Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Uzależnienie od komputera – objawy, skutki i leczenie

Człowiek podatny jest na wiele uzależnień, te najbardziej powszechne to uzależnienie od papierosów, alkoholu, narkotyków, hazardu. Niestety wraz z postępem cywilizacyjnym i rozwojem technologii pojawiają się kolejne nowe formy uzależnień, m.in. takie jak uzależnienie od komputera i internetu. Jakie są objawy uzależnienia od komputera? Jakie są skutki uzależnienia od komputera? Jak leczyć uzależnienie od komputera?
Pracoholizm - praca przy komputerze
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Uzależnienie od komputera

Na czym polega uzależnienie od komputera? Niestety najczęściej uzależnienie od komputera dotyczy ludzi młodych, którzy już w bardzo młodym wieku mają styczność z komputerem. Zaczyna się ono stopniowo, osoba chora coraz więcej czasu spędza przed komputerem: czatuje, mailuje, rozmawia przez komunikatory, gra etc. Zaczyna zarywać noce, zaniedbywać codzienne obowiązki, komputer staje się głównym i najważniejszym zajęciem w ciągu dnia. Osoba uzależniona traci kontakt z rzeczywistością.

Reklama

Objawy uzależnienia od komputera

Uzależnienie komputerowe jest zbiorem objawów i problemów, głównie społecznych, somatycznych i psychologicznych. Osoba uzależniona m.in.:

 • cierpi brak poczucia czasu – z czasem osoba uzależniona myśli, że spędza przed komputerem kilka minut, a naprawdę minęło już kilka godzin;
 • ma pogorszone samopoczucie, zaburzenia lękowe – ogólne samopoczucie i lęki ustępują tylko, gdy przebywa się w wirtualnym świecie;
 • odczuwa nadmierne pobudzenie – ekscytacja tylko wtedy, gdy można spędzić czas przed komputerem i nerwowość, gdy nie można tego robić;
 • skupia myśli tylko na tym, co w tej chwili może się dziać w sieci;
 • cierpi na bezsenność – problemy z zasypianiem, a gdy już uda się zasnąć to sny dotyczą tylko komputera, internetu i życia wirtualnego;
 • może mieć tiki nerwowe – naśladowanie palcami ruchów na klawiaturze i dłońmi ruchów myszki;
 • ma zaburzenia mowy – w codziennych rozmowach posługiwanie się skrótami, które używane są tylko w sieci. Brak kontroli nad tymi odruchami;
 • może być odseparowana społecznie – powolne ograniczanie kontaktów społecznych.

Skrajne przypadki uzależnienia od komputera mogą objawiać się:

 • pogłębiającą się wadą wzroku,
 • przykurczami mięśniowymi,
 • zanikiem mięśni.

Uzależnienie od komputera i internetu – skutki

Oprócz pogorszenia się stanu zdrowia, uzależnienie od komputera niesie ze sobą wiele skutków społecznych. Osoba chora zaniedbuje swoje życie osobiste, codzienne obowiązki, rodzinę, szkołę, pracę itp. Separuje się od życia realnego i całą swoją energię poświęca na przesiadywanie w sieci.

Reklama

Uzależnienie od komputera i internetu u dzieci i młodzieży

Uzależnienie od komputera – dzieci coraz częściej ulegają tej chorobie, a także zaczynają zapadać na nią częściej niż dorośli. Ponadto uzależnienie dzieci od komputera pojawia się u coraz to młodszych osób, ponieważ wraz z rozwojem technologii mają coraz więcej dostępu do komputera i internetu.

Masz dziecko uzależnione od komputera? Jak mu pomóc? Leczenie uzależnień od komputera u dzieci powinno wyglądać tak samo jak u młodzieży i osób dorosłych. Oczywiście w pełnej pomocy i zaangażowaniu rodziców, ze wsparciem specjalisty.

Reklama

Uzależnienie od komputera – leczenie

Jak poradzić sobie z nastolatkiem uzależnionym od komputera? Jak leczyć uzależnienie od komputera u dzieci i dorosłych? Leczenie uzależnienia od komputera oparte jest na podobnych zasadach, jak inne terapie uzależnieniowe. Chory rozpoczynający leczenie z uzależnienia od komputera przechodzi przez te same schematy co alkoholik czy hazardzista. Jak wyleczyć się z uzależnienia od komputera? Droga ta nie jest prosta:

 • Pierwszym krokiem jest zdecydowanie się na profesjonalną terapię pod opieką specjalistów.
 • Początki leczenia to faza wyparcia. Uzależniony twierdzi, że problem nie istnieje, że to reszta społeczeństwa i terapeuci wmawiają mu problem. Znajduje szereg wymówek i usprawiedliwień, dlaczego tak dużo czasu potrzebuje na siedzenie przed komputerem.
 • Kolejnym etapem jest uświadomienie choremu istnienia problemu. Do uzależnionego dociera, że jest chory, zaczyna rozumieć sytuację. Na początku sam przed sobą musi zadać sobie pytanie „czy jestem uzależniony od komputera?”, a potem szczerze na nie odpowiedzieć „jestem uzależniony od komputera”.
 • Potem przychodzi czas na przeanalizowanie problemu i naukę normalnego życia. To czas, w którym wyznacza się jasne zasady, powoli pozwala się choremu na korzystanie z komputer, ale na ściśle określonych zasadach i pod kontrolą. Uzależniony prowadzi dziennik, w którym zapisuje plan dnia, wypełniony wieloma zadaniami oraz wyznaczonym czasem na siedzenie przed komputerem. Proces ten przebiega powoli, pod czujnym okiem terapeutów i przypomina uczenie się życia od nowa.

Uzależnienie od komputera nie jest jedynym uzależnieniem cyfrowym. Istnieje również uzależnienie od internetu. Chory odczuwa potrzebę przebywania ciągle online i sprawdzania tego co dzieje się w sieci. Uzależnienie to jest coraz bardziej niebezpieczne, ponieważ internet dostępny jest nie tylko w komputerach, ale również w tabletach i na smartphonach, przez co chory cały czas ma dostęp do czynnika uzależniającego.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uzależnienia
Współuzależnienie – jak z niego wyjść? Objawy, terapia, test
Współuzależnieni partnerzy
Sterydy a płodność męska - Jechałem na koksie, teraz mam chore dziecko
Jak rzucić palenie? Skutecznie i za pomocą domowych sposobów
Kobieta przełamuje papierosa w geście rzucania palenia
Podobne artykuły
Flakonik fentanylu
Fentanyl - od leku do tragedii. Wywiad z dr n. farm. Sylwią Borowską
Alkohol i narkotyki
Alkohol i narkotyki - co jest groźniejsze?
Osoba z kaszlem
Kaszel palacza - jak się objawia? Leczenie i domowe sposoby
Dzieci trzymające w dłoniach telefony komórkowe
Uzależnienie od telefonu i Facebooka - jak rozpoznać i leczyć?
Pracoholizm - praca przy komputerze
Uzależnienie od komputera – objawy, skutki i leczenie

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!