogą okazać się także składniki, które każdy ma w swojej kuchni.
- Cebula na przykład doskonale wpływa na drogi oddechowe palaczy – łagodzi stany zapalne, rozszerza oskrzela i działa odkrztuśnie.
- Pomoże także łagodząca obrzęki kurkuma.
- Imbir natomiast eliminuje flegmę z płuc i ułatwia odkrztuszanie, poza tym działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
- Domowy syrop przygotowany z tych składników z dodatkiem miodupowinien być zbawieniem dla cierpiących na uciążliwy kaszel palaczy.
W początkowej fazie regeneracji płuc palacza, jak i całego organizmu, kaszel oraz drapanie w gardle mogą się nasilić. Odruch kasłania powinien zniknąć w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy po rzuceniu palenia.
Oceń artykuł
(liczba ocen 55)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!