Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Depilacja laserowa w domu - jak ją wykonać? Czego użyć?

Depilacja laserem w domu z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Panie cenią ją sobie przede wszystkim za długotrwałe efekty za nią idące. Jak powinno przebiegać laserowe usuwanie owłosienia w domu? Jakie urządzenie wybrać?
Kobieta w trakcie zabiegu depilacji laserowej
Źródło:123RF
W skrócie
 • Jak Działa Depilacja Laserowa w Domu: Domowa depilacja laserowa wykorzystuje wiązkę światła lasera, aby zniszczyć cebulkę włosa i jej korzenie, co przyczynia się do długotrwałego usunięcia owłosienia. Wiele zabiegów w odstępach kilkutygodniowych jest zalecane, ponieważ laser skutecznie usuwa tylko włosy w fazie wzrostu.
 • Wybór Urządzenia do Domowej Depilacji Laserowej: Zaleca się wybór urządzeń opartych na technologii IPL, które emitują spektrum fal o różnych długościach. Ważne jest, aby wybrać urządzenie z odpowiednią mocą i, w przypadku wrażliwej skóry, z dodatkowymi nakładkami dla delikatnych obszarów.
 • Przygotowanie do Domowej Depilacji Laserowej: Przed zabiegiem należy ogolić maszynką obszar poddany depilacji. Należy unikać wyrywania włosów i stosowania mocnych peelingów na kilka tygodni przed zabiegiem. Ważne jest również przetestowanie urządzenia na małym fragmencie skóry, aby dobrać odpowiednią intensywność lasera.
 • Inne Metody Depilacji Domowej: Alternatywami dla domowej depilacji laserowej są tradycyjne depilatory, wosk, pasta cukrowa, czy golenie maszynką. Te metody są mniej kosztowne, ale ich efekty nie są tak długotrwałe jak w przypadku depilacji laserowej.
SPRAWDŹ TEŻ: Depilacja nóg woskiem w domu - jak ją wykonać?
Spis treści

Reklama

Depilacja laserowa w domu

Depilacja laserowa polega na usuwaniu zbędnego owłosienia poprzez użycie wiązki światła lasera. Dzięki temu, że wnika ona głęboko w skórę, niszczy cebulkę włosa wraz z jej korzeniami. Zadowalające efekty przynosi zwykle kilka zabiegów, wykonywanych w kilkutygodniowych odstępach, ponieważ laser usuwa jedynie włoski znajdujące się aktualnie w fazie wzrostu. 

Do niedawna z depilacji laserowej można było skorzystać wyłącznie w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, jednak od kilku lat depilatory laserowe można kupować również z myślą o domowym użytku. Nim jednak zdecydujemy się na taką inwestycję, zorientujmy się, czy na pewno będziemy mogli korzystać z urządzenia do depilacji laserowej w domu. Na liście przeciwwskazań znajdują się m.in.:

 • cukrzyca
 • łuszczyca
 • bielactwo, 
 • regularne korzystanie z solarium lub samoopalaczy, 
 • picie naparów z dziurawca, nagietka i rumianku. 

Depilacji laserem w domu nie powinny przeprowadzać również kobiety ciężarne oraz osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca lub chorobą nowotworową.

Reklama

Depilacja laserem w domu — zalety i wady

Urządzenia przeznaczone do depilacji laserowej w domu są znacznie mniejsze od tych, używanych 
w salonach kosmetycznych, dzięki czemu są bardziej poręczne i praktyczne. Zasada ich działania jest jednak podobna. Niekwestionowaną zaletą depilacji światłem w domu jest oszczędność pieniędzy. Choć za depilator laserowy trzeba zapłacić minimum 900-1000 zł, nadal będzie to koszt niższy od całego pakietu zabiegów wykonywanych w salonie kosmetycznym. Podstawową wadą tego rodzaju urządzeń jest słabsza moc ich działania. Wpływa na to konieczność częstszego powtarzania zabiegów. Należy pamiętać, że efekty depilacji laserowej zależą od wielu czynników, m.in. naszej karnacji i koloru włosków. 

W rezultacie, u niektórych osób po serii zabiegów włosy nie odrastają w ogóle, u innych dzieje się to po długim czasie, przy czym odrastające włoski są znacznie cieńsze i jaśniejsze. Co ciekawe, na depilację laserową lepiej reagują włoski ciemne i grube, ponieważ pochłaniają one więcej światła. 

Laser do depilacji w domu — jaki wybrać?

Urządzenia do depilacji laserowej w domu w większości przypadków opierają się na technologii IPL. W przeciwieństwie do tradycyjnego lasera takie urządzenie będzie wysyłać nie jedną wiązkę o jednej długości fali, a całe spektrum fal o różnych długościach (i w różnych kierunkach). Końcowy efekt jest podobny do tego, uzyskiwanego w przypadku klasycznego lasera, jednak do jego otrzymania będzie potrzebna większa liczba zabiegów. 

Zaletą depilacji IPL w domu jest natomiast krótszy czas naświetlania poszczególnych stref. Wybierając laser do depilacji w domu sprawdźmy jego moc, a jeśli mamy wrażliwą skórę, koniecznie dowiedzmy się, czy urządzenie będzie się do niej nadawać. Niektóre modele posiadają specjalne nakładki, które umożliwiają precyzyjne usunięcie owłosienia z twarzy czy okolic bikini. Depilatory nowej generacji zwykle są bezprzewodowe, a ich ładowanie odbywa się za pośrednictwem stacji dokującej lub kabla. Kupując urządzenie, upewnijmy się, że posiada ono niezbędne certyfikaty. Dobrze będzie zainwestować w produkt sprawdzonej, renomowanej marki.

Reklama

Depilacja twarzy w domu 

Jeśli zależy nam na depilowaniu twarzy, przed zakupem lasera upewnijmy się, czy posiada on specjalną nakładkę to umożliwiającą. Pamiętajmy też, że tego rodzaju urządzenia nie są przeznaczone do usuwania brwi i włosków znajdujących się na sutkach i w miejscach intymnych.

Nim rozpoczniemy depilację, zróbmy test okolicy miejsca, z którego chcemy pozbyć się włosków — dzięki temu dobierzemy odpowiedni stopień intensywności lasera. Niektóre obszary (np. pachy) mogą okazać się bowiem zbyt delikatne na jego maksymalną moc. Przed rozpoczęciem depilacji wybraną strefę należy ogolić maszynką — dotyczy to nawet włosków znajdujących się na twarzy. Korzystając z urządzenia, przykładamy je do wybranego miejsca i lekko przyciskamy. Wówczas pojawia się błysk - to znak, że wiązka światła została uwolniona. Warto pamiętać, że na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem trwałego usuwania owłosienia w domu należy powstrzymać się od wyrywania włosków przy użyciu pęsety, wosku czy tradycyjnego depilatora, a także od mocnych peelingów i stosowania kwasów.

Reklama

Depilacja w domu — inne metody

Urządzenie do depilacji laserowej w domu jest kosztowne, dlatego — mimo jego rosnącej popularności — inne sposoby depilacji w domu również mają się dobrze. Jednym z nich jest korzystanie z tradycyjnego depilatora. 

W zależności od indywidualnych uwarunkowań efekty takiej depilacji utrzymują się od jednego do nawet trzech tygodni. Podobne rezultaty daje używanie wosku lub pasty cukrowej. Niektóre depilatory są wyposażone w chłodzące lub masujące przystawki, które niwelują ból obecny podczas zabiegu. Ich cena to około 200-300 zł. Za podstawowy model zapłacimy już około 80-90 zł. 
Z depilacji woskiem lub pastą cukrową najlepiej jest skorzystać w gabinecie kosmetycznym — te metody pozbywania się zbędnego owłosienia wymagają bowiem więcej wprawy. W zależności od depilowanego obszaru, za taki zabieg zapłacimy u kosmetyczki od kilku do kilkuset złotych.

Bibliografia

 • „Depilacja laserowa”, A. Mańkowska, Art of Beauty
 • „DOSSIER – Depilacja/epilacja”, Beauty Forum, numer 4/2019
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja ciała
Prosto spod igły, czyli kilka faktów o tatuażach
Golenie miejsc intymnych - czym, jak i jak często robić to bez podrażnień?
Mężczyzna w łazience przez zabiegiem golenia miejsc intymnych
Jak ujędrnić skórę w starszym wieku lub po odchudzaniu?
Kobieta z jędrnymi pośladkami
Podobne artykuły
Kobieta w trakcie zabiegu depilacji laserowej
Depilacja laserowa w domu - jak ją wykonać? Czego użyć?
depilator, plastry z woskiem i różowa maszynka do golenia na biały tle
Co zrobić, żeby krostki po goleniu zniknęły? Sprawdzone produkty i metody
Kobieta z pierwszymi zmarszczkami na twarzy
Elastyna w kosmetyce i w tabletkach – zastosowanie
Kobieta z dojrzałą skórą na twarzy
Skóra po 60-tce – zabiegi i preparaty, które poprawią kondycję skóry dojrzałej
Proces starzenia się skóry na twarzy kobiety
Starzenie się skóry - jak je opóźnić? Sprawdzone sposoby

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!