Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Czym smarować brzuch w ciąży? Czego warto używać?

Czym smarować brzuch w ciąży? Największym problemem, jeśli chodzi o pielęgnację brzucha w ciąży jest ryzyko wystąpienia nieestetycznych rozstępów. Dlatego podstawą jest stosowanie kremów i balsamów zapobiegających ich powstawaniu. Nie warto natomiast przejmować się tzw. linea negra, czyli typowym dla tego okresu ciemnym przebarwieniem, które pojawia się poniżej pępka.
Kobieta w ciąży smaruje brzuch balsamem
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym smarować brzuch w ciąży?

W ciągu 9 miesięcy ciąży, ciało kobiety zmienia się nie do poznania, jeszcze większa zaś rewolucja zachodzi wewnątrz organizmu. Wzrastający płód powoduje rozciąganie macicy, a w rezultacie – zwiększenie obwodu brzucha. Związane z tym napięcie skóry prowadzi do pękania włókien kolagenowych i elastynowych i powstawania w związku z tym nieestetycznych rozstępów– wklęsłych, białych wstęg przypominających blizny. Czynnikiem dodatkowo temu sprzyjającym jest typowa dla ciąży nadprodukcja kortyzolu, czyli hormonu stresu. Rozstępom można zapobiegać, pod jednym wszakże warunkiem – jeśli odpowiednio wcześnie wdrożymy właściwą pielęgnację. 

Czym smarować brzuch w ciąży, żeby nie mieć rozstępów? Współczesna kosmetologia oferuje na tą okoliczność bardzo szeroką paletę kosmetyków i dermokosmetyków, o konsystencji kremu, balsamu lub żelu. Jak działają tego typu środki, jakie mają właściwości, jak należy je stosować?

Reklama

Czym smarować brzuch w ciąży, żeby nie mieć rozstępów?

Czym smarować brzuch w ciąży? Dostępne produkty oparte są na działaniu niezliczonych naturalnych substancji, wspomagających syntezę kolagenu, nawilżających, natłuszczających, redukujących pojawiające się w przypadku rozstępów uczucie świądu. Jest wśród nich duża grupa olejów i olejków, a także innego typu ekstrakty roślinne, witaminy i minerały. 

Wymienić wśród nich można między innymi:

  • olej kokosowy, arganowy, jojoba, makadamia, z migdałów, winogron, krokosza barwierskiego,
  • masło kakaowe, masło shea,
  • krzem, witamina E, pantenol,
  • ekstrakt z awokado, grejpfruta, zielonej fasoli. 

Reklama

Kiedy zacząć smarować brzuch w ciąży?

Pamiętać należy o dwóch podstawowych zasadach (które niekiedy mogą okazać się sprzeczne, co stanowi swego rodzaju wyzwanie). 

Z rozstępami należy walczyć na bardzo podstawowym etapie (tak zwanym zapalnym), a więc w ciągu pierwszych 2 – 6 miesięcy, dopóki jeszcze mają one barwę czerwonawą lub siną. Gdy staną się białe, będzie to oznaczać, że są już nieusuwalne w sposób inny, aniżeli tylko za pomocą skalpela. Z drugiej jednak strony, zaleca się, by krem na brzuch w ciąży używany był dopiero od II trymestru, w pierwszym bowiem ciąża jest wyjątkowo niestabilna, a dokładne działanie tego typu kosmetyków na płód nie jest znane.

Szczęśliwie ów ewentualny dylemat występuje relatywnie rzadko. Rozstępy najczęściej bowiem zaczynają się tworzyć około piątego miesiąca ciąży, co ma związek z wyraźnym już powiększeniem się rozmiarów brzucha. 

Reklama

Jak smarować brzuch w ciąży?

Większość kosmetyków ma na tyle delikatną formułę, iż stosowane mogą być nawet kilka razy dziennie. Aplikując krem lub balsam na rozstępy, wykonujemy palcami delikatne ruchy okrężne. Pozwala to nie tylko wmasować substancje czynne w skórę, ale też zapewnia jej subtelny masaż. 

Pamiętajmy, aby brzucha nie uciskać zbyt mocno. Podobna zasada dotyczy pielęgnacji piersi, które również narażone są na występowanie rozstępów (tu dodatkowo staramy się omijać brodawki). Solidniej przycisnąć skórę palcami można wyłącznie wtedy, gdy krem wcieramy w inne miejsca, takie jak pośladki i uda. 

Reklama

Peeling brzucha w ciąży

Zanim przystąpimy do wmasowywania kremu, wykonać można delikatny peeling brzucha. Złuszczenie naskórka nie tylko przyniesie doraźny rezultat estetyczny, ale pozwoli też na szybsze i głębsze wnikanie substancji odżywczych zawartych w kremie. 

Peeling brzucha w ciąży powinien być wykonany z użyciem maksymalnie naturalnych środków, takich jak cukier czy sól, glinki, płatki roślin, ewentualnie pumeks. Dozwolony jest też niezwykle skuteczny peeling enzymatyczny. W tym szczególnym momencie życia lepiej natomiast jest zrezygnować z peelingów wykorzystujących działanie kwasu glikolowego czy salicylowego. 

Reklama

Pielęgnacja brzucha w ciąży

Ciąża to nie tylko rozstępy, ale też inne zmiany objawiające się z większą lub mniejszą mocą na skórze. Należą do nich różnego rodzaju przebarwienia, w tym ostuda na twarzy i tak zwana linea negra, czyli ciemna linia na brzuchu. Pojawia się ona u większości ciężarnych, ma postać cienkiego paska rozpostartego od pępka do wzgórka łonowego. Jest efektem nadmiernego wytwarzania melaniny, a im brzuch jest większy, a skóra cienka i rozciągnięta, tym linia jest bardziej widoczna.

Wiele kobiet, zwłaszcza będących w ciąży po raz pierwszy, niepokoi się jej wystąpieniem i dopytuje o możliwość usunięcia, tudzież rozjaśnienia. W tym przypadku nie ma jednak potrzeby stosowania jakiejkolwiek zaawansowanej pielęgnacji, linia jest bowiem całkowicie naturalna, niegroźna dla matki i płodu, zaś po porodzie powinna w ciągu kilku tygodni samoistnie zniknąć.

Jedynym kremem, jaki można w związku z jej pojawieniem się na brzuchu polecić, jest krem z filtrem UV. Oczywiście wyłącznie wtedy, gdy przyszła mama zamierza się opalać. Promienie słoneczne uwypuklają bowiem wszelkie przebarwienia i prowokują organizm do produkcji jeszcze większych ilości melaniny.

Bibliografia

  • Agnieszka Bień, Agnieszka Turkosz, Sabina Stadnicka, Joanna Kasprzak, Magdalena Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, European Journal of Medical Technologies 2014; 2(3)
  • Maria Błaszczyk-Kostanecka M., Hanna Wolska, Dermatologia w praktyce, PZWL. Warszawa 2005
  • Joanna Klonowska, Rozstępy – profilaktyka i kosmetologiczne metody redukcji, http://beautyinspiration.pl
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Kosmówka - czym jest i jakie pełni funkcje? Co oznaczają odklejenie, krwiak i rak?
Kobieta w zaawansowanej ciąży leżąca na łóżku z termometrem i tabletkami
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Kobieta w ciąży inhaluje się z użyciem naturalnych olejków
Inhalacje w ciąży - na katar, kaszel i zatoki. Czy można je robić?

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!