Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty

Co stosować na blizny u dzieci? Takie pytanie najczęściej zadają sobie rodzice i opiekunowie maluchów, u których nietrudno o ślady po różnego rodzaju urazach, oparzeniach czy medycznych interwencjach. Warto zatem wiedzieć, po jakie preparaty na blizny można sięgnąć i jakie domowe sposoby mogą być bezpiecznie stosowane. Dowiedz się, dlaczego chirurgiczne lub laserowe usuwanie szpecących pamiątek może nie być skutecznym rozwiązaniem. Sprawdź, jak ważna jest właściwa pielęgnacja blizn od pierwszych chwil.
Dziecko z blizną na czole
Fot: 123RF
W skrócie
 • Co stosować na blizny u dzieci? Warto sięgnąć po preparaty zawierające heparynę, alantoinę i wyciąg z cebuli.
 • Wczesna terapia blizn zmniejsza ryzyko powstawania patologicznych i bardzo szpecących blizn przerostowych i keloidów.
 • Usuwanie blizn skalpelem lub laserem to ostateczność. Zdecydowanie lepiej jest działać profilaktycznie i farmakologicznie, niż inwazyjnie.
Spis treści

Reklama

Jak powstają blizny u dzieci? Czy mogą samoistnie zniknąć?

Blizny u dzieci są niechcianą pamiątką po różnego typu urazach mechanicznych oraz oparzeniach termicznych i chemicznych, na które maluchy są narażone w czasie zabawy i innych aktywności w domu, przedszkolu czy szkole.

Czasem też stanowią konsekwencję zabiegów operacyjnych. Mogą również powstawać w miejscach objętych trądzikiem oraz po infekcjach manifestujących się skórnymi wykwitami, jak choćby ospa wietrzna.

Jak powstają blizny? Tworzą się one w procesie gojenia ran. Po kilku dniach od urazu, komórki tkanki łącznej zaczynają wytwarzać kolagen, który uzupełnia ubytek w skórze. Powstają też nowe naczynia krwionośne, zapewniające ukrwienie.

Na tle prawidłowej skóry blizny wyróżniają się barwą, strukturą, twardością. Często stanowią poważny defekt estetyczny, zwłaszcza jeśli są rozległe, patologiczne i ulokowane w eksponowanych miejscach, takich jak twarz czy dłonie.

Niezwykle ważne jest w takiej sytuacji pytanie, czy blizna u dziecka zniknie?  Skóra u dzieci regeneruje się szybciej, jednak odpowiedź jest w tej kwestii bardzo złożona.

W praktyce wiele zależy m.in. od charakteru urazu oraz rodzaju blizny. W przypadku powierzchownych ran ślady po nich z reguły zanikają. Przy większych urazach mogą zostać na całe życie.

Ogromną rolę odgrywa przy tym pielęgnacja ran i tworzących się blizn. Jeśli jest ona prawidłowa, ryzyko pozostania dużych i rzucających się w oczy pamiątek zdecydowanie maleje.

Reklama

Rodzaje blizn u dzieci

Istnieją różne rodzaje blizn u dzieci. Jeśli uraz był mały, a proces gojenia przebiega właściwie, konsekwencją są prawidłowe blizny - mało widoczne, miękkie, płaskie, z czasem blednące, wykazujące tendencję do samoistnego zanikania.

W sytuacji, gdy zachodzi nadprodukcja kolagenu, efektem są patologiczne blizny przerostowe lub bliznowce (keloidy). Jedne i drugie są twarde, ciemne, wyniesione ponad powierzchnię skóry, niekiedy zmniejszające mobilność i powodujące ból (zwłaszcza jeśli znajdują się w pobliżu stawów).

Te pierwsze są ograniczone swoim zasięgiem do obszaru zranienia, drugie zajmują też zdrowe tkanki wokół. Blizny przerostowe i keloidy tworzą się zwykle w miejscu poważnych i rozległych obrażeń, w tym po:

 • dużych urazach ciętych,
 • oparzeniach,
 • operacjach,
 • założonych szwach.

Do tego typu nieprawidłowości może dochodzić z powodu różnych zaburzeń i predyspozycji genetycznych, ale też często stanowi to konsekwencję tego, w jaki sposób funkcjonuje ludzki organizm. W pierwszych latach życia produkcja kolagenu jest wyższa, niż u osób starszych. Przyczyną bywa też niewłaściwa pielęgnacja.

Oprócz tego wyróżnia się jeszcze blizny atroficzne, które są wklęsłe i stanowią konsekwencję mechanizmów odwrotnych do wyżej opisanych. W tym przypadku produkcja kolagenu jest niewystarczająca. W praktyce najczęściej powstają one po:

 • ospie wietrznej,
 • trądziku,
 • ukąszeniach komarów i innych owadów.

Co na blizny dla dzieci? Domowe sposoby

W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.

Co warto zastosować na blizny u dziecka? W praktyce wiele osób zaczyna od starych domowych sposobów. Na blizny są używane między innymi wyciągi z cebuli, a także olej kokosowy, olejek różany miód, cytryna, czosnek, soda oczyszczona, ocet jabłkowy.  

Mają one różne działanie. Przykładowo, cebula hamuje stan zapalny oraz działa przeciwzapalnie, dlatego dobrze sprawdza się w szczególności na początkowym etapie gojenia. Jej właściwości przyspieszają gojenie oraz zwiększają szanse na to, że proces bliznowacenia będzie przebiegać prawidłowo.

Należy jednak pamiętać, aby po wszelkie domowe sposoby nie sięgać bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie wyżej wymienionych produktów bez odpowiedniej wiedzy, może nie tylko nie zadziałać, ale nawet pogorszyć stan blizny. Tym bardziej, że pewne substancje można odnaleźć w aptecznych preparatach. 

Warto zauważyć, że wyciągi z cebuli są składnikiem profesjonalnych leków na blizny. Dobrą opinią cieszą się też te produkty naturalne, które zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych oraz witamin E i C, będących silnymi przeciwutleniaczami.

Oprócz tego, wiele osób stosuje na blizny u dzieci domowe masaże. Odpowiednie masowanie, uciskanie, rozciąganie i ściąganie newralgicznych miejsc stanowi ważny element profilaktyki blizn przerostowych i keloidów.

Rzecz w tym, że niewprawne działania mogą przynieść efekt zgoła odwrotny. Dlatego tak zwaną mobilizację blizn należy powierzyć fachowcom. Zamiast próbować samodzielnie, zdecydowanie lepiej jest zgłosić się do doświadczonego fizjoterapeuty.

To samo zresztą dotyczy smarowania czy okładania blizn różnego typu naturalnymi produktami. Można to robić, ale siłą rzeczy lepsze efekty gwarantują specjalistyczne preparaty - żele, maści i kremy opracowane przez naukowców.

Reklama

Maść na blizny dla dzieci, krem, a może żel. Co wybrać?

Co stosować na blizny u dzieci? Aby zapobiegać bliznom przerostowym i keloidom, warto sięgnąć po żele np. Contractubex z zawartością heparyny, alantoiny oraz cebuli.

Tego typu preparaty są przeznaczone do pielęgnacji skóry po urazach, oparzeniach i zabiegach chirurgicznych.

Zawarte w nich składniki normalizują procesy syntezowania włókien kolagenowych, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko przerostu tkanek. Działają przeciwzapalnie, wygładzająco, zmiękczająco i rozluźniająco, redukują też świąt towarzyszący keloidom.

Doskonale sprawdzają się przy przykurczach ograniczających ruchomość ciała. Co ważne, są to leki OTC, dostępne w aptekach bez recepty.

Oprócz tego dostępne są też inne kremy, maści i żele a także opatrunki na blizny dla dzieci, zawierające między innymi silikon, kolagen czy retinol.

Uwaga: działanie określonych preparatów może się różnić, niektóre z nich hamują produkcję kolagenu, inne ją zwiększają. W razie wątpliwości zalecana jest konsultacja lekarska.

Reklama

Usuwanie blizn u dzieci. Czy warto to robić?

Rozwiązaniem ostatecznym jest usuwanie blizn u dzieci - laserowe lub z użyciem skalpela. Stosowane są różne metody, w tym miejscowa plastyka ograniczona do samych blizn oraz szersze interwencje polegające na wycinaniu fragmentów skóry oraz wykonywaniu niewielkich przeszczepów.

Usługi tego typu oferuje wiele gabinetów medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać, że obecnie rekomenduje się tego typu działania jedynie w przypadkach skrajnych, przy urazach bardzo rozległych i bliznach wyjątkowo szpecących oraz nie poddających innym metodom leczenia, tudzież istotnie ograniczających mobilność (silne przykurcze).

Powodem jest nie tyle inwazyjność, co relatywnie niska skuteczność. W przypadku keloidów, laser czy skalpel usuwają wprawdzie nieprawidłowe tkanki, jednak istnieje bardzo duże ryzyko nawrotu, szacowane nawet na 80 procent (dane: G. Broniarczyk-Dyła).

Tym bardziej, że każda interwencja w obszarze skóry może dodatkowo pobudzać nieprawidłowe mechanizmy dotyczące aktywności fibroblastów i produkcji kolagenu.

Oczywiście zawsze też istnieje ryzyko innych powikłań, w tym zakażeń bakteryjnych czy uszkodzenia skóry w przypadku niewprawnego użycia lasera o zbyt dużej mocy.

Choć więc dla wielu rodziców i ich dzieci zabiegi tego typu mogą się wydawać atrakcyjnym rozwiązaniem, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. W wielu przypadkach lepszą opcją są żele i kremy, czy profesjonalna fizjoterapia blizn.

Czytaj również

Bibliografia

 • Henryk Witmanowski i inni, Blizny przerostowe i keloidy, Część I. Patogeneza i patomechanizm powstawania, Post Dermatol Alergol 2008; XXV, 3: 107-115.
 • Grażyna Broniarczyk-Dyła, Izabela Urysiak, Anna Wawrzycka-Kaflik, Keloidy i blizny przerosłe, Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 5: 234-238.
 • Jak dbać o blizny u dzieci, https://contractubex.pl/jak-dbac-o-blizny-u-dzieci/, [data dostępu 28.04.2023].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rany i skaleczenia
Rana postrzałowa - rodzaje. Jak postępować?
Blizna po ranie postrzałowej
Zakażenie rany - objawy i rodzaje. Jak wygląda i jak leczyć?
Kobieta z obandażowaną dłonią na której ma zakażoną ranę
Dlaczego i gdzie najczęściej powstają otarcia? Sprawdź, jak je łagodzić
Otarcie na ramieniu
Podobne artykuły
Wymiana opatrunku na ranie
Zmiana opatrunku po operacji i po szyciu. Jak zakładać i zmieniać opatrunek?
Opatrywanie rany
Domowe sposoby na rany - jak przyspieszyć proces gojenia? Leczenie różnych rodzajów ran
Opatrywanie rany kłutej
Rana kłuta – kiedy jest niebezpieczna i jak udzielić pierwszej pomocy?
Dziecko z blizną na czole
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Mężczyzna bandażujący rękę kobiecie
Ciało obce w ranie - objawy i pierwsza pomoc. Jak postępować?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda