Najzdrowsze miejsce w internecie

Blizny po ospie – jak zapobiegać i jak leczyć?

Blizny po ospie wietrznej mają postać niewielkich zagłębień w skórze i są najczęstszym powikłaniem po tej zakaźnej chorobie. Niekiedy są powierzchowne i po czasie znikają, ale bywa, że oszpecają ciało już na zawsze. Jak uniknąć powstania głębokich blizn? Czy można usunąć te już istniejące?
Dziewczyna z bliznami po ospie
źródło:123RF
W skrócie
 • Do blizn po ospie dochodzi najczęściej na skutek rozdrapywania krost. Ponieważ wysypce towarzyszy silne swędzenie, krosty często – szczególnie u dzieci – są dotykane i drapane.
 • Kiedy po ospie zostają blizny, zauważalne od razu po ustąpieniu choroby, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, by wesprzeć jej zdolności do regeneracji.
 • Czym smarować blizny po ospie, by były mniej widoczne? Skuteczność wykazują np. preparaty o wysokiej zawartości retinolu będącego pochodną witaminy A. Zabiegi, szczególnie wykonywane regularnie, lub powtórzone kilkukrotnie, mogą przynieść naprawdę dobre rezultaty w postaci zregenerowanej, wygładzonej skóry.
SPRAWDŹ TEŻ: Blizny na skórze - przyczyny i leczenie
Spis treści

Blizny po ospie u dzieci

Ospa wietrzna to choroba zakaźna, na którą najczęściej chorują dzieci. Objawia się między innymi swędzącą wysypką będącą niekiedy jej pierwszym symptomem. Zmiany na skórze towarzyszące ospie są dość charakterystyczne – mają postać małych, wypełnionych płynem bąbelków, wokół których skóra jest zaczerwieniona. Krostki mogą być mniej lub bardziej liczne, w najcięższych przypadkach występują na całym ciele, niekiedy nawet wewnątrz jamy ustnej.

Ponieważ wysypce towarzyszy silne swędzenie, krosty często – szczególnie u dzieci – są dotykane i drapane. Na skutek zdrapywania gojących się strupków oraz kontaktu naskórnych zmian z bakteriami mogą powstawać blizny lub plamy po ospie

Z reguły tworzą się one tylko w miejscu, w którym krosty były najgłębsze (często są to te pojawiające się jako pierwsze). Im ostrzejszy przebieg choroby, tym blizn może być więcej, dlatego warto nakłaniać dziecko do jak najrzadszego drapania się.

Wysypka – w zależności od przebiegu choroby – utrzymuje się od kilku do kilkunastu dni, później natomiast następuje jeszcze etap gojenia. Jak długo utrzymują się ślady po ospie? Jeśli choroba ma łagodny przebieg, wszelkie zmiany skórne mogą ustąpić nawet w ciągu tygodnia, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Kiedy jednak krosty są głębokie, a ich gojenie wydłużone np. przez rozdrapywanie strupów, drobne blizny mogą pozostać nawet na zawsze.

Kiedy zmiany są duże, po ustąpieniu ospy można zastosować maść na blizny po ospie dla dzieci. Preparaty tego rodzaju poprawiają elastyczność skóry, wspierając jej zdolności regeneracyjne.

Blizny po ospie u dorosłych

Ospa wietrzna może pojawiać się również u pacjentów dorosłych – szczególnie tych, którzy nie chorowali na nią w dzieciństwie. Choć zdarza się zachorowanie na ospę kolejny raz, zwłaszcza gdy poprzedni miał łagodny przebieg i organizm nie wytworzył wystarczającej ilości przeciwciał.

Dorośli pacjenci znacznie gorzej przechodzą ospę wietrzną. Towarzyszy im wyższa gorączka i często liczniejsze i głębsze zmiany na skórze. Skóra osób dorosłych ma też mniejszą zdolność do regeneracji, dlatego w im starszym wieku występuje ospa, tym ślady i dziury po ospie mogą być trudniejsze do uniknięcia. 

U pacjentów dorosłych widoczne bywają również stare blizny po ospie, którą przechorowali w dzieciństwie. Czy można się ich jakoś pozbyć? Niestety im starsza blizna, tym szanse na pozbycie się jej są mniejsze. Można jednak niwelować ślady, odpowiednio pielęgnując skórę i dbając o jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność.

Jak uniknąć blizn po ospie?

Ślady pozostające po wiatrówce mają postać niewielkich zagłębień w skórze, podobnych do śladów po trądziku młodzieńczym. Nie są one bardzo szpecące, jednak u niektórych powodują dyskomfort, szczególnie, jeśli tworzą się w bardziej widocznych miejscach, np. w obrębie twarzy. Zatem jak zapobiec bliznom po ospie, by nie utworzyły na ciele nieestetycznej „pamiątki”?

Przede wszystkim należy powstrzymywać się od drapania, które utrudnia gojenie i często prowadzi do nadkażeń bakteryjnych powstałych krost. Jest to szczególnie trudne u najmłodszych pacjentów, którym trudno zachować samodyscyplinę. Niekiedy lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwświądowych ułatwiających zadanie. Te jednak należy stosować wyłącznie na wyraźne polecenie specjalisty. Bezpiecznym sposobem na powstrzymanie drapania zmian u dzieci jest odwracanie ich uwagi oraz ich nieprzegrzewanie. Wysokie temperatury i pocenie wzmagają świąd i pogłębiają problem.

Kiedy po ospie zostają blizny, zauważalne od razu po ustąpieniu choroby, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, by wesprzeć jej zdolności do regeneracji. Szczególnie chodzi o uelastycznianie skóry. Im bardziej skóra jest miękka i elastyczna, tym lepiej radzi sobie z niwelacją wszelkich powstałych zmian.

Co na blizny po ospie?

W dobrze zaopatrzonych aptekach można dostać krem lub maść na blizny po ospie? Czy preparaty tego rodzaju są skuteczne? Jak one działają i jakie wybrać?

Przede wszystkim środki takie są skuteczne na świeże blizny. Ich działanie oparte jest przede wszystkim na:

 • delikatnym działaniu złuszczającym, czyli usuwaniu z blizny martwego naskórka,
 • poprawie elastyczności skóry,
 • zmiękczaniu skóry.

Czym smarować blizny po ospie, by były mniej widoczne? Skuteczność wykazują np. preparaty o wysokiej zawartości retinolu będącego pochodną witaminy A. Retinol wspiera produkcję kolagenu odpowiedzialnego za rozciągliwość skóry. Pomocna może być także alantoina zmiękczająca tkankę i rozluźniająca jej strukturę. Dzięki temu blizny stają się wygładzone, płytsze i mniej widoczne.

Ponadto bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja, zapewniająca skórze odpowiedni poziom nawilżenia i właściwą elastyczność oraz regularne usuwanie martwego naskórka np. poprzez systematyczne stosowanie peelingów. Dzięki dobrej pielęgnacji skóra odzyskuje zdrowy wygląd, a wszelkie nierówności zostają wygładzone.

W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych można sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produkcie kliknij tutaj.

Usuwanie blizn po ospie

Jak usunąć blizny po ospie, kiedy są one widoczne lub nieestetyczne? Czy istnieją metody działające szybciej niż smarowanie? Niektóre gabinety kosmetyczne oferują zabiegi pozwalające usunąć blizny po ospie na twarzy lub innych częściach ciała. Są to np.:

 • peeling chemiczny – zabieg przeprowadzany z zastosowaniem kwasów złuszczających, działających w zewnętrznej warstwie skóry,
 • mikrodermabrazja – mechaniczne złuszczanie naskórka z wykorzystaniem specjalnych głowic ściernych o różnej gradacji,
 • mezoterapia igłowa – polega na wprowadzaniu pod skórę za pomocą igieł substancji aktywnych wspierających regenerację i produkcję kolagenu,
 • laser – powoduje w skórze mikrouszkodzenia, których prawidłowe gojenie odnawia skórę i niweluje powstałe wcześniej zmiany.

Dzięki nowoczesnym metodom kosmetycznym twarz po ospie nie musi być już oszpecona zagłębieniami. Zabiegi, szczególnie wykonywane regularnie, lub powtórzone kilkukrotnie, mogą przynieść naprawdę dobre rezultaty w postaci zregenerowanej, wygładzonej skóry.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Anna Bednarek, Profilaktyka ospy wietrznej u dzieci – implikacje dla edukacji pielęgniarskiej, w: Nowa Pediatria 2015; 19(1): 25-30 http://www.nowapediatria.pl/wp-content/uploads/2015/05/np_2015_025-030.pdf [15.02.2021]
 • Anne A. Gershon, Zakażenia wirusem ospy wietrznej – półpaśca https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/547/original/54-61.pdf?1473335108 [15.02.2021]
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Przeczytaj artykuł
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Usuwanie przebarwień laserem
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Wyprysk
Podobne artykuły
Znamiona na skórze - czerwone, czarne. Rodzaje
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Zmiany skórne Polaków - raport medme.pl
Ciemieniucha u niemowlaka - co to jest i jak się jej pozbyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama