Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Jak prawidłowo powinna goić się blizna po cesarce? Jak z nią postępować?

Blizna po cesarce stanowi trwały ślad po porodzie operacyjnym. Aby prawidłowo się goiła, należy ją właściwie pielęgnować, masować i obserwować, by w razie wystąpienia niepokojących objawów, jak najszybciej interweniować u lekarza. Jak dbać o ranę po cc?
Kobieta z blizną po cesarce trzyma swoje nowo narodzone dziecko
Źródło: Freepik
W skrócie
 • Blizna po cesarce powinna być cienką, poprzeczną, perłową linią, mającą maksymalnie długość około 10-15 cm. Wszelkie zgrubienia, ropne wycieki, przedłużająca się bolesność, czy gorączka stanowią niepokojące syndromy, które należy zgłosić lekarzowi.
 • O ranę po cięciu operacyjnym należy odpowiednio dbać m.in. przemywając ją w pierwszej fazie gojenia np. środkami odkażającymi, a następnie delikatnie stymulując masażami i odpowiednimi ćwiczeniami krążeniowymi oraz oddechowymi w dalszych etapach zrastania się blizny.
 • Nierzadko dochodzi do występowania powikłań pozabiegowych, takich jak np. rozejście się blizny, czy zrosty, bądź endometrioza. Każdy ze wspomnianych przypadków należy zgłosić lekarzowi, ponieważ są to poważne stany, najczęściej wymagające przeprowadzenia operacji.
SPRAWDŹ TEŻ: Cesarskie cięcie - jak wygląda i jakie są wskazania do jego wykonania?
Spis treści

Reklama

Jak wygląda blizna po cesarce?

Blizna po cc, czyli po cięciu cesarskim powinna być około 10- lub 15-centymetrową poprzeczną linią umiejscowioną w dolnej części brzucha, mającą szerokość około 2-3 mm. Jej prawidłowa długość jest uzależniona od wielu parametrów, m.in. od wielkości i wagi dziecka, tuszy mamy, czy innych szczególnych uwarunkowań. Kolor pooperacyjnej „kreski” powinien był perłowy, poza tym nie powinna ona być wypukła, ani wystająca poza obszar skóry.

Blizna po cesarskim cięciu początkowo może boleć. W pierwszej fazie można także odczuwać:

 • ciągnięcie rany, 
 • swędzenie, 
 • pieczenie. 

Niedługo po wykonaniu zabiegu cięcia cesarskiego, rana po nim może być bardziej ocieplona i zaczerwieniona. Zwykle trwa to około 2 do 7 dni od porodu. Następnie proces zrastania się tkanek przechodzi do drugiej fazy, trwającej od 6 do 8 tygodni. Kolejna część schematu naprawczego polega na modelowaniu się blizny, co zajmuje organizmowi od 6 miesięcy do nawet dwóch lat.

Jak długo zatem goi się rana po cesarce? U każdej kobiety może to przebiegać inaczej, ale zwykle o kompleksowym zagojeniu mówi się, kiedy spojenie zostanie całkowicie wymodelowane, co może zająć nawet 24 miesiące. W końcu podczas cięcia cesarskiego nie przecina się wyłącznie skóry, ale także tkankę podskórną, powięź i macicę.

To, co powinno zaniepokoić to m.in.:

 • długo utrzymujący się ból operowanych okolic, 
 • sączenie się ropy z operowanego obszaru, 
 • czerwona blizna po cc, pomimo wejścia w drugi bądź trzeci etap gojenia, 
 • rozejście się blizny, 
 • gorączka,
 • brak czucia w operowanej okolicy. 

Jeśli kobieta zaobserwuje u siebie choćby jeden z wymienionych objawów, powinna skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Jak dbać o bliznę po cesarce?

Właściwa pielęgnacja blizny po cc na każdym etapie gojenia się będzie wyglądała nieco inaczej. W pierwszej fazie należy naturalnie dbać o regularne przemywanie i oczyszczanie miejsca cięcia, ale też o to by kobieta jak najszybszej zaczęła wstawać z łóżka. Co zaleca się stosować na bliznę po cc? Zwykle takie świeże uszkodzenie powłok skórnych jest przemywane środkami odkażającymi.

Jeśli tylko lekarz na to zezwoli, warto wykonywać jeszcze leżąc na łóżku ćwiczenia krążeniowe polegające np. na robieniu obrotów stóp, dłoni, czy naprzemiennym zginaniu i prostowaniu nóg oraz rąk, a następnie próbować wstawać i prostować się. Początkowo nie będzie to ani łatwą, ani przyjemną czynnością, jednak warto ponawiać ten wysiłek, ponieważ wówczas rana szybciej się zabliźni. 

Ponadto jak najszybciej należy zacząć karmić dziecko piersią, dlatego że wówczas macica szybciej się kurczy, co niweluje krwawienie. Pomóc w regeneracji śladu pooperacyjnego po cesarce mogą także ćwiczenia oddechowe uruchamiające przeponę brzuszną.

W dalszych fazach leczenia rany pooperacyjnej można nakładać maść na bliznę po cc i/lub specjalny plaster. W tym czasie powinno się także zacząć pracować ze szwem m.in. systematycznie masując to miejsce. Warto udać się do fizjoterapeuty, który pokaże jak prawidłowo wykonywać masaż i ćwiczenia na bliźnie oraz przeprowadzi zabiegi, dzięki którym nie dojdzie do powikłań, takich jak np. zrosty, endometrioza, itd.

Ból blizny po cc

Ból blizny po cięciu cesarskim nie stanowi anomalii, o ile nie jest bardzo intensywny i nie przedłuża się, czyli znika maksymalnie do czasu zakończenia połogu (około 6 tygodni), najdłużej jednak do pół roku. 

Jeżeli w trakcie połogu oprócz bolesności wystąpią:

 • zaczerwienienie rany,
 • jej zgrubienie, 
 • wyciek ropnej substancji, 
 • gorączka, 

należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ najprawdopodobniej rana uległa zakażeniu.

Zdarza się jednak odczuwanie bolesności w tym miejscu nawet po sześciu miesiącach, roku, czy kilku latach od wykonania operacji. Nierzadko kobiety zgłaszają pieczenie, swędzenie i ból blizny po cesarce nawet w kolejnych ciążach, czy podczas menstruacji, korzystania z toalety, wykonywania ćwiczeń fizycznych, albo stosunku płciowego. 

Niestety może to oznaczać, iż pojawiły się powikłania. Najpopularniejszymi spośród nich są zrosty oraz endometrioza. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza i wykonanie dopochwowego USG. Blizna po cesarce po roku, dwóch, czy kilku latach także może być rehabilitowana, a nawet, jeśli zachodzi taka konieczność, operowana.

Bolesność nie będzie występować lub ryzyko z nim związane będzie mniejsze, jeśli jak najszybciej po cięciu cesarskim zostanie wprowadzone odpowiednie postępowanie, przede wszystkim fizjoterapeutyczne.

Reklama

Rozejście blizny po cc

Czasami dochodzi do rozejścia się blizny po cc. To tzw. objaw Niche polegający na tym, że rana rozkleja się w jednym, kilku miejscach, lub na całej długości. Nie do końca wiadomo z jakiego powodu dochodzi do tej sytuacji. Być może ma to związek z nieprawidłową techniką cięcia, procesem gojenia się tkanek po zabiegu, występowania ewentualnych stanów zapalnych oraz zbyt wczesnym lub intensywnym uruchomieniem po operacji. 

Dlatego tak ważne jest, by świeżo upieczona mama nie nadwyrężała się. Powinna zatem unikać lub całkiem odpuścić w pierwszych tygodniach chodzenie po schodach, dźwiganie ciężkich przedmiotów, itp. Co więcej, powinna domagać się, by po cięciu cesarskim jak najszybciej wykonano jej dopochwowe badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu można wcześnie wykryć opisywaną nieprawidłowość. 

Rozchodzenie blizny po porodzie niekiedy daje o sobie znać dopiero, kiedy kobiecie wrócą miesiączki. Wówczas może ona zauważyć zwiększoną bolesność podbrzusza, nie tylko w czasie menstruacji, ale także w innych fazach cyklu, plamienia między miesiączkami oraz podczas problemów z zajściem w kolejną ciążę.

Rozejście szramy pooperacyjnej stanowi poważny stan, dlatego wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej i właściwej terapii, niekiedy obejmującej nawet operację.

Reklama

Zgrubienie blizny po cesarce

Fizjologicznie zbliznowacenie po cesarce nie powinno zwiększać swojej grubości, zaraz po operacji może być oczywiście opuchnięta, jednak ten stan powinien szybko minąć. Powiększaniu się rany pooperacyjnej można zapobiec m.in. stosując się do powyższych zaleceń pielęgnacyjnych. 

Zgrubienie na bliźnie po cesarce może oznaczać bliznowca. To przerośnięta, twarda, wypukła, a niekiedy też bolesna rana. Można jej uniknąć smarując bliznę odpowiednimi preparatami oraz robiąc regularne masaże. Można także rozważyć poddanie się laseroterapii.

Niestety pogrubione miejsce, w którym wykonano cesarkę, może wskazywać także na endometriozę. To poważne schorzenie kobiece, które może prowadzić nawet do niepłodności. O występowaniu tej choroby dodatkowo może świadczyć silny ból odczuwany w okolicy cięcia, ale nie tylko, bo bolesność może dawać o sobie znać także w obrębie całej jamy brzusznej, a nawet w lędźwiach, czy głowie. 

Jeśli za zgrubienie nad blizną czy wokół niej po cc odpowiada właśnie endometrioza, należy poddać się leczeniu wskazanemu przez ginekologa. Najskuteczniejszą metodę terapeutyczną stanowi operacja laparoskopowa, niekiedy jednak pacjentki decydują się na mniej inwazyjne formy kuracji, np. stosowanie środków hormonalnych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Gallagher-Mundy Chrissie, Cesarskie cięcie. Powrót do formy, Wydawca Mamania, 2012, ISBN 978-83-62829-14-9.
 • Wawryków Agata, Korabiusz Katarzyna, Torbé Dorota, Torbé Andrzej, Lubkowska Anna, Wawryków Paweł, Blizna skórna po cięciu cesarskim – możliwości fizjoterapeutyczne, Journal of Education, Health and Sport. 2017.
 • Kurjak Asim, Chervenak Frank, Wielgoś Mirosław, Ultrasonografia w położnictwie i ginekologii, tom II, Via Medica, 2015, ISBN 978-83-7599-904-4.
 • https://www.okiemfizjoterapeutki.com/blizna-po-cesarskim-cieciu-informacje/
 • Zdjęcie główne: Obraz autorstwa Freepik: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/zblizenie-na-stopy-noworodka_19121731.htm#fromView=search&page=1&position=29&uuid=1db72f63-cbc4-4de2-8aeb-ae6ad2e388b4 [data dostępu: 14.03.2024].
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Połóg
Szwy po porodzie - jak długo rozpuszczają, jak dbać o krocze?
Ćwiczenia po porodzie – kiedy można zacząć? Jak ćwiczyć?
Kobieta wykonuje ćwiczenia po porodzie z niemowlakiem na rękach
Baby blues a depresja poporodowa
Podobne artykuły
Kobieta z blizną po cesarce trzyma swoje nowo narodzone dziecko
Jak prawidłowo powinna goić się blizna po cesarce? Jak z nią postępować?
Cesarskie cięcie
Wzdęty brzuch, ból jelit, zrosty... Jakie objawy po cesarskim cięciu powinny niepokoić?
Pacjentka po porodzie
Czym się objawia obkurczanie macicy po porodzie?
Kobieta po cesarce trzyma noworodka przy piersi
Ile trwa połóg po cesarce, a ile po porodzie naturalnym?
Kobieta ściska spodnie w okolicy narządów rozrodczych
Jak wygląda pochwa po porodzie i jak długo zajmuje jej powrót do normy?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!