Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Kaszel palacza - jak się objawia? Leczenie i domowe sposoby

Kaszel palacza jest wynikiem wieloletniego palenia tytoniu. W płucach osoby uzależnionej od papierosów dochodzi do poważnych zmian. Zawarte w dymie tytoniowym toksyczne substancje działają drażniąco na błonę śluzową dróg oddechowych i uszkadzają nabłonek rzęskowy, konsekwencją czego jest pojawienie się tzw. kaszlu palacza. Sprawdź, czy i jak można go leczyć.
Osoba z kaszlem
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Kaszel palacza jest zazwyczaj wynikiem aktywnego palenia, ale nie tylko. Jakie są inne jego przyczyny?
 • Istnieją różne sposoby na załagodzenie kaszlu palacza, np. tabletki i niektóre zioła. Co jeszcze pomaga?
 • Pozbycie się kaszlu palacza jest niezwykle trudne. Dlaczego?
SPRAWDŹ TEŻ: Płuca palacza - jak wyglądają po latach i jak oczyścić?
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Czym jest kaszel palacza?

Kaszel jest naturalną reakcją obronną przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się w drogach oddechowych.

Choć alacze najczęściej się do niego przyzwyczajają, żadnego kaszlu, który trwa dłużej niż 8 tygodni nie powinno się lekceważyć, ponieważ może stanowić objaw poważnych chorób.

Kaszel u palacza jest zazwyczaj kaszlem porannym, pojawiającym się tuż po przebudzeniu. Dzieje się tak przez zalegającą przez noc wydzielinę w oskrzelach. Z czasem odkrztuszanie staje się coraz trudniejsze, a po wielu latach palenia plwociny mogą stawać się ropne lub zabarwione krwią.

Na kaszel palacza narażone są także osoby niepalące, a nawet dzieci. Może być on wynikiem wdychania dymu papierosowego. Dzieje się tak często, kiedy dochodzi do tzw. biernego palenia, czyli przebywania w otoczeniu osoby palącej - zazwyczaj domownika.

Nie ma określonego czasu, po którym pojawia się kaszel, czy to u biernego czy aktywnego palacza. U niektórych osób potrzeba lat, a innym wystarczy kilka miesięcy czy tygodni.

Kaszel palacza grozi również użytkownikom e-papierosów.

Z czego składa się dym tytoniowy?

Dym tytoniowy zawiera około 4 tys. szkodliwych substancji. Wśród nich między innymi:

 • nikotyna,
 • tlenek węgla,
 • substancje smołowe,
 • związki benzenu,
 • cyjanowód.

Te składniki doprowadzają do niekorzystnych zmian w układzie oddechowym, czego konsekwencją mogą być poważne choroby.

Wielu palaczy przyzwyczaja się do kaszlu, przyjmując go jako naturalny element palenia papierosów. Jak już było wspomniane wyżej, jest to poważny błąd.

Reklama

Przyczyny kaszlu palacza

Uporczywy, wciąż powracający kaszel to problem wielu palaczy. Dlaczego? Drogi oddechowe człowieka wyściełane są nabłonkiem rzęskowym, który zatrzymuje zanieczyszczenia z powietrza. 

Pod wpływem dymu tytoniowego nabłonek traci swoje funkcje - przestaje odpowiednio pracować, czyli nie usuwa zanieczyszczeń z układu oddechowego.

Palacze muszą więc odksztuszać sporą ilość zanieczyszczonej wydzieliny. Wydzielina ma zazwyczaj kolor biały, a w czasie ropnej infekcji przyjmuje barwę żółto-zieloną.

Jeśli pojawi się w niej krew, to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 

Nie tylko krew jest w tym przypadku jednak sygnałem alarmowym. Każdy kaszel trwający ponad osiem tygodni powinien zostać skonsultowany ze specjalistą.

Wiele osób zastanawia się, czy taki rodzaj kaszlu zawsze oznacza nowotwór. Ta przypadłość u palaczy może być pierwszą oznaką raka płuc, ale nie musi. Jest wiele innych chorób, które może zwiastować.

Uporczywy kaszel może być jednym z objawów:

Zobacz wideo: Nowotwór płuc groźny dla palacza

Jak wygląda kaszel palacza?

Kaszel palacza jest dość charakterystyczny. Jak brzmi? Jest on drażniący, uporczywy, gwałtowny i przewlekły. Początkowo może być suchy i bezproduktywny, a dopiero później przejść w mokry. Towarzyszą mu również duszności i problemy z tzw. pełnym oddechem.

Do najczęstszych objawów kaszlu palacza należą:

 • uporczywy kaszel, który pojawia się szczególnie tuż po wstaniu z łóżka,
 • napady kaszlu z odksztuszaniem flegmy,
 • kaszel z ropną lub krwistą wydzieliną,
 • chrypka,
 • duszności,
 • ból w klatce piersiowej,
 • kaszel prowadzący do omdleń.

Wyżej wymienione symptomy są charakterystyczne dla tego rodzaju kaszlu i pozwalają odróżnić go od zwykłego pokasływania.

Jeśli palacz doświadcza odkrztuszania zielono-żółtej wydzieliny, można być niemalże całkowicie pewnym, że jest to objaw palenia.

Jeśli poza kaszlem pojawia się świszczący oddech i uczucie ścisku w klatce piersiowej, mogło dojść do przewlekłego zapalenia oskrzeli. Palenie tytoniu jest jego główną przyczyną.

W razie wystąpienia niepokojących objawów konieczna jest diagnostyka - RTG płuc, spirometria i testy alergiczne, badanie laryngologiczne, a nawet bronchoskopia czy tomografia komputerowa.

Reklama

Jak się pozbyć kaszlu palacza? Leczenie

Lekarze są raczej zgodni w kwestii leczenia kaszlu palacza. Pierwszym i najskuteczniejszym krokiem w walce z tym uciążliwym schorzeniem powinno być rzucenie palenia. Oczywiście nie jest to jednak zadanie łatwe.

Jeśli palacz nie ma zamiaru rzucić nałogu, to powinien przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

To ułatwi pozbywanie się wydzieliny, ponieważ spożywana woda będzie upłynniać flegmę.

 • Poza tym apteki oferują sporą liczbę środków ułatwiających odkrztuszanie. Dobór leków przeciwkaszlowych zależy od rodzaju kaszlu. Palacze, którzy narzekają kaszel suchy i nieprzyjemną chrypkę spowodowaną wysuszeniem śluzówki gardła powinni sięgnąć po preparaty ochronne o działaniu nawilżającym.
 • Mokry kaszel jest związany z niemożnością oczyszczenia płuc z zalegąjącej wydzieliny. W tym wypadku należy zastosować leki rozrzedzające wydzielinę, dzięki czemu łatwiej będzie się jej pozbyć. Ulgę może przynieść także oklepywanie pleców.

Co jest naprawdę dobre na kaszel palacza? Wyleczenie tego objawu jest trudne, ale możliwe, jeśli nałóg zostanie porzucony odpowiednio szybko.

Kontynuowanie palenia wiąże się z ryzkiem zaostrzenia groźnych symptomów..

Żadne tabletki, pastylki czy syropy nie są w stanie wyeliminować problemu. Mogą jedynie załagodzić kaszel palacza.

Wyjątek stanowią leki wykrztuśne, które mogą ułatwić pozbycie się zalegającej wydzieliny.

Reklama

Domowe sposoby na kaszel palacza

Palacze często zastanawiają się, jak się pozbyć kaszlu bez leków. Jak już zostało wcześniej wspomniane, najlepiej rzucić palenie. Jest to trudne, zatem najlepiej sięgnąć po środki, które chociaż załagodzą kaszel. Istnieje wiele dobrych domowych sposobów, które np. ułatwiają wykrztuszanie.

 • Przy mokrym kaszlu palacza zaleca się wykonywanie inhalacji parą wodną z dodatkiem olejków eterycznych, takich jak na przykład olejek mentolowy, sosnowy czy tymiankowy.
 • Pomogą także inhalacje z użyciem soli fizjologicznej.
 • Palacze powinni się zaopatrzyć w zioła i inne naturalne składniki, jak między innymi zieleń kopytnika, tymianek, wyciąg z prawoślazu czy wyciąg z lawendy.
 • Pomóc powinna również herbata ze skrzypu polnego.

Niezwykle pomocne mogą okazać się także składniki, które każdy ma w swojej kuchni.

 • Cebula doskonale wpływa na drogi oddechowe palaczy- łagodzi stany zapalne, rozszerza oskrzela i działa odkrztuśnie.
 • Pomoże także łagodząca obrzęki kurkuma.
 • Imbir natomiast eliminuje flegmę z płuc i ułatwia odkrztuszanie, poza tym działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie..
 • Domowy syrop przygotowany z tych składników z dodatkiem miodu powinien być zbawieniem dla cierpiących na uciążliwy kaszel palaczy.

W początkowej fazie regeneracji płuc palacza, jak i całego organizmu, kaszel oraz drapanie w gardle mogą się nasilić. Odruch kasłania powinien zniknąć w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy po rzuceniu palenia. 

Reklama

Kaszel palacza po rzuceniu palenia

Po rzuceniu palenia kaszel może trwać u byłego palacza nawet przez rok. Organizm przez ten czas pozbywa się wydzieliny i toksyn z płuc.

Wciąż dolegający kaszel nie jest jedynym objawem rzucenia palenia. Pojawić się mogą także nudności i bóle głowy przez wzrost tlenu we krwi.

Po kilku tygodniach intensywnego oczyszczania, płuca powinny ponownie normalnie funkcjonować, natomiast po kilku miesiącach może się zwiększyć ich wydajność.

Proces ten bywa męczący, jednak należy pamiętać, że płuca przez ten czas starają się „samouzdrowić”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Siatkowska, H., Kozielski, J., & Ziora, D. (2010). Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Pneumonologia i Alergologia Polska, 78(2), 112-111.
 • Grochowska, A., Zając, P., Bodys-Cupak, I., Łabuzek, M., & Maciejewska, J. (2019). Zachowania zdrowotne pacjentów z POChP. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, (1).
 • Chądzyński, R., Woźniak, K., Nowogórska, A., & Domagała-Kulawik, J. (2009). Narażenie na palenie bierne wśród czynnych palaczy tytoniu i osób niepalących. Pneumonologia i Alergologia Polska, 77(5), 440-439.
 • Klar, A., Krupińska, B., & Marcisz, C. (2020). Przebieg przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u czynnych i byłych palaczy. Część I–występowanie zaostrzeń choroby i leczenie. Piel Zdr Publ, 10(2), 107-114.
 • Kuźniar, B. (2000). Wpływ wieloletniego palenia tytoniu na występowanie objawów ze strony układu oddechowego. Nowiny Lek, 69, 243.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uzależnienia
Pracoholizm - przyczyny, objawy, test, leczenie
Jakie są nietypowe uzależnienia i jak wpływają na codzienne życie?
Nietypowe uzależnienie od adrenaliny - karuzela
Jak rzucić palenie? Skutecznie i za pomocą domowych sposobów
Kobieta przełamuje papierosa w geście rzucania palenia
Podobne artykuły
Papierosy z nikotyną
Zatrucie nikotyną - objawy, odtrutka i leczenie. Jak rozpoznać i ile trwa?
Współuzależnieni partnerzy
Współuzależnienie – jak z niego wyjść? Objawy, terapia, test
Dzieci trzymające w dłoniach telefony komórkowe
Uzależnienie od telefonu i Facebooka - jak rozpoznać i leczyć?
Pracoholizm - praca przy komputerze
Uzależnienie od komputera – objawy, skutki i leczenie
Osoba z kaszlem
Kaszel palacza - jak się objawia? Leczenie i domowe sposoby

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!